سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دستمزد روزانه یک کودک کار، بیش از ۴ برابر حقوق روزانه یک فرد

بروز شده : ٢-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٠۵    نسخه چاپی    
در بررسی های انجام شده 86 درصد کودکان خیابانی و متکدیان در کشور بومی نیستند و از کشورهای افغانستان و پاکستان به شهرهای مختلف ایران مهاجرت کردند .
رییس سازمان بهزیستی کشورگفت: تعداد قابل توجه کودکان کار، خیابانی و متکدیان به صورت شبکه ای برای گروه ها ،کارهای اقتصادی انجام می دهند که بر اساس آمار کارشناسان دستمزد یک کودک کار دریک روز، بیش از چهار برابر حقوق روزانه یک فرد بزرگسال است.

«همایون هاشمی »یکشنبه در هشتمین همایش علمی کاربردی معاونین پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی کشور درشیراز بیان کرد: در بررسی های انجام شده 86 درصد کودکان خیابانی و متکدیان در کشور بومی نیستند و از کشورهای افغانستان و پاکستان به شهرهای مختلف ایران مهاجرت کردند .
وی با بیان اینکه 80 درصد کودکان خیابانی و متکدیان در کشور دارای ولی قهری و غیر موثر هستند افزود: اعتیاد، طلاق، فقر و احساسی کار کردن مردم علت افزایش تکدی گری است که باید در زمینه آگاهی بخشی جامعه در این زمینه فعالیت های موثری انجام شود.

هاشمی اظهارداشت: در سال گذشته تعداد پنج هزار و 100 نفر از کودکان کار و خیابانی را در کشور ساماندهی کردیم که پیش بینی می شود این میزان تا پایان امسال به 15 هزار نفر برسد.
وی اضافه کرد: بر این اساس در شش ماه اول امسال نیز در شهر تهران دو هزار و 500 کارتن خواب، معتاد پر خطر و افراد بی خانمان ساماندهی شدند.

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: برای جمع آوری و ساماندهی افراد پر خطر در جامعه کم کاری دستگاه های دیگر بر سازمان بهزیستی متحمل شده است که در این زمینه کمپی برای جمع آوری و آسیب شناسی کودکان خیابانی و متکدی گران راه اندازی شده است.
هاشمی عنوان کرد: استان فارس در بحث کودکان خیابانی جزو پنج استان برتر کشور است که پهناوری و گستردگی، توریست پذیر بودن و محور ارتباطی چند استان در جنوب کشور از دلایل وجود کودکان خیابانی و متکدی گران در این استان است.

به گزارش ایرنا، وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در بحث مناسب سازی ویژه معلولان و سالمندان اقدامات خوبی در کشور انجام شده است که استان فارس در این زمینه جزو استان های پیشگام است.
مدیر کل بهزیستی استان فارس هم گفت: 68 درصد از کودکان کار و خیابانی در استان فارس از اتباع خارجی افغان هستند.

« مرتضی موسوی» بیان کرد: در شش ماه اول امسال 176 نفر کودکان کار و خیابانی در استان فارس ساماندهی شده اند که 72 درصد از آنها دارای والدین، 68 درصد افاغنه و 60 درصد زیر 14 سال است.
وی با بیان اینکه شورای ساماندهی کودکان کار و متکدی گران در استان فعال است افزود: امسال یک میلیارد تومان اعتبار برای هدایت و ایجاد شرایط تحصیل کودکان کار و خیابانی بازمانده از تحصیل استان فارس اختصاص یافته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٠۵

   

پر مبحث ترین ها