سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت خبر داد

تشدید برخورد با «دوردورکردن» خودروها

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت از تشدید برخورد با تخلفات شبانه و «دوردورکردن» خودروها خبر داد. این را می‌توان بخشی از تبعات تصادف دو هفته پیش دو خودرو‌ گران‌قیمت در تهران که منجر به مرگ سرنشینانش شده بود، دانست.


در آن دو تصادف، دو خودرو بی‌ام و و پورشه، یکی در اتوبان همت و دیگری در خیابان شریعتی به‌دلیل سرعت بالا از مسیر خود منحرف شده و تصادف کردند. نتیجه این دو حادثه سه کشته و دو زخمی بود. بلافاصله بحث‌ و جدل‌های بسیاری پیرامون این موضوع در قسمت نظرات سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی درگرفت. بحثی که به نظر می‌رسید مخالفان و منتقدان «بچه پولدارها» در آن پرتعدادتر و خشمگین‌تر از دیگران هستند؛ خشمی که گویا ریشه در اختلاف طبقاتی و مسائلی از این دست داشت. ردپای این موضوع را می‌شد در بسیاری از واکنش‌ها به این موضوع دید. 
در همین حال چندروز بعد از این تصادفات، آیت‌الله خامنه‌ای مقام‌معظم‌رهبری در همایش فرماندهان، مدیران و رؤسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی، در بخشی از سخنان خود جولان‌دادن برخی جوان‌های سرمست غرورِ ثروت با خودروهای‌ گران‌قیمت در خیابان‌ها را یکی دیگر از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه برشمردند و تأکید کردند: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند. ایشان لازمه ایجاد امنیت در جامعه را عمل مقتدرانه پلیس دانستند و گفتند: نیروی انتظامی مظهر حاکمیت و امنیت جمهوری اسلامی است؛ بنابراین باید اقتدار داشته باشد اما این اقتدار به معنای ظلم‌کردن و حرکت بی‌مهار نیست. 
به گزارش ایرنا بعد از همین سخنان مقام‌معظم‌رهبری، سرهنگ پرویز حسینی، معاون ترافیکی پلیس راهور تهران، با اشاره به سخنان ایشان در جمع فرماندهان نیروی انتظامی گفت: «بخشی از کاهش تصادفات تهران به‌دلیل اجرای طرح‌های شبانه پلیس در بزرگراه‌ها، معابر و برخورد با تخلفات سرعت غیرمجاز و لایی‌کشی و حرکات مارپیچ است، در حال حاضر با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب این طرح‌ها تشدید خواهد شد.»
وی با تأکید بر تشدید طرح‌های ضربتی در این رابطه افزود: «برخی از رانندگان خودروهای‌گران‌قیمت با سرعت بالا در معابر و بزرگراه‌های پایتخت تردد می‌کنند و پس از دستور ایست پلیس از محل متواری می‌شوند که طی مکاتبه با مرجع قضایی قرار بر صدور حکم توقیف این خودروها شد.» طبق گفته معاون ترافیکی پلیس راهور، بیشترین تخلفات شبانه شامل نقص سیستم روشنایی، لایی‌کشی، سرعت غیرمجاز یا حرکت وسایل نقلیه سنگین در مسیرهای سرعت است که انجام دو تخلف حادثه‌ساز نظیر سرعت غیرمجاز و حرکت مارپیچ، توقیف وسیله نقلیه را به همراه دارد. 
حالا در جدیدترین رویداد مرتبط با این موضوع، روز گذشته خبرگزاری ایسنا در خبری به نقل از سرهنگ حسن عابدی، جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، نوشت: «بیش از صد تیم از پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تا ساعت یک بامداد در سطح معابر پرتردد و بزرگراه‌ها حضور خواهند داشت. از ساعت یک بامداد تا هفت صبح نیز ٧٠ تیم دیگر از پلیس راهنمایی و رانندگی در معابر حضور خواهند داشت که این تیم‌ها به منظور برخورد با تخلفاتی نظیر سرعت غیرمجاز، انجام حرکات نمایشی، دوردورکردن با خودرو، ایجاد سد معبر و... فعالیت خواهند کرد.»
جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به حضور عوامل انتظامی در کنار مأموران راهور نیز گفت: «با تدابیر فرمانده انتظامی پایتخت در کنار عوامل راهور، تیم‌های انتظامی نیز حضور خواهند داشت. گشت‌های شبانه پلیس راهور به دستگاه‌های تست سلامت نیز مجهزند.»
وی با بیان اینکه خوشبختانه با اقدامات انجام‌گرفته و نیز همکاری خوب شهروندان آمار تخلفات حادثه‌ساز و حوادث نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته، اعلام کرد: «عمده گشت‌های برخورد با تخلفات شبانه در مناطق شمالی و بزرگراهی پایتخت مستقر خواهند شد.»همین گفته جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ حکایت از آن دارد که عمده تمرکز این طرح در مناطق شمالی شهر و با هدف برخورد با خودروهای گران‌قیمتی که در شهر دوردور می‌کنند، است. یا به تعبیر دیگر در این‌باره می‌توان گفت عمده تخلفات در این زمینه در مناطق شمالی شهر و همین‌طور بزرگراه‌ها که محل تردد خودروهاست، رخ می‌دهد. 
دوردورکردن با خودرو دست‌کم در تهران پدیده جدیدی نیست. سال‌هاست که برخی خیابان‌های بالای شهر با همین موضوع شناخته می‌شوند. بلوار اندرزگو، خیابان ایران‌زمین و خیابان جردن تعدادی از شناخته‌شده‌ترین مناطق دوردور خودروهای گران‌قیمت با سرنشینان نوجوان و جوان بوده است.  اگر شما هم جزو، کسانی هستید که تعریف دقیقی از «دور دور» ندارید باید گفت به گشت‌زدن پرتکرار خودروها در یک خیابان خاص با هدف وقت‌گذرانی، پیداکردن دوست، سربه‌سر کسی گذاشتن، به رخ‌کشیدن ماشین‌ گران‌قیمت و... دوردور گفته می‌شود. 
سیدحسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، در رابطه با همین موضوع و دلایل آن به ایرنا گفته است: «یکی از ویژگی‌های سنین جوانی، ابراز وجود است، این مسئله هم از طریق رفتارهای مختلف نشان داده می‌شود. در قشر مرفه هم همین دوردورکردن‌ها با ماشین‌های لوکس ابراز وجود است، اما باید پرسید چه فرصت‌هایی را برای ابراز وجود ایجاد کرده‌ایم؟ البته این موضوع، مسئله‌ای نیست که از آن غافل شویم. پلیس در برخورد با این پدیده‌ها، نهایتا خودرو افراد را توقیف می‌کند اما یک جوان شکل دیگری را برای ابراز وجود پیدا می‌کند، در واقع می‌توان گفت شکل ابراز وجود جوانان تغییر می‌کند.»
موسوی چلک می‌گوید: «این در حالی است که در جوامع پویا کمتر شاهد این‌گونه رفتارها هستیم، براین‌اساس باید فضا را برای ابراز وجود جوانان به‌گونه‌ای فراهم کنیم که شاهد این‌گونه رفتارها نباشیم. باید راه‌های منطقی‌تر در برخورد با چنین پدیده‌هایی یافت؛ چراکه برخی از این رفتارها ناشی از یادگیری از هم‌سن‌وسالان است و جوانان با دیدن هم‌سن‌وسالان خود به این پدیده‌ها روی می‌آورند. به نظر من نباید این پدیده‌ها را زیاد جدی گرفت؛ از سوی دیگر نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود.»درهمين‌حال سردار سرتيپ تيمور حسيني، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ، در حاشيه اجراي اين طرح در خيابان شهيد اندرزگو، در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاري صداوسيما گفت: اين طرح در شش ماه نخست امسال (بهار و تابستان) براي برقراري آرامش و امنيت مردم که به علت خنکي هوا در ساعات پاياني شب از تفرجگاه‌ها استفاده مي‌کنند، با شدت بيشتري در تهران اجرا مي‌شود. وي افزود: پيشگيري از سرعت‌هاي سرسام‌آور، کَل‌کَل‌کردن‌هاي بچه‌گانه براي به‌رخ‌کشيدن قدرت خودروهاي لوکس يکديگر، حرکات مارپيچ، لايي‌کشيدن‌هاي بي‌محابا و شناسايي رانندگاني که در حالت غيرعادي به رانندگي پرخطر اقدام مي‌کنند، از مهم‌ترين اهداف اين طرح است. پليس براي تشخيص قطعي وضع غيرعادي برخي از رانندگان معلوم‌الحال اقدام به گرفتن تست الکل مي‌کند. رئيس پليس راهور تهران بزرگ افزود: معرفي راننده متخلف به مراجع قضايي، توقيف خودرو به مدت سه‌ شبانه‌روز، جریمه به مبلغ دوميليون ريال و درج پنج نمره منفي در انتظار رانندگان متخلف و حادثه‌ساز خودروهاي لوکس پايتخت است. 
در اين طرح که از ساعت ۲۲ شب پنجشنبه تا پنج بامداد جمعه در شمال شهر تهران به‌ويژه خيابان‌هاي شهيد اندرزگو و محدوده سعادت‌آباد با حضور بيش از ۲۴۰ تيم راهور، انتظامي و امداد اجرا شد، در مجموع ۴۷ خودرو لوکس حادثه‌ساز شناسايي، توقيف و به پارکينگ منتقل شدند. 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٢-١٣٩۴, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها