سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علي کريمي: به جام جهاني فکر مي‌کنم

من بارها گفتم كه بعد از خدا هرچه دارم از پرسپوليس است. دلتنگي من خيلي مهم نيست آنچه اهميت دارد موفقيت پرسپوليس در ليگ است که اميدوارم با تحقق آن هواداران اين تيم خوشحال شوند.
روزنو: براي او سال 92 يک سال پرفراز‌و‌نشيب بود. سالي پر از اتفاقات تلخ و شيرين که او را در صدر چهره‌هاي سال قرار داد تا ثابت شود شير هميشه شير است حتي اگر از بيشه‌اش جدا بماند! آخرين بازمانده نسل ستاره‌ها که شمايل ستاره به تن آن دوخته شده و مي‌توان واژه ستاره را به آنها اطلاق کرد. ستاره‌اي که هر کجا پا مي‌گذارد، شهر شلوغ مي‌شود حتي اگر نخواهد! گفت‌وگو با علي کريمي تحت هر شرايطي جذاب است حتي اگر قرار باشد او با آن زبان چوبينش سخني نگويد چرا که تجربه ثابت کرده اگر او تصميم به گفت‌وگو داشته باشد، معمولا شهري را به هم مي‌ريزد چون زبانش همانند عضله‌هاي ساق‌هايش قدرتمند و جادوگر هستند و همانگونه که جادوگر در زمين همه را دريبل مي‌زند، مي‌تواند با کلمات و صحبت‌هايش هم در بيرون زمين همه را دريبل بزند و جا بگذارد! بهانه گفت‌وگو با او اتفاقات سال 92 بود. سالي که با پرسپوليس آغاز شد و با تراکتور پايان يافت و در اين ميان علامت سوال‌ها و ابهامات فراواني بر جاي ماند که ما سعي کرديم برخي از آنها را در اين گفت‌وگو رمزگشايي کنيم.

بهتر است از ابتداي سال شروع کنيم. سالي که در ابتداي آن پيراهن قرمز را برتن داشتي؛ آن فينال عجيب و غريب جام حذفي و اتفاقات باورنکردني آن. خداحافظي تو بعد از فينال جام حذفي عجيب و غيرمنتظره بود؟

بعد از بازي با سپاهان در بدترين شرايط فوتبالي ام قرار گرفتم، چون متاسفانه جام حذفي را در ديدار مقابل سپاهان از دست داديم و از طرف ديگر آن طور که شايسته خداحافظي مهدوي‌کيا از فوتبال بود، اتفاق نيفتاد و شرمنده مردم شديم. البته پس از اتفاقاتي که در خداحافظي آقا مهدي پيش آمد، شرمندگي ما بيشتر شد. قبلا هم گفتم كه در آن شرايط كاملا احساسي شده بودم كه پس از مشورت با دوستانم طي مصاحبه اي از همه عذرخواهي كردم.

و بعد از آن ماجراي جدايي از پرسپوليس. جدايي از پرسپوليس چطور اتفاق افتاد؟

به هرحال مربيگري امري سليقه اي است و هر مربي حق دارد نفراتش را خودش انتخاب كند. چون در پايان او بايد به عنوان مسوول فني پاسخگو باشد و براساس همين سليقه‌ها نفرات نيز عوض مي‌شوند و اين قاعده کلي فوتبال است که بايد همه از آن پيروي کنند.

يحيي گل محمدي در فصل جاري در نفت فوق‌العاده کار کرده و در کورس قهرماني نيز قرار دارد. به نظر تو چرا يحيي در پرسپوليس موفق نبود؟

اتفاقا من فكر مي كنم كه آقاي گل‌محمدي در پرسپوليس موفق كار كرد. بهرحال او تيمي را تحويل گرفته بود كه هيچ دخالتي در بستن آن نداشت و با اين حال به فينال جام حذفي هم رسيديم و با اينكه خوب هم بازي كرديم در ضربات پنالتي باختيم و فاصله زيادي با گرفتن جام نداشتيم اما باخت در يک بازي و آن هم در ضربات پنالتي ملاک خوبي براي ارزيابي نخواهد بود.

حرف‌هاي دايي و رويانيان عليه هم و بعد همكاري آنها با هم يکي از عجايب اين فصل بود. با توجه به اتفاقات گذشته فکر مي‌کردي بعد از جدايي گل‌محمدي، دايي سرمربي پرسپوليس شود؟

من قبلا در اين باره صحبت كردم اما از شما خواهش مي كنم در مورد پرسپوليس سوال نكنيد چون هم آنها به آرامش احتياج دارند وهم من نمي خواهم تمركزم را از دست بدهم.

چطور شد که بعد از جدايي از پرسپوليس تراکتورسازي را انتخاب کردي؟

من روزي كه با اين تيم قرارداد بستم گفتم كه دليل اصلي انتخابم هواداران پرشور اين تيم بوده است. گذشت زمان به من نشان داد که در انتخابم اشتباه نکرده‌ام. خوشبختانه در اين مدت هم رابطه بسيار خوبي با هم داشتيم و روزهاي خوبي را در تبريز سپري کردم و از همه آنها تشکر مي‌کنم.

شما فصل را با مجيد جلالي آغاز کرديد. نتايج خوبي هم گرفتيد و حتي به صدر جدول رسيديد. اما ناگهان نزول غيرمنتظره اي داشتيد که به جدايي جلالي ختم شد. به نظر تو چرا جلالي در تراکتورسازي موفق نبود؟

من از زحمات مجيد جلالي تشکر مي‌کنم. ايشان و دستيارانش تمام زحمت‌شان را کشيدند. ولي بهر حال در بعضي بازيها خوب نتيجه نگرفتيم كه كيفيت زمين يكي از دلايل اصلي آن بود. بايد به زحماتي که او و دستيارانش کشيدند، احترام بگذاريم.

بعد از جدايي جلالي، توني اوليويرا آمد...

به نظر من انتخاب او آگاهانه و هوشمندانه بود. او با توجه به سابقه يک سال کار در تبريز از تراکتور شناخت کافي داشت و با توجه به محبوبيت ميان هواداران گزينه ايده‌آلي محسوب مي‌شد. من فکر مي‌کنم بعد از آن اتفاقات تراکتور نياز به يک شوک داشت که با آمدن اوليويرا اين شوک به تيم وارد شد و خوشبختانه نتيجه هم داد.

برخي‌ها تصور مي‌کردند که با آمدن توني با او به مشکل برمي‌خوري. رابطه ات با توني چطور است؟

خدا رو شكر هيچ مشكلي نيست. من به عنوان بازيكن وظيفه خودم مي دانم كه فقط در خدمت تيم باشم و براي شادي دل هواداران تمام تلاش خودم را به کار بگيرم.

با تراكتورسازي بعد از مدت‌ها در ايران قهرمان شدي. جامي که هوادارانت دوست داشتند خيلي زودتر آن را تجربه مي‌کردي!

اينها همه لطف خدا، تلاش كادر فني، مجموعه باشگاه و هواداران بود. من فكر مي كنم تيم خوب تراكتورسازي بعداز آن بازيهاي سختي كه انجام داد، اين شايستگي را داشت. من هم از اينکه عضو کوچکي از اين قهرماني بودم، خوشحالم.

اما در ليگ برتر با اوليويرا هم اتفاقي رخ نداد و نتوانستيد نتايج گذشته را تکرار کنيد؟

در ليگ برتر هم بد عمل نکرديم اما چند بازي به خاطر برخي مشکلات امتيازها را از دست داديم و از رقبا عقب افتاديم.

دلت براي پرسپوليس تنگ نشده است؟

من بارها گفتم كه بعد از خدا هرچه دارم از پرسپوليس است. دلتنگي من خيلي مهم نيست آنچه اهميت دارد موفقيت پرسپوليس در ليگ است که اميدوارم با تحقق آن هواداران اين تيم خوشحال شوند.

پرسپوليس اين فصل را چطور ارزيابي مي‌کني؟

بازيكنان بسيار خوبي دارد و من فقط برايشان آرزوي موفقيت مي كنم.

تيم ملي و علي کريمي هميشه يک رابطه سينوسي داشته‌اند. فکر مي‌کني کريمي دومين جام جهاني زندگي اش را تجربه مي‌کند؟

آرزوي هر بازيكني است كه براي تيم ملي كشورش بازي كند و من هم از اين قاعده مستثني نيستم. بله، به جام جهاني فکر مي‌کنم. همانطور كه مي دانيد بارها گفته ام كه حاضرم به تيم كشورم خدمت كنم. اميدوارم در جام جهاني برزيل هم با كسب نتايج خوب دل مردم را شاد كنيم و انتظارات آنها را برآورده سازيم.

برخي‌ها مي گويند كريمي حتي اگر دعوت نشود مثل بكام بايد كنار تيم ملي باشد. البته كي‌روش در اين باره گفته كه به شما اعتقاد دارد و نيازي به محك زدن شما ندارد...

ايشان لطف دارند من هم هميشه در خدمت تيم ملي هستم و اگر کاري از دستم بر بيايد، قطعا هيچ گونه کوتاهي نخواهم کرد.

حريفان ما را در جام جهاني چطور ارزيابي مي كني؟

32 تيم از بين بالاي 100 تيم به جام جهاني آمدند و حتما همه خوبند که به اين رويداد بزرگ آمدند. به خاطر همين من نظر خاصي نمي‌توانم بدهم چون آنهايي که بايد نظر بدهند نظراتشان را مي‌بينيد. اجازه دهيد بازي‌ها شروع شود تا ببينيد تيم‌هايي که با ما رقابت مي‌کنند آسان هستند يا سخت. صبر کنيد بازي‌ها شروع شود همه چيز مشخص مي‌شود. به نظر شما يک تيم ساده به جام جهاني مي‌آيد؟ هر 32 تيم تيم‌هاي خوبي هستند و من نمي‌دانم چطور برخي مي‌گويند تيم آسان و يا تيم سخت. مخصوصا تيم آسان. ما تيم‌هاي بسيار قوي در تورنمنت جام جهاني مي‌بينيم و اميدوارم که بتوانيم در اين رويداد بزرگ موفق باشيم.برخي مي‌گويند گروه آساني داريم و يا غير از آرژانتين بوسني و نيجريه حريفان آساني هستند اما من اين سوال را مي‌کنم نيجريه چطور به جام جهاني راه پيدا کرده؟ غول‌هاي آفريقا مگر کامرون، مصر، غنا، الجزاير و خيلي از بزرگان آفريقا را شکست نداده که به اينجا رسيده؟ بازيکنان اين تيم کجا بازي مي‌کنند؟ مگر مي‌شود بگوييم اين حريفان ساده هستند؟

اما آرژانتين و مسي، جذابيت ويژه اين جام براي ما هستند. نظر تو درباره بازي با اين تيم بزرگ و ستاره اي به نام مسي چيست؟

آرژانتين تيم بزرگ و خوبي است. بايد با برنامه مقابل اين تيم قرار بگيريم. بالاخره مسي هم يکي از بزرگان فوتبال است. بايد با برنامه به جام جهاني برويم. از برخي صحبت‌ها واقعا تعجب مي‌کنم و بايد منتظر پايان جام جهاني باشيم و آن موقع ببينيم آيا تيم ضعيف هم وجود داشت اما من از صميم قلب براي تيم ملي کشورم آرزوي موفقيت مي‌کنم چون دوست دارم دل تک تک اين مردم بعد از رفتن به جام جهاني شاد شود. کار در جام جهاني سخت است. بهترين‌هاي جهان آمده‌اند و اميدوارم که جام جهاني خوبي را داشته باشيم.

تعلق گرفتن تنديس انسانيت به تو نيز از جمله اتفاقات جالب آخر سال بود؟

من داخل مراسم هم گفتم که خودم را لايق اين عنوان نمي‌دانم از اين که دعوت شدم سورپرايز شدم. بايد به فرهنگ‌سازي در فوتبال عمل کرد و نبايد فقط حرف زد. اميدوارم اين مجلس باعث فرهنگسازي احترام به بزرگتر و هم نوع شود. استارت اين کار فرهنگي زده شده است و اميدوارم روز به روز بهتر شود.اين بهترين عنواني است که در سال‌هاي حضورم در ورزش دريافت کردم.

برخي‌ها مي‌گويند علي كريمي بعنوان يك انسان موفق تر از علي كريمي فوتباليست است!

نمي دانم چه جوابي بايد بدهم بهرحال مردم هميشه به من محبت دارند و اميدوارم روزي برسد كه بتوانم خدمتگزار مردم باشم.

سال 93 را چطورپيش بيني مي كني؟

از صميم قلب مي خواهم كه مردم در رفاه بيشتري باشند و در سال جديد دلشان شاد باشد. براي همه سلامتي مي‌خواهم و اينكه تيم ملي هم در جام جهاني نتايج خوبي را بدست آورد.
telegram 19dey.com
احمدعلی کریمی    27 اسفند 1392 17:48
جام جهانی بی کریمی حال نمیده
ایشاا... نکونام تو جام جهانی بازی نکنه
و کریمی و آندو بهترین و بالاترین بازی رو از خودشون نشون بدن
  • +2

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٢-١٣٩٢, ١٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها