سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تعداد بیمه بیکاری منفی شد

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٣, ١٨:٢۴    نسخه چاپی    
تعداد بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در سال جاری از 215 هزار به 170 هزار نفر رسیده و در واقع می توان گفت: که بیمه بیکاری 35 هزار نفر دراین سازمان قطع شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه یکی از موفقیت های سازمان در خصوص بیمه بیکاری گفت: تعداد بیمه بیکاری های ما درسال جاری برای نخستین بار نسبت به سال قبل منفی شده است.
 
به گزارش ایرنا، 'سید تقی نوربخش' روز چهارشبنه در نشست خبری افزود: تعداد بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی در سال جاری از 215 هزار به 170 هزار نفر رسیده و در واقع می توان گفت: که بیمه بیکاری 35 هزار نفر دراین سازمان قطع شده است.

وی با بیان اینکه حدود 92 درصد بودجه سازمان تامین اجتماعی از حق بیمه بیمه شدگان تامین می شود اظهار داشت: مابقی بودجه ما ازمطالبات دولت و سایر درآمدهای سازمان است و این سازمان در واقع به عنوان یاردولت و بدون اتکا به دولت است .

نوربخش بودجه سال 94 سازمان تامین اجتماعی را که تقدیم هیات مدیره این سازمان شده است را 58هزارو 106 میلیارد و55 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این بودجه در بخش پرداخت تعهدات دراز مدت به مستمری بگیران و بازنشستگان حوزه درمان، وبخش سرمایه گذاری هزینه می شود.

 ابلاغ بخشنامه کارگران ساختمانی ازامروز

نوربخش درادامه از ابلاغ بخشنامه ویژه کارگران ساختمانی ازامروز خبر داد وگفت : درگذشته مشکلات زیادی دررابطه با قانون قبلی کارگران ساختمانی داشته ایم.

با تصویب قانون جدید با مشارکت سازمان تامین اجتماعی بیمه کارگران ساختمانی اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه درسال 92 براساس بودجه آن که 9هزار میلیارد تومان از محل ارزش افزوده بود به سازمان پرداخت شد اما درسال 93 این بودجه کاملا حذف شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: قرار بود درسال 92 و93 800 هزار نفر ازکارگران ساختمانی بیمه شوند اما منابع بودجه ای آن حذف شد و شهرداری ها نیز این افراد را معرفی نمی کردند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار مرکز ملی آمار ایران میزان ساخت وساز نیز به نصف رسید به طوری که در تهران 40 درصد ودرشهرستانها 68 درصد کاهش یافت و با توجه به اینکه منابع آن نیز با چالش مواجه شد، منابع تنها تکاوپوی بیمه شدن 300 هزار نفر کارگر ساختمانی را داشت و باید عملا 500 هزار نفر حذف می شدند.

وی تصریح کرد: اما با توجه به اینکه بیشترین حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران است ما این تعداد را حذف نکردیم و به دنبال اصلاح قانون رفتیم تا بتوانیم این افراد را ازخدمات بیمه ای بهره مند کنیم .

 رایتل یک شرکت سودده است

مدیرعامل سازمان تایمن اجتماعی با اشاره به اینکه رایتل جزو شرکت های واگذاری به این سازمان در دولت گذشته است، افزود: 100 درصد مالکیت این شرکت متعلق به تامین اجتماعی است و جنبه اقتصادی و خدماتی برای سازمان دارد.

وی تصریح کرد: همچنین به دلیل اطلاع رسانی خوب، تعداد مشترکان این شرکت طی یک سال اخیر سه برابر شده و به همین دلیل شرکت رایتل اکنون سودده است.

وی این شرکت را یکی از سرمایه های خوب سازمان عنوان کرد و افزود: در بحث کارت هوشمند و حذف دفترچه ها همکاری ویژه ای دارد.

90 درصد حقوق افراد معرفی شده از طریق مراکز کاریابی را تامین اجتماعی پرداخت می کند

نوربخش با اشاره به انعقاد تفاهم نامه میان سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار ور رفاه اجتماعی گفت: 90 درصد حقوق افراد معرفی شده از طریق مراکز کاریابی را تامین اجتماعی پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: همچنین 50 درصد آن را کارفرما پرداخت می کند که از این طریق بیمه شده 140 درصد حقوق می گیرد و از این طریق علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری آن فرد، شخص بیمه شده حداقل حقوق و دستمزد را نیز نمی گیرد.

 افراد قبول شده در مصاحبه آزمون استخدامی تامین اجتماعی می توانند از دهه فجر مشغول به کار شوند

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی این سازمان گفت: این آزمون یکی از بندهای تحقیق و تفحص بود که هنوز مشکلات جدی برای سازمان ایجاد کرده است و توسط سازمان سنجش برگزار شد.

نوربخش افزود: دو هزار و 800 نفر در این آزمون استخدامی شرکت کردند که 25 درصد سهمیه مربوط به خانواده شهدا بود که به طور کامل انجام شد و یک هزار و 800 نفر نیز دو برابر سهمیه اعلام شدند که مراحل مصاحبه آنها نیز انجام شده و در حال گزینش هستند.

مطالبات پزشکان حدود سه هزار میلیارد تومان بود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به عدم پرداخت مطالبات پزشکان طرف قردارد این سازمان در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: بیش از یک سال گذشته پرداختی ها به پزشکان طرف قرارداد با 9 ماه تاخیر انجام می شد اما اکنون تا آبان ماه سال جاری میزان پرداختی ها به این قشر پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: میزان مطالبات پزشکان در سال گذشته ماهانه 400 میلیارد تومان بود که براساس آمار تاکنون سه هزار میلیارد تومان به این افراد پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه کسری ما از سه راه جبران می شود، اضافه کرد: فروش دارایی ها، استقراض و گرفتن تسهیلات از بانکها و عدم پرداخت تعهدات به بیمه شدگان این سه راه جبران است که متاسفانه در دوره گذشته مدیریتی در این سازمان از این راهها استفاده شد.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه عیدی مستمری بگیران در سال 91 در 28 اسفند ماه با دریافت 500 میلیارد تومان تسهیلات از بانک رفاه صورت گرفت.

نوربخش افزود: ما در این مدت هیچ استقراضی نداشتیم و تمام تعهدات نیز تا آبان ماه پرداخت شده و امسال نیز برای پرداخت عیدی مستمری بگیران مشکل منابع نداریم و زمانی که زقم آن از سوی دولت اعلام شود پرداخت عیدی انجام می شود.

بودجه های درمان افزایش می یابد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: بودجه در درمان غیرمستقیم 38 درصد و در درمان مستقیم 25 درصد افزایش می یابد.

پرداخت10 هزار میلیارد تومان از طلب تامین اجتماعی تصویب شد

نوربخش در ادامه به 90 هزار میلیارد تومان طلب این سازمان از دولت اشاره کرد و گفت: در سال جاری 10 هزار میلیارد تومان از این طلب تصویب شده و در سال جاری پرداخت می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: میزان تعهدات سالانه ما در بخش دریافت طلب سازمان از دولت 15 هزار میلیارد تومان است و قرار است در سال های آینده نیز این میزان از طلب سازمان از سوی دولت پرداخت شود.

برگزاری کنگره ملی مکانیزم های مالی تامین اجتماعی

نوربخش در ادامه به برگزاری کنگره ملی مکانیزم های مالی تامین اجتماعی در سال آینده خبر داد و گفت: این کنگره قرار است فروردین سال آینده برگزار شود چرا که ما مکانیزم هایی داریم که تهدید نیست بلکه یک فرصت است و باید توجه داشت که صندوق تامین اجتماعی مکانیزم آن بین نسلی است و سرمایه های آن از نسلی به نسل دیگر است.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

نوربخش ادامه داد: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، دولت دو هزار و 200 میلیارد تومان در نظر گرفته که تاکنون900 میلیارد تومان آن پرداخت شده است و هر سال باید این رقم افزایش یابد.

وی تصریح کرد: هنوز همسان سازی قبلی حقوق در حال انجام است و در صورتی که بخواهیم همسان سازی جدیدی داشته باشیم پنج تا 10 هزار میلیارد تومان هزینه دیگر نیاز است.

برای مرخصی زایمان 500 میلیارد تومان داریم

وی در خصوص مرخصی زایمان بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز گفت: برای مدت یک سال از این طرح ، 500 میلیارد تومان اعتبار داریم.

سازمان تامین اجتماعی وارد حاشیه ها نمی شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه برند این سازمان اعتماد بین مردم است، افزود: سازمان تامین اجتماعی در گذشته در حاشیه بود و ما نهایت تلاش خود را انجام دادیم تا اعتماد مردم به سازمان مخدوش نشود.

نوربخش افزود: ضمن پیگیری حقوقی تمام موراد مانند شکایت از بابک زنجانی و سعید مرتضوی سعی می کنیم که وارد حاشیه نشویم.

وی با اشاره به اینکه «محاکم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، عدل را حکم خواهند داد» در عین حال گفت: ما نیز از این موضوع را پیگیری می کنیم.

نوربخش افزود: باید اجازه داده شود که قانون به این مسایل حکم بدهد چرا که ما به خاطر ماموریت هایی که سازمان برای خدمت به مردم دارد، سازمان را از حاشیه دور می کنیم و ایجاد امنیت خاطر برای مردم می کنیم.

وی توصیه کرد: بقیه افراد نیز از اظهاراتی که سازمان تامین اجتماعی را مجبور به پاسخگویی کند، اجتناب ورزند.

240 قلم دارو تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه 240 قلم دارو تحت پوشش خدمات این سازمان است، افزود: ما باید به سمت بازار سرمایه برویم به طوری که اکنون هلدینگ دارویی تامین اجتماعی خدماتی را دارد که در این راستا 36 درصد پخش دارو، 40 درصد تولید دارو و 70 درصد مواد اولیه را در اختیار دارد.

 مسکن امید در مرحله اول برای بازنشستگان ایجاد می شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ایجاد مسکن امید در مرحله اول برای بازنشستگان است، افزود: در سال 93 ردیف اعتباری این طرح 140 میلیارد تومان و در سال آینده نیز دو هزار میلیارد ریل در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ای در این زمینه بین وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت تعاونف کار و رفاه اجتماعی منعقد شد که هنوز امضا نشده است که امیدواریم این کار صورت گیرد تا بتوانیم امسال کار ساخت این مسکن ها را آغاز کنیم.

تامین اجتماعی 6 هزار میلیارد تومان مطالبه از کارفرمایان دارد

نوربخش در ادامه به 6 هزار میلیارد تومان مطالبه این سازمان از کارفرمایان اشاره کرد و گفت: بخش اعظمی از این طلب مربوط به شهرداری ها است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات جدی سازمان این است که هم باید افراد تحت پوشش را مدیریت کند و هم مسایل اقتصادی و اجتماعی را مد نظر داشته باشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: ما می توانیم حساب آنها را مسدود کنیم اما موجب بحران اقتصادی به ویژه برای جامعه کارگری می شود به همین منظور اقداماتی در این زمینه صورت گرفته به طوری که یکی از واحدها در یکی از استان ها حسابش مسدود شده تا بتوانیم تعهدات خودمان را نیز به خوبی پیش ببریم.

آغاز برنامه استراتژیک و راهبردی تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به برخی از فعالیت های این سازمان اشاره کرد و گفت: آغاز برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان، فعالیت جدی در برنامه ششم توسعه کشور و انعقاد قرارداد با مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از جمله این برنامه ها است.

وی در ادامه گفت: قانون تامین اجتماعی از نظر ساختاری نیاز به تغییر دارد.

به گفته وی، تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی تا آبان ماه سال جاری 39 میلیون و 700 هزار نفر است و تعداد بیمه شدگان در سال جاری نیز 380 هزار نفر است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٣, ١٨:٢۴

   

پر مبحث ترین ها