سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش 30درصدی بلیت برج میلاد و قیمت جدید قبر

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:۴٩    نسخه چاپی    
وی افزود: با توجه به اینکه نرخ گذاری اولیه در سال87 انجام شد و تاکنون هیچ افزایشی برای آن در نظر گرفته نشده است بررسی این لایحه در دستور کار قرار گرفت.


با تصویب شورای اسلامی شهر تهران نرخ بلیت های بازدید از برج میلاد تهران که از سال 87 تاکنون تغییری نداشته است 30 درصد افزایش یافت.

بررسی لایحه «تعیین قیمت بلیت بازدید از برج میلاد تهران» دومین دستور جلسه امروز یکشنبه ششم اردیبهشت ماه سال 94 بود که با بررسی و رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید و براساس این مصوبه نرخ بلیت های بازدید از برج میلاد تهران برای سال جاری به میزان 30 درصد افزایش می یابد.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه که به عنوان کمیسیون اصلی این لایحه را مورد بررسی قرار داده بود در تشریح این لایحه ، به سابقه تصویب طرح و ساخت آن اشاره کرد و گفت: هر چند در طرح اقتصادی اولیه، این برج درآمدزا تعریف شده بود ولی درآمد آن در حال حاضر سالانه 24 میلیارد تومان است و شهرداری نیز سالانه در حدود 30 میلیارد تومان در ردیف های جاری و عمرانی به آن کمک می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه نرخ گذاری اولیه در سال87 انجام شد و تاکنون هیچ افزایشی برای آن در نظر گرفته نشده است بررسی این لایحه در دستور کار قرار گرفت.

دبیر درخصوص موضوعات مطرح شده در لایحه تصریح کرد: شهرداری تقاضای افزایش در حدود 50 درصد را داشت که این میزان با تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر به 20 درصد کاهش یافت، همچنین از این پس بازدید کنندگان خارجی می توانند با استفاده از دلار، پول بلیت بازدید را بپردازند.

وی تاکید کرد: بررسی برج های مختلف جهان نشان می دهد که نرخ های در نظر گرفته شده برای برج میلاد تهران در مقایسه با سایر برج های جهان بسیار اندک است.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این خصوص گفت: تمامی برج های جهان با عنوان شهرهایشان شناخته می شوند و مناسب است که برج میلاد نیز با عنوان برج میلاد تهران شناخته شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه قیمت گذاری سال 87 نخستین قیمت گذاری برای بازدید از برج بود، پیشنهاد افزایش 30 درصدی را در این خصوص ارائه کرد.

اقبال شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: برج میلاد تهران جایگاه ویژه ای دارد و در حقیقت برای کارهای عمومی طراحی نشده است بر همین اساس باید خدماتی در آن ارائه شود که امکان ارائه آن در سایر نقاط نیست.

وی تاکید کرد: این برج باید به صورت خودگردان اداره شود این در حالی است که با نرخ های کنونی تحقق این موضوع امکان پذیر نیست و در نتیجه باید نرخ ها با افزایش به قیمتی مناسب برسند.

رییس کمیته عمران شورا خاطر نشان کرد: البته در این افزایش قیمت باید تخفیف های لازم برای اقشار خاص همچون دانش آموزان و دانشجویان در نظر گرفته شود.

وی همچنین تاکید کرد: نباید اجازه داده شود که سطح برج میلاد تهران به یک سالن عمومی تنزل پیدا کند.

مجتبی شاکری، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم تشخص دهی به برج میلاد تهران تاکید کرد و گفت: باید آئین نامه ای با هدف حفظ تشخص برج میلاد تدوین شود.

وی استفاده از برج میلاد را برای دو گروه دانست و گفت: آنچه درخصوص بازدیدهای عمومی است باید 30 درصد افزایش یابد و آنچه برای برنامه های دیگر در نظر گرفته می شود باید ضمن رعایت آئین نامه با نرخی منطقی در نظر گرفته شود.

هادی ساعی نیز با تائید افزایش 30 درصدی نرخ ها گفت: در حدود هفت سال است که این نرخ ها افزایش نیافته و در مقایسه با سایر برج‌های دنیا نیز نرخ بسیار اندکی دارد و پیشنهاد می شود ضمن افزایش 30 درصدی، دست مدیریت برج میلاد را در ارائه تخفیف به اقشار ضعیف تر باز بگذاریم.

اسماعیل دوستی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با پیشنهاد افزایش 30 درصدی نرخ‌ها گفت: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که برج زنده نگه داشته شود و روز به روز تغییرات لازم در آن با هدف اوقات فراغت و تفریح مردم و ورود گردشگران خارجی و همچنین ارائه برنامه های فرهنگی تأثیر گذار ایجاد شود.

وی اظهار داشت: اگر این برج خود کفا نشود از بین خواهد رفت.

مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم درخصوص ساخت مسجد برج میلاد تهران گفت: در حال حاضر گودبرداری انجام شده است و امیدواریم با ساخت هرچه سریعتر تبدیل به یک المان مذهبی در کنار سایر المان های به روز در برج میلاد تهران تبدیل شود.

ساماندهی بهای خدمات قابل عرضه در سازمان بهشت زهرا (س)

همچنین در یکصد و چهل و هفتمین جلسه شورا اعضا به لایحه ای رای موافق دادند که بر اساس آن بهای خدمات در بهشت زهرا (س) ساماندهی می شود که در ابتدای این بررسی، محمد حقانی در تشریح این لایحه گفت: این لایحه اصلاحیه لایحه ایست که از سوی شهرداری تهران و در تاریخ 13 آذر ماه سال 93 تقدیم شورا شد.

وی گفت: در ماده واحده این لایحه آمده به منظور انجام تکالیف شرعی و فقهی مبنی بر وجوب کفایی کفن و حفظ حرمت میت مسلمانان و تامین هزینه های جاری و نگهداری سازمان بهشت زهرا و نیز به منظور تحقق استقلال سازمان و پایداری ، نظم پذیری ، انظباط مالی و در آمدی بهای خدمات قابل عرضه در بهشت زهرا (س) ساماندهی شود.

حقانی افزود: در واقع ما به دنبال یک نظم پذیری در سازمان بهشت زهرا بودیم و به هیچ عنوان افزایش بهایی در کار نیست کما اینکه در برخی مواقع کاهش بها را هم داشتیم.

حقانی اظهار داشت: در بند "ب" ماده واحده آمده است که سازمان بهشت زهرا (س) مکلف می باشد ، جهت دفن اموات بی بضاعت و بلاصاحب در چارچوب وظایف قانونی شهرداری ها ، نسبت به ایجاد قطعات عمومی رایگان اقدام نمایند. در صورتی که وابستگان متوفی تمایل به در اختیار گرفتن طبقات بالای این قبور داشته باشند، هزینه مرتبه به ازای واگذاری هر قبر معادل هفت میلیون و پانصد هزار ریال تعیین می شود.

رییس کمیته خدمات شهری شورا ادامه داد: هزینه واگذاری هر قبر (قبور باقی مانده و جدید) آرامستان بهشت زهرا (س) تا ظرفیت 50 درصد معادل 5 میلیون ریال و در ظرفیت پذیرش 57 درصد معادل هفت میلیون و پانصد هزار ریال و در ظرفیت 70 تا 100 درصد معادل بیست میلیون ریال تعیین می شود. در راستای راه اندازی و آماده سازی قطعات جاری و جدید آرامستان بهشت زهرا (س) این سازمان می تواند، تا سقف 20 درصد ظرفیت هر قطعه جدید و جاری را در صورت صلاحدید به صورت رایگان دفن نمایند.

حقانی گفت: در بند "د" این لایحه آمده است که هزینه واگذاری هر قبر در قطعات فاز دوم آرامستان بهشت زهرا (س) (قطعات200 تا 258) تا سقف 70 درصد معادل 15 میلیون ریال از سقف 70 تا 80 درصد ظرفیت معادل 40 میلیون ریال و از سقف 80 تا 90 درصد ظرفیت معادل 60 میلیون ریال و در ظرفیت 90 تا 100 درصد معادل 75 میلیون ریال می باشد.

رییس کمیته خدمات شهری شورا اظهار داشت: بر طبق این لایحه هزینه واگذاری هر قبر در کلیه قطعات فاز اول آرامستان بهشت زهرا (س) (قطعات یکم تا 112 ) بدین شرح که قطعات 32،35،84،86،100 یکصد و هفتاد میلیون ریال و سایر قطعات فاز اول 200 میلیون ریال تعیین می شود.

حقانی در ادامه گفت: سازمان بهشت زهرا(س) مجاز است برای دفن در قبوری که بالای 30 سال شمسی قدمت داشته ، ضمن حفظ موازین و حرمت شرعی اموات دفن شده ، در صورت امکان با توجه به درخواست های مکرر شهروندان و با لحاظ فتاوی صادره از سوی مراجع عظام تقلید ،نسبت به ایجاد و احداث دو طبقه قبر دیگر برای واگذاری به بستگان درجه یک و دوم متوفی ، اقدام نماید. تعرفه این گونه قبور برای هر قبر ایجاد شده سی و پنج میلیون ریال تعیین می شود.

در ادامه مهدی چمران نیز تاکید کرد که پیش خرید قبر ممنوع است.

در جریان بررسی لایحه مذکور محسن سرخو رییس کمیته حمل و نقل شورا نیز یادآور شد: در دیداری که با کارکنان شریف مجموعه بهشت زهرا( س) داشتم قول داده بودم مسائل مربوط به سخت و زیان آور بودن شغلشان را در سازمان تامین اجتماعی پیگیری کنم که از معاونت خدمات شهری می خواهم زمینه های این کار را فراهم سازد تا به صورت مشترک بتوانیم در این زمینه اقداماتی را انجام دهیم.
منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:۴٩

   

پر مبحث ترین ها