سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پرونده برنج‌هاي آلوده بسته شده است؟

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴٨    نسخه چاپی    
اگرچه اظهارنظر در مورد آلودگي برنج‌ها وارداتي مثل ساير موارد مشابه در اين زمينه با تناقضاتي همراه بود اما در در نهايت جلوی واردات اين 13 نوع برنج گرفته شد.

خانواده‌هاي ايراني به روال مرسوم در كشور حداقل يك وعده غذايي در روز برنج مصرف مي‌كنند و طبيعي ‌است همانطور كه سلامت مواد غذايي به طور كلي براي تك تك آحاد جامعه حائز اهميت است،‌ سلامت برنج مصرفي روزانه هم اهميت خاصي پيدا مي‌كند و هرگونه ترديدي در اين زمينه سبد غذايي خانواده‌ها را با اختلال مواجه مي‌كند.

اعلام آلودگي 13 نوع برنج وارداتي در سال 88

در اواسط سال 88، موضوع آلودگي برنج‌های وارداتي به رسانه‌ها كشيده شد. در آن زمان سازمان استاندارد اعلام کرد 13 نوع از برنج‌های وارداتی آلوده بوده و‌ درصد آرسنیک موجود در آن ها بیش از حد استاندارد است.

رییس مرکز تحقیقات پیشرفته کشاورزی پنجاب هند هم در همان زمان گفت كه مناطق زیادی از منطقه پنجاب هندوستان مرکز اصلی فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب بوده و اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات تولیدی مانند برنج شامل این نوع ترکیبات سمی و خطرناک خواهند بود.

اگرچه اظهارنظر در مورد آلودگي برنج‌ها وارداتي مثل ساير موارد مشابه در اين زمينه با تناقضاتي همراه بود اما در در نهايت جلوی واردات اين 13 نوع برنج گرفته شد.

اعلام اسامي 7 نوع برنج داخلي و وارداتي در سال 92

آذر ماه سال گذشته نيز معاون سازمان ملی استاندارد ایران آلودگی هفت نوع برنج خارجی و داخلی را تأیید کرد و گفت كه پنج نوع برنج تولید داخل و دو نوع برنج وارداتی با برند پاپانو از کشور هندوستان و زیتون از کشور پاکستان پس از تحقیقات آزمایشگاهی ناسالم تشخیص داده شده اند.

وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی نيز در اطلاعیه ای اعلام کرد که برنج هایی تحت عناوین تجاری پاپانور، زیتون، ستایش، صدری هاشمی آستانه اشرفیه، طارم محلی معطر فریدون کنار، آویلا و سیاه دم هاشمی دودی در فاکتورهایی چون میزان سرب،‌ کادمیوم، آرسنیک و آفلاتوکسین مجاز در این محصولات، با استانداردها انطباق نداشته و غیراستاندارد است و به مصرف کنندگان توصیه می‌شود از خرید برنج‌های اعلام شده خودداری کنند.

فشار مقامات دولت سابق براي تكذيب آلودگي برنج

شهریاری رئیس کمیسيون بهداشت و درمان مجلس اخيرا در يك گفت‌و‌گوي تلويزيوني از فشار برخي مقامات دولت قبل براي تكذيب آلودگي برنج‌ خبر داد.

او در همين رابطه گفت: در دولت قبلی ۱۳ نوع برنج را از تلویزیون اسم بردند اما بعدا با فشار شخص خاصی در دولت وزیر وقت مجبور شد بگوید سالم است!

بالاخره برنج وارداتی آلوده است یا نه؟

پارسينه در گفت‌و‌گويي اختصاصي با حسينعلي شهرياري رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس اين سوال را مطرح كرده كه اين فشارها از طرف چه كساني بوده و آيا در حال حاضر برنج‌هاي موجود در بازار از سلامت كافي برخوردار هستند يا خير؟

البته شهرياري در اين‌ گفت‌و‌گو حاضر به اعلام نام و سمت آن مقامات دولتي كه در اين زمينه اعمال فشار مي‌كردند نشد و به گفتن همين جمله بسنده كرد كه «اين فشار از سوي مسوولان كلان دولتي بوده است.»

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در همين رابطه مي‌افزايد: «موضوع آلودگي برنج در آن زمان مربوط به برنج‌های وارداتی بود. زمانی سازمان غذا و دارو گفت 13 نوع برنج مشکل دارد. ما هم این موضوع را پیگیری کردیم و من در بسیاری از شبکه های تلویزیونی نام این 13 نوع برنج را عنوان کردم. البته بعد از آن صداو سیما گفت که این برنامه ها را ادامه ندهند. به یکی از مسوولین هم گفتند برو و بگو که این برنج ها سالم است.»

وي ادامه مي‌دهد: «البته ما بلافاصله گروهی را متشکل از کمیسیون های کشاورزی و بهداشت و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت به هندوستان فرستادیم تا بررسی های لازم را در این باره انجام دهند و نهايتا جلوی واردات آن 13 نوع را گرفتند.»

امكان آلودگي در برنج‌هاي وارداتي قاچاق

شهرياري در اين گفت‌و‌گو با تاكيد بر اينكه در حال حاضر آلودگی در برنج‌های وارداتی وجود ندارد، مي‌گويد:«الان سازمان غذا و دارو کارش را انجام می دهد و استاندارد نظارت خوبی بر واردات برنج و گندم دارد ولی باز هم از بازارچه‌های مرزی واردات داریم که ممکن است نظارت کامل بر آنها وجود نداشته باشد. به هر حال وقتی کالایی به صورت قانونی وارد نشود امکان نظارت هم کاهش می‌یابد. اما در مورد آنچه از مبادی رسمی کشور و گمرکات می‌آید مردم این اطمینان را داشته باشند که سلامت کافی وجود دارد.»

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس تاكيد مي‌كند كه در حال حاضر برنج‌هایی که به کشور وارد می شود مطمئن است.

واردات مازاد بر نياز برنج به كشور

در حال حاضر سرانه مصرف برنج در ايران 40‌كيلوگرم است. همچنين بر اساس گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس سالیانه سه میلیون تن برنج در كشور مورد نیاز است که با احتساب تولید 2 میلیون و 400 هزار تن در داخل، نیاز به واردات 600 هزار تن برنج است و اگر 200 هزار تن هم به منظور ذخیره سازی این محصول در نظر گرفته شود سالیانه نهایتا باید 800 هزار تن برنج خارجی وارد شود تا هم تامین کننده بازار مصرف باشد و هم به دسترنج کشاورزان لطمه نزند، ولی هم اکنون با واردات یک میلیون و 289 هزار تن برنج 489 هزار تن بیش از آنچه مورد نیاز است به کشور وارد می شود که این مقدار مازاد، تولیدکنندگان داخلی را با مشکلات بیشتری مواجه می سازد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها