سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هوای اهواز موقتا دلپذیر شد

تاکنون مجلس غیر از دادن شعار هیچ کمکی در راستای اتفاقات اخیر به دولت نکرده است و حقیقت این است که در نهایت بارش رحمت الهی به داد بیش از یک میلیون نفر از مردمی که زیر فشار ریزگردها بوده اند رسیده است

اهوازی‌ها که اکنون بیش از یک دهه است زیر هجوم بی امان ریزگردها قرار دارد،هیچ‌وقت روزهایی را شبیه به ۳ هفته گذشته تجربه نکرده بودند؛ روزهایی که گردوغبار آنقدر شدت گرفت که دستگاه‌های هواشناسی هم برای اندازه‌گیری کم آوردند.

به گزارش قانون، خوزستانی‌ها بهمن‌ماه‌شان را با غبار شروع کردندوبا غباربه پایان رساندند.هجوم ریزگردها که در اولین هفته بهمن‌ماه شروع شده بودتا دیروزدراهواز ادامه داشت وبه مدت 3هفته زندگی اهالی شهر را تعطیل کرد.

با این حال با بارش بارانی که از سه شنبه شب شروع شد، اهوازی ها نفس راحتی کشیدند تا بعد از 3موج شدید گردوغبار دوباره آسمان را آبی ببینند. اما اولین موج ریزگردها هفتم بهمن ماه به اهواز رسید.هوای شهرتا یک روز قبل از آن صاف و آسمان آبی بود،اما ناگهان لایه ای گرد‌و‌غبار با باد کم رمق زمستانی به شهر رسید تا اهواز را دچار بحرانی کند که در یک دهه گذشته سابقه نداشت.

به فاصله دو روز دومین موج هم از راه رسید و مدارس و ادارات را تعطیل کرد. سازمان هواشناسی اعلام کردکه دستگاه ها غلظت گردوغبار را 66برابر حد مجاز نشان می دهند و توانایی تخمین بیش از این را ندارند.با شدت گرفتن گردوغبار مقام معظم رهبری دستور ویژه ای درباره مقابله با ریزگردها در استان‌های غربی کشور صادر کرده و دولت را موظف کرد که با تشکیل جلسه‌‌ای باحضورتمام مسئولان مرتبط، تصمیمات سریعی برای رفع این مشکل بگیرند.از سویی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اگرچه در تمام مصاحبه هایش اعلام کرده بود که در مسئله ریزگرد‌ها نباید دنبال مقصر بود اما عده ای از نمایندگان مجلس و مخالفان دولت، ابتکار و مدیریت او را اصلی ترین عامل بروز این اتفاق دانستند.معصومه ابتکار که پیش از این قراربود به خوزستان سفر کند، با لغو پروازهای اهواز در تهران ماندنی شد تا هجمه ها بیشتر شود.

شریف حسینی، نماینده اهواز گفت: «من به خانم ابتکار پيشنهاد مي‌کنم که اگر توان کارکردن ندارد از رياست سازمان محيط زيست استعفادهدودر منزل براي خانواده خودغذا بپزد.»

عبدا... تمیمی نماینده شادگان هم در انتقاد تندی از عملکرد ابتکار گفت: اولین متولی کاهش گرد و غبار خوزستان، سازمان حفاظت از محیط زیست کشور است ولی رئیس آن حقوق مردم خوزستان را نادیده گرفت و از سفر به اهواز سر باز زد. از سویی ابتکار ریشه خشکسالی های اخیر خوزستان را عملکرد نادرست دولت قبل دانست و گفت: بخشی از هورالعظیم که در ایران است در زمان دولت هشتم، به دلیل وجود میادین مشترک نفتی، از طرف وزارت نفت تقاضای اکتشاف شده بود. سازمان حفاظت از محیط زیست مشروط به عدم خشک کردن تالاب و با انجام ارزیابی های زیست محیطی و یک سری شرایط اجازه کار به آنها داد. اما شایدبزرگ‌ترین افشاگری و برگ برنده دردستان ابتکار آنگاه بودکه وی درگفت وگویی بیان کردکه همان نمایندگانی که باماسک درصحن مجلس برای ریزگردهاواهوازتجمع کرده اند ، تنها 48 ساعت قبل ازآغازاولین طوفان ریزگردهابودکه بودجه مبارزه باریزگردهاراملغی کرده و آن را به بخش دیگری منتقل کرده اند.موضوعی که باواکنش افکار عمومی مواجه گردیدونمایندگان را درجایگاه پاسخگویی قرار داد.

سوال عجیب نادران از ابتکار

در این میان اما جلسه رسیدگی به بودجه صبح دیروزدرحالی درمجلس ادامه یافت که همچنان باحاشیه های بسیاری در رابطه با ریزگردها همراه بوداماشایدمهم ترین حاشیه این جلسه را باید تذکرات الیاس نادران به معاون رئیس جمهور دانست.نماینده تهران درمجلس با بیان اینکه «ابتکار»اگر معاون سیاسی رئیس‌جمهور می‌شد،اثرگذاری بیشتری داشت،گفت: رئیس سازمان محیط زیست به جای ایفای وظایف ذاتی‌اش،بنزین وارداتی راسیاسی می‌کند. الیاس نادران نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی درنشست علنی صبح دیروزبررسی لایحه بودجه 94 طی سخنانی به عنوان مخالف پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت دربند(ل) تبصره 9 ماده واحده بودجه سال آینده،اظهار داشت:از آنجایی که بازگشت به لایحه دولت مغایرقانون برنامه پنجم است لذا برای تصویب به دوسوم آرای نمایندگان نیازداردچرا که محل درآمدرانسبت به آنچه که درقانون برنامه آمده، تغییر داده است.

نادران برهمین اساس ادامه داد:مانفهمیدیم نتیجه حذف یک درخواست دولت در بودجه 94 چه اثری درسال 93 روی ریزگردهای مناطق جنوبی و غربی کشور داشته است؟!معلوم نیست خانم ابتکارچرا این‌گونه سیاسی باموضوع برخورد می‌کند؟آن وقت به مامجلسی‌ها می‌گویدشما سیاسی برخوردنکنید،بایدبگویم ماهم به منطق مسئله نگاه می‌کنیم وهم به فلسفه مسئله توجه داریم.

نادران در پایان خاطرنشان کرد:مجلس در سال 93 بودجه‌ای بالغ بر 1100 میلیارد تومان برای سازمان محیط زیست در نظر گرفت که هیچ نگاه سیاسی‌ هم نداشت،اماحتی یک ریال آن هم محقق نشد و حتی یک ریال ازاین بودجه توسط دولت هزینه نشد و مردم تبعات این امر رادرنقاط مختلف کشور شاهد بودند.

این جدال ها در حالی ادامه داردکه تاکنون مجلس غیر از دادن شعار هیچ کمکی در راستای اتفاقات اخیر به دولت نکرده است و حقیقت این است که در نهایت بارش رحمت الهی به داد بیش از یک میلیون نفر از مردمی که زیر فشار ریزگردها بوده اند رسیده است. اتفاقی که می توان آن را تنها وقت دانست و اگر هر چه زودتر مجلس دست از جدال بیهوده نکشد و دست یاری به سمت دولت دراز نکند مشابه اتفاق اهواز را در طولانی مدت در بیش از 10 استان کشور شاهد خواهیم بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٣, ٠٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها