سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افشای «قرعه کشی صوری» زمان شهرآورد پایتخت

دوشنبه شب در حالی قرعه کشی لیگ چهاردهم با پخش زنده تلویزیونی همراه بود که پس از اتمام این مراسم چگونگی تعیین زمان بندی هفته برگزاری دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال و شائبه های پیش آمده ناشی از آن همه چیز را تحت الشعاع قرار داد.
"برگزاری شهرآورد پایتخت در اواسط هر نیم فصل براساس توافق دو تیم" یا "تصمیم سازمان لیگ مبنی بر برگزاری دیدار سرخابی ها در هفته های میانی"، این دو جمله متناقض عزیزالله محمدی و مهدی تاج روسای سابق و فعلی سازمان لیگ در مورد چگونگی تعیین زمان بندی دیدار استقلال و پرسپولیس در چند سال اخیر است.

طی سال‌های گذشته قرعه کشی لیگ برتر فوتبال به گونه ای انجام می شده که زمان دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال از پیش تعیین شده و سید هفته برگزاری این دو تیم از قبل پر بوده است و تنها با قرعه کشی صوری در روز برگزاری مراسم به گونه ای که هیچ یک از نمایندگان تیم های حاضر متوجه نمی شده اند به صورتی کاملا اتفاقی زمان برگزاری شهرآورد پایتخت هفته های میانی لیگ تعیین می شد!

دوشنبه شب در حالی قرعه کشی لیگ چهاردهم با پخش زنده تلویزیونی همراه بود که پس از اتمام این مراسم چگونگی تعیین زمان بندی هفته برگزاری دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال و شائبه های پیش آمده ناشی از آن همه چیز را تحت الشعاع قرار داد.

مهدی تاج به صراحت اعلام کرد در گذشته زمان مسابقه شهرآورد پایتخت از طریق قرعه کشی مشخص نمی شده بلکه مسولان سازمان لیگ به دلخواه هفته بازی را مشخص می کردند و تصمیم می‌گرفتند که شهرآورد تهران در هفته‌های میانی لیگ برگزار شود، این درحالی است که عزیزالله محمدی رییس سابق سازمان لیگ نیز در اظهارنظری عنوان کرد که برگزاری شهرآورد تهران در هفته‌های میانی توافق خودِ سرخابی‌ها بوده است.

اما آنچه بیش از هرچیز دیگری در این بین مطرح است قانونی بودن اجرای این تصمیم توسط سازمان لیگ در سالیان گذشته بوده است. دامنه این اتفاق تنها به دستکاری در زمان بندی برگزاری دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال ختم نمی شود بلکه شائبه از پیش تعیین شدن زمانبندی سایر تیم ها را نیز مطرح می سازد که مطمئنا مسئولان وقت سازمان لیگ باید در این خصوص پاسخگو باشند.

روند کار حتی به گونه ای پیش رفته که مسئولان دو باشگاه با یکدیگر بر سر تعیین زمان برگزاری شهرآورد پایتخت به توافق می رسیده اند و سازمان لیگ با اجرای یک نمایش از پیش مشخص شده مراسم قرعه کشی را برگزار می کرده است، بنابراین مسئله اصلی که از شب گذشته در مورد قرعه کشی های سالیان قبل مطرح می شود این است که به چه مجوز و با استناد به کدام قانون سازمان لیگ خود را مجاز به اتخاذ چنین تصمیمی دانسته و چه شخص یا نهادی باید پاسخگوی اجحاف صورت گرفته در حق سایر تیم های لیگ برتری باشد.

غلامرضا بهروان - نایب رییس فدراسیون فوتبال - در پاسخ به شائبه‌هایی که پس از اظهارات او مبنی بر قرعه‌کشی نشدن داربی در فصل گذشته به وجود آمده، گفت: من هرگز نگفتم که داربی قرعه‌کشی نمی‌شد بلکه اعلام کردم که هفته برگزاری داربی به انتخاب ما یکی از 4 هفته هفتم تا دهم بود! اما امسال همه چیز کاملا به گوی بستگی داشت و دیگر مانند پارسال نبود.

بهروان در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه عزیزالله محمدی تفاوت در قرعه‌کشی امسال نسبت به سال گذشته را رد کرده، گفت: من نمی‌دانم منظور آقای عزیز محمدی چه بوده اما باز هم حرفم را تکرار می‌کنم که امسال همه چیز کاملا به قرعه بستگی داشت و ما هیچ ملاحظه‌ای برای برگزاری داربی در هفته‌ای خاص نداشتیم و همان طور که دیدید بنا بر اتفاق داربی در هفته آخر برگزار می‌شود.

این در حالی است که افشین پیروانی در پاسخ با این سوال که آیا می دانستید در گذشته زمان دیدار داربی از طریق قرعه کشی تعیین نمی‌شد، گفت: من در جریان چنین موضوعی نبودم چرا که از طریق سازمان لیگ به ما برنامه اعلام می‌کردند و ما بازی می کردیم.

عزیزالله محمدی نیز در پاسخ به این سوال که قرعه‌کشی لیگ چهاردهم چه تفاوتی با قرعه کشی های سال‌های گذشته داشت، اظهار کرد: تفاوت در اینجا بود که در سال‌های گذشته با توجه به اینکه این تقسیم‌بندی برای تیم‌های همشهری انجام می‌شد، تیم‌های پرسپولیس و استقلال بر اساس توافقی که خودشان با یکدیگر می‌کردند، داربی را در اواسط هر نیم فصل برگزار می‌کردند اما امسال ظاهرا از این توافق خبری نیست و همان طور که دیدید داربی در هفته آخر هر نیم فصل برگزار خواهد شد.

در لیگ یازدهم دیدار سرخابی های پایتخت در هفته هفتم، در لیگ دوازدهم در هفته ششم و در لیگ سیزدهم در هفته هشتم برگزار شده است تا به نوعی مهر تایید بر از پیش تعیین شده بودن زمان برگزاری دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال در سالیان اخیر باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠۴-١٣٩٣, ٠٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها