سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمار ۹۸درصدی فرارمغزها از کرمان

به نظر نمی رسد استان کرمان در ژنتیک مشکل داشته باشد اما در هر صورت وضعیت نخبگان ما نامطلوب تر از سایرین است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آمار ۹۸ درصدی فرار مغزها در استان کرمان خبر داد و گفت: ۸۰ درصد این افراد در نهایت از کشور خارج شده و ۱۸ درصد نیز در دیگر استان های کشور ساکن می شوند.

علی اکبر حق دوست عصر شنبه در اولین جلسه شورای علمی نخبگان کرمان گفت:  IQ استان در وضعیت مطلوبی نیست و در کنکور همچنان جزء متوسط به پایین کشوری هستیم و باید راهی را پیدا کنیم که دانش آموزان بهتر رشد کنند تا به وضعیت مطلوب و دلخواهمان برسیم.

وی ادامه داد: به نظر نمی رسد استان کرمان در ژنتیک مشکل داشته باشد اما در هر صورت وضعیت نخبگان ما نامطلوب تر از سایرین است.

حق دوست با اشاره به اینکه تقریبا  ازهر یک میلیون نفر باید سه نفر نابغه وجود داشته باشد، افزود: با این حساب باید این افراد  شناخته و شناسایی شوند  و ۹ نفر آی کیوی بالای ۱۹۰ داشته باشیم که اگر برای هر یک نفر این قشر وقت بگذاریم می توان بسیاری از مسائل را در جامعه حل و فصل کرد.

وی با تاکید بر لزوم افزایش تعلق خاطر نخبگان کرمانی به این استان، افزود: باید زمینه کار نخبگان را در استان فراهم شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پایان گفت: در تحقیقی که در خصوص ۲۵۰ نفر نخبه که از ایران رفتند صورت گرفته است حدود ۶۰ درصد مسائل فرهنگی را برای خروج از کشور بهانه کرده اند و صرفا روی همین مسائل فرهنگی تاکید داشتند بنابراین این فضاسازی در استان ما جای بسیار کار دارد.

وی از آمار ۹۸ درصدی فرار مغزها در استان کرمان خبر داد و افزود: ۸۰ درصد این افراد در نهایت از کشور خارج شده و ۱۸ درصد نیز در دیگر استان های کشور ساکن می شوند

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٩٣, ٠٠:٠٣

   

پر مبحث ترین ها