سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صدور دستور اجرای اتصال راه‌آهن ایران به عراق

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه نشست روز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، از صدور دستور اجرای اتصال راه‌آهن سراسری ایران به عراق برای سهولت رفت و آمد زائران در جلسه امروز هیئت دولت خبر داد و گفت: این طرح در راستای ارتباط بیشتر دو کشور همسایه و دو ملت و بویژه برای رفت و آمد زائران عتبات عالیات می‌تواند مفید واقع شود.

سخنگوی دولت از صدور دستور اجرای اتصال راه‌آهن سراسری ایران به عراق برای سهولت رفت و آمد زائران در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت خبر داد.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه نشست روز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، از صدور دستور اجرای اتصال راه‌آهن سراسری ایران به عراق برای سهولت رفت و آمد زائران در جلسه امروز هیئت دولت خبر داد و گفت: این طرح در راستای ارتباط بیشتر دو کشور همسایه و دو ملت و بویژه برای رفت و آمد زائران عتبات عالیات می‌تواند مفید واقع شود.

 

نوبخت در خصوص توطئه دیگری از سوی غرب در رابطه با ایجاد موانع پیشرفت و توسعه کشور خاطرنشان کرد: بخش دیگری از نشست امروز دولت به توطئه‌ای برای زمین‌گیر کردن کشور اختصاص یافت که این کار از طریق تقلیل مقدار صادرات نفت محدودیت‌هایی را برای ایران ایجاد کرد و توطئه اخیر نیز تقلیل قیمت نفت است. چون تحلیل آنها این بود که با همه تحریم‌ها ایران می‌تواند در مسیر رشد و پیشرفت قدم بردارد و تحریم‌ها هم با توجه به فضای مذاکرات نمی‌تواند بیشتر از این اعمال شود. بنابراین خواستند کاری کنند که از طریق کاهش قیمت نفت تقلیل درآمد برای کشور ایجاد کنند و این نیازمند به تدبیر است تا ما از این گردنه مانند گذشته عبور کنیم.

 

ریاست محترم جمهور به همه دستگاه‌ها این بود که نهایت صرفه‌جویی را در اعتبارات جاری و هزینه‌ای داشته باشند و تخصیص‌ها معطوف به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی طرح‌های عمرانی شود.


وی افزود: در این جهت تاکید ریاست محترم جمهور به همه دستگاه‌ها این بود که نهایت صرفه‌جویی را در اعتبارات جاری و هزینه‌ای داشته باشند و تخصیص‌ها معطوف به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی طرح‌های عمرانی شود. به همین جهت برای سال آینده با توجه به اینکه منابع عمومی به مقدار 6.2 دهم درصد رشد پیدا کرد و افزایش حقوق کارکنان دولت به اندازه نرخ تورم سال آینده به میزان 14 درصد رشد و اعتبارات عمرانی به اندازه 16 درصد که توضیح دادم، با محاسبه 7 هزار میلیارد تومان اعتباراتی که در طرح‌های آب در سال آینده سرمایه‌گذاری می‌شود، این به بیش از 30 درصد رشد خواهد رسید که اگر اضافه شود، با 103 هزار میلیارد تومان دیگر که توسط شرکتهای دولتی سرمایه‌گذاری می‌شود می‌توانیم طرح‌های عمرانی سال آینده را از لحاظ اعتبارات بالغ بر 150 هزار میلیارد تومان بدانیم و تاکید رئیس جمهور هم همین بود که باید فعالیت و رویکرد دولت به سمت خروج از رکود باشد.

 

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش وزیر نفت از چگونگی کاهش قیمت نفت در سال جاری و پیش‌بینی بنگاه‌های بزرگ که نسبت به آینده اظهار نظر کردند، تصریح کرد: همه آن نهادها برای سال آینده بالای 75 دلار و برخی بالای 80 دلار را پیش‌بینی داشتند و البته رقم 73 دلار را که ما مصوب کردیم کاملا قابل مدیریت است. اگر این 7 یا 8 دلار هم تقلیل پیدا کند، آن وقت مانند وضعیت سالجاری خواهد بود و ما طبق تخصیص عمل می‌کنیم و تخصیص را هم چشم‌بسته عمل نمی‌کنیم و تلاش این است که جاری‌ها کمتر تخصیص یابد و به سمت بودجه عمرانی برویم.

 

نوبخت در همین رابطه افزود: بخشی از اعتبارات معطوف به تمام طرح‌های عمرانی است که بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و می‌توانند بهره‌برداری شوند. طرح‌های عمرانی که به تعادل و توازن منطقه‌ای کمک می‌کند نیز مدنظر قرار گرفته است. و بویژه برای طرح‌هایی که به صورت قطعه‌ای می‌تواند به صورت یک محور سایر طرح‌ها را نیز به حرکت درآورد. شاید همین اتصال راه‌آهن ایران و عراق موجب می‌شود تا ایران بتواند به تمام راه‌آهن سراسری عراق دست یابد و مردم بتوانند به کشور مورد نظر بروند یا کاری که در مورد اینچه‌برون انجام شد ما را به مرزهای روسیه و چین می‌رساند. بنابراین این طرح‌ها برای ما جزء طرح‌های اولویت‌دار است.

 

لایحه بودجه متکی بر قانون و در مهلت قانونی تقدیم شده است و تقدیم لایحه به وقت مقرر، کار بسیار فشرده‌ای در سازمان مدیریت است و ما در خصوص شفافیت تمام مسائل را در کتاب و جداول منتشر کردیم و پاسخگو نیز هستیم.


وی در خصوص تقدیم لایحه بودجه به مجلس اظهار داشت: برخی رسانه‌های خارجی آماری را نسبت به افزایش اعتبارات برخی از نهادها ارائه کردند. ما اشکالی نمی‌بینیم چرا که آنها قصد دارند اینگونه بیان کنند که نیروهای مسلح ما بودجه کشور را استفاده می‌کنند و از آن طرف این را وصل کنند به برخی نهادهای داخلی که اعتباراتشان تقلیل پیدا کرده است. من قویا این را تصحیح می‌کنم و الان 5 جلد لایحه در اختیار شما است و ما آمار را شفاف بیان کرده‌ایم.

سخنگوی دولت ادامه داد: آقای رئیس جمهور در ارائه لایحه بودجه فرمودند که ما 3 کار را دنبال می‌کنیم و بحث شفافیت برای ما بسیار مهم است و دو موضوع دیگر قانونمندی و پاسخگویی است. لایحه بودجه متکی بر قانون و در مهلت قانونی تقدیم شده است و تقدیم لایحه به وقت مقرر، کار بسیار فشرده‌ای در سازمان مدیریت است و ما در خصوص شفافیت تمام مسائل را در کتاب و جداول منتشر کردیم و پاسخگو نیز هستیم و روز اولی که آقای رئیس جمهور لایحه را به مجلس ارائه کردند، بنده فردای آن روز تمام مستندات را به شما ارائه کردم. بنده نه تنها در جایگاه سخنگوی دولت بلکه در جایگاه معاون برنامه‌ریزی پاسخگوی شما هستم.

 

نوبخت با بیان اینکه برخی ممکن است علت این اعداد و ارقام را ندانند و برایشان سوء تفاهم پیش بیاید، توضیح داد: بودجه‌ریزی ما به روش عملیاتی بود و اینگونه نبود که یک دستگاه بگوید من سال گذشته 100 میلیارد بودجه داشتم و امسال 10 درصد اضافه کردید و همان مبلغ را به ما بدهید. بلکه باید به ما توضیح می‌داد که اصلا شایستگی دریافت این مبلغ را دارد یا خیر.

 

اینکه یک سایت یک نماینده مجلس را پیدا کند و او هم بی‌خبر بگوید که گویا این کار برای استفاده در انتخابات بوده است، این بسیار سخیف است و آدم را یاد روش‌هایی می‌اندازد که شبکه‌های ماهواره‌ای برای تخریب نظام و سپاه پاسداران استفاده می‌کنند، بنابراین من این را کلا تکذیب می‌کنم.


وی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر افزایش اعتبارات نهاد ریاست جمهوری و تقلیل بودجه پژوهش تاکید کرد: نهاد ریاست جمهوری با دو مشکل عمده مواجه است، یکی تعهدات دولت پیشین که امروز به صورت حکم دادگاه درآمده و یک شرکتی که کارهای جاری و تبلیغاتی و خدماتی را انجام می‌داد به عنوان شرکت پیمانکار بود که پول او پرداخت نشد و حکم دادگاه بر این شد که نهاد ریاست جمهوری 90 میلیارد تومان باید بپردازد. حکم دادگاه نیز آمده است و حالا اینکه یک سایت یک نماینده مجلس را پیدا کند و او هم بی‌خبر بگوید که گویا این کار برای استفاده در انتخابات بوده است، این بسیار سخیف است و آدم را یاد روش‌هایی می‌اندازد که شبکه‌های ماهواره‌ای برای تخریب نظام و سپاه پاسداران استفاده می‌کنند، بنابراین من این را کلا تکذیب می‌کنم.

 

سخنگوی دولت اضافه کرد: مشکل دیگر نهاد ریاست جمهوری تعداد پرسنل است در حالی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از همه دستگاه‌ها حساب‌کشی می‌کند و اگر قانع نشویم پول آن دستگاه را هم نمی‌دهیم،‌ الان تعداد پرسنل نهاد احصاء شد. نیروی انسانی را از 1627 نفر در دولت‌های قبل به 3923 نفر افزایش داده بودند و من در این جایگاه نیستم که بگویم این درست است یا غلط و هم اکنون نیز که تعدیل صورت گرفته تعداد پرسنل به 3173 نفر رسیده است و برای پرداخت این‌ها شرکتهای بیرونی باید مبلغ حقوق را پرداخت می‌کردند.

 

نوبخت با بیان اینکه تمام هزینه‌های سفر رئیس جمهور همه مشخص است و ما هیچ جای غیرشفاف نداریم که از یک شرکت دیگر برداریم و هزینه کنیم، اظهار داشت: اینکه بودجه پژوهش کشور کاهش یافته باشد، موسسات پژوهشی و پارکهای فناوری در قانون بودجه 93 بیش از 307 میلیارد تومان اعتبار داشتند و این در سال 94 به 395 میلیارد تومان افزایش یافته و بیش از 28 درصد افزایش داشته و این غیر از عددی است که سال گذشته و امسال به صندوق نوآوری دادیم تا طرح‌های نوآورانه را انجام دهند و در سال گذشته 500 میلیارد بوده اما امسال بیش از 800 میلیارد تومان است.

 

وی تاکید کرد: رفتار ما و رفتار دولت شفاف است و دولت و با وجود اینکه فعالیت‌های انتخاباتی از راه‌های دیگر مقدور است در این موضوع دخالتی نمی‌کند و من به طور کامل آماده پاسخگویی هستم و توصیه می‌کنم رسانه‌ها حرف کذب را منتشر نکنند.

 

سخنگوی دولت با اشاره به انتشار گزارش مجلس مبنی بر برداشت 4.1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی از سوی دولت، توضیح داد: خبر برداشت 4.1 میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی غیرواقعی است و ما به هیچ وجه در سال گذشته این مبلغ را برداشت نکردیم. 4.1 میلیارد دلار از منابع درآمدی دولت ناشی از فروش نفت در یک شرکت اماراتی بود و آنها با توجه به تحریم این پول را به حساب بانک مرکزی واریز نکردند و تلاش بانک مرکزی این بود که این مبلغ را از طریق مذاکره منتقل کند.

 

نوبخت افزود: این جلسه روز 28 صفر سال گذشته با توجه به وجود تحریم‌ها در دفتر من برگزار شد و تلاش شد تا در یک ابتکار این پول در کشور مورد استفاده قرار گیرد. در توافقی مقرر شد که این 4.1 میلیارد دلار که مربوط به وزرات نفت بود و باید به حساب بانک مرکزی می‌رفت طی یک توافقنامه انتقال این مبلغ به بانک مرکزی صورت گرفت. بنابراین بانک مرکزی با داشتن برگه مالکیت، این مبلغ منابع را به حساب خزانه واریز کند و ما با توجه به اینکه باید مخارج خود را پرداخت می‌کردیم، این کار انجام شد.

 

وی ادامه داد: برای اینکه این کار منجر به افزایش پایه پولی نشود یک پیشنهاد ارائه شد. مکانیزم این است که تمام پولهای صندوق توسعه در حساب بانک مرکزی در خارج است و خود صندوق هیچ حساب خاصی ندارد. به طور مثال بانک مرکزی از این مبلغ 100 میلیارد دلار دارد و می‌داند که 20 میلیارد دلار مربوط به صندوق توسعه ملی است و در نهایت این بحث پیش آمد که صندوق ممکن است در کوتاه مدت قصد استفاده نداشته باشد. این 4.1 میلیارد دلار را برای اینکه پایه پولی تغییر نکند مجوز گرفتیم تا در این مسیر استفاده شود و چند روز هم بیشترطول نکشید تا این امر انجام شد.

 

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش اختیارات استانداران گفت: در جلسه غیرعلنی گفته شد که استانداران موظف هستند که افراد پردرآمد را شناسایی کنند. در آن جلسه توضیح داده شد که ما سازوکارهایی را داریم و برای شناسایی بیشتر می‌خواهیم اختیاراتی را به استانداران بدهیم و این یک پیشنهاد و راهکار است. دولت نیز علاقه‌مند نیست کسانی که مستحق نیستند یارانه دریافت کنند و در عوض ما می‌توانیم از آن مبلغ برای افزایش تولید و طرح تحول سلامت استفاده کنیم.

 

قیمت بنزین گران نشده و همان 48 هزار میلیارد منابع سال جاری را در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و تصمیمی برای افزایش قیمت نداریم و این ارقام هم باید به تصویب مجلس برسد.


نوبخت با بیان اینکه گران شدن ارز درآمدی برای دولت محسوب نمی‌شود، گفت: دولت از افزایش قیمت ارز در بازار متضرر نیز می‌شود چرا که سایر قیمت‌ها به ارز وابستگی دارد و از طرف دیگر ما به‌دنبال مهار تورم هستیم. بانک مرکزی در این بازار می‌تواند مدیریت و نظارت کند و برای اینکه افراد به سمت بازار نروند و تقاضا افزایش نیابد برنامه‌ریزی و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

 

وی گفت: قیمت بنزین گران نشده و همان 48 هزار میلیارد منابع سال جاری را در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و تصمیمی برای افزایش قیمت نداریم و این ارقام هم باید به تصویب مجلس برسد.

 

سخنگوی دولت ضمن اظهار بی‌اطلاعی از بازداشت 20 نفر از مدیران دولت قبل یادآور شد: لایحه بودجه طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی، پیش‌بینی منابع و مصارف برای رسیدن به سیاست در یک سال را دارد. ما باید از منابع و مصارف خود پیش‌بینی کنیم و بگوییم که می‌خواهیم به چه اهدافی برسیم. منابع را شفاف توضیح دادیم و گفتیم از درآمدها 119 هزار میلیارد تومان و از واگذاری‌های سرمایه‌ای 73 هزار میلیارد تومان و از واگذاری دارایی‌های مالی هم 31 هزار میلیارد تومان. نفت نسبت به سال قبل تقلیل هم داشته و سهم نفت در بودجه به کمتر از یک سوم رسیده است و ما این را به مجلس پیشنهاد کردیم و مجلس می‌تواند ارقام را کم و زیاد کند و می‌تواند درآمدها را کم کند.

 

نوبخت ادامه داد: در مورد مصارف دو پیشنهاد ارائه کردیم که یکی 166 هزار میلیارد تومان جاری و حدود 48 هزار میلیارد تومان عمرانی است و جاری‌ها 6 درصد و در بخش عمرانی 16 درصد افزایش داشتیم و مجلس می‌تواند نظر بدهد که جاری و یا عمرانی کاهش یا افزایش یابد. فصل‌الخطاب بودجه مجلس است. جای هیچ نگرانی نیست و ما با حضور در کمیسیون‌ها مطالب خود را دفاع خواهیم کرد.

 

وی تاکید کرد: ما منتقدان دولت را مغرض نمی‌دانیم و رئیس جمهور هم از انتقاد ناراحت نمی‌شود، اما مطالب دروغ و مغرضانه نباید بیان شود و برخی افراد ممکن است حرف‌های تحریک‌آمیز بزنند اما ما منتقدان را دلسوز نظام می‌دانیم.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه تشکیل کارگروه مطالبات دانشجویان را بررسی می‌کنیم، گفت: کارگروه پیگیری مطالبات دانشجویان ایجاد خواهد شد و در آینده نسبت به تشکیل این کارگروه گزارش خواهم داد.

 

ما می‌دانستیم که اوپک تشکیل شود باعث افزایش قیمت نمی‌شود و ما می‌دانیم که کی باید جلسه تشکیل دهیم. به هر ترتیب این فعالیت‌ها در مجاری مختلف ادامه دارد و امروز هم یک بخش از جلسه دولت به همین موضوع اختصاص داشت که چگونه این موضوع را مدیریت کنیم و در خارج هم ریشه این موضوع را بخشکانیم.


نوبخت در خصوص آینده روابط ایران و عربستان گفت: در مورد روابط ایران و عربستان باید قبول کنیم که کشور عربستان در چنین شرایطی با تلاش برای عدم افزایش قیمت نفت، منابع خود و دیگر کشورهای اسلامی را ارزان می‌فروشد که این از نظر شرعی هم قابل تامل است. البته ما تلاش داریم که با این کشور روابط خوبی داشته باشیم.

 

وی یادآور شد: اینکه وزارت امور خارجه و وزارت نفت برای تنظیم قیمت نفت چه اقداماتی داشته است، برخی از رسانه‌ها مسائلی را مطرح کردند که چرا ایران اقدام مجدانه انجام نمی‌دهد و اوپک را تشکیل نمی‌دهد. ما می‌دانستیم که اوپک تشکیل شود باعث افزایش قیمت نمی‌شود و ما می‌دانیم که کی باید جلسه تشکیل دهیم. به هر ترتیب این فعالیت‌ها در مجاری مختلف ادامه دارد و امروز هم یک بخش از جلسه دولت به همین موضوع اختصاص داشت که چگونه این موضوع را مدیریت کنیم و در خارج هم ریشه این موضوع را بخشکانیم تا نگذاریم این اتفاق رخ دهد. ما باید به مردم کمک کنیم تا اجازه ندهیم تحریم‌های ظالمانه بر مردم تحمیل شود.

 

نوبخت در خصوص همایش ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد که با حضور سران سه قوه برگزار شد گفت: این همایش نمادی از اراده سه قوه برای مبارزه با فساد بود. البته ما معتقدیم که همانگونه که نباید حیثیت کسی را بی‌مورد از بین برد، نباید هم کسی را از پیگیری فساد مالی مستثنی کرد. پیام این اجلاس روشن بود و عزم 3 قوه برای پیگیری منویات رهبر انقلاب برای مبارزه با فساد با جدیت بیشتر ادامه خواهد داشت.

 

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش اعتبار معاونت زنان ریاست جمهوری عنوان کرد: ما برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه دادیم و اعتبارات آنها نیز افزایش یافت و امیدواریم آنها بتوانند برنامه‌های خود را به نحو شایسته به انجام برسانند.

 

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از زوج‌های جوان برای تامین مسکن گفت: ما در این راستا تامین مسکن ارزان‌قیمت را برای زوج‌های جوان و زنان سرپرست خانواده فراهم کردیم و ماه گذشته نیز مصوبه آن در هیئت وزیران به تصویب رسید. حتی برای اینکه وام مسکن ارزان به دست زوج‌ها برسد 1300 میلیارد تومان را دولت به عنوان مابه‌التفاوت پرداخت می‌کند، اما از سوی دیگر برای اینکه این امر باعث افزایش قیمت مسکن نشود، قرار شد این وام‌ها برای بافت‌های فرسوده و ساخت و ساز اختصاص یابد.

 

نوبخت در خصوص نوسانات بازار بورس نیز گفت: دوستان مالی ما تلاش می‌کنند آثار روانی برخی از تصمیماتی که در بورس بوجود می‌آید را کم کنند تا ثبات برقرار باشد و اقدامات وسیعی هم که در این رابطه صورت خواهد گرفت را وزیر محترم اقتصاد بیان خواهد کرد.

قرار شد ما امسال آن 3 درصد افزایشی که مازاد بر 20 درصد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بود را به صندوق توسعه ملی واریز نکنیم و امسال سالی است که باید از منابع به نحوی شایسته استفاده کنیم.


سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر کاهش 9 درصدی واریز درآمدهای نفتی دولت به صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: آمار الان نسبت به سال آینده در حد 24 میلیارد دلار و 900 میلیون است. این عدد آن چیزی است که به عنوان نفت می‌فروشیم و طبق سیاست‌های مقام معظم رهبری باید 20 درصد از آن را به صندوق توسعه ملی واریز کنیم. ما هم برای سال آینده با توجه به اینکه می‌دانیم سال سختی را به دلیل محدودیت‌های منابع پیش رو داریم، باید این 20 درصد را واریز کنیم، اما مجلس محترم پیشنهاد دیگری در سال 90 داشت باید 3 درصد نیز هر سال اضافه شود که البته تصمیم بسیار درستی در آن زمان بود، اما نه برای شرایطی که امروز کل درآمدهای نفتی ما در این عدد و ارقام است.

 

وی افزود:‌ قرار شد ما امسال آن 3 درصد افزایشی که مازاد بر 20 درصد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بود را به صندوق توسعه ملی واریز نکنیم و امسال سالی است که باید از منابع به نحوی شایسته استفاده کنیم.

 

نوبخت تصریح کرد: بنابراین این 3 درصد را برای سال آینده از آن جهت که محکم بمانیم و توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم واریز نخواهیم کرد و آن را مفید نمی‌دانیم، اما اگر نمایندگان نظر دیگری داشته باشند و بخواهند این تبصره را حذف کنند و بگویند باید به صندوق بریزید، هر آنچه را که مجلس بگوید ما  آن را رعایت خواهیم کرد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برخی انتقادهای مطرح شده مبنی بر اینکه در روز دانشجو به برخی تشکل‌های بزرگ دانشجویی اجازه داده نشد تا در حضور رئیس جمهور سخن بگویند گفت: ما آنگونه که اطلاع داریم به همه نهادها اجازه داده شد صحبت کنند. اما آن مجموعه‌ای که ممکن است چندین تشکل از یک طیف را داشته باشند و به خاطر کمبود وقت به همه آنها اجازه ارائه اظهارات داده نشود بحث دیگری است و این به معنای عدم دادن فرصت به صحبت دانشجویان نبود. دولت به نظرات دانشجویان احترام می‌گذارد.

 

وی در ادامه با رد این موضوع که اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه 94 کاهش داشته است، اظهار داشت: نه تنها اینگونه نبوده است بلکه 20 درصد اعتبارات آموزش و پرورش افزایش داشته است و رشد آموزش و پرورش بیشتر از رشد بودجه سپاه است.

 

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی اعتقاد دارند که متناسب با کاهش نرخ تورم حقوق کارمندان دولت افزایش پیدا نکرده است، خاطر نشان کرد: ما طبق برنامه‌ریزی که کرده‌ایم این پیش‌بینی را داریم که تورم در سال‌ آینده به زیر 14 درصد برسد و متناسب با اینکه ممکن است به همین میزان قدرت خرید کارمندان کاهش پیدا کند، ما به همان مقدار تورم حقوق کارمندان را افزایش خواهیم داد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس جمهور در سفر استانی خود به گلستان جمع‌بندی بودجه 94 را 219 هزار میلیارد تومان اعلام کردند، اما در لایحه تقدیمی به مجلس این مبلغ 224 هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: آن روز که رئیس محترم جمهور یعنی روز سه‌شنبه در گلستان این عدد را اعلام کردند روز قبل از تشکیل جلسه هیئت دولت بود و ما هنگامی که در روز چهارشنبه جلسه هیئت دولت را برگزار کردیم تعدادی از دستگاه‌ها تبصره‌های الحاقی را پیشنهاد کردند که در این تبصره‌ها بار مالی وجود داشت. بنابراین این تفاوت به دلیل تبصره‌هایی بود که برخی دستگاه‌ها روز چهارشنبه به دولت ارائه دادند.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩٣, ٠٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها