سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خوب بد زشت در بزرگراه‌ها

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:۵٢    نسخه چاپی    
آیا قابل قبول است که فردی با حال مستی پشت فرمان بشنیند، جنون آمیز رانندگی کند و تا زمانی که حادثه ای خونین رقم نزند، از محاکمه مصون بماند و راننده متخلف خوانده شود؟ماجرای تصادف خودروی پورشه‌ای که سرنشینان جان باختند را که حتما به یاد دارید؛ به نظر شما اگر پلیس با سرعت غیرمجاز آن خودرو مواجه می‌شد، چه می‌کرد؟

به گزارش «تابناک»، هرچه در سالهای اخیر با افزایش نظارت پلیس بر اوضاع و احوال ترافیکی و به کارگیری ابزارهایی مانند جریمه‌های گران قیمت و نمره منفی، از تصادفات کاسته شده و شمار جان باختگان این سوانح روند نزولی یافته، اما باز اتفاقاتی در گوشه و کنار کشورمان رخ می‌دهد که نشان از بی تفاوتی به برخی مسائل حیاتی دارد؛ از جمله بی توجهی به این نکته که برخی قانون شکنی ها در حوزه راهنمایی و رانندگی را نمی‌توان تخلف قانونی برشمرد و لازم است عمیق تر و اساسی تر با آنها برخورد کرد.

خوب: پلیس نامحسوس

از جمله نوآوری هایی که چندسال پیشتر توسط پلیس راهنمایی و رانندگی برای کنترل و نظارت بر عملکرد رانندگان در سطح جاده های برون شهری به کار گرفته شد و بعد از جواب پس دادن، در سطح بزرگراه های کلان شهر تهران هم به اجرا درآمد، طرح پلیس نامحسوس بود.

البته اینکه این طرح تا چه اندازه توانسته موفقیت بدست آورد و چه میزان از تخلفات را کاهش داده، موضوعی نیست که قصد پرداختن بدان را داشته باشیم بلکه از این رو این ابتکار را موثر و خوب می‌دانیم که می‌بینیم به کمک این کنترل نامحسوس، بسیاری از نادیدنی های فرهنگ ترافیکی در کشورمان به تصویر کشیده شده و به عبارت بهتر، عمق برخی اشکالات رانندگی مان آشکار شده است.

به فیلم زیر نگاه کنید تا دریابید که اگر چنین ابتکار عملی توسط مسئولان پلیس راهنمایی و رانندگی به کار بسته نمی‌شد، چگونه می‌توانستیم به این مهم پی ببریم که هرچه جریمه ها را گران کنیم، معابر و راه ها را به دوربین های کنترلی مجهز کنیم و...، باز نمی‌توان مانع از به ریشخند گرفته شدن قوانین و جان مردم توسط برخی افراد بی مسئولیت شد.


دانلود
بد: خودروهایی که مقصرند!

اگر فیلم را نگاه کنید، درخواهید یافت که وقتی خودرویی توسط پلیس متخلف شناخته شده و توقیف می‌شود، واکنش های راننده می‌تواند از عذرخواهی تا سرکشی و توهین متفاوت باشد؛ حال آنکه هیچ کدام از این برخوردها در اعمال قانون شدن خودرو تفاوتی ایجاد نمی‌کند چراکه اصولا بر اساس قانون فرقی میان آنکه در محل پارک ممنوع توقف کند با آنکه لایی بکشد و جان مردم را به خطر بیاندازد، وجود ندارد و هر دو مستوجب جریمه شناخته می‌شوند، یکی کمتر ودیگری بیشتر!

به عبارت بهتر، در هر دو حالت از دید اعمال کننده قوانین راهنمایی و رانندگی، یعنی پلیس، راننده متخلف است و لذا مستحق جریمه است؛ حال اینکه این تخلف وی می‌توانسته به از دست رفتن جان چند تن منجر شود و یا با احساسات و روح و روان بسیاری بازی کرده و تنش آفرین بوده، هیچ اهمیتی ندارد.

بر این اساس عجیب نیست که از یکی از رانندگان متخلف بشنویم «مگر خوردوی گران قیمت خریده‌ام که با آن با سرعت بیست کیلومتر بر ساعت رانندگی کنم» و در جواب از افسر بشنویم: «خودرو شما به پارکینگ منتقل می‌شود، ... تومان جریمه می‌شوید و گواهینامه شما مراحل قانونی را طی خواهد کرد»!

انگار نه انگار که این راننده متخلف، چون با اعصاب و روان بسیاری بازی کرده و برخی را تا آستانه سنگوب کردن و پس افتادن رنج داده، مجرم است و می‌باید در دفاع از شهروندانی که وی موجب عذاب و ناراحتی شان شده، دادگاهی شده و عقوبت رفتار خود را ببیند! گویی خودروها مقصرند!

زشت: رانندگانی که اگر یافت شوند، مجازات خواهند شد!

حالا بیایید روی ناخوش ماجرا را تصور کنیم؛ رویی که گاه رخ می‌دهد و در اخبار درباره اش می‌خوانیم و می‌شنویم. زمانی که یکی از این خودروهای پر سدعت، یکی را زیر می‌گیرند یا به خودروی دیگری می‌خورند و فاجعه افرینی می‌کنند تا به ناگاه راننده خاطی، تبدیل به مجرم شود.

از اینجا به بعد داستان دو پایان خواهد یافت؛ یا راننده متخلف و مجرم فعلی فرار خواهد کرد و نیست خواهد شد و یا به هر شکل ممکن به دام خواهد افتاد و به محاکمه خواهد رسید. این در حالی است که اگر روی اول رخ دهد، معلوم نیست در فرار او چه کسی قصور کرده و اگر به دستگیری وی منجر شود، معلوم نیست چرا بیمه ها می‌بایست جور این حرکات جنون آور وی را بکشند و از محل سرمایه های رانندگان کم خطر، دیه مقتولان و آسیب دیدگان حادثه را بپردازند.

اینجاست که روی زشت ماجرا خودنمایی می‌کند و عذابمان می‌دهد چراکه نمی‌دانیم به چه دلیل بایست چنین رانندگانی را خاطی شمرد و انقدر با ایشان نرم برخورد کرد که فردا روزی آدم بکشند و زندگی بپاشانند.

آیا قابل قبول است که فردی با حال مستی پشت فرمان بشنیند، جنون آمیز رانندگی کند و تا زمانی که حادثه ای خونین رقم نزند، از محاکمه مصون بماند و راننده متخلف خوانده شود؟ آیا می‌توان دستی کشیدن در بزرگراه را با توقیف خودرو و جریمه صد و هشتاد هزار تومانی متوقف کرد و معتقد بود که اعمال قانون صورت گرفته؟ آیا این جریمه ها برای چنین رانندگانی ترس آور و کافی است؟

براستی اشکال کار در کجاست؟telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:۵٢

   

پر مبحث ترین ها