سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کفاشیان:استرالیا،کره‌جنوبی وعمان خواهان بازی دوستانه با ایران هستند

بروز شده : ٩-٠١-١٣٩٣, ١١:۵٢    نسخه چاپی    
وی افزود: کروش علاقمند است که در ایران بماند و ما هم علاقمندیم ایشان را حفظ کنیم. کروش با توجه به سن و سالی که دارد به ما گفته نمی‌تواند دوباره از جای دیگری کار خود را آغاز کند و به همین دلیل دوست دارد در ایران بماند. بحث جدی ما شرایط مالی است، چون نگرش مربیان خارجی بحث مالی آنها خواهد بود.
تسنيم: رئیس فدراسیون فوتبال از درخواست تیم‌های برتر قاره آسیا از جمله استرالیا و کره جنوبی برای انجام بازی دوستانه با ایران خبر داد.
علی کفاشیان پس از بازگشت از مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا 2015 استرالیا به فشار کار در سال 92 اشاره کرد و اظهار داشت: سال پُر از استرسی را پشت سر گذاشتیم و فوتبال ما به یک جهش خوب نیاز داشت که با صعود به جام جهانی این جهش صورت گرفت. تیم ایران برای اولین بار به عنوان تیم اول گروه به جام جهانی صعود کرد و در فوتبال ساحلی و دیگر رشته‌ها نیز نتایج خوبی را در سال گذشته کسب کردیم.
وی افزود: نتایج اخیر فدراسیون فوتبال در بخش بانوان، فوتبال ساحلی، فوتسال، فوتبال پایه و ... حاصل کارکرد ما در گذشته است. کارلوس کروش در تیم ملی بیش از 3 سال است که کار می‌کند و برنامه‌ریزی‌های خوبی داشته که با یک ثبات خوب توانستیم به جام جهانی صعود کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان که با حضور در برنامه «هر روز ورزش» شبکه خبر صحبت می‌کرد، سال 93 را یکی از مهمترین سال‌های فوتبالی دانست و خاطرنشان کرد: امسال باید نتایج خوبی بگیریم و رو به جلو برویم تا نشان دهیم که بدنه فوتبال‌مان قوی شده است.
کفاشیان با بیان اینکه سال گذشته بدنه باشگاه‌های فوتبال کشورمان ضعیف بوده، گفت: بر خلاف اینکه فوتبال ایران در رده‌بندی فوتبال آسیا در رتبه اول است اما باشگاه‌های ما در آسیا قدرت زیادی ندارند. در استرالیا و بعد از قرعه‌کشی جام ملت‌ها که تیم‌ها حریفان خود را شناختند، فدراسیون‌هایی که تیم‌های‌شان با ایران همگروه نشده بود، بلافاصله آمدند و درخواست انجام بازی تدارکاتی داشتند. استرالیا، عمان، کره‌جنوبی و بسیاری دیگر از تیم‌ها به این دلیل که ما قدرت اول آسیا هستیم می‌خواهند با ما بازی تدارکاتی داشته باشند، اما باشگاه‌های ما قدرت زیادی ندارند.
وی ادامه داد: بر عکس ایران چین است که در فوتبال آسیا قدرت چندانی ندارد اما با سرمایه‌گذاری خوبی که داشته و برنامه‌ریزی مناسب در فوتبال باشگاهی بسیار قدرتمند شده‌ و بازیکنان خوبی را به لیگ خود آورده که توانسته‌اند قهرمان آسیا هم بشوند. البته ما در فوتبال باشگاهی خود مشکلات مالی داشتیم و از نظر مدیریتی ایراداتی وجود دارد که سعی کردیم برای فصل آینده این مشکلات را برطرف کنیم چرا که باشگاه‌های ما باید قدرتمندتر از این شوند.
«کروش به دلیل ضعف باشگاه‌های ما در آسیا اعتقاد چندانی به لیگ ندارد.» رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان با بیان این جمله یادآور شد: کروش به این دلیل می‌خواهد اردوهای تیم ملی را زودتر آغاز کند که بازیکنان داخلی را به مرز آمادگی برساند. او در آفریقای جنوبی نیازی به بازیکنان حاضر در اروپا ندارد و اردوی آفریقا را برای آماده‌سازی بازیکنان داخلی در نظر گرفته است.
کفاشیان با اشاره به مشکلات مالی فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: خجالت می‌کشم که بار دیگر مسائل مالی و مشکلات‌مان در این بخش را مطرح کنم. اگر می‌خواهیم فوتبال‌مان پیشرفت کند باید از نظر مالی بدنه‌ای قوی داشته باشیم. ما اکنون بدهی‌های زیادی داریم و هزینه‌های ما هم زیاد است. بیش از 70 درصد هزینه‌های فدراسیون صرف سفرهای خارجی، اردوهای تیم‌ها، مسابقات خارج از کشور است که به دلیل گران شدن ارز هزینه‌های ما را 3 برابر کرده است.
وی خواستار کمک دولت به فدراسیون فوتبال شد و گفت: بودجه زیادی برای طول سال نیاز داریم و باید به ما کمک شود. اکنون کروش به ما گفته که تمام تیم‌ها را کنار بگذاریم و فقط تیم ملی را در نظر بگیریم که نمی‌توانیم این موضوع را قبول کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در واکنش به این صحبت که فدراسیون فوتبال تمام صحبت‌های کروش را قبول کرده و بهتر است این بار هم به حرف کروش گوش کند، اظهار داشت: ما فقط تیم ملی بزرگسالان را نداریم و 17، 18 تیم دیگر هستند که باید همه آنها را با هم جلو ببریم. ما صحبت‌ها و توصیه‌های کروش را می‌شنویم و اگر صحبت‌های او منطقی باشد قبول می‌کنیم.
کفاشیان در ادامه صحبت‌های خود اشاره‌ای به مشکلات مالی فدراسیون فوتبال داشت و خاطرنشان کرد: ضعف مالی ما به مشکل ما در حق پخش باز می‌گردد که اگر بتوانیم این مشکل را با کمک دولت یا مجلس حل کنیم بسیاری از مشکلات ما برطرف می‌شود. به هر حال باید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مشکل حق پخش در فوتبال ما حل شود تا این خلأ را پُر کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که چرا فدراسیون فوتبال مشکلات مالی خود را با جذب اسپانسرهای قدرتمند حل نمی‌کند، گفت: اکنون 6 سال است که در فوتبال فعالیت می‌کنم و ما هیچ‌گاه در را برای ورود اسپانسرها به فوتبال نبسته‌ایم. حتی خودمان سراغ خیلی از شرکت‌ها رفته‌ایم اما کسی حاضر نمی‌شود که اسپانسری فوتبال را قبول کند.
کفاشیان با بیان اینکه اسپانسر جدید تیم ملی مبلغ خوبی به فدراسیون فوتبال داده است، افزود: اسپانسر قبلی تیم ملی مبلغ خوبی به ما داد اما در ادامه مشکلاتی به وجود آمد که نتوانستیم ادامه همکاری بدهیم. ما حتی پولی هم که آنها داده بودند را خرج کرده‌ایم. داستان اسپانسر نیز مانند لباس‌های تیم ملی است که خیلی‌ها می‌گویند باید مارک‌های معروف‌تری اسپانسر تیم ملی می شدند اما آنها حاضر نشدند اسپانسر لباس تیم ملی شوند و ما به همین دلیل سراغ شرکت گمنام‌تری رفتیم. اینکه اسپانسرها به فوتبال نمی‌آیند به این معنا نیست که من توان جذب اسپانسر را ندارم، بلکه به این دلیل است که شرایط طوری است که اسپانسر‌های قوی‌تر به فوتبال نمی‌آیند.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان تاکید کرد: بیشتر درآمدهای ما در سال گذشته از طریق فیفا و AFC بود که با همت بازیکنان تیم ملی توانستیم به جام جهانی راه پیدا کنیم و جوایزی به ما تعلق گرفت. این پول را هم خرج فوتبال کردیم اما تا به اینجا فقط با بدهی پیش رفتیم و بدهی‌های زیادی داریم.
وی در خصوص اردوی آفریقای جنوبی تیم ملی اظهار داشت: در بحث هزینه‌های مالی دستمزد کادر فنی، پاداش بازیکنان، حقوق اعضای فدراسیون و ... وجود دارد که ما همه این‌ها را کنار گذاشتیم تا اردوی آفریقای جنوبی را برگزار کنیم، اما در کنار برگزاری اردو باید حقوق کادر فنی هم پرداخت شود و ما نمی‌توانیم این موضوع را نادیده بگیریم. از سوی دیگر بازیکنان زحمت کشیدند و باید به آنها پاداشی بدهیم که این کار را برای ما سخت می‌کند اما با تمام این مشکلات اردوی آفریقای جنوبی برگزار می‌شود و کارهای مربوط به این اردو نیز انجام شده است.
کفاشیان به برخی نگرانی‌های فدراسیون فوتبال و کادر فنی تیم ملی برای برگزاری اردوی آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: نگرانی ما بیشتر بابت عدم حضور بازیکنانی چون نکونام، جباری و منتظری در این اردو است که شاید نتوانیم آنها را در آفریقای جنوبی در اختیار داشته باشیم. البته لیگ‌های قطر و کویت تا زمان برگزاری اردو به اتمام می‌رسد اما آنها "امیر کاپ" را پیش رو دارند که به خاطر جوایز خوب در این تونمنت بازی‌های امیر کاپ برای آنها مهم است. البته بعد از اردوی آفریقا ما اردوی اتریش و برزیل را هم پیش رو خواهیم داشت که با اضافه شدند دیگر بازیکنان و حدود 50 روز برگزاری اردو امیدواریم تیم ملی آماده راهی مسابقات جام جهانی برزیل شود.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان درباره اوسیانو اندرید دآ کروز، مربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان عنوان کرد: آقای سیموئز و نمازی از تیم ملی جدا شدند که آقای دآ کروز به جای سیموئز به تیم ملی اضافه شده است.
وی بار دیگر به دلایل جدایی سیموئز و نمازی اشاره کرد و یادآور شد: سیموئز به دلیل مشکلات خانوادگی و با هماهنگی عدم همکاری‌اش به تیم ملی را اعلام کرد و امید نمازی هم پیشنهاد بهتری از تیم بانوان آمریکا داشت که احساس کرد آنجا بهتر است و رفت. او از فضای تیم ملی استفاده کرد و به تیم دیگری رفت که کروش هم به همین دلیل ناراحت است. البته ما می‌توانستیم جدا شدن نمازی از تیم ملی را پیگیری و او را از کار کردن در جای دیگری منع کنیم، اما به احترام پدرش که زحمات زیادی برای ورزش کشور کشیده این کار را انجام دادیم. نمازی هم باید یاد بگیرد که وقتی با جایی قرارداد دارد نباید این‌گونه غیرحرفه‌ای رفتار کند و قبل از جدایی به توافق برسد.
کفاشیان درباره انتخاب نلو وینگادا به عنوان سرمربی تیم المپیک گفت: تیم المپیک برای ما خیلی مهم است. فکر می‌کنیم اکنون هم زمان را از دست دادیم اما برای انتخاب سرمربی تیم المپیک کارنامه مربیان را در نظر گرفتیم که وینگادا رزومه بهتری داشت. او هم در تیم‌های پایه کار کرده، شناخت خوبی از فوتبال ایران و آسیا دارد و به کروش هم نزدیک است که این به ما کمک می‌کند.
«چه دستیارانی در تیم المپیک به وینگادا کمک خواهند کرد؟» وی در پاسخ به این سؤال عنوان کرد: او 2 دستیار خارجی برای خود می‌خواهد که هنگام تمرینات به او کمک خواهند کرد اما اسامی چند مربی ایرانی را هم به ما داده که آنها مربیان خوبی هستند و باید در این باره تصمیم گیری کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان با بیان اینکه درباره دعوت بازیکنان به تیم ملی با کروش صحبت نکرده است، در خصوص دعوت علی کریمی به تیم ملی گفت: زمانی نداشتم که از کروش در این خصوص سؤال کنم و بیشتر در خصوص تمدید قرارداد کروش صحبت کردیم.
وی افزود: کروش علاقمند است که در ایران بماند و ما هم علاقمندیم ایشان را حفظ کنیم. کروش با توجه به سن و سالی که دارد به ما گفته نمی‌تواند دوباره از جای دیگری کار خود را آغاز کند و به همین دلیل دوست دارد در ایران بماند. بحث جدی ما شرایط مالی است، چون نگرش مربیان خارجی بحث مالی آنها خواهد بود.
کفاشیان تاکید کرد: قرار داد کروش 3 سال به صورت ثابت بود که علاوه بر آن پاداش‌هایی هم به او تعلق می‌گرفت اما اکنون افزایش چشمگیری را می‌خواهد که ما برای این افزایش مشکل داریم. کروش همراه با دستیارانش افزایش دستمزد 70 تا 80 درصدی می‌خواهند که ما پشت‌مان گرم نیست که بخواهیم قرارداد او را تمدید کنیم. باید در این باره با وزارت ورزش صحبت کنیم اما از حمایت آنها مطمئن نیستیم. هنگامی هم که کروش به ایران آمد آقای سعیدلو اعلام کردند تمام دستمزد کادر فنی را پرداخت می‌کنند اما این طور نشد.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان کار خود را تازه آغاز کرده و باید به آنها حق داد، اظهار داشت: دکتر گودرزی چندین بار حمایتش را از ما اعلام کرده و فوتبال را در اولویت قرار داده است. حتی تاکید کرده که ما حق نداریم برنامه‌های تیم ملی را لغو کنیم اما ما برای تمدید قرارداد کروش باید برنامه بلند‌مدت داشته باشیم و قرارداد 3، 4 ساله ببندیم. نمی‌توانیم قرارداد 6 ماهه داشته باشیم و حتی خود کروش هم این موضوع را قبول نمی‌کند و می‌خواهیم تا جام جهانی بعدی قراردادش را تمدید کنیم.
وی ادامه داد: دولت اگر برای پرداخت حقوق کادر فنی تیم ملی تضمین ندهد نمی‌توانیم قرارداد کروش را تمدید کنیم اما اکنون وضعیت اقتصادی دولت رو به بهبود است و امیدواریم به ما هم کمک شود. البته به دلیل پرداخت پاداش صعود به جام جهانی سال آینده شرایط خوبی از نظر مالی خواهیم داشت اما تا تضمینی نباشد نمی‌توانیم قرارداد کروش را تمدید کنیم.
کفاشیان در ادامه به سفرش به استرالیا اشاره‌ای داشت و در این خصوص گفت: صحبت‌های خوبی در استرالیا انجام دادیم و جلسات خوبی داشتیم تا بتوانیم برنامه‌های خوبی را در آینده داشته باشیم. درباره قرعه هم باید بگویم قرعه آسانی نداریم اما ما تیم اول آسیا هستیم و برای نشان دادن قدرت‌مان باید خودمان را ثابت کنیم و مقابل همه تیم‌ها این قدرت را نشان دهیم، در غیر این صورت انتقاد زیادی به ما خواهد شد.
وی با بیان اینکه فدراسیون استرالیا در حال برنامه‌ریزی است تا با ایران بازی دوستانه برگزار کند، عنوان کرد: علاوه بر استرالیا کره‌جنوبی، عمان و بسیاری دیگر از تیم‌های آسیایی می‌خواهند با ما بازی تدارکاتی انجام دهند که هنوز در این باره تصمیم نگرفته‌ایم. علاوه بر این صحبت‌های مذاکراتی با شیخ سلمان داشتم تا برای آینده در منطقه و آسیا تصمیماتی بگیریم به خصوص جلسه خوبی با مسئولان فدراسیون فوتبال استرالیا داشتم که آنها خواستار همکاری بیشتر شدند.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان درباره وضعیت ایران برای کسب میزبانی جام ملت‌ها گفت: از AFC گروهی 8 نفره از امکانات امارات بازدید کرده‌اند. عربستان هم یکی از کاندیداها است اما چندان جدی نیست. قرار است از تاریخ 7 تا 17 اردیبهشت و به مدت 10 روز از امکانات ایران هم بازدید شود و بازرسان AFC از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و ... و امکانات بازدید خواهند کرد. مهمترین بخش‌ها نیز امکانات هتل‌ها و استادیوم‌ها خواهد بود که امیدواریم بتوانیم با کسب امتیازات خوب در آبان‌ماه 93 میزبانی جام ملت‌ها را بگیریم.
کفاشیان درباره بازی‌های تدارکاتی تیم ملی در راه جام جهانی خاطرنشان کرد: کروش 70 تا 75 درصد تمرکز خود را برای دیدار با نیجریه گذاشته تا بتوانیم این تیم را شکست دهیم. به همین دلیل بازی‌های دوستانه بیشتر برای دیدار با نیجریه در نظر گرفته شده و تیم‌ها را انتخاب کردیم.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا تیم‌های بزرگتری برای بازی‌های تدارکاتی انتخاب نشده‌اند گفت: بیشتر تیم‌ها برنامه‌های خود را برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی بسته بودند. برخی از تیم ها برنامه‌های‌شان به ما نمی‌خورد و به همین دلیل تیم‌های دیگری را جایگزین کردیم که کادر فنی تیم ملی هم از حریفان فعلی رضایت دارد. امیدواریم با همین حریفان بتوانیم آمادگی خوبی پیدا کنیم و در جام جهانی نتیجه خوبی بگیریم. کروش هم دنبال نتیجه گیری خوب است تا کارنامه خوبی داشته باشد.
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان همچنین در خصوص برنامه این فدراسیون برای برگزاری لیگ برتر فصل آینده عنوان کرد: بحث اصلی ما برای لیگ برتر فصل آینده جوان‌سازی بازیکنان است. باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم تا بازیکنان جوان خوبی در لیگ رشد کنند و اکنون در حال آماده سازی آیین‌نامه خود هستیم تا به سمتی برویم که لیگ کیفیت خوبی داشته باشد.
کفاشیان با بیان اینکه باشگاه‌ها باید در بحث مالی هم بهتر شوند، اجباری کردن استفاده از بازیکنان جوان را روشی نادرست دانست و افزود: اکنون در بهترین تیم‌های اروپایی بازیکنان بالای 35 سال هستند که کیفیت بسیار خوبی دارند و ما نمی‌خواهیم تیم‌ها را مجبور کنیم از بازیکنان جوان استفاده کنند اما اینکه لیگ را جوان کنیم جزو برنامه‌های ما است.
وی همچنین برنامه‌های فدراسیون را در بخش تیم‌های پایه تشریح کرد و گفت: تیم‌های نونهالان، نوجوانان و جوانان ما کار خود را انجام می‌دهند و بعد از آنها نیز تیم المپیک مسابقات مهمی پیش رو دارد. در فوتسال، فوتبال ساحلی و بانوان هم اردوها و بازی‌های تدارکاتی خوبی خواهیم داشت و برنامه‌ها را متوقف نمی‌کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠١-١٣٩٣, ١١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها