سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

10 میلیون حاشیه نشین تحت پوشش خدمات درمانی قرار می گیرند

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩۴, ١۶:۴١    نسخه چاپی    
وی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده، قرار است در پایان سال 94، برای 9 تا 10 میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین کشور، این خدمات ارائه گردد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان سال، 10 میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین تحت پوشش خدمات بهداشتی- درمانی قرار می­‌گیرند.

 

دکتر سید حسن هاشمی با حضور در جمع صمیمی پزشکان، پرستاران و کارکنان مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی ابن سینا و عیادت از بیماران بستری از این بیمارستان روانپزشکی بازدید کرد و ضمن تبریک سال جدید اظهار امیدواری کرد: سال نو برای همه ایرانیان سالی همراه با شادکامی و سلامتی و موفقیت باشد.

وی با بیان علت حضور خود در مرکز روانپزشکی ابن­‌سینا، گفت: ما در حوزه سلامت روان، مشکلات زیادی داریم و امکانات کمی در کشور برای این قسمت وجود دارد. تعداد تخت­‌های روانپزشکی خیلی کم است و نزدیک 40 هزار تخت در سراسر کشور کمبود داریم.

وی گفت: امیدوارم در سال جدید، خیرین سلامت و نیکوکاران در این حوزه به بیماران و دولت کمک کنند تا تعداد تخت­‌ها افزایش پیدا کند.

هاشمی تصریح کرد: برای اولین بار در سطح وزارت بهداشت، قائم مقام مشارکت های مردمی منصوب شد تا با جلب حمایت نیکوکاران بتوان مشکلات اینگونه مراکز را مرتفع کرد.

وی با بیان این­که بیماران مبتلا به اختلالات اعصاب و روان از نیازمندترین بیماران هستند، اظهار داشت: به دلیل مزمن شدن اینگونه بیماری­ها، هزینه های سنگینی برای خانواده های بیماران به همراه خواهد داشت و حوزه سلامت باید در این زمینه جدی کمک کند.

 

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت ضمن تشکر از تمام کارکنان دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور به خاطر تلاش‌های آنان در سال 93، بزرگ­ترین دستاورد سال 93 وزارت بهداشت را هم نوایی دولت و مجلس در حوزه سلامت دانست.

وی افزود: در گذشته به دلیل هزینه های زیاد درمانی، کمبود داروها و مشکلات تجهیزات پزشکی، مردم در مراجعه به بیمارستان­های دولتی دچار اسیب می شدند که با اجرای برنامه تحول نظام سلامت پرداختی از جیب مردم از 38 درصد به 6 درصد کاهش یافت و برای روستاییان این کاهش به 3 درصد رسید.

وی افزود: همچنین مقیمی پزشکان در بیمارستان­ها، توزیع حدود 4000 نفر پزشک متخصص در بین بیمارستان­های کشور و نوسازی بیمارستان­ها را از جمله اقدامات سال 93 برشمرد.

هاشمی با اشاره به نقش مهم همکاری­‌های بین­‌بخشی در حوزه سلامت، به مشارکت ارتش و جمعیت هلال احمر در بخش اورژانس هوایی، اظهار داشت: در حوزه بهداشت نیز هماهنگی بین بخشی بین وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارشاد اسلامی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد، وزارت کار و امور اجتماعی، سازمان محیط زیست و سایر دستگاه­ها صورت گرفت که منجر به اقدامات اثربخشی در حوزه بهداشت شد.

وی با تشریح اقدامات وزارت بهداشت در ارتباط و تعامل با وزارت آموزش و پرورش و ساخت خانه های بهداشت در روستاها اظهار داشت: در سال جاری بیش از هزار خانه بهداشت ساخته شد و هزار خانه بهداشت نیز در اوایل سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

هاشمی با بیان این­که اقلام دارویی در خانه های بهداشت روستایی به بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده و به چهارصد قلم رسیده است، گفت: در سال 93 انواع واکسن­‌ها در اختیار مردم قرار گرفت و واکسن جدید پنج­گانه نیز اضافه شد. همچنین مکمل های غذایی برای مادران باردار، نوزادان و دختران و پسران در دوره دبستان در دسترس قرار گرفت.

 

وی افزود: برای اولین بار در شهرهای زیر 20هزار نفر جمعیت، در تمام مراکز بهداشتی، پزشک حضور دارد و این برای مدیران حوزه سلامت افتخارآمیز است.

هاشمی با بیان این­که شهر مشهد دارای بیشترین جمعیت حاشیه نشین است اظهار داشت: یکی از اقدامات خوبی که شروع شد، پرداختن به حاشیه نشین‌­ها است که شرایطی بدتر از روستاهای مرزی دارند و از ابتدایی ترین خدمات بهداشتی محروم هستند.

وی افزود: اکنون خوشحالیم در مشهد، همه حاشیه نشینان تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتنه­اند و به ازای هر هزار نفر، یک کارشناس بهداشت و به ازای هر 45 تا 50 هزار نفر، یک مرکز بهداشتی درمانی راه‌­اندازی شده و خدمات بهداشتی، دندانپزشکی، مراقبت­های پیش از بارداری و تغذیه­ای را ارائه به مردم ارایه می دهند.

وی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده، قرار است در پایان سال 94، برای 9 تا 10 میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین کشور، این خدمات ارائه گردد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩۴, ١۶:۴١

   

پر مبحث ترین ها