سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تصمیمات اضطراری بابت آلودگی هوای تهران

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩٣, ٢١:٠٨    نسخه چاپی    
با توجه به احتمال تداوم پایداری هوا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و انباشت آلاینده از روزهای گذشته، جلسه کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در استانداری تهران تشکیل شد.

بالاخره غول آلودگی هوا که مدت ها بود تاثیرش در زندگی ساکنان پرشمار تهران فراموش شده بود، بازگشت و آنچنان قدرت نمایی کرد که تصمیمات اضطراری از راه رسید؛ تصمیماتی از جنس محدود کردن حمل و نقل شهری که هر که آمده، مقصر اصلی آلودگی هوا را ایشان دانسته و برای محدود کردنشان تدابیر به کار گرفته است!

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه شاخص آلودگی هوای تهران به نزدیک ترین فاصله از مرز هشدار رسید، با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی برای روزهای آینده، کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوای استان تهران تشکیل جلسه داد و پس از بررسی و شور تصمیم گرفت فروش آرم روزانه طرح ترافیک برای روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (نهم و دهم دی‌ماه) متوقف شود.


حسن کریمی، معاون عمرانی استانداری تهران در این باره گفت: با توجه به احتمال تداوم پایداری هوا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و انباشت آلاینده از روزهای گذشته، جلسه کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در استانداری تهران تشکیل شد.

وی در خصوص مصوبات این جلسه گفت: با توجه به اینکه در دو روز آینده نگرانی‌هایی درخصوص افزایش میزان آلایندگی هوای تهران وجود داشت، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تشکیل جلسه داد که در این جلسه نماینده وزارت بهداشت پیشنهاد تعطیلی مدارس تهران را با توجه به اینکه میزان آلایندگی به حد اضطرار نرسیده است، داد که اعضای کمیته اضطرار آلودگی هوا عنوان کردند که ضرورتی برای تعطیلی مدارس نیست.

وی تاکید کرد: در روز چهارشنبه که بیشترین میزان آلودگی هوا را خواهیم داشت، میزان آلایندگی هوا از 150 تجاوز نخواهد کرد به همین دلیل هیچ تعطیلی و محدودیتی در جلسه امروز مصوب نشد و تنها تذکراتی درخصوص اینکه کلاس‌های ورزش مدارس محدود یا تعطیل شود و کارخانه‌هایی که آلایندگی دارند برخورد شدید با آنها در این دو روز صورت گیرد، عنوان شد، ضمن اینکه توصیه‌هایی هم درخصوص تعطیلی ورزش‌های صبحگاهی در پارک‌ها توسط صداوسیما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون عمرانی استانداری تهران افزود: طرح‌های روزانه در این دو روز ارائه نمی‌شود و امیدواریم با تمهیداتی که در این جلسه در نظر گرفته شد، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه میزان آلایندگی هوا از پیش‌بینی‌ها تجاوز نکند و در روز پنجشنبه نیز شرایط به حالت عادی باز گردد.

گفتنی است بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میزان غلظت کلیه آلاینده های موجود در هوای امروز پایتخت به نسبت روز گذشته کاسته شده اما همچنان شاخص آلودگی هوای تهران، ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون، عدد 149 را نشان می‌دهد که در انتهای محدوده «شرایط ناسالم برای گروه های حساس» (حد فاصل 100 تا 150) را نشان می‌دهد که با توجه به گزارش هواشناسی و پیش بینی صورت گرفته مبنی بر «ابری بودن هوا، در پاره ای نقاط همراه با غبار محلی» در بیست و چهار ساعت آینده، پیش بینی می‌شود این شرایط پایدار بماند.

اثرات بهداشتی آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در شرایط ناسالم برای گروههای حساس «افزایش تشدید بیماریهای قلبی و ریوی و مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماری قلبی و افراد مسن، افزایش تعداد تنفس در عموم افراد» معرفی شده و بر این اساس توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‎های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از فعالیت های طولانی مدت و سنگین در فضای باز اجتناب نموده و دیگر شهروندان نیز فعالیت های طولانی و سنگین خود را در فضای باز کاهش دهند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩٣, ٢١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها