سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استرالیا: ایران شهروندانش را تحویل بگیرد

براساس آمار رسمی منتشر شده در ماه مارس گذشته، ایرانی ها 20 درصد از 1848 نفر پناهجوی موجود در مراکز پذیرش پناهجویان (کمپ) در استرالیا را تشکیل می دهند.به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، نخست وزیر استرالیا از دولت تهران خواست شهروندان ایرانی را که نتوانسته اند از استرالیا پناهندگی بگیرند؛ تحویل بگیرد.

به گفته تونی ابوت نخست وزیر استرالیا، این یکی از موضوعاتی است که در سفر هفته آینده وزیر خارجه این کشور به تهران مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: خانم "جولی بیشاپ" وزیر خارجه استرالیا در سفر به تهران مسئله بازگرداندن ایرانی ها به کشورشان را مطرح می کند. این اقدام می تواند در کاهش فشارها به مراکز پذیرش و نگهداری مهاجران به ویژه در دو جزیره مانوس بابوازیا و گینه نو در اقیانوس آرام تاثیر داشته باشد. این دو اردوگاه به منبع بحران در رابطه استرالیا و سازمان ملل متحد تبدیل شده اند.

نخست وزیر استرالیا به خبرنگاران در سیدنی گفت: افرادی که پناهندگی نمی گیرند باید به کشورشان برگردند. این موضوعی است که در مذاکره با دولت ایران به آن می پردازیم. این افراد شهروندان ایران هستند و لایق زندگی در ایران و پیرو ایران هستند.

دولت استرالیا به صورت مستمر از سوی سازمان های بین المللی به دلیل شیوه تعاملش با متقاضیان پناهندگی که از طریق دریا به استرالیا می رسند و در مراکز پذیرش در دو جزیره مانوس و نورو نگهداری می شوند مورد انتقاد است.

حتی در صورتی که درخواست این افراد برای پناهندگی مورد پذیرش قرار بگیرد دولت استرالیا به آنها اجازه اقامت در این کشور نمی دهد.

ابوت در پاسخ به سوالی درباره شرایط ایرانیان متقاضی پناهندگی در صورت بازگشت به کشورشان گفت: البته با مقامات ایرانی درباره افرادی که پناهنده به شمار نمی روند گفتگو می کنیم. افرادی که پناهنده به شمار نمی روند و ایرانی هستند باید به ایران برگردند.

براساس آمار رسمی منتشر شده در ماه مارس گذشته، ایرانی ها 20 درصد از 1848 نفر پناهجوی موجود در مراکز پذیرش پناهجویان (کمپ) در استرالیا را تشکیل می دهند. علاوه بر این بخش اعظم 1707 نفر موجود در مراکز پذیرش پناهجویان در دو جزیره نورو و بابوازیا گینه جدید نیز ایرانی هستند.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: صدها هزار ایرانی با استفاده از ویزاهای موقت در استرالیا زندگی می کنند و منتظر پاسخ به درخواست دریافت پناهندگی هستند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها