سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا نمی‌خواهند قرمزها را در صدر ببینند؟/ نصیرزاده: گل فولاد هند بود

در این صحنه آرش افشین کاملا تعادل داشت و از وجود توپ در نزدیکی خود کاملا آگاه بود. پس بنابراین حرکتی که انجام داد عمدی تلقی می شود.
علی دایی در کنفرانس خبری بعد از بازی لب به انتقاد گشود و گفت: در گل اول اشتباه خودمان نقش داشت و در گل دوم نیز قانون هندبال وارد فوتبال شد و داور به راحتی از یک صحنه گذشت. بعد از دایی نیز نوبت به محمد رویانیان رسید و مدیر عامل سرخپوشان در خصوص صحنه گل مشکوک فولادی ها اینگونه اعتراض کرد:چرا پرسپولیس باید در دو بازی شش امتیازی از سوی یک داور این گونه آسیب ببیند. حالا یقین یافتم که نگرانی‌ام از داوری این بازی بی‌دلیل نبود.
سرویس ورزشی «فردا»- امیر قربانی: دیدار تیم های فوتبال فولاد خوزستان و پرسپولیس تهران عصر روز گذشته در شرایطی با نتیجه دو بر یک به سود حریف خوزستانی به پایان رسید که صحنه گل دوم تیم فولاد سبب شد بار دیگر صدای اعتراض پرسپولیسی ها نسبت به داوری بازی هایشان بلند شده و از داور مسابقه به شدت انتقاد کنند.

ابتدا علی دایی در کنفرانس خبری بعد از بازی لب به انتقاد گشود و گفت: در گل اول اشتباه خودمان نقش داشت و در گل دوم نیز قانون هندبال وارد فوتبال شد و داور به راحتی از یک صحنه گذشت. مهاجم حریف مسیر توپ را با دستش عوض کرد و سپس توپ را وارد دروازه ما کرد. داور هم به جای اعلام کردن هند، گل را سالم اعلام کرد. من همه قضاوت را به عهده مردم شریف می‌گذارم. کسانی که وجدان‌های بیدار دارند. آنها بهتر از ما می‌توانند قضاوت کنند نسبت به این مسائل و برخی اتفاقات. وجدان‌های بیدار از همه شناخت کافی دارند. متاسفانه در بازی با تراکتور در تبریز هم همین داور دو پنالتی را برای ما نگرفت. از دیروز هم کلی نامه به فدراسیون زدیم و گفتیم خواهش می‌کنیم جهانبازی را داور بازی نگذارید اما متاسفانه باز هم کسی به این مسائل رسیدگی نکرد. ما در سه بازی سنگین خارج از خانه به خاطر این داور دچار مشکل شدیم. ما هنوز نتیجه شکایتمان از این آقا را در بازی تبریز نگرفته‌ایم و دوباره ایشان داور بازی ما شد. به راحتی توپ هند را گل می‌گیرد.بعد از دایی نیز نوبت به محمد رویانیان رسید و مدیر عامل سرخپوشان در خصوص صحنه گل مشکوک فولادی ها اینگونه اعتراض کرد: بنده شخصا به واسطه اشتباهاتی که این داور در دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی داشت و دو پنالتی ما را نادیده گرفت نگران این بازی بودم و مراتب نگرانی خود را به کمیته داوران و فدراسیون فوتبال اعلام کردم و از قائم مقام باشگاه نیز خواسته بودم این موضوع را پیگیری کند. متاسفانه داور بازی در دقایق پایانی هند مسلم بازیکن فولاد را نادیده گرفت و گلی را به ما تحمیل کرد که از نظر کار‌شناسان داوری مردود بوده. چرا پرسپولیس باید در دو بازی شش امتیازی از سوی یک داور این گونه آسیب ببیند. حالا یقین یافتم که نگرانی‌ام از داوری این بازی بی‌دلیل نبود.

در این خصوص اما کارشناسان داوری فوتبال در گفتگو با «فردا» به بیان دیدگاه های خود درباره صحنه مشکوک گل دوم پرسپولیس پرداختند.

هوشنگ نصیرزاده: زمانی که در یک بازی فوتبال بارندگی می شود، اکسیژن هوا زیاد شده و بازیکنان بیشتر می توانند فعالیت کنند و جذاب شدن این بازی نیز به این دلیل بود که بازی در زمان بارندگی انجام شد. در نیمه اول گل شائبه برانگیزی از سوی شریفات برای فولاد به ثمر رسید و این در حالی بود که گل اول فولاد کاملا درست و قانونی بود. به این دلیل که شریفات از آخرین مدافع پرسپولیس عقب تر بود. در خصوص گل دوم نیز باید بگویم که این گل در موقعیتی به ثمر رسید که قبل از بازکردن دروازه حریف توسط افشین، توپ با بازوی دست چپ وی تماس داشت. موضوعی که از دید هیچ بیننده ای چه در ورزشگاه و چه در گیرنده های تلویزیونی غافل نماند. همه کارشناسان در این صحنه معتقد به هند بودند اما برخی آن را غیر عمد و بعضی آن را عمدی تلقی می کنند. تحلیل فنی این صحنه نیز این است که هر گاه یک بازیکن از آمدن توپ به سمت خودش آگاه است و همچنین دارای تعادل هم می باشد تمام رفتار وی عمدی تلقی می شود. در این صحنه آرش افشین کاملا تعادل داشت و از وجود توپ در نزدیکی خود کاملا آگاه بود. پس بنابراین حرکتی که انجام داد عمدی تلقی می شود.


هادی دزفولی: در این بازی عملکرد داور خوب بود. در نیمه اول خطاهای کمی اتفاق افتاد و مسئله خاصی نبود که داور بخواهد تصمیم خود را به سختی اتخاذ کند. البته طرز دویدن داور یک مقدار سنگین بود. داور در این رده باید آنقدر صلابت داشته باشد که بدون هیچ مشکلی بر سر صحنه‌ها حاضر شود.همچنین در برخی صحنه‌ها داور به راحتی اجازه می‌داد بازیکنان در اطراف او جمع شوند و در یک مورد حدود 70 ثانیه بازیکنان با او صحبت می‌کردند و انگار کنفرانس تشکیل داده بودند. نباید داور اجازه دهد چنین اتفاقی بیفتد.گل اول فولاد خوزستان به درستی وارد دروازه شد و آفساید رخ نداد. در خصوص گل دوم نیز دو سه بار این صحنه را دیدم و خطای خاصی مشاهده نکردم. با توجه به اینکه دوربین‌های کمی از بازی‌های لیگ تصویربرداری می‌کنند تشخیص این نوع صحنه‌ها بسیار مشکل است. در کل داور نمره قبولی می‌گیرد.
telegram 19dey.com
میثم    22 دی 1392 10:10
مگه همین هفته پیش با داوری از نفت یک امتیاز نگرفتید؟تازه گل شما به فولاد هم آفساید بود
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها