سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دروغ شاخدار به سبک فوتبالی ها/ چه کسی این ارقام را باور می کند؟

بروز شده : ۴-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٠۵    نسخه چاپی    
میزان شفافیت در ارقام قرارداد سرخپوشان بیش از استقلالی هاست. پرسپولیس به صراحت رقم قرارداد علی دایی را دو میلیارد و صد میلیون اعلام می کند و این در شرایطی است که فصل گذشته دایی از رویانیان یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان دریافت کرده بود

ارقام مطرح شده نشان می دهد که ارقام قرارداد بازیکنان و مربیان تیم های بزرگ با کاهش قابل توجهی نسبت به فصل گذشته رقابت های لیگ برتر همراه بوده و برخی قراردادها نیز تا 50 درصد کاهش داشته است.
سرویس ورزشی «فردا»- رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور از روز پنچشنبه هفته جاری در شرایطی آغاز خواهد شد که نقل و انتقالات سال جاری بی سر و صدا و در سایه برگزاری رقابت های جام جهانی برگزار شد و تیم ها، بازیکنان مدنظر خود را برای آغاز ماراتن لیگ چهاردهم جذب کردند.

در این بین اما آنچه که بیش از رفت و آمدهای ستاره های فوتبال سر و صدا به پا کرد ماجرای ارقام قرارداد بازیکنان و اعضای کادر فنی برخی تیم ها بود. نکته جالب نیز اینجاست که سال گذشته و پس از پایان نقل و انتقالات فوتبالی، هجمه سنگینی از سوی مردم و رسانه ها بر اهالی فوتبال وارد شد وانتقادات شدیدی مبنی بر میزان بالای دستمزد بازیکنان فوتبال به وجود آمد. چراکه سال گذشته رقم های قرارداد بازیکنان به یکباره به شکل سرسام آوری بالا رفت و برخی بازیکنان حتی با رقمی بیش از 2 میلیارد تومان قرارداد بستند.

در آستانه رقابت های فصل سیزدهم اما به یکباره تمام تیم های لیگ برتری اقدام به شفاف سازی در خصوص ارقام قراردادهای بازیکنان و اعضای کادر فنی خود کردند. در این بین ارقام مطرح شده نشان می دهد که ارقام قرارداد بازیکنان و مربیان تیم های بزرگ با کاهش قابل توجهی نسبت به فصل گذشته رقابت های لیگ برتر همراه بوده و برخی قراردادها نیز تا 50 درصد کاهش داشته است. حالا این سوال پیش می آید که آیا قراردادهای منعقد شده در فصل جدید با این بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ها واقعیت دارد، یا اینکه آیا بازیکنان و مربیانی که اکثر آنها فصل گذشته بیش از یک میلیارد و برخی نیز بالای 2 میلیارد قرار داشتند، برای فصل جدید رقمی کمتر از یک میلیارد تومان قرارداد بسته اند؟

مقایسه ارقام قرارداد امسال و سال گذشته کهکشانی ها

باشگاه استقلال از جمله تیم های لیگ برتری بود که عملکرد موفقیت آمیزی در فصل نقل و انتقالات داشت و رقم قرارداد بازیکنان خود را نیز منتشر کرد. در این بین بنابراعلام استقلالی ها رقم قرارداد امیر قلعه نوئی سرمربی این تیم یک میلیارد تومان اعلام شد. این در حالی بود که قلعه نوئی فصل گذشته رقمی بسیار بالاتر از این را از استقلال گرفته بود. استقلالی ها البته رقم قرارداد تیموریان را یک میلیارد تومان اعلام کرده اند و این درحالی است که تیموریان به عنوان گران ترین بازیکن فصل گذشته رقمی بیش از 2 میلیارد تومان از استقلالی ها دریافت کرده بود و برای فصل جاری نیز پیشنهادی 3 میلیاردی را مطرح کرد. یا از سویی دیگر استقلال با بازیکنی مثل جاسم کرار یک میلیارد قرارداد می‌بندد و به پژمان نوری 750 میلیون می‌پردازد. این در حالی است که همین استقلال در فصل گذشته گزاف‌تر و بی حساب‌تر از این با بازیکنانش قرارداد می‌بست. به عنوان مثال پژمان نوری حدود 500 میلیون بیشتر گرفته بود یا محمد قاضی که رقم این فصلش در مقایسه با فصل پیش کمتر است یا خسرو حیدری که فصل پیش و درشرایطی که پیشنهاد خارجی هم نداشت، رقمی نزدیک به 2 میلیارد تومان قرارداد داشت و حالا چگونه می شود که این بازیکنان به یکباره همگی تا این حد به باشگاه خود تخفیف بدهند.

در پرسپولیس نیز وضعیت تا حدودی همانند استقلال است، اما میزان شفافیت در ارقام قرارداد سرخپوشان بیش از استقلالی هاست. پرسپولیس به صراحت رقم قرارداد علی دایی را دو میلیارد و صد میلیون اعلام می کند و این در شرایطی است که فصل گذشته دایی از رویانیان یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان دریافت کرده بود. رقم سایر بازیکنان پرسپولیس نیز چندان چشمگیر کاهش نیافته و فقط هضم قراردادهای زیر یک میلیارد بازیکنانی چون بنگر، پیام صادقیان و رضا نوروزی کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

در دیگر تیم ها نیز وضع همین است و به نظر می رسد تیم هایی مانند سپاهان و پیکان نیز چندان شفافیت را سرلوحه کار خود قرار نداده باشند. بنابراین حال این سوال مطرح می شود که شفاف شدن قراردادها چه اتفاقی را رقم می‌زند؟ تعیین سقف بودجه چه اثری دارد؟ جز دروغ پردازی زیر چتر شفاف‌سازی حاصل دیگری داشته. از همین رو به نظر می رسد این بار مسئولان ورزش و فوتبال از آن طرف پشت بام افتاده باشند و در شفاف سازی چنان رقم ها را کوچک کرده اند که دیگر نشان دادن این ارقام به یک آدم غیر فوتبالی نیز وی را به خنده می اندازد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٠۵

   

پر مبحث ترین ها