سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خادم: اسپانسر پرسپولیس‌ اسم‌ندارد پول‌ دارد

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:۴٠    نسخه چاپی    
معاون پارلمانی وزارت ورزش و جوانان گفت:باید از گودرزی تشکر کنم زیرا تصورم اگر فردی به غیر از گودرزی وزیر ورزش بود با این هجمه و سروصدایی که به پا شد با یک نگاه محافظه‌کارانه جلوی کار را می‌گرفت.
امیر رضا خادم در کنفرانس خبری امروز خود گفت: بحث واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به خاطر محبوبیت این دو باشگاه خبر اول شده است. وزارت ورزش و جوانان خودش را موظف می‌داند به خواست مردم توجه جدی داشته باشد، می‌خواهیم با یک بستر مناسب شرایط را آماده کنیم.

وی افزود: امروز قصد انتقاد از کسی را ندارم، این سوال همواره در جامعه وجود دارد که اگر این دو باشگاه عنوان دولتی دارند چرا دولت حمایت نمی‌کند و اگر زیان‌ده هستند چرا واگذار نمی شوند. مجلس در سال 92 دولت را مجاز به واگذاری دو باشگاه کرد و در سال 93 دولت بر اساس اصل 44 مکلف به واگذاری کرده است.

خادم گفت: وزیر اقتصاد و دارایی رئیس مجمع شرکت دولتی است. کار خصوصی سازی هم سازمان خصوصی سازی انجام می‌دهد. در 2 هفته پیش جلسات خوبی در این راستا داشتیم.

خادم ادامه داد: از دو هفته پیش جلسات خوبی با سازمان خصوصی‌سازی داشتیم تا شرایط واگذاری را فراهم کنیم. این مسئولیت از سال گذشته به من واگذار شد و من تلاش کردم تا براساس وظیفه‌ای که دارم و با شناختی هم که از ورزش دارم و خاک خورده ورزش هستم و کم و زیاد ورزش را خوب می‌شناسم با کمترین تنش این مسئله را انجام بدهم و ورود کنم.

وی تاکید کرد: البته این مسئله با تلاش خاص خود روبه‌رو بوده است اما این تنش‌ها ناخواسته و بدون قصد و غرض انجام شده زیرا همواره مقابل تغییرات مقاومت انجام شده است. در این مسئله هم همین اتفاق روی داد.

معاون پارلمانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: باید از گودرزی تشکر کنم زیرا تصورم این است که اگر فردی به غیر از گودرزی وزیر ورزش بود با این هجمه و سروصدایی که به پا شد با یک نگاه عاقبت‌اندیشی و محافظه‌کارانه جلوی کار را می‌گرفت و ترمز را می‌کشید که خدا را شکر وزیر ورزش در این مسیر ما را حمایت کرد تا پس از چندین سال اتفاق افتاد.

خادم افزود: در کمتر از 3 ماه مسائل مربوط به پرسپولیس را سازماندهی کردیم. من انتقاد جدی به فوتبال دارم و آن این است که فوتبال مولد نیست و از خودش کسب درآمد نمی‌تواند انجام دهد بلکه بر اساس درآمدهایی که دیگران داشته‌اند هزینه می‌کند آن هم به صورت چند برابر. این مدیران چند برابر هزینه می‌کنند و پاسخگو هم نیستند و وقتی هجمه زیادی به آنها می‌شود با سر و صدای زیاد، حاشیه‌سازی و استعفا توپ را به زمین دیگران می‌اندازند تا موقعیت‌ها فراموش شود و می‌خواهند نشان دهند دولت تمایل به سازماندهی ندارد.

وی ادامه داد: ما تا شب عید و حتی در ساعات نزدیک به تحویل سال هم تلاش کردیم تا بتوانیم به قولی که داده بودیم مبنی بر اینکه تا شب عید اعضای هیأت مدیره را انتخاب می‌کنیم جامه عمل بپوشانیم که این اتفاق نیفتاد اما بعد از تعطیلات عید هم تلاش‌هایمان از سر گرفته شد و در زمان حداقل به نتیجه رسیدیم و قرارداد خوبی برای یک فصل پرسپولیس بستیم و هیأت مدیره‌ای را انتخاب کردیم که مورد تائید وزارت ورزش باشد نه بر اساس صحبت‌هایی که از اطراف شنیده می‌شود و این توقع را داریم تا باشگاه را در اختیارشان بگذاریم تا خودشان هزینه‌ها را تامین کنند اما نکته‌ای که مدنظر ماست این است که ما هیأت مدیره پرسپولیس را به سه بخش تقسیم کردیم. در این هیأت مدیره برخلاف همیشه هیچ چهره سیاسی حضور ندارد و ترکیبی از پیشکسوتان پرسپولیس و تعدادی از افراد اقتصادی که توانمندی آنها تضمین شده به جمع‌بندی رسیدیم و از آنجا که در بخش حقوقی پرسپولیس معضلات زیادی وجود دارد به این جمع‌بندی رسیدیم که یک حقوقدان هم در این هیأت مدیره حضور داشته باشد تا بتواند مشکلات حقوقی باشگاه را برطرف کند و قراردادهای نامشخص و گاها غیرقانونی را تعیین تکلیف نماید تا آینده پرسپولیس بهتر شود و انتهای فصل تیم شسته رفته‌ای را بدون بدهی و منسجم تحویل خریدار بدهیم و اگر نشد هم همفکری خوبی بین حامیان مالی و وزارت ورزش وجود داشته باشد تا بتوانیم مسیرمان را ادامه دهیم.خادم در خصوص هجمه‌هایی که بر روی خودش وجود دارد تصریح کرد: در این مدت هجمه‌های زیادی روی من بود که من توان مدیریت ندارم اما نکته‌ای که اصل مطلب من است این است که برند استقلال و پرسپولیس آنقدر باارزش است که با قدرت بگویم قراردادی منعقد کردیم که گذشته، حال و آینده پرسپولیس را تضمین می‌کند این اتفاق برای همه کسانی که با سفارش یا بی‌سفارش به پرسپولیس وارد شده‌اند اتفاق نیفتاده و حالا این اسب زین کرده را در اختیار هیأت مدیره خوب قرار می‌دهیم تا آنها از فردا پاسخگوی خوبی برای هواداران باشند.

خادم اظهار داشت: برای اولین بار قبل از اینکه مدیرعامل انتخاب شود هیأت مدیره را انتخاب کردیم تا این افراد مستقل هیأت مدیره را انتخاب کنند و انتخاب کادر فنی و میزان هزینه‌ها گام بردارند. فردا هم اولین جلسه را در وزارت ورزش برگزار می‌کنیم و از هیأت مدیره جدید میزبانی خواهیم کرد و فکر می‌کنم در جلسه فردا برای انتخاب مدیرعامل به جمع‌بندی برسند و کار آغاز شود و بتوانند تیم فصل آینده را ببندند و هماهنگ با سازمان لیگ بر اساس کار کارشناسی مسائل رفع شود تا شاهد نتایج خوبی باشیم. تنها انتظار ما از هیأت مدیره جدید این است که هر حاشیه و دعوایی در پرسپولیس اتفاق بیفتد برای برد و باخت باشد و این از هیجانات و طبیعت فوتبال است.

معاون پارلمانی وزارت ورزش درباره گزینه مدیرعاملی پرسپولیس نیز گفت: من نمی‌توانم مانند گذشته در این رابطه حرف‌های نادرست بزنم برعکس قبل در انتخاب مدیرعامل دخالت داریم. وزارت ورزش و جوانان و اینجانب پیشنهادهایی دارد که ما گزینه‌های خود را معرفی می‌کنیم اما انتخاب که آیا از داخل و یا خارج هیات مدیره باشد دست به هیات مدیره است.

وی افزود: باید درخصوص علی پروین بحثی شخصی مطرح کنم علاقه‌مند بودم پروین در هیات‌مدیره باشد و حتی شخصا با او حرف زدم پروین بزرگ ورزش ما است اما ایشان علاقه‌مند نبود که با ما همکاری کند اگر لازم باشد قطعا خود پروین در اینباره اظهار نظر می‌کند اما شخصا معتقدم امسال پروین باید در این فوتبال باشند شعار نمی‌دهم تا به امروز هم تلاش کردم که پروین باشد ما معتقدیم چارچوب‌ها باید در ورزش رعایت شود اما متاسفانه در چند وقت اخیر اتفاقات نامناسب افتاد من بیش از حد فکر می‌کردم که همه‌چیز خوب تمام شود اما بزرگان ما احساسی هستند و همیشه حرف می‌زنند تا افرادی که خارج از ورزش هستند سوءاستفاده کنند امیدوارم همیشه چارچوب‌ها حفظ شود.

خادم با خودداری از نام بردن نام اسپانسر پرسپولیس پس از صحبت‌های درگوشی مازیار ناظمی مسئول ارتباطات وزارت ورزش تاکید کرد: مازیار ناظمی یک حرف کوپولیستی در گوش من زد ما از حامی خود توقع چندانی نداریم و فقط می‌خواهیم به وعده خودش عمل کند اگر من بخواهم امروز نام اسپانسر و مبلغی را اعلام کنم طلبکارانی هستند که از در و دیوار پیدایشان می‌شود و خدایی ناکرده مسائلی ایجاد می‌کنند. اجازه دهید در همین حد و چارچوب فعلا حرکت کنیم.

وی افزود: ما طبق قوانین و مدارک منعقده مشکلی نداریم و امیدوارم استقلالی‌ها نیز در اینباره بکوشند و عقب نمانند علی‌رغم اینکه فردوسی‌پور در برنامه‌اش بیان کرد کسی جرات ندارد با این بدهی‌ها به سمت قرمزها بیاید این را بگویم آنقدر طرفدار و بانی و مشتاق زیاد بودند که واقعا مثال‌زدنی بود.

خادم ادامه داد: خیلی‌ها قبول کردند روی برند پرسپولیس با همه مشکلات سرمایه‌گذاری کنند اما ما مجبور بودیم برخی از آنها را انتخاب کنیم البته یکی از انتظارات وزارت ورزش از هیات مدیره نیز حمایت جدی از برندی است که برای کمک به پرسپولیس با همه مشکلات اعلام آمادگی کرده، امیدوارم تعامل‌ها دو سویه باشد تا هیچ‌طرف ضرر نکند.

معاون وزارت ورزش با خودداری از نام بردن اسم اسپانسر پرسپولیس گفت: این اسپانسر اسم ندارد فقط پول می‌دهد.

خادم درباره عدم پاسخگویی برخی مدیران سابق پرسپولیس به بدهی‌ها و سوال دیگری که چه تضمینی دارید تا این برند پرسپولیس را مانند قبل سر کار نگذارد گفت: یک نکته را باید حتما اعلام کنم در قبل شاید نظارتی وزارت ورزش در برخی مسائل نداشته و مشکلاتی نیز به وجود آمده ما از الان نظارت بسیار دقیقی خواهیم داشت تا عملکرد باشگاه‌ها را بررسی کنیم به همین دلیل یک فرد حقوقی گذاشته‌ایم تا هیچ‌چیزی از چشمانش دور نماند از طرفی دیگر افراد اقتصادی آورده‌ایم تا سوءمدیریت‌ها در همه بخش‌ها برداشته شود.

وی افزود: ما برای پرداخت‌ها مخصوصا بدهی‌ها تضمین‌هایی گرفته‌ایم فرد یا افرادی مورد نظر ما نیست. این اسپانسر موظف است به ما تضمین بدهد و هر زمان نتواند از پس پیشنهادها یا قول‌ها برآید و اگر مجبور شویم از دیگران استفاده می‌کنیم من فقط امیدوارم در قبال استقلال نیز همین اتفاق پیش بیاید.

خادم افزود: البته در مورد برخی موارد درباره بدهی‌ها باید دستگاه‌های ذی‌صلاح دیگر پاسخ بدهند ایجاد بدهی‌ها کاملا مشخص است با بازیکنان قرارداد میلیاردی می‌بندند اما درآمدزایی ندارند از همینی که الان شده همه‌چیز مشخص است من حتی در جلسه‌ای که با استقلالی‌ها داشتم سوالم این بود چرا مدیران درآمدزایی ندارند و فقط هزینه می‌تراشند مثلا در بودجه 92، 10 میلیارد گفته بودند قرار بود به استقلال و 10 میلیارد مصوب شده بود به پرسپولیس بدهند اما با بررسی این موضوع متوجه شدیم 10 میلیارد و 600 میلیون تومان به پرسپولیس و 9 میلیارد و 900 میلیون تومان برای استقلال هزینه شده یعنی فراتر از صحبت‌های مدیران. متاسفانه باید اعلام کنم این پول‌ها باید به حساب خزانه واریز می‌شد.سپس دریافت می‌شد که متاسفانه این موضوع فاکتور گرفته شد و دلیلش را نمی‌دانم که آیا عدم آگاهی بود یا چیز دیگر.

امیررضا خادم در مورد سوابق مدیریتی برخی از اعضای هیأت مدیره ورزش گفت: برخی از چهره‌های این هیأت مدیره اقتصادی هستند و برخی هم سیاسی.افرادی مثل کاظم‌پور و مونسان چهره‌های اقتصادی هستند. مونسان رئیس منطقه آزاد کیش است که می‌تواند حامی خوبی برای ما باشد و بر اساس علاقه‌ای هم که دارد می‌تواند کمک حال ما باشد. خواجه‌وند وکیل و عضو حقوقی باشگاه است که می‌تواند به ما کمک کند. ما مشکلات جدی در اصفهان داشتیم که ایشان توانست راهکارهای خوب حقوقی و فکری به ما ارائه کند. دکتر سلیمی هم شهردار منطقه 21 است که بسیار فوتبالی و علاقمند است.

وی در مورد نحوه هزینه‌کرد پول فصل آینده باشگاه پرسپولیس گفت: این مسئله به اسپانسر ربطی ندارد که هیأت مدیره چگونه پول آنها را خرج می‌کند. ما بر اساس برند پرسپولیس قرارداد بسته‌ایم همانطور که کسی که پیراهن پرسپولیس می‌فروشد به آن کاری نداردکه پولش چطور هزینه می‌شود. هیأت مدیره در مورد این پول تصمیم می‌گیرد.

وی در مورد اینکه رقم این قرارداد چقدر است و آیا 100 میلیارد تومان می‌شود گفت: رقم خوبی است اما 100 میلیارد تومان نیست با 100 میلیارد تومان می‌خواهند امتیاز باشگاه را بگیرند.

معاون حقوقی وزارت ورزش در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد اینکه آیا اعضای جدید هیأت مدیره باشگاه از خطر سقوط این تیم به دسته پایین‌تر و یا کسر امتیاز که از سوی فیفا اعلام شده است، خبر دارند یا خیر،‌گفت: فکر می‌کنم در این بخش مدیرعامل باید به خوبی عمل کند و این مسئله را ساماندهی کند. البته در بین اعضای هیأت مدیره هم افراد حقوقدان هستند که به این مسائل اشراف کامل دارند. هیأت مدیره پرسپولیس ترکیبی است که می‌تواند این باشگاه را جلو ببرد. و اینگونه نیست که تک تک اعضا به فوتبال اشراف داشته باشند. همانطور که در مجلس ممکن است یک نماینده از حوزه اقتصاد اشراف بیشتری داشته باشد و نماینده دیگر در حوزه فرهنگ ترکیب هیأت مدیره پرسپولیس همینگونه است ومی‌تواند ترکیب موفقی شود.

خادم در مورد اینکه خبر مدیرعاملی علیرضا رحیمی در باشگاه پرسپولیس گفت: رحیمی هم جزئی از گزینه‌های مدیرعاملی پرسپولیس است و من این مسئله را رد نمی‌کنم اما ایشان تنها گزینه نیستند و گزینه‌های دیگری هم هستند. ممکن است مدیرعامل باشگاه از داخل هیأت مدیره باشد یا از خارج از آن.

معاون حقوقی وزارت ورزش در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید شما در گفت‌وگو با ما خبر مدیرعاملی رحیمی را تکذیب کردید،‌گفت: من چطور می‌توانم این خبر را تکذیب کنم زیرا من تعیین کننده نیستم که بخوام این مسئله را تائید یا تکذیب کنم.

وی در مورد اینکه امکان دارد اکبر غمخوار مدیرعامل شود و یا گرشاسبی و در صورت امکان نام گزینه‌های مدیرعاملی رابگویید گفت: فکر نمی‌کنم انتخاب مدیرعامل مطلب اول باشد در مورد غمخوار هم شما اسم آوردید البته نام گرشاسبی را الان شنیدم و من نام گزینه‌های مدیرعاملی پرسپولیس را اعلام نمی‌کنم.

خادم در مورد اینکه تکلیف استقلال چه زمانی مشخص می‌شود،‌گفت: اتفاقا در جلسه‌ای که روز گذشته با قلعه‌نویی داشتیم ایشان هم این مسئله را از ما می‌خواستند که زودتر تکلیف استقلال مشخص شود تا از پرسپولیس عقب نمانند بنابراین استقلال هم باید دست به کار شود و استقلالی‌ها هم زودتر جلو بیایند. البته من امروز یک جلسه در این مورد داشتم فردا هم با دو سه گروه دیگر جلسه دارم و روز سه‌شنبه هم جلسه خواهم داشت. ابتدا باید وضعیت حمایت مالی قطعی شود و سپس اعضای هیأت مدیره را انتخاب می‌کنیم. این مسئله خیلی سخت نیست زیرا جمعی را به عنوان هیأت مدیره اعلام خواهیم کرد. فردا هم اولین جلسه هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس در وزارت ورزش برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٩:۴٠

   

پر مبحث ترین ها