سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایتی از دست‌به‌دست شدن سیگار و حشیش میان دانش‌آموزان

بروز شده : ٢-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:١٣    نسخه چاپی    
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر از بروز 85 نوع بیماری ناشی از استعمال سیگار خبر داد و گفت: دبیر یکی از دبیرستان‌ها در کشوی دانش‌‌آموزان سیگار یافته‌اند که حتی سر برخی از سیگارها کنده شده و داخل آن حشیش جاسازی شده بود.

 

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: فرد سیگاری حتی با مصرف دو نخ سیگار در طول روز حدود یک لیتر دود در هوا تولید می‌کند و این دود در محیط خانه باعث می‌شود تا فرزندان دچار مشکلاتی همچون بدخلقی، ضعف تحصیلی و تنگی نفس شوند.

وی افزود:‌ اگر زن باردار در معرض دود سیگار قرار گیرد این دود می‌تواند عوارض منفی برای جنین داشته باشد و حتی ممکن است، منجر به ناقص‌ الخلقه شدن جنین شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: دود سیگار حاوی گاز و ذرات معلق است، گازهای موجود در دود سیگار شامل مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن است. مونوکسید کربن همان گاز ذغال است که در فصل سرما منجر به مرگ تعداد زیادی از افراد می‌شود.

افشار بیان کرد: اگر به سلول‌های بدن اکسیژن نرسد، از بین می‌روند و با کشیدن سیگار به جای این‌که اکسیژن به گلبول‌های قرمز بچسبد، گاز مونوکسید کربن به سلول‌ها می‌چسبد بنابراین در نبود اکسیژن کافی سلول‌ها ضعیف شده و اعضای مختلف بدن از جمله کبد و کلیه به خوبی کار نمی‌کنند.

وی ادامه داد:‌ نیکوتین موجود در سیگار فشار خون را بالا برده و خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد، همچنین منجر به اعتیاد در فرد می‌شود. 55 ماده سمی سرطان‌زا در دود سیگار وجود دارد که وقتی وارد بدن فرد شود، می‌تواند 25 نوع از سرطان‌ها را ایجاد کند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد:‌ افراد با خرید سیگار در حقیقت برای ابتلا به سرطان هزینه می‌کنند و برخی از سرطان‌ها نیز منحصرا توسط مصرف سیگار ایجاد می‌شود که می‌توان از سرطان ریه نام برد به گونه‌ای که از 11 بیمار مبتلا به سرطان ریه 10 نفر به دلیل مصرف سیگار مبتلا شده‌اند.

افشار تصریح کرد:‌ بر اساس آخرین مطالعات سیگار می‌تواند 85 نوع بیماری را در فرد ایجاد کند و از موی سر تا ناخن پا را دچار کند. حتی اثبات شده تا 4 ساعت پس از کشیدن سیگار، دود از دهان و سیستم تنفسی فرد خارج می‌شود، همچنین مصرف سیگار در ورود و ابتلا به سایر اعتیادهاست.

وی با اشاره به این‌که در چند سال گذشته دبیر یکی از دبیرستان‌های شهری با بنده صحبت می‌کرد، گفت:‌ این دبیر عنوان می‌کرد که در کلاس درس مشاهده کردم دانش‌آموزان از زیر میز موادی را رد و بدل می‌کنند، بنابراین یک روز با همراهی مدیر مدرسه، کشوهای دانش‌آموزان را بررسی کردیم که تعداد سیگار به دست آمد و حتی سر برخی از سیگارها کنده شده و داخل آن حشیش جاسازی شده بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها