سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جدال متفاوت قلعه نویی ورحمتی

بروز شده : ١-٠۶-١٣٩٣, ٠٩:۵٨    نسخه چاپی    
رویارویی سیدمهدی رحمتی یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان چند فصل اخیر استقلال، با این تیم آبی‌پوش. رحمتی که در فصل نقل و انتقالات لیگ چهاردهم، از جمع آبی‌پوشان تهرانی جدا شد و به پیکان پیوست که این انتقال با مصاحبه این دروازه‌بان علیه قلعه‌نویی و واکنش سرمربی استقلال توام شد و بازتاب منفی بسیاری را به همراه داشت.
گزارش مهر از هفته پنجم لیگ برتر؛
جدال متفاوت قلعه نویی ورحمتی
تقابل رحمتی و ساموئل با استقلال و قلعه‌نویی، امیدواری آبی‌ها به نخستین صدرنشینی، رویارویی تیم‌های اول و دوم جدول در اصفهان، نبرد حساس قعرنشینان در اهواز، تلاش 5 تیم برای رسیدن به صدر و جنگیدن 5 تیم جهت کسب نخستین پیروزی در لیگ چهاردهم، از مهمترین اتفاقات روز نخست از هفته پنجم لیگ برتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته پنجم از چهاردهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور فردا یکشنبه با برگزاری 6 دیدار آغاز می‌شود که تیم سپاهان برای حفظ صدر و پنج تیم فولاد خوزستان، استقلال تهران، صبای قم، نفت تهران و تراکتورسازی تبریز برای رسیدن به صدر تلاش می‌کنند.

در یکی از این دیدارها، پیکان و استقلال برگزار کننده دربی پایتخت نشینان هستند، البته نه به اهمیت دربی‌ سرخابی‌های تهران. این بازی در کنار حساسیت یک حاشیه جالب دارد و آن هم رویارویی سیدمهدی رحمتی و ساموئل با آبی پوشان تهرانی است. همچنین نبرد سپاهان با فولاد هم می‌تواند به سود سایر مدعیان تمام شده و یا یکی از این دو تیم را صدرنشین کند. در زیر به این بازی‌ها اشاره می‌شود:

تراکتور سازی تبریز - صبای قم

شکست غیر منتظره در مشهد آغازگر اختلاف بین مدیریت و سرمربی جوان تراکتورسازی بود. رسول خطیبی بعد از آن بازی از نحوه پرداخت‌ها و نوع مدیریت باشگاه‌‎ ابراز ناراحتی کرد و پس از آن نظمی مدیرعامل تراکتور سازی پاسخ این مربی را داد تا حواشی این باشگاه تبریزی در لیگ چهاردهم خیلی زودتر از حد معمول آغاز شود. این شکست از سوی دیگر باعث شد تراکتورسازی بیشترین سقوط را بین تیم‌های ناکام در پایان هفته چهارم داشته باشد و از رده دوم به رده هفتم تنزل پیدا کند.

همه این مسائل نشان دهنده شرایط نه چندان مطلوب تراکتوری‌هاست و آنها برای اینکه بتوانند به آرامش باز گردند، نیاز به پیروزی مقابل صبا در این بازی دارند. البته هر دوی این دو تیم که در نیمه بالایی جدول قرار داشته و حتی این شانس را دارند در صورت ناکامی سایر مدعیان هفته پنجم را با صدرنشینی به پایان برسانند، با هدف پیروزی به میدان می‌روند، خصوصا نماینده اول شهر تبریز.

میهمان بازی یعنی صبای قم با هدایت صمد مرفاوی لیگ را به خوبی آغاز کرده و تا این لحظه هیچ دیدار را با شکست به پایان نرسانده است. در هفته تقابل تیم‌های بالای جدول، حتی تساوی در تبریز هم برای صبا نتیجه خوبی نیست و شاگردان مرفاوی به فکر رسیدن به سه امتیاز این بازی حساس هستند. در صورتیکه این مسابقه با تساوی به پایان برسد، صبا شانس ماندن در بین 8 تیم بالای جدول را دارد اما ممکن است تراکتورسازی به نیمه دوم جدول سقوط کند و جایگاه بدتری از رتبه فعلی به دست آورد.

سایپا البرز - نفت تهران

کسب یک پیروزی ارزشمند مقابل سپاهان صدرنشین، نفت تهران را که شروع خوبی در لیگ نداشت، به رده ششم رساند، تیمی که با هدایت علیرضا منصوریان و تکیه بر تلفیق تجربه و جوانی بازیکنان خود می‌خواهند در این فصل هم در بین تیم‌های بالای جدول قرار بگیرند. نفتی‌ها اگر بتوانند 3 امتیاز بازی با سایپا را هم به اندوخته خود، اضافه کنند از این شانس برخوردارند که در پایان این هفته جایگاهی در بین 5 تیم برتر لیگ به دست آورند، به همین دلیل با هدف پیروزی به زمین سایپا می‌روند.
البته سایپایی‌ها هم که لیگ امسال را بسیار پر نوسان آغاز کرده‌ و در چهار بازی نخست خود تنها سه امتیاز به دست آورده‌اند، برای جبران این ناکامی نیاز به سه امتیاز این بازی خانگی دارند. شاگردان مجید جلالی در تقابل با بازیکنان نفت تنها پیروزی می‌‎خواهند زیرا در صورت از دست دادن امتیاز در این بازی حتی به جایگاهی بدتر از دوازدهم هم خواهند رسید که این نتیجه اصلا برای آنها و سرمربی‌شان قابل قبول نخواهد بود.

سپاهان اصفهان - فولاد خوزستان

نبرد تیم‌های اول و دوم جدول یا همان مبارزه فولادی‌های لیگ را می‌توان حساس‌ترین دیدار هفته پنجم قلمداد کرد. در صورت ناکامی استقلال در این هفته، تیم برنده این دیدار سرنوشت‌ساز اگر سپاهان باشد، صدر را حفظ کرده و اگر فولاد باشد، هفته پنجم را با صدرنشینی به پایان می‌رساند.
در این بین سپاهان صدرنشین که هفته پیش و پس از 3 برد متوالی، نخستین شکستش در چهاردهمین دوره لیگ برتر را تجربه کرد؛ آنهم با باخت 3 بر صفر مقابل نفت، در این بازی به فکر جبران آن شکست و حفظ صدر جدول است. سپاهانی‌ها که در این روزها اسیر حواشی رعایت نکردن سقف قرارداد و انتقال احسان حاج صفی هستند، برای اینکه روزهای بهتری را در لیگ تجربه کرده و جایگاه خوبشان را از دست ندهند، باید در نبرد بالانشان حداکثر امتیاز را کسب کنند

البته تساوی در این مسابقه ممکن است هر دو تیم را از جایگاه خوبشان دورتر کند و باخت، سپاهان را حتی تا رده ششم نیز پایین بیاورد. در سوی دیگر میدان اما فولادی قرار دارد که پس از شکست در هفته نخست، در سه بازی بعدی به پیروزی دست یافت، خصوصا هفته پیش که دربی اهواز را با برد به پایان رساند. آنها که روند رو به رشدی را در لیگ چهاردهم پشت سر می‌گذارند، تنها در صورت پیروزی در این دیدار شانس آن را دارند که هفته پنجم را با صدرنشینی به پایان برسانند اما تساوی یا باخت ممکن است رده دوم را نیز از آنها بگیرد.
فولادی‌ها که با هدایت دراگان اسکوچیچ در پی تکرار عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر هستند، برای اینکه نشان دهند شایستگی رسیدن به این عنوان را دارند باید در این بازی مهم به پیروزی برسند، در دیداری که تقابل دو مربی کروات لیگ است، یکی با کارنامه بسیار خوب و دیگری به فکر خوب‌تر کردن کارنامه خود.

صنعتی - خوزستان ذوب‌‎آهن اصفهان

جدال قعرنشین لیگ با یکی از 4 تیم پائین جدول، نبردی 6 امتیازی بین ناکامان لیگ چهاردهم تا به امروز است. عبدالله ویسی که تاکنون عملکرد خوبی با تیم صنعتی در لیگ نداشته و تنها یک امتیاز از 12 امتیاز ممکن به دست آورده، با توجه به این نتایج و خصوصا شکست در دربی اهواز، در خظر از دست دادن جایگاهش در این تیم جنوبی قرار گرفته است. البته اگر صنعتی بتواند در بازی این هفته خود ذوب‌آهن را در خانه شکست دهد، حداقل ممکن است از مثلث فانوس به دستان خارج شده و برای جبران نتایج گذشته، چشم به روزهای آینده ببندد.

اما در سوی دیگر میدان ذوب‌‎آهنی قرار دارد که همانند صنعتی با نتایجی که به دست آورده، نتوانسته است رضایت هوادارانش را جلب کند. آنها با هدایت یحیی گل‌محمدی تاکنون تنها 2 امتیاز کسب کرده و در رده سیزدهم قرار گرفته‌اند. این تیم اصفهانی هفته پیش در خانه در ثانیه‌های پایانی شکست را با تساوی عوض کرد و برای نجات از وضعیت فعلی تنها سه امتیاز به کارش می‌آید.
ذوب‌آهنی‌ها اگر می‌خواهند به وضعیت موجود پایان داده و در آینده جزو تیم‌های نیمه بالای جدول و یا مدعی کسب سهمیه آسیایی باشند، باید در این بازی امتیازی از دست ندهند. همچنین گل‌محمدی می‌داند اگر به همین روند ادامه دهد، ممکن است جزو نخستین مربیانی باشد که اسیر تغییرات در لیگ چهاردهم خواهد شد زیرا ذوب‌آهنی‌ها در دو فصل گذشته نشان دادند که زیاد تحمل ناکامی تیم خود را ندارند و خیلی زود دست به تغییر سرمربی می‌زنند.

نفت مسجد سلیمان - گسترش فولاد

شاگردان مسجد سلیمانی مجید باقری‌نیا شروع نه چندان خوبی در لیگ چهاردهم داشتند و تاکنون تنها 2 امتیاز به دست آورده و بین دو تیم قعرنشین جدول قرار گرفته‌اند. قطعا ادامه این روند آینده تلخ‌تری را برای این تیم که امسال نخستین تجربه لیگ برتری شدن را دارد، رقم خواهد زد. آنها اگر نتواند در این بازی خانگی هم به پیروزی رسیده و نخستین بردشان در تاریخ رقابتهای لیگ برتر را به دست آورند، خود را همچنان جزو تیم‌های مدعی سقوط به دسته اول معرفی خواهند کرد اما برنده شدن در این بازی، حداقل این تیم را از مثلث فانوس به دستان دور خواهد کرد و تا حدودی آرامش را در این تیم حکمفرما می‌کند.
اما میهمان آنها تیم گسترش فولاد است که نخستین برد خود در لیگ چهاردهم را هفته پیش مقابل پیکان به دست آورد. آنها که به خاطر این برد تا رده نهم صعود کردند، اگر در این بازی به پیروزی برسند در پایان هفته پنجم جزو هشت تیم بالای جدول خواهند بود اما شکست این تیم را به رده‌های پایین‌تر تنزل خواهد داد. البته فراموش نکنیم تساوی در این بازی شرایط هر دوی این دو تیم را بدتر خواهد کرد، خصوصا نفتی‌ها که میزبان هستند و یک بازیکن خانگی دیگر را هم با ناکامی پشت سر خواهند گذاشت.

پیکان تهران - استقلال تهران

میزبان این دربی پایتخت، پیکان است و استقلالی‌ها دومین بازی خود در لیگ چهاردهم را باید در ورزشگاه تختی انجام دهند. آبی‌پوشان تهرانی در نخستین دیدار در این ورزشگاه، راه‌آهن را شکست دادند و هرچند در این بازی هم میهمان هستند اما به لطف حضور تماشاگران پرشمار، به نوعی میزبان هستند، به همین دلیل به فکر رسیدن به یک پیروزی دیگر، با تکیه بر امتیاز میزبانی خواهند بود.

شاگردان امیر قلعه‌نویی که هفته پیش شکست مقابل سایپا را با چاشنی شانس و عملکرد خوب بازیکنانی نظیر امید ابراهیمی با برد عوض کردند و تنها با تفاضل کمتر نسبت به سپاهان و فولاد در رده سوم قرار گرفتند، امیدوارند در این هفته که این دو تیم شهرستانی برابر هم به میدان می‌روند و احتمال دارد هر دو تیم امتیاز از دست بدهد، به لطف پیروزی مقابل پیکان، نخستین صدرنشینی خود در لیگ چهاردهم را تجربه کند.
البته آنها مقابل حریفی به میدان می‌روند که بازیکنان مطرحی را در اختیار دارد اما یکی از ناکامان فصل جاری لقب گرفته است. پیکان هم که جزو 5 تیم بدون برد این فصل محسوب می‌شود، برای جبران ناکامی و فرار از مثلث فانوس بدستان، باید در این بازی پیروز شود زیرا شکست یا مساوی وضعیت این تیم را بدتر از شرایط فعلی خواهد کرد. آنها که در این فصل مجددا به لیگ برتر صعود کرده‌اند، برای اینکه دوباره جزو مدعیان سقوط نباشند، باید شروع بد خود در لیگ را با موفقیت در این بازی پایان بخشند. این تیم تهرانی اگر در این بازی ببازد، حتی ممکن است هفته پنجم را هم با قعرنشینی به پایان ببرد.

در کنار مسائل فنی اما این بازی یک حاشیه بزرگ هم دارد و آنهم رویارویی سیدمهدی رحمتی یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان چند فصل اخیر استقلال، با این تیم آبی‌پوش. رحمتی که در فصل نقل و انتقالات لیگ چهاردهم، از جمع آبی‌پوشان تهرانی جدا شد و به پیکان پیوست که این انتقال با مصاحبه این دروازه‌بان علیه قلعه‌نویی و واکنش سرمربی استقلال توام شد و بازتاب منفی بسیاری را به همراه داشت.

رحمتی که با جدایی‌اش از استقلال شوکی بزرگی برای هواداران این تیم و خلائی مشخصا در درون دروازه این تیم پرطرفدار تهرانی ایجاد کرد، حالا باید مانع گلزنی بازیکنان تیم سابقش شود. ضمن اینکه جی‌لوید ساموئل هم که فصل پیش برای استقلال بازی می‌کرد، در این فصل به پیکان آمده و انگیزه زیادی مقابل تیم سابقش خصوصا امیر قلعه‌نویی خواهد داشت.

در این بازی حتی می‌توان این موضوع را هم در نظر گرفت که کوچکترین حرکنی از این دو بازیکن، واکنش‌های بسیاری را از سوی هواداران استقلال را به همراه خواهد داشت و شاید آنها که فصل پیش چهره‌های محبوبی برای استقلالی‌ها بودند، در این بازی مورد انتقاد و یا حتی فحاشی تماشاگران قرار بگیرند.

برنامه هفته پنجم از چهاردهمین دوره رقابتهای لیگ برتر، گرامیداشت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) به شرح زیر است:
یکشنبه - 02/06/93
* سایپا البرز - نفت تهران، ساعت 18، ورزشگاه انقلاب کرج
* تراکتورسازی تبریز - صبای قم، ساعت 18، ورزشگاه یادگار امام تبریز
* سپاهان اصفهان - فولاد خوزستان، ساعت 19، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
* پیکان تهران - استقلال تهران، ساعت 19:10، ورزشگاه تختی تهران
* صنعتی خوزستان - ذوب‌آهن اصفهان، ساعت 19:15، ورزشگاه غدیر اهواز
* نفت مسجدسلیمان - گسترش فولاد تبریز، ورزشگاه شهیدمحمودی مسجد سلیمان

دوشنبه - 03/06/93
* راه‌آهن تهران - ملوان بندرانزلی، ساعت 18، ورزشگاه تختی تهران
* پرسپولیس - پدیده مشهد، ساعت 19:10، ورزشگاه آزادی تهران
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۶-١٣٩٣, ٠٩:۵٨

   

پر مبحث ترین ها