سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شوخي هايي که خانم ها دوست ندارند

يکي از دوستان من که اتفاقاً خيلي هم به همسرش علاقه داشت، به خاطر همين ناشي گري ها و شوخي‌هاي بي مورد، الان در دادگاه خانواده در رفت و آمد براي درخواست طلاق همسرش است. پس لطفاً مراعات کنيد.


بايد بگويم بسياري از آقايان و مخصوصاً پسرهاي جواني که ازدواج مي‌کنند، هنوز در فضاي مجردي به سر مي‌برند و نمي‌دانند جلوي همسرشان چه بايد بگويند و چه نگويند، اجازه بدهيد خيلي ساده تر شوخي‌هاي رايج بعضي مردان را با همسرشان بگويم، البته دقت کنيد اين‌ها در فضاي عادي و شوخي است:

* شوخي‌هاي تهديدي:

1- طلاق:
مثلاً همسر شما مي‌گويد «اگه يکماه آشپزي نکنم چيکار مي‌کني؟» بدترين جواب اين است: «خب طلاقت ميدم!» بعد هم غش غش مي‌خنديد و در پاسخ ناراحتي همسرتان مي گوييد: «بابا شوخي کردم» همسر شما هم ناراحت مي‌شود و شما او را «بي جنبه» خطاب مي‌کنيد و يک شوخي ساده مي‌شود بهانه اي براي جنجال!

خب حالا فرضاً اگر خيلي مرد خوبي باشيد از دل همسرتان هر طور شده در مي‌آوريد، اما يک اتفاق خيلي بد افتاده، همسر شما نگران و مضطرب مي‌شود، به فکر مي‌رود، ناراحت مي‌شود و ... البته منظورم اين نيست که با يک شوخي کوچک همه چيز خراب مي‌شود، منظور اين است که وقتي از اين شوخي‌ها کرديد کم کم عادتتان مي‌شود و به تدريج تيشه به ريشه رابطه مي‌زنيد.

2- زن دوم:
شب دير به خانه مي‌آييد، همسرتان مي‌گويد: «کجا بودي تا اين وقت شب؟» شما هم مي گوييد: «خونه دومي!!!» خيلي شوخي جالبي بود نه؟ يا مثلاً بدون هيچ بهانه اي مسئله زن دوم را مطرح مي‌کنيد! مثلاً به بچه‌هايتان مي گوييد: «آره ديگه کم کم ميخوام يه مامان جديد براتون بيارم!»

البته تجربهٔ من ثابت کرده مرداني که از اين شوخي‌ها مي‌کنند، کساني هستند که هيچ وقت اين کار را نمي‌کنند! ولي باز هم مي گويم اين شوخي‌ها تيشه به ريشه زندگي مي زند، همسر شما مدام در فکر مي‌رود، شما هم با خودتان فکر مي‌کنيد همسرم چقدر شکاک است و زن‌هاي مردم اينطور نيستند و ...!

3- مرگ و زندان:
آقا يک سرماخوردگي کوچک گرفته، به همسرش مي‌گويد: «خانم اون قلم و کاغذ رو بردار بيار آخرين وصيت هام رو بکنم.» يا مثلاً زياد ديدم آقاياني که تا مشکلي در کارشان پيش مي‌آيد مي گويند: «خانم اون وسايل ما رو جمع کن امروز فرداست که با مأمور بيان دنبالم.» يا «سعي کن ماهي يه بار بياي ملاقاتم و کمپوت آناناس هم بياري!»

البته اين‌ها نمونه است ولي حرف‌هايي است که زياد در زندگي‌ها مي‌بينم و هيچ پايه و اساسي ندارد و مرد فقط براي شوخي اين‌ها را بيان مي‌کند، ولي نمي‌داند با همين شوخي‌ها به همسرش لطمه روحي مي زند و او را نگران و مضطرب مي‌کند.


* شوخي‌هاي مردانه

4- شوخي‌هاي فيزيکي:
يک سري شوخي‌هايي هست که ما در فضاي دوستانه خودمان انجام مي‌دهيم، مثلاً با بيل مي‌زنيم توي سر رفيقمان و به مدت نيم ساعت با هم مي‌خنديم! يا دوستمان با لگد ما را سه متر جلوتر پرتاب مي‌کند! خب اين‌ها در فضاي مردانه همه نشانه محبت و دوست داشتن است!

ولي هرگز از اين شوخي‌ها با همسرتان نکنيد، خانم‌ها احساسات بسيار قوي اي دارند، مثلاً وقتي شما همسر خود را نوازش مي‌کنيد خيلي براي او لذت بخش است، و برعکس وقتي به شوخي به او ضربه اي مي‌زنيد به همان اندازه برايش دردآور و ناراحت کننده است. پس از اين شوخي‌ها هم اصلاً نکنيد.

با يکي از دوستانم بيرون رفته بوديم، به بهانه اي يک خودکار به همسرش داد، تا خانم خودکار را گرفت ناگهان از جايش پريد و دوستم زد زير خنده، ظاهراً خودکار برقي بود و يک برق چندولت خفيف همسرش را گرفته بود، اين هم جزء شوخي‌هاي فيزيکي محسوب مي‌شود که به هيچ وجه، تاکيد مي‌کنم به هيچ وجه نبايد مرتکب شويد.


5- شوخي‌هاي حاوي فحش:
باز هم اين يک نوع ديگر از خوشمزگي‌هاي به جا مانده از دوران مجردي است! البته منظورم از فحش، حرفي است که توهين تلقي شود، باز هم مي گويم ممکن است اين الفاظ در بين دوستان ما نشانه محبت باشد – که البته همان هم غلط است – ولي هرگز در ارتباط با همسرتان از اين شوخي‌ها استفاده نکنيد، چيزي که جديداً در شبکه‌هايي مثل فيس بوک ديده‌ام – با عذرخواهي از همه دوستان- واژه «کثافت» است که مثلاً با تغيير شکل «کصافط» مي‌نويسند و بسيار زشت و بي ادبانه است، و متاسفانه آقايان در رابطه‌هاي پيامکي با همسرشان از آن استفاده مي‌کنند يا لفظش را به زبان مي‌آورند، اين هم نمونه اي ديگر از شوخي‌هاي خراب کننده رابطه است که نبايد مرتکب شويد.

يا مثلاً واژه‌هاي ديگر، بعضي واژه‌ها را هم مجبورم بگويم که خيلي خانم‌ها از آن شاکي هستند که آقايان در رابطه با آن‌ها به شوخي به کار مي‌برند مثل «لامصب» «بدبخت» «بيچاره» و ...

پس خيلي مواظب اين واژه‌ها باشيد، همسر شما ممکن است چيزي نگويد و يا عادت کرده باشد، ولي باور کنيد شروع با اين واژه‌هاي ساده زندگي خيلي‌ها را به مرز طلاق کشانده است. خواهش مي‌کنم از اين الفاظ استفاده نکنيد.


* شوخي‌هاي تمسخر آميز

6- شوخي در مورد اعضاي خانواده:
مثلاً خانمي به همسرش مي‌گويد: «اگر مشکلي پيش اومد باباي من هست که کمکمون کنه» شما هم قصدي نداريد و به شوخي مي گوييد: «باباي تو هنوز قسط جهيزيه‌ات رو داده که بخواد کاري کنه حالا!»

اين شامل شوخي با اعضاي خانواده مخصوصاً بزرگ‌ترها و پدر و مادر هم مي‌شود، يعني فرضاً با پدر همسرتان يا مادر همسرتان شوخي اي کنيد که دور از شان آن‌ها باشد و يا بي ادبي محسوب شود.

7- مسخره کردن:
مسخره کردن هميشه بد است، مسخره کردن همسر بدتر و مسخره کردن همسر در حضور ديگران بدترين کار ممکن! اين مسخره کردن مي‌تواند جنبه‌هاي مختلفي داشته باشد، همسرتان کاري را درست انجام نداده شما با اين کلمات او را صدا مي‌کنيد: «نابغه! آي کيو! دانشمند!»

يا مسخره کردن قد، هيکل يا لهجه همسر که اين هم بسيار بد و زننده است، مسخره کردن غذا را هم زياد ديده‌ام، مثلاً به همسرتان مي گوييد: «عزيزم ميشه بگي اين غذايي که پختي دقيقاً مزه چي ميده؟» و يا: «اين غذا رو برم بريزم جلو گربه‌ها ببينم لب ميزنن يا نه!»

نکته آخر را هم بگويم، لطفاً اگر اين شوخي‌ها را با همسرتان مي‌کنيد، بدون هيچ تعارفي، انتظار محبت و شادي و گرم بودن خانه و ... را از او نداشته باشيد. يکي از دوستان من که اتفاقاً خيلي هم به همسرش علاقه داشت، به خاطر همين ناشي گري ها و شوخي‌هاي بي مورد، الان در دادگاه خانواده در رفت و آمد براي درخواست طلاق همسرش است. پس لطفاً مراعات کنيد.

 

*جام نيوز

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩۴, ١٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها