سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتخاب شهردار از طریق هیئت حل اختلاف منتفی شد‌‌

بروز شده : ٨-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:۴٧    نسخه چاپی    
این روش غیرعملی و خلاف قانون بود و نمایندگان مجلس در طرح در حال بررسی این بند را حذف کردند، نمایندگان طرحی در مورد نحوه انتخاب شهردار ندارند.
رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه انتخاب شهردار از طریق هیئت حل اختلاف منتفی شد، گفت: انتخاب شهردار توسط مردم به صورت مستقیم عملی نیست.

مهدی چمران در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه انتخاب شهردار از طریق هیئت حل اختلاف منتفی شد، اظهار کرد: این روش غیرعملی و خلاف قانون بود و نمایندگان مجلس در طرح در حال بررسی این بند را حذف کردند، نمایندگان طرحی در مورد نحوه انتخاب شهردار ندارند.
وی با بیان اینکه در لایحه وزارت کشور در دولت بحث انتخاب شهردار مطرح است، افزود: این لایحه هنوز در کمیسیون تخصصی مطرح نشده ولی باید بدانیم که اصل و فلسفه تشکیل شورا انتخاب شهرداران بوده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها، گفت: انتخاب شهردار به‌صورت مستقیم توسط مردم ممکن نیست، این کار توسط نمایندگان مردم در شورا انجام می‌شود و شورا با تفکر شهردار توانمندی را برای خدمت به مردم انتخاب می کند.
چمران تصریح کرد: در بین 117 هزار شورای کشور ممکن است، مشکلاتی در انتخاب برخی شهرداران وجود داشته باشد ولی این بحث استثنایی بوده و عمومی نیست. وظیفه اصلی شورا انتخاب شهردار است، اگر این مسئولیت از شورا گرفته شود دیگر شورا مفهومی ندارد.

وی با بیان اینکه هدف دولت باید تمرکز زدایی باشد، گفت: معنایی ندارد که دولت شهردار را انتخاب کرده و تمام مسئولیت‌های آن را بپذیرد که این موضوع با قوانین کشور عملی نیست و با توجه بسترسازی نظام شورایی انتخاب شهردار توسط مردم به صورت مستقیم عملی نیست.
رئیس شورای عالی استان‌ها، با بیان اینکه در بعضی از شهرداری‌ها مشکلات و عدم هماهنگی‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: باید مشکلات را حل کرد و این مسئله نباید مسبب حذف اصل قضیه شود و باید مسئولان اجرایی همراه شوراها باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:۴٧

   

پر مبحث ترین ها