سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فاجعه زیست محیطی در خوزستان

بروز شده : ٨-٠١-١٣٩۴, ٢٢:۴٧    نسخه چاپی    
رهاسازی این مایع های سمی و آلوده و پساب های صنعتی باعث شده زمین مناطق اطراف، آب های زیرزمینی، رودخانه ها و چشمه های نزدیک نیز آلوده شوند.

برخی شرکت های صنعتی در خوزستان پساب ها و مایعات سمی و آلوده خود را در گودال هایی در اطراف شهرها و روستاها می ریزند.

مشاهدات  نشان می دهد برخی شرکت های صنعتی در خوزستان پساب های و مایعات سمی خود را به صورت خطرناک و آسیب زایی دفع می کنند.

این شرکت ها مایعات و پساب های سمی و آلوده خود را با استفاده از تانکر به دشت ها و بیابان ها اطراف شهرها و روستاها می برند و در گودال های از پیش حفر شده رها می کنند.
این گودال ها از پیش توسط شرکت های پیمانکاری حفر می شوند.

رهاسازی این مایع های سمی و آلوده و پساب های صنعتی باعث شده زمین مناطق اطراف، آب های زیرزمینی، رودخانه ها و چشمه های نزدیک نیز آلوده شوند.

یک منبع آگاه دیگر نیز در گفتگو با خبرنگار عصر ایران گفت: شرکت های پیمانکاری در برخی ماه های سال به هنگام روان شدن رودخانه های فصلی، با استفاده از پمپ، پسآب های آلوده را از این گودال ها به رودخانه های فصلی منتقل می کنند.

این منبع آگاه اضافه کرد: این اقدام باعث آلودگی سمی زمین های زراعی، رودخانه ها، منابع آب زیرزمینی و محصولات کشاورزی می شود.

به عنوان مثال تصاویر زیر نشان دهنده رهاسازی پس آب های آلوده و سمی در منطقه ای میان روستای چاراک و شهر مشراگه در جنوب غربی خوزستان است.

این گودال های پر از آب های آلوده و سمی نیز در نزدیکی رودخانه جراحی قرار دارند. حرکت این آب به سمت سفره های زیرزمینی و ورود به رودخانه نزدیک آن نیز باعث شده آب شرب مصرفی مردم در شهر مشراگه نیز به شدت آلوده و تلخ و شور شود.

شهر مشراگه در 85 کیلومتری جنوب غرب اهواز قرار دارد.

منبع: عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠١-١٣٩۴, ٢٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها