سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فانی: بسته حمایتی از مدارس غیردولتی، واگذاری مدارس دولتی نیست

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٣, ١٠:۴٢    نسخه چاپی    
تغییر نگرش در برخی مدیران با صدور بخشنامه و دستور العمل ایجاد نمی شود و باید شرایطی را فراهم کنیم تا توسعه مشارکت ها در جامعه هم ضرورت و هم نیاز تلقی شود .

وزیر آموزش وپرورش با بیان این که طرح بسته حمایتی از مدارس غیردولتی یک کار جدید در آموزش وپرورش بوده است گفت: طرح «بسته حمایتی از مدارس غیردولتی» با اصلاحات ویژه در سال آینده اجرا می شود.
عصر چهارشنبه، علی اصغر فانی در گردهمایی روسای ادارت مشارکت های مردمی ، کارشناس مسئولان و شورای موسسان مدارس غیردولتی کشور که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد،‌ با اشاره فلسفه گردهمایی های آموزش وپرورش در تعامل بیشتر کارها بین ستاد و صف اظهار کرد: «توسعه مشارکت » ها در آموزش و پرورش یک ضرورت بنیادین است یعنی آموزش وپرورش صرفا با تکیه بر بودجه دولتی نمی تواند به کیفیت بخشی برسد وازاین رو این سیاست در آموزش و پرورش دولت اتخاذ شده است .

وی با بیان این که باید مدیران در جذب مشارکت ها به یک باور و یقین برسند، گفت: تغییر نگرش در برخی مدیران با صدور بخشنامه و دستور العمل ایجاد نمی شود و باید شرایطی را فراهم کنیم تا توسعه مشارکت ها در جامعه هم ضرورت و هم نیاز تلقی شود .

فانی با اشاره به کاهش جمعیت دانش آموزی در 12 سال گذشته از 19 به 13 میلیون و 1.5 برابر شدن امکانات در آموزش وپرورش، گفت: این شرایط ایجاب می کرد که در آموزش وپرورش «کیفیت بخشی » به یک راهبرد اساسی تبدیل شود و به همین دلیل باید از این فرصت حداکثر استفاده را ببریم .

او با تاکید بر ارتقای کیفیت بخشی در مسائل آموزشی مدارس غیر دولتی ، گفت : نظارت بر عملکرد مدارس غیر دولتی نباید در انحصار کارشناسان دولتی آموزش وپرورش باشد بلکه موسسین مدارس غیر دولتی نیز باید به این امر حساسیت ویژه داشته باشند. نظارت بر مسائل آموزشی این مدارس نیز مانند دیگر مدارس برعهده معاونت های آموزش ابتدایی و متوسطه وزارت آموزش و پرورش است .

فانی گفت: دستورالعمل جدید «بسته حمایتی» از مدارس غیر دولتی تا آخر سال جاری ابلاغ می شود. همواره اجرای کارهای جدید و بنیادین در سال های اول با مشکلاتی مواجه می شود که باید با رفع موانع شرایط ادامه کار را هموار کنیم .

وزیر آموزش وپرورش با انتقاد از افرادی که « طرح بسته حمایتی از مدارس غیر دولتی » را با «واگذاری مدارس دولتی» خلط می کنند ، گفت : به هیچ وجه واگذاری مدارس دولتی در طرح بسته حمایتی به مدارس غیر دولتی وجود ندارد بلکه مدارس دولتی طی یک قرارداد حقوقی و روشن و برای مدیریت یک سال مسائل آموزشی به موسسین مدارس غیردولتی واجد شرایط اجاره داده می شود که قوانین آن مطابق قوانین مدارس غیردولتی مصوب سال 1367 مجلس شورای اسلامی است .

به گفته فانی «طرح بسته حمایتی از مدارس غیر دولتی » مورد تایید بسیاری از بزرگان نظام است: موسسین این مدارس باید با اجرای دقیق قانون نسبت به گزینش اخلاقی وعلمی نیروها و بیمه شاغلین مدارس اقدام کنند تا خللی در روند اجرای آن ایجاد نشود.

وی با اشاره به تفاهم نامه های آموزش وپرورش با نهادهای مختلف کشور، گفت: هنوز نتوانسته ایم از تمام ظرفیت های نهفته قانون شوراها استفاده کنیم و اجرای این تفاهم نامه ها می تواند آموزش وپرورش را در اجرایی کردن برخی بندهای قانون شوراها و کمک به فعالیت های آموزش وپرورش یاری کند .

فانی مشکل اصلی آموزش وپرورش را «مدیریت هزینه های دولتی » معرفی کرد و ادامه داد: آموزش و پرورش باید علاوه بر استفاده از منابع بالقوه خود، بتواند منابع جدیدی را جذب کند که آموزش وپرورش در دولت یازدهم به دنبال اجرایی کردن این دو اصل مهم می باشد .

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اجرای سیاست سامان دهی نیروی انسانی در سال تحصیلی جاری، گفت: بیش از 1000 میلیارد تومان از این طریق صرفه جویی در هزینه های آموزش و پرورش ایجاد شد که در مقابل بودجه 21 هزار میلیارد تومانی سال 93،‌نشان از موفق بودن این طرح است.

فانی با بیان این که آموزش وپرورش در سال تحصیلی جاری هیچ استخدامی نداشته است،‌گفت: در سال 93 ،‌25 هزار نیروی انسانی بازنشسته شدند و در مقابل 200 هزار نفر نیز به جمعیت دانش آموزی کشور اضافه شد که نیاز به 40 هزار نیروی انسانی در آموزش وپرورش داشت ولی به دلیل اجرای صحیح سیاست سامان دهی نیروی انسانی این معضل که می توانست برای کشور و آموزش وپرورش به یک بحران تبدیل شود به خوبی مدیریت شد .

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٣, ١٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها