سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران 80 میلیونی شد

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩٣, ٢١:٠۴    نسخه چاپی    
ناظمی اردکانی با بیان اینکه در هر کیلومترمربع از ایران به طور متوسط 46 نفر ساکن هستند گفت : این رقم در کشورهای پرجمعیت دنیا 360 نفر به ازای هر کیلومتر مربع است .

رئیس سازمان ثبت احوال کشور جمعیت ایرانیان را ۸۰ میلیون نفر بیان کرد و گفت : از این میزان ۷۸ میلیون نفر در داخل کشور و دو میلیون نفر در دیگر کشورها ساکنند.

 

محمد ناظمی اردکانی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اینکه پنج راهبرد برای توسعه ثبت احوال در کشور پیش بینی شده است، از ثبت وقایع حیاتی در مهلت مقرر و قانونی خبر داد.

اردکانی گفت: امروز بیش از 98.5 درصد ولادت و بیش از 97.5 درصد فوت در کشور ثبت می شود.

وی افزود: اتقان اسناد هویتی مردم دومین راهبرد در توسعه ثبت احوال کشور است و در آن تلاش شده است با استفاده از فناوری های نوین شناسنامه های قدیمی به شناسنامه های مکانیزه جدید و پایگاه محور تبدیل شود.

ناظمی اردکانی گفت: بر این اساس کارت ملی فعلی به کارت هوشمند ملی تبدیل می شود که علاوه بر جعل و خدشه ناپذیر بودن، امکان شناسایی ایرانیان را در فضای مجازی فراهم می کند البته برای صدور این کارت از آخرین فناوریهای روز دنیا استفاده می شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود : در این خصوص، ایجاد شبکه استعلام در کشور برنامه ریزی شد که 100 دستگاه در کشور این امکان را دارند که از 140 نقطه احراز هویت را انجام دهند.

 

ناظمی اردکانی تولید و نشر آمار و اطلاعات را سومین راهبرد توسعه سازمان ثبت احوال بیان کرد و گفت : بر این اساس تغییر کد پستی هموطنان ثبت می شود که البته تحقق این امر مستلزم کمک همه مردم است.

وی خدمات به ‌روز و با تسهیلات بالای ثبت احوال به مردم را چهارمین راهبرد توسعه ثبت احوال برشمرد و افزود : در این باره دستورالمعل ها اصلاح و اسناد فیزیکی در اختیار، الکترونیکی شد که بر اساس آن هر فرد در هر نقطه ای از کشور می تواند با مراجعه به ثبت احوال ، خدمات دریافت کند و نیاز به مراجعه به زادگاهی که اسناد هویتی در آن نگهداری می شود نیست.

ناظمی اردکانی ادامه داد: البته سعی شده است از ظرفیت های بخش خصوصی نیز استفاده شود که در این باره 400 دفتر خدمات پیش بینی شده است تا خدمات ما را ارائه کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور پیوست فرهنگی را پنجمین راهبرد توسعه فعالیت ثبت احوال در کشور دانست و از برگزاری همایش مهندسی فرهنگ نام‌گزینی در کشور در17ربیع‌الاول امسال و برگزاری همایش بزرگ سادات در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) خبر داد.

ناظمی اردکانی جمعیت ایرانیان را 80 میلیون نفر بیان کرد و گفت : از این میزان 78 میلیون نفر در داخل کشور و دو میلیون نفر در دیگر کشورها ساکن هستند.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر، وی افزود : ما یک درصد جمعیت دنیا را دارا هستیم و هجدهمین کشور دنیا، دهمین کشور آسیا و سومین کشور منطقه از نظر رتبه بندی جمعیتی هستیم.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه در هر کیلومترمربع از ایران به طور متوسط 46 نفر ساکن هستند گفت : این رقم در کشورهای پرجمعیت دنیا 360 نفر به ازای هر کیلومتر مربع است .

وی افزود: 30 درصد از جمعیت کشور در روستاها و 70 درصد در شهرها ساکن هستند، 49 درصد جمعیت کشور را خانم ها و 51 درصد جمعیت کشور را آقایان تشکیل می دهند؛ 24 درصد از جمعیت کشور زیر 15 سال، 31 درصد 15 تا 30 سال، 39 درصد 30 تا 64 سال و 6 درصد از جمعیت کشور بالای 64 سال هستند.

رئیس سازمان ثبت احوال گفت : به طور متوسط سالیانه در کشور یک میلیون و 400 هزار نفر ولادت، 400 هزار فوت ، 800 هزار ازدواج و بیش از 160 هزار طلاق اتفاق می افتد که در دهه کنونی شیب ولادت، کاهشی؛ شیب فوت، افزایشی؛ شیب ازدواج، کاهشی و شیب طلاق، افزایشی است .

ناظمی اردکانی با بیان اینکه خانوارهای کشور رو به کوچک شدن هستند افزود: در دهه‌های 60 و 70 متوسط خانواده ها 6 نفره بود اما اکنون این میزان به 3 نفر کاهش یافته است، 14 درصد خانوارها صاحب فرزند نیستند و یا میل به داشتن فرزند ندارند و 19 درصد خانوارها نیز تک فرزند هستند که نشان می دهد جمعیت کشور رو به کاهش است .

 

وی گفت : نرخ باروری در کشور به 1.7 درصد رسیده است که با توجه به تجربه دو دهه افزایش جمعیت این امر نشان می دهد داریم به سقوط جمعیتی دچار می شویم.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه سیاست های کلی جمعیت که اواخر اردیبهشت امسال ازجانب مقام معظم رهبری ابلاغ شد می تواند راهگشای افزایش جمعیت کشور آن طور که باید باشد ، اضافه کرد ‌: ایجاد توازن جمعیتی از نظر جغرافیایی ،تشویق به بازگشت ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاری آنها در داخل کشور و همچنین تقویت مؤلفه های هویت ملی از جمله بندهای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری درباره جمعیت است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩٣, ٢١:٠۴

   

پر مبحث ترین ها