سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داروهای تقلبی عامل مرگ 200 هزار نفر در سال

بروز شده : ٩-٠٩-١٣٩٣, ٢٠:٠٢    نسخه چاپی    
بعضی از آنها دارای مواد موثره به صورت صحیح، اما در بسته بندی های جعلی(تقلید از بسته بندی یک مارک تجاری معتبر) هستند، بعضی دیگر مواد تشکیل دهنده اشتباه دارند و یا گاهی بدون ماده موثره و یا با مواد موثره ناکارآمد(کمتر از 80%) ارائه می شوند.
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران گفت: سالانه حدود 200 هزار نفر به علت مصرف داروهای تقلبی که با برندهای معروف وارد بازار می شوند، جان خود را از دست می دهند.

به گزارش سازمان نظام پزشکی، دکتر «سیدعلی فاطمی» در خصوص اینکه چگونه سیاستگذاران امر می توانند با پدیده قاچاق داروهای تقلبی مبارزه کنند، افزود: باید مسوولان قوانین کیفری وضع کنند که برای قاچاقچیان، تجویزکنندگان و فروشندگان به اندازه کافی بازدارنده باشد و همچنین مبادی ورود به کشور را تحت کنترل در آورند.

وی با تاکید بر اینکه باید بر محل های تجویز، توزیع و عرضه کنترل دائمی داشته باشند، خاطرنشان کرد: متولیان نظام سلامت در کشور باید هماهنگی لازم را بین گمرکات، پلیس و سایر نهادهای نظارتی برقرار کنند و فهرست داروهای رسمی ایران را متناسب با نیازهای جامعه پزشکی به روز کنند.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، روند اخذ مجوز برای تولید و واردات داروها، مکمل های غذایی و فرآورده های بهداشتی و آرایشی سودمند و اثربخش باید تسهیل شود.

** بیشترین داروهای تقلبی مربوط به دستگاه تناسلی - ادراری است

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بیشترین داروهای تقلبی به ترتیب رده بندی دارویی مربوط به تناسلی - ادراری، متفرقه، آنتی بیوتیک، اعصاب مرکزی، گوارشی و قلبی - عروقی است، افزود: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی داروهایی که به صورت عمدی و از روی فریب، به لحاظ هویت و منشا دارای برچسب اشتباه هستند، داروی تقلبی محسوب می شوند.

فاطمی با بیان اینکه کیفیت این فرآورده ها غیر قابل پیش بینی است، ادامه داد: بعضی از آنها دارای مواد موثره به صورت صحیح، اما در بسته بندی های جعلی(تقلید از بسته بندی یک مارک تجاری معتبر) هستند، بعضی دیگر مواد تشکیل دهنده اشتباه دارند و یا گاهی بدون ماده موثره و یا با مواد موثره ناکارآمد(کمتر از 80%) ارائه می شوند.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه متولیان نظام سلامت باید با برنامه های آموزشی آگاهی لازم را در جامعه ایجاد کنند، گفت: با توجه به اینکه منشا واردات بسیاری از داروهای قاچاق و تقلبی، کمبودهای دارویی در داخل کشور است، با اتخاذ راهکارهای جدید و مناسب، بر توزیع صحیح و عادلانه دارو در سراسر کشور نظارت داشته باشند و کمبودهای دارویی را به موقع برطرف کنند.

وی همچنین به توجه و همکاری جامعه پزشکی در این زمینه اشاره کرد و افزود: در صورتیکه مصرف یک دارو را خارج از فهرست رسمی داروهای ایران برای یک بیمار ضروری می دانند، او را به مراکز تک نسخه ای تدارک دارو راهنمایی کنند و پزشکان باید در نظر داشته باشند که فروش دارو و هر فرآورده مشابه در داخل مطب ممنوع است.

به گفته فاطمی، در سال 2002 میلادی فقط در چین 192 هزار نفر بر اثر مصرف داروی تقلبی جان خود را از دست دادند و مصرف شربت استامینوفن که در داخل آن «دیاتیلنگیکول» بکار رفته بود، باعث مرگ بیش از 500 بیمار که اکثر آنها کودک بودند، در چند کشور از جمله هند، بنگلادش، هائیتی، نیجریه و آرژانتین شده است.

وی افزود: در سال 1995 میلادی نیز دو هزار و 500 نفر در نیجریه در اثر دریافت واکسن مننژیت تقلبی فوت کردند و اگر داروهای ضد مالاریا مرغوب بودند در آن صورت می شد از مرگ سالانه 200 هزار نفر جلوگیری کرد.

منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٩-١٣٩٣, ٢٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها