سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شناسایی یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور

بروز شده : ٧-١٠-١٣٩٣, ١٠:٣٧    نسخه چاپی    
سال گذشته این تیم ها ۱۳ میلیون نفر و در شش ماهه اول امسال بیش از پنج هزار نفر را زیرپوشش آموزش های پیشگیرانه از اعتیاد قرار دادند.

معاون پیشگیری و درمان بهزیستی کشور گفت: براساس اخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بیش از یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا؛ مسعود روشن پژوه افزود: این معتادان به انواع موادمخدر اعتیاد دارند که بیشترین میزان مربوط به اعتیاد به تریاک است.

وی گفت: براساس آمار شیوع اعتیاد در استان چهارمحال و بختیاری زیاد نیست به نوعی این استان جزو استان های با شیوع کم محسوب می شود.

وی افزود: براساس آمار مصرف مواد مخدر صنعتی به خصوص شیشه به دلیل تولید آسان رو به تزاید گذاشته که این مسئله ضرورت برنامه ریزی و فرهنگ سازی بیشتر در نقاط آلوده و مناطق کمتر آلوده به منظور جلوگیری و کاهش سوء مصرف این مواد را دوچندان کرده است.

روشن پژوه اظهار کرد: اعتیاد موضوعی است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه اند و باید برای پیشگیری از این بلای خانمانسوز همه افراد جامعه را درگیر و سطح آگاهی و حساسیت جامعه را بالا برد.

وی با بیان اینکه پیشگیری موثر از سوء مصرف مواد مخدر در گرو رویکرد اجتماع محور است، افزود: در این رویکرد با استفاده از توان مردم آنان نسبت به آثار سوء اعتیاد حساس می شوند.

معاون پیشگیری ودرمان بهزیستی کشور گفت: هم اکنون پنج هزار تیم اجتماع محوردر محلات شهری و روستایی، آموزشگاهی، محیط کار ، مهدهای کودک فعال است.

روشن پژوه افزود: سال گذشته این تیم ها ۱۳ میلیون نفر و در شش ماهه اول امسال بیش از پنج هزار نفر را زیرپوشش آموزش های پیشگیرانه از اعتیاد قرار دادند.

وی در خصوص فعالیت خط ملی اعتیاد (۰۹۶۲۸) خط سراسری مشاوره رایگان گفت: برای فعال نگهداشتن این خط از ساعت هشت صبح تا هشت شب، هشت تا ۱۰ کارشناس پیشگیری و درمان مواد مخدر به صورت مستمر فعالیت می کنند.

روشن پژوه افزود: سال گذشته ۲۰۰ هزار نفر در کشور با این خطر تماس گرفتند که سه درصد از تماس گیرندگان از استان چهارمحال وبختیاری بوده اند.

وی نقش رسانه ها در زمینه معرفی این خط در راستای دریافت مشاوره و راهنمایی برای پیشگیری و درمان اعتیاد موثر خواند.

طرح کارزار رسانه ای علیه سوء مصرف شیشه از امروز در استان چهارمحال وبختیاری و پنج استان دیگر کشور آغاز شده است.


منبع: ایرنا

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٩٣, ١٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها