سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رتبه اعتبار پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۱۵

یکی از وعده‌های دولت "تدبیر و امید" ارتقای اعتبار پاسپورت ایرانی بود؛ اعتباری که دوران هشت‌ساله ریاست‌جمهوری "احمدی‌نژاد" به دلیل اظهارات تند وی و اعضای کابینه‌اش در عرصه سیاسی به شدت خدشه‌دار شده بود.

 

علیرغم آن که چهره‌های اصولگرا در ماه‌های اخیر دولت روحانی به دلیل آن چه “کم اعتبار شدن ارزش پاسپورت” ایرانی متهم می کنند و از موضوعاتی چون انصراف دولت از معرفی “حمید ابوطالبی” و معرفی “غلامعلی خوشرو” به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و همچنین مسئله تعرض جنسی علیه دو نوجوان ایرانی به عنوان دستاویزی برای حمله علیه دولت استفاده می‌کنند آمار و ارقام و شواهد عینی چیز دیگری را می‌گویند.

روزنامه “واشنگتن پست” با انتشار گزارشی به رتبه‌بندی تازه انجام شده از سوی شرکت مشاوره مالی “آرتون کپیتال” اشاره کرده است در این گزارش اعتبار پاسپورت ایرانی در میان تمام کشورهای جهان رتبه هفتادم را در سال جاری میلادی کسب کرده است و برای سفر ایرانیان به ۴۷ کشور جهان نیازی به ارائه پاسپورت از سوی مسافران ایرانی نیست.

در این شاخص تازه همچنین پاسپورت‌های امریکایی و بریتانیایی در صدر جدول شاخص پراعتبارترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند و با آن‌ها می‌توان به ۱۴۷ کشور دنیا آزادانه سفر کرد. کشورهای فرانسه، کره جنوبی و آلمان در گروه دوم، ایتالیا و سوئد در گروه سوم و دانمارک، سنگاپور، فنلاند، ژاپن و لوگزامبورگ و هلند در گروه چهارم پراعتبارترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند.

نگاهی به شاخص اعتبار پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی کذب بودن ادعای مطرح شده از سوی جناح اصولگرا درباره کاهش رتبه اعتباری پاسپورت ایرانی در دوران زمامداری دولت روحانی را به خوبی نشان می‌دهد.

شاخص رتبه‌سنجی “هنلی اند پارتنر” در سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می دهد که ایران از نظر شاخص رتبه‌بندی اعتبار و میزان محدودیت سفرها در رتبه نود و ششم جهانی قرار داشته است و در مقابل کشورهایی چون نپال و پاکستان کمترین امتیازها (۳۷) را به خود اختصاص داده بود. در این شاخص سه کشور مهم اسکاندیناوی (دانمارک، سوئد و فنلاند) در صدر جدول کشورهای با اعتبار بالای پاسپورت و آزادی از نظر سفر بدون پاسپورت قرار داشته‌اند.

این شاخص نشان می دهد که اظهارات “محمدباقر نوبخت” سخنگوی دولت تدبیر و امید درباره اینکه “منزلت ایرانیان” در عرصه های بین المللی ارتقا یافته و این موضوع را می توان در افزایش سطح روابط کنسولی ایران با دیگر کشورها مشاهده کرد صحت داشته است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠١-١٣٩۴, ١٢:٣٠

   

پر مبحث ترین ها