سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی تیم پزشکی یک سرماخوردگی را به مرگ می کشاند

بروز شده : ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠۶:٢۴    نسخه چاپی    
مشکل کار از کمبود کپسول اکسیژن نیست، بلکه طبق فرآیندهای درمانی باید مسئولان مراکز درمانی هرچند وقت یکبار، کپسول های اکسیژن را بررسی کنند و اگر این کار را انجام نداده اند، در بروز این حادثه مقصرند.
این‌که فردی بر اثر یک بیماری صعب العلاج فوت کند، فکر انسان را کمتر به دنبال مقصر می‌کشاند تا وقتی یک جوان 25 ساله بر اثر تزریق اشتباه یک پزشک و بدتر از آن به دلیل خالی بودن کپسول اکسیژن درمانگاه از دنیا برود.

به گزارش جام جم، همین چند روز قبل بود که به نقل از خبرآنلاین، یک جوان تهرانی قربانی تجویز اشتباه آنتی بیوتیک سفتریاکسون شد. نکته تلخ ماجرا اینجاست که این بیمار فقط به دلیل یک سرماخوردگی ساده به درمانگاه مراجعه می کند، اما به دلیل حساسیت به این دارو و خطای پزشک، بیمار به کما می رود؛ آن هم در حالی که اصلا نباید این داروی قوی برای یک سرماخوردگی ساده تجویز شود.

شیرین کاری های درمانگاه به همین جا هم ختم نمی شود و وقتی قرار می شود که به بیمار در حال مرگ، کپسول اکسیژن وصل کنند، تازه متوجه می شوند که اکسیژن آن تمام شده است و در نهایت به همین راحتی یک جوان بیست و پنج ساله سالم به دلیل اهمال و کوتاهی تیم درمان از دنیا می رود.

مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو هم درباره این حادثه به جام جم می گوید: من هنوز در جریان این واقعه قرار نگرفته ام، اما چنین مرگ هایی به دلیل مشکلات کپسول اکسیژن، قطعا به دلیل اهمال و کوتاهی آن مرکز درمانی اتفاق افتاده است. اگر این مرکز، دولتی باشد، حتما وزارت بهداشت به این پرونده ورود پیدا می کند و اگر هم یک مرکز درمانی خصوصی بوده، سازمان نظام پزشکی باید آن را بررسی و خاطیان را مجازات کند.

به گفته حسین صفوی، مشکل کار از کمبود کپسول اکسیژن نیست، بلکه طبق فرآیندهای درمانی باید مسئولان مراکز درمانی هرچند وقت یکبار، کپسول های اکسیژن را بررسی کنند و اگر این کار را انجام نداده اند، در بروز این حادثه مقصرند.

در حالی که این مقام مسئول، مقصر اصلی حادثه را کوتاهی آن مرکز درمانی می داند، اما این سوال پیش می آید که آیا نباید ناظران وزارت بهداشت هم گاهی به مراکز درمانی مختلف سر بزنند و حداقل همان امکانات اولیه مراکز درمانی، مثل کپسول اکسیژن را بررسی کنند تا دوباره شاهد چنین مرگ های ساده و تلخی نباشیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠۶:٢۴

   

پر مبحث ترین ها