سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخواست اعطای تابعیت به کودکان بلاتکلیف در ایران

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:١٩    نسخه چاپی    
دولت وقت نیز کوششی در زمینه رفع این ابهامات نکرد و از آن پس این طرح که تصویب مجلس را نیز دارد مسکوت مانده است.

روزنامه دنیای اقتصاد: 56 تن از مدیران ارشد بخش خصوصی کشور، اقتصاددانان، حقوقدانان، استادان دانشکده حقوق و دانشکده‌های علوم انسانی به همراه محققان، هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و همچنین پژوهشگران حقوق کودک و فعالان اجتماعی در حوزه کودکان و مدیران و مسوولان جراید کشور طی نامه‌ای از دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری منتخب مردم خواسته‌اند تا با تامین مالی طرح مصوب در صحن علنی مجلس نسبت به رفع ایراد شورای نگهبان در این‌باره برآیند تا این طرح صورت کامل قانونی به خود گرفته و قابلیت اجرا بیابد.

متن نامه به رئیس جمهوری به شرح زیر است. مستحضر هستید که قانون مدنی کشور، اطفالی را که از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی زاده می‌شوند تا سن ۱۸ سالگی تبعه کشور به شمار نمی‌آورد و در نتیجه این کودکان و نوجوانان که اکثر قریب به اتفاقشان در ایران زندگی می‌کنند از بسیاری حقوق شهروندی محروم هستند.

پیرو ارائه طرحی از طرف نمایندگان مجلس برای اصلاح موادی از قانون تابعیت، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهارنظر کارشناسی‌ای را در این زمینه و برای صحن علنی مجلس مورخ 10/ 5/ 90 منتشر کرد که در آن تبعات منفی به سر بردن در چنین وضعیتی برای این افراد و برای کشور به روشنی بازگو شدند. بر همین اساس بود که این طرح پس از بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تغییراتی به‌عنوان طرحی یک فوریتی در جلسه مورخ 29/ 1/ 91 با عنوان «طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» به تصویب رسید. بر اساس این اصلاحیه، مِن‌بعد فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها «علاوه‌بر حق اقامت دائم در ایران همانند شهروند ایرانی، از حق تحصیل و بهداشت و رفاه رایگان، تامین اجتماعی و یارانه برخوردار هستند» و همچنین «این افراد تا سن نوزده سالگی از پرداخت تعرفه اقامت نیز معاف هستند.»

شورای محترم نگهبان بر این اساس که این طرح متضمن بار مالی برای دولت بوده و طریق جبران هزینه‌های آن مشخص نشده است و همچنین بر این اساس که معافیت از پرداخت تعرفه اقامت متضمن کسر درآمد دولت بوده و طریق جبران آن نیز مشخص نشده است، (مواردی که خلاف اصل 75 قانون اساسی تشخیص داده شده‌اند) آن را به مجلس باز فرستاد. دولت وقت نیز کوششی در زمینه رفع این ابهامات نکرد و از آن پس این طرح که تصویب مجلس را نیز دارد مسکوت مانده است.

ما امضا‌کنندگان این نامه از جنابعالی تقاضا داریم به هر طریقی که خود صلاح می‌دانید دستورات لازم را برای رفع ایرادات شورای محترم نگهبان در این زمینه بدهید تا به لطف حمایت قانون، این کودکان و نوجوانان بتوانند از کرامت انسانی و آینده‌ای بهتر برخوردار گردند و همچون شهروندانی مسوول در ایفای نقش خود در جامعه کوشا باشند.

برخی از امضا کنندگان به شرح ذیل هستند: محسن خلیلی عراقی، محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد، محمد عطاردیان، محمدمهدی بهکیش، محمد مروج حسینی، بهروز هادی زنوز، فرشید یزدانی، محسن رنانی، هانیه محمودی، مطهره ناظری، سجاد ایزدی، سهیلا اخوان، هاله‌السادات سری، عزت‌الله فولادوند، هوشنگ مرادی کرمانی، هرمز همایون‌پور، کامران فانی، بهاءالدین خرمشاهی، فاطمه صادقی، بابک احمدی، کاوه بیات، ناصر فکوهی، شیرین احمدنیا، محمدامین قانعی‌راد، حمیدرضا جلایی‌پور، سارا شریعتی، داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، فاطمه معتمدآریا، لیلا حاتمی، کیومرث پوراحمد، علی مصفا، حامد بهداد، کیانوش عیاری، رسول صدرعاملی، فاطمه راکعی، ساعد باقری، سهیل محمودی، افشین علا، مصطفی رحماندوست، بیوک ملکی، رودابه حمزه‌ای، ناصر کشاورز، جواد زهتاب، احمد پورنجاتی، مراد ثقفی و ...

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:١٩

   

پر مبحث ترین ها