سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عجیب ولی واقعی؛

چهارشنبه سوری هوای تهران را آلوده کرد +نمودار

باور کنیم یا نه، نمودارهای ثبت شده از میزان آلاینده ها در پایتخت حکایت از آن دارد که آلودگی هوا را هم می‌توان به مشکلاتی که به جشن باستانی چهارشنبه سوری چسبیده، افزود!
به گزارش «تابناک»، بررسی غلظت آلاینده‌ها در تهران نشان می‌دهد که آتش بازی و انفجار مواد محترقه در مراسم چهارشنبه آخر سال، روی آلودگی هوای شهر اثر گذاشته و برخی آلاینده ها همزمان با تاریک شدن هوا در روز سه شنبه (همزمان با شروع چهارشنبه سوری) آنچنان افزایشی را تجربه کردند که می‌توانست به آلوده ترین روزهای شهر تبدیل شود.

آن گونه که نمودارهای ثبت شده شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد، در محدوده ساعت نوزده روز سه شنبه تا نیمه های شب، به شدت بر غلظت آلاینده های ذره‌ای افزوده شده و این روند صعودی زمانی در هم می‌شکند که وزش باد شدت گرفته و بازندگی از راه می‌رسد.

مریم نادری، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوا در این باره می‌گوید: بررسی غلظت آلاینده ها نشان دهنده تأثیر مستقیم مراسم چهارشنبه آخر سال بر کیفیت هوای شهر تهران می‌باشد.

وی در توضیح ماجرا می‌گوید: غلظت آلاینده‌ها، به ویژه ذرات pm10 و pm 2.5 همزمان با مراسم شروع آتش بازی‌هایِ چهارشنبه‌سوری در تهران به شدت افزایش یافته و اگر بارندگی و وزش باد نبود، حتما چهارشنبه به یکی از روزهای بسیار آلوده سال 93 تبدیل می‌شد.

سخنان نادری زمانی مهر صحت می‌خورد که می‌بینیم بر اساس نموداری که غلظت ذرات معلق کوچکتر از 10 و کوچکتر از 2.5 میکرون در آن به نمایش درآمده، افزایش غلظت این ذرات در هوای تهران هم‌خوانی نسبتا کاملی با زمان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در خیابان ها و کوچه های شهر داشته و زمانی نمودار شکسته و روند نزولی یافته که هم مراسم به انتهای خود رسیده، هم باد در پیک سرعت قرار گرفته و رطوبت هوا بر اثر بارندگی مختصرِ روی داده، به بالاترین سطح خود رسیده بود.

بدین ترتیب می‌توان دریافت انفجار انبوه ترقه‌هایی که در چهارشنبه سوری مصرف می‌شوند، جز سر و صداهای آزار دهنده و بوی باروتی که در کوچه ها و خیابان ها پراکنده می‌کنند، آنقدر آلاینده هستند که بتوان اثراتشان را در هوا هم دید و از بابتشان نگران شد!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٢-١٣٩٣, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها