سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آنچه باید درباره زورگیران، روش ها و طعمه هایشان بدانید

سعی کنید مشخصات دقیق زورگیران، وسایل نقلیه شان و اسامی که بین آنها رد و بدل می شود را به خاطر بسپارید. این امر کار پلیس را در پیگیری پرونده تسهیل خواهد کرد

به گزارش پارسینه، شاید اغلب مردم خود را در معرض برخی انواع سرقت ها مثل سرقت مسلحانه و راهزنی ندانند اما زورگیری از جمله انواع سرقت است که می تواند برای طیف وسیعی از افراد جامعه اتفاق بیفتد.

زورگیری جزو جرایم خشنی است که عموما از سوی افرادی با جثه های درشت، جسور و بی باک و البته بی مغز و بی مهارت صورت می گیرد که توانایی سرقت خودرو و منزل را ندارند. بنابراین در این شیوه سرقت سلاح گرم به کار نمی رود و از این جهت نوع سرقت با سرقت مسلحانه متفاوت است.

این نوع سرقت در 85 رصد موارد نیز قابل کشف است چرا که زورگیران عموما با چهره باز و قابل شناسایی اقدام به زورگیری می کنند و به همین جهت در ارتکاب های بعدی مستنداتی از آنها به دست می آید که منجر به شناسایی آنها خواهد شد.


زورگیران از چه شیوه هایی برای شکار طعمه های خود استفاده می کنند؟

1. یکی از روش های زورگیرها این است که افرادی که در حال معامله کالای با ارزشی مثل دلار، طلا یا امثال اینها هستند را زیر نظر می گیرند و به عنوان مثال خودروی آنها را پنچر می کنند و در فرصتی که ذهن فرد به این موضوع مشغول شده به سمت خودروی او حمله می کنند و اقدام به سرقت کالای باارزشی می کنند که دنبالش بوده اند.

2.روش دیگر زورگیران به شگرد«کثافت کاری» معروف است. آنها برای منحرف کردن ذهن طعمه مورد نظر چیزی مثل تخم مرغ را به سمت او که عموما عابر است پرتاب می کنند و وقتی فرد سرگرم این موضوع شد برای کمک به او نزدیک می شوند و کیف یا جیب او را می زنند.

3.روش خفه کنی از روش های دیگر زورگیران است. آنها ممکن است ناگهان در پیاده رو با فردی درگیر شوند و او را متهم به مسائل ناموسی کنند. در این صورت عابران دیگر به تصور اینکه موضوع ناموسی است کمتر واکنشی به درگیری نشان می دهند و سایر همدستان زورگیر هم دراین فرصت کیف یا جیب او را می زنند.

4.ممکن است شما به عنوان مسافر سوار خودروی گذری شوید و در معرض زورگیری قرار بگیرید. در چنین شرایطی راننده بعد از سوار کردن شما فردی از همدستان خود را قدری جلوتر و در پوشش مسافر سوار خواهد کرد و بعد از انتقال خودرو به مکانی خلوت از شما زورگیری خواهد کرد. البته این نوع زورگیری ممکن است به شکل زورگیری مسافر از راننده هم اتفاق بیفتد.

5.شیوه دیگر زورگیران این است که دو نفر از آنها در ساعات پایانی شب با ماسک وارد مغازه(عموما سوپرمارکت) می شوند و بعد از تهدید فروشنده با سلاحی سرد مثل قمه و خالی کردن دخل، سوار بر موتور یا خودروی همدستانشان که انتظار آنها را می کشند محل را ترک می کنند.

6.نوع دیگر زورگیری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما خودروی تان را در حالی که روشن است برای باز کردن درب پارکینگ ترک کرده اید و در این حالت امکان سرقت خودرو را فراهم کرده اید.

7. یکی از انواع زورگیری که بسیار شایع است سرقت از عابرانی است که به عنوان مثال دلار خرید و فروش می کنند یا طلا فروشانی که کیفی معامله می کنند. زورگیران در این شرایط این افراد را به ویژه در مکان های خلوت دنبال می کنند و در فرصت مناسب اقدام به زورگیری از آنها می کنند.

8.نوعی از زورگیری هم از منازل اتفاق می افتد اما این نوع سرقت عموما منشا اختلاف داخلی و خانوادگی دارد و زورگیران برای سرقت معمولی وارد منزل نمی شوند.

برای اینکه طعمه زورگیران قرار نگیرید چه ملاحظاتی را باید رعایت کنید؟

مهمترین نکته ای که باید برای در امان ماندن از سارقین مورد توجه قرار داد، نمایان نبودن طلا، جواهرات و اموال و کالاهای با ارزش است که عامل اصلی تحریک سارقین به سرقت و زورگیری است.

همچنین باید حتی الامکان زمان جابجایی پول، طلا و کالای با ارزش تان را از دیگران مخفی کنید.

نکته مهم دیگر این است که وقتی پول زیاد یا کالای با ارزش به همراه دارید از مکان های عمومی تردد کنید و کمتر به سمت کوچه و خیابان های فرعی و خلوت بروید.

اما اگر در معرض زورگیری قرار گرفتید...

در مقابل زورگیران که غالبا در زمان ارتکاب جرم از نظر روانی در حالت عادی نیستند مقاومت نکنید و آنچه می خواهند را در اختیارشان قرار دهید چرا که هیچ چیز ارزش جان شما را که در خطر قرار گرفته ندارد.

سعی کنید مشخصات دقیق زورگیران، وسایل نقلیه شان و اسامی که بین آنها رد و بدل می شود را به خاطر بسپارید. این امر کار پلیس را در پیگیری پرونده تسهیل خواهد کرد.
وقتی سوار خودرویی می شوید و بعد از شما مسافری قصد سوار شدن دارد سعی کنید به بهانه ای پیاده شوید و بعد از نشستن آن فرد مجددا سوار شوید. همچنین به این موضوع دقت کنید که آیا درب خودرو از داخل باز می شود یا نه.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٢-١٣٩٣, ٠١:٣۵

   

پر مبحث ترین ها