سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

٤٥ برنامه وزارت بهداشت برای پرستاران

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩۴, ٠١:١١    نسخه چاپی    
معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه پرستاری و در سطح جامعه از آغاز تربیت ١٠هزار بهیار خبر داد.

محمد میرزابیگی، درمورد برنامه‌های امسال وزارت بهداشت در حوزه پرستاری با بیان اینکه امسال حدود ٤٥ برنامه کاری در حوزه پرستاری داریم، گفت: این برنامه‌ها با رویکرد آموزشی- علمی، بالینی و سطح جامعه و امور غیربالینی نظام سلامت مثل بهداشت، پیشگیری و... است که معاونت پرستاری آنها را انجام می‌دهد.
وی با تأکید بر اینکه معاونت پرستاری، معاونت پرستاران نیست بلکه معاونتی است که فعل مراقبت و پرستاری را دربر می‌گیرد، اظهار کرد: در زمان نبود معاونت این بخش مغفول ‌مانده بود. درحال‌حاضر امیدواریم بتوانیم در این عرصه فعال بوده و حوزه مراقبت‌های پرستاری را که فقط منحصر به بیمارستان نیست و به کل سطوح جامعه یعنی ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، درمان بیماری‌ها و توان‌بخشی مربوط می‌شود انجام دهیم.
میرزابیگی مراقبت‌های پرستاری را در تمام دنیا در عرصه‌های ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، درمان بیماری‌ها و توان‌بخشی جاری دانست و با تأکید بر اینکه این مباحث نباید از دید ما نیز مغفول بماند، افزود: برای سطح جامعه ما دو برنامه بسیار برجسته داریم. یکی از این برنامه‌ها توسعه بحث مراقبت‌های پرستاری در سطح جامعه و منازل است که قبلا وجود داشته اما عملکرد آن، شرح وظایف، تعرفه‌ها و نظارت‌ها در این زمینه ضعیف بوده است. معاون پرستاری با بیان اینکه بخش‌نامه‌های این برنامه نوشته شده و به‌زودی کارهای آن انجام می‌گیرد، ادامه داد: بحث بعدی توسعه اندیشه‌ای به نام «پرستاران پرک‌تیشنر» است؛ یعنی پرستارانی که لزوما در درجات تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا نیستند، اما با گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت چهار تا شش‌ماهه می‌توانند در عرصه‌هایی تسلط پیدا کرده و در سطح جامعه فعال شوند. وی افزود: این پرستاران در سطوح دیگر نیز مانند گوارش، دیابت، سرطان، ارتوپدی و... می‌توانند فعال باشند؛ به این صورت که با گذراندن دوره‌های مربوط، تخصص‌ پیدا کرده و به فعالیت در حوزه‌ای خاص بپردازند و مراقبت‌های پرستاری خود را به صورت تخصصی‌تر ارائه ‌دهند. محل کار آنها سطح جامعه و سطح نظام سلامت کشور در محیط‌های بیمارستانی و غیربیمارستانی است.
به گفته میرزابیگی به‌طورکلی برای این پرستاران ١٥ دوره را تعریف کردیم که امیدواریم امسال بتوانیم پنج دوره را در عرصه‌های موردنیاز مثل سرطان، گوارش، سالمندی و... ایجاد کنیم. بنابراین این دو کار دو نمونه از برنامه‌هایی است که در سطح جامعه و برای مردم خواهد بود.
میرزابیگی از آغاز تربیت ١٠ هزار بهیار خبر داد و اظهار کرد: اتفاقی که در عرصه کمک‌پرستاران یعنی رده‌هایی مثل بهیاری و کمک‌بهیار افتاد، این بود که ما درحال‌حاضر، تربیت ١٠ هزار بهیار را کلید زده و آغاز کردیم. شورای تخصصی نیز در این زمینه در معاونت پرستاری تشکیل دادیم که بر جاهایی که درخواست تربیت و آموزش بهیاری می‌دهند، نظارت خواهد کرد؛ به این صورت که توان آنها را سنجیده و اگر واجد شرایط باشند به آنها مجوز می‌دهد. وی مدت این دوره‌ها را یک‌ساله عنوان کرد و افزود: امیدواریم این کار به رفع کمبود نیرو در عرصه کمک‌پرستار که در گذشته وجود داشته اما به تدریج حذف شدند، کمک کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩۴, ٠١:١١

   

پر مبحث ترین ها