سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر نیرو:

سال آینده تامین آب و برق سخت است

بروز شده : ۵-١٢-١٣٩٣, ٢١:۴۵    نسخه چاپی    
بنابراین در شورای عالی آب مقرر شد در تمام استان های کشور برای مقابله با خشکسالی ها دفاتر مدیریت بحران آب ایجاد شود تا در ارایه خدمات دچار مشکل نشویم.

وزیر نیرو گفت: با توجه به شرایط خشکسالی ها، سال آینده وضعیت سختی در تامین آب شرب شهرها و کشاورزی خواهیم داشت و فشار مضاعفی نیز بر صنعت برق وارد خواهد شد.

به گزارش فرارو به نقل از ایرنا، حمید چیت چیان روز سه شنبه در اولین همایش مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در صنعت آب و برق در پژوهشگاه نیرو، افزود: بیش از 55 درصد آب مورد نیاز بخش کشاورزی از چاه ها تامین می شود که بخش عمده چاه ها نیازمند برق هستند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه از نظر اقلیمی در شرایط مکانی و زمانی نامناسبی قرار داریم، اظهار داشت: طی هفت سال گذشته و شرایط خشکسالی ها متوسط بارندگی از 250 میلیمتر به 203 میلیمتر کاهش یافته است.

چیت چیان، گفت: در سال جاری حدود 18 درصد نسبت به متوسط سال های گذشته کاهش بارندگی داشتیم و میزان رواناب ها 50 درصد و پوشش برفی 40 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی هم فشار زیادی بر صنعت آب و برق تحمیل کرده است، گفت: در حال حاضر تنها 35 درصد از میزان هزینه کرد تولید آب شرب از مشترکین شهرها دریافت می شود که این میزان برای مشترکین روستایی 12 درصد و برای آب کشاورزی 17 درصد است که فاصله قابل توجهی با هزینه تولید دارد.

وزیر نیرو با اشاره به بدهی انباشته شده این وزارتخانه به شرکت ها در بخش برق کشور، گفت: در بخش برق بدون احتساب هزینه سوخت 80 تومان برای هر کیلووات ساعت برق هزینه می شود، اما در مقابل 49 تومان دریافت می کنیم و این فاصله بین هزینه ها و درآمدها فشار مضاعفی را بر صنعت برق کشور وارد می کند.

چیت چیان از تشکیل کمیته مدیریت بحران آب در تمام استان های کشور خبر داد و افزود: کشور ما همواره در معرض حوادث طبیعی قرار دارد، سال گذشته بارش ناگهانی برف بحران ایجاد کرد و امسال در اثر خشکسالی با چالش روبه رو هستیم، بنابراین در شورای عالی آب مقرر شد در تمام استان های کشور برای مقابله با خشکسالی ها دفاتر مدیریت بحران آب ایجاد شود تا در ارایه خدمات دچار مشکل نشویم.

او افزود: وظیفه مدیر هر شرکت این است که بداند در حوزه کار خود با چه مخاطراتی مواجه است، اگر قابل پیش بینی است باید نسبت به رفع آن اقدام کند، اما اگر چنین تهدیدی در مجموعه دانش سازمان وجود نداشته باشد باید مطالعه لازم برای پیشگیری و ارائه راهکار مقابله با مشکل صورت گیرد.

وی ادامه داد: برای نمونه بتازگی استان ایلام از دره شهر تا آبدانان براثر فرونشست ریزگردها روی مقره ها و وجود رطوبت دکل های برق براثر پدیده اتصال کوتاه دچار آتش سوزی شد که پدیده بسیار نادری است، در این حادثه حدود 100 کیلومتر از تمام مقره های دکل ها تعویض شد تا مشکل برطرف شود.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٢-١٣٩٣, ٢١:۴۵

   

پر مبحث ترین ها