سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گفت‌وگوی مهاجم ایرانی چارلتون با دیلی میل

غرور ایرانی در قلب دارنده بزرگ‌ترین نام فوتبال انگلیس// مرا رضا صدا کنند

اسم خانوادگی‌ام طولانی‌ترین اسم در تاریخ فوتبال بریتانیا است. مشکلی با این موضوع ندارم اما مردم می‌توانند مرا رضا صدا کنند. این به سلیقه هواداران چارلتون برمی‌گردد که مرا رضا صدا کنند یا چیزی دیگر اما مطمئناً صدا زدن نام رضا آسان‌تر است».
خبرگزاری تسنیم: مهاجم ایرانی تیم چارلتون در گفت‌وگو با روزنامه دیلی‌میل لندن از وضعیت خود در فوتبال انگلیس پس از ترک استانداردلیژ گفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، انتقال رضا قوچان‌نژاد به تیم دسته اولی چارلتون انگلیس اگرچه جزو مهم‌ترین یا گران‌ترین نقل‌وانتقال تاریخ فوتبال انگلیس نبود اما با این حال او هنوز هم در زمره «ترین‌های» فوتبال جزیره قرار می‌گیرد و این را مدیون نام طولانی‌اش است که او را به دارنده طولانی‌ترین نام خانوادگی در فوتبال انگلیس تبدیل کرده است. این موضوع بهانه خوبی برای روزنامه دیلی‌میل چاپ لندن شده تا به وضعیت مهاجم ایرانی چارلتون پس از انتقالش از تیم استاندارد لیژ بلژیک در بازار نقل‌وانتقالات ماه ژانویه نگاهی بیندازد.
دیلی میل نوشته است: رضا قوچان‌نژاد... شاید تعجب کنید اما او طولانی‌ترین نام خانوادگی را در فوتبال انگلیس دارد. او کسی است که تابستان سال آینده در جام جهانی باید روبه‌روی کسانی مانند لیونل مسی آرژانتینی و ادین ژکوی بوسنیایی که در منچسترسیتی بازی می‌کند، بایستد پس بهتر است که به تلفظ نام او عادت کنیم. برای همه مجریان، مفسران و گزارشگرانی که با این مورد خاص روبه‌رو شده‌اند آرزوی موفقیت می‌کنیم. قوچان‌نژاد 26 ساله قرار است فردا (شنبه) اولین تجربه‌اش از حضور در جام حذفی انگلیس را در بازی با شفیلدونزدی تجربه خواهد کرد. او یکی از 4 بازیکنی است که در بازار نقل‌وانتقالات ماه ژانویه از فوتبال بلژیک وارد فوتبال انگلیس شد.

در ادامه این گزارش آمده است: در ازای پرداخت 13 پوند می‌توانید هر اسم و شماره‌ای را روی پیراهن تیم چارلتون چاپ کنید اما قوچان نژاد ترجیح داده اسم کوچکش، رضا را پشت پیراهن خود درج کند. او را در کشورش ایران با لقب گوچی می‌شناسند اما ظاهراً او از اینکه به واسطه این لقب با گوچی طراح پوشاک لوکس مقایسه می‌شد کمی خجالت می‌کشد. هواداران چارلتون اما راه حل دیگری پیدا کرده‌اند. آنها او را دِیو صدا می‌زنند.
قوچان‌نژاد خود به دیلی میل گفت: «نام خانوادگی من بسیار طولانی است. در ایران برای من لقب گوچی را انتخاب کرده‌اند و در اینجا هم برخی افراد از همان راه برای صدا زدن من استفاده می‌کنند. این اسم چیزی نیست که من برای خودم ساخته باشم. باور کنید. این اسم هیچ ربطی به آن مارک معروف هم ندارد. این کار را فقط برای کوتاه‌ کردن اسمم انجام داده‌اند. هم‌تیمی‌هایم گاهی اوقات با اشاره به اسمم مرا دست می‌اندازند. اسم خانوادگی‌ام آنقدر طولانی است که نمی‌توانم آن را روی پیراهنم چاپ کنم. دیه‌گو پویت (هافبک چارلتون) به من گفت اسم خانوادگی‌ام طولانی‌ترین اسم در تاریخ فوتبال بریتانیا است. مشکلی با این موضوع ندارم اما مردم می‌توانند مرا رضا صدا کنند. این به سلیقه هواداران چارلتون برمی‌گردد که مرا رضا صدا کنند یا چیزی دیگر اما مطمئناً صدا زدن نام رضا آسان‌تر است».
دیلی‌میل در بخشی دیگر از گزارش خود درباره قوچان‌نژاد آورده است: او همه چیز را با چاشنی طنز مخلوط می‌کند و پاسخ‌‌هایش را با لحنی نرم لهجه‌‌ای معصومانه از زبان انگلیس، یکی از 4 زبانی که بر آنها مسلط است، می‌دهد. قوچان‌نژاد تنها 3 سال پیش قید ادامه تحصیل در رشته حقوق را زد، زمانی که از تیم کامبور هلند به تیم سینت ترویدنسه بلژیک پیوست و تحصیلات آکادمیک‌اش در رشته فوتبال را آغاز کرد. او همچنین از نواختن سازهایی مانند ویولن، پیانو و گیتار لذت می‌برد. خودش می‌گوید:«در نواختن این سازها چندان ماهر نیستم اما اینکه بعضی از مردم مرا موتسارت بعدی صدا می‌زنند را دوست دارم هرچند که حقیقت ندارد».
نشریه انگلیسی دیلی میل سپس به رگ و ریشه قوچان‌نژاد و سیری که او برای تبدیل شدن به یکی از مهاجمان اصلی تیم ملی ایران پیمود اشاره کرده است: قوچان‌نژاد در ایران به دنیا آمد اما تحصیلات فوتبالی‌اش را در هلند آغاز کرد زمانی که والدین‌اش همراه با او که تنها 8 سال سن داشت و برادر 13 ساله‌اش که اکنون یک فیزیوتراپ است، به شهر لیواردن نقل مکان کردند. قوچان‌نژاد برای تیم‌های زیر 15 تا زیر 23 سال هلند هم بازی کرد اما اولین بازی ملی‌اش را در تیمی انجام داد که سرمربی آن، کارلوس کی‌روش سرمربی پیشین رئال مادرید و مربی اسبق منچستریونایتد بود.

قوچان‌نژاد درباره تصمیمش برای انتخاب ایران به عنوان تیم ملی خود به دیلی میل گفت: «تغییر تیم و انتخاب ایران برای من تصمیم بسیار آسانی بود. من در فرهنگ هر 2 کشور بزرگ شده بودم اما در ته قلبم هنوز غرور ایرانی وجود دارد. من و کی‌روش با یکدیگر گفت‌وگو کردیم و او گفت: فکر می‌کنم تو می‌توانی به من کمک کنی البته اگر بخواهی که پیراهن ایران را به تن کنی. اگر از پوشیدن این لباس به اندازه کافی حس غرور می‌کنی به من خبر بده. من در پاسخ کی‌روش گفتم که نیازی به تماس مجدد نیست. همین الان پاسخ‌ات را می‌دهم و پاسخم مثبت است».
قوچان‌نژاد در هر یک از 8 بازی پایانی تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی گلزنی کرد تا تیمش از صعود مستقیم به جام جهانی 2014 اطمینان حاصل کند، تورنمنتی که در آن تیم تحت هدایت کی‌روش باید با آرژانتین، بوسنی‌وهرزگوین و نیجریه مصاف داشته باشد. برای قوچان‌نژاد، لیونل مسی، مهاجم آرژانتینی یک الگو‌های اصلی است هرچند روبه‌رو شدن با ستاره بارسلونا چیزی نیست که او اکنون به آن فکر کند. برای گوچی در حال حاضر موفقیت چارلتون از همه چیز مهم‌تر است.

بازی در انگلیس رویای قوچان‌نژاد بود اما او به تیمی پیوسته است که تنها 3 امتیاز با منطقه سقوط لیگ دسته اول فاصله دارد، هرچند با 2 بازی کمتر. چارلتون از کریسمس به بعد در لیگ دیگر نبرده است اما توانسته تیم‌های آکسفوردیونایتد و هادرزفیلد را از جام حذفی حذف کند. کریس پاول، سرمربی چارلتون به خاطر کسب نتایج ضعیف به شدت تحت فشار قرار گرفته است اما قوچان‌نژاد معتقد است با گذر زمان پاول و تیمش این دوره سخت را پشت سر خواهند گذاشت.
وی به دیلی میل گفت: «بازی در انگلیس رویای دوران کودکی‌ام بود و حالا در چارلتون فرصتی خوبی برای انجام این کار به دست آورده‌ام. رسیدن به این هدف برای من بسیار مهم بود. من اصلاً احساس نمی‌کنم که تحت فشار قرار گرفته‌ام. من آمده‌ام تا به دیگر بازیکنان کمک کنم. من هم یکی از آنها هستم. کمی طول می‌کشد تا به یکدیگر و شیوه بازی هم عادت کنیم اما امیدوارم که به ما برای انجام این کار فرصت داده شود. جام حذفی هم البته می‌تواند کمک کند. اگر آن را ببریم اعتماد‌به‌نفس‌مان بسیار تقویت خواهد شد و من برای بازی در این تورنمنت بسیار هیجان دارم. در حال حاضر تنها به بازی برای چارلتون فکر می‌کنم و به وقتش به جام جهانی هم فکر خواهم کرد. جام جهانی چیزی نیست که هر کسی فرصت حضور در آن را به دست آورد».
انتهای پیام/
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١١-١٣٩٢, ١١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها