سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک کارشناس فوتبال: دیگر مربی هم‌سطح کی‌روش به ایران نمی‌آید

کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران با اعتقاد بر این که کی‌روش توانست یک سبک را بعد سال‌ها وارد فوتبال ایران کند، گفت: فوتبال ایران تا پیش از کی‌روش فاقد استراتژی بود و با آمدن او Style of the game به فوتبال ایران وارد شد.
کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران می‌گوید از دست دادن کی‌روش لطمه‌ای جبران ناپذیر به فوتبال ایران می‌زند و باعث از دست رفتن یک برنامه‌ریزی سه ساله خواهد شد.

جلال چراغپور در گفت‌وگو با ایسنا، با انتقاد از صحبت‌های کلی مطرح شده مبنی بر لزوم آمدن مربی خارجی یا ایرانی، اظهار کرد: بیان این که مربی ایرانی می‌تواند موفق باشد یا مربی خارجی و مطرح کردن آن به این صورت به هیچ عنوان صحیح نیست.

او ادامه داد: مساله مربی داخلی یا خارجی در بسیاری از کشورها وجود دارد. برای مثال انگلیس که ادعای اختراع فوتبال را دارد هم با کاپلو ناکام شد و هم با اریکسون یا اسپانیا با دل بوسکه توانست به عنوان قهرمانی جام جهانی برسد و با همان دل بوسکه در جام جهانی برزیل بدترین نتیجه‌ را گرفت. همچنین همیشه می‌بینیم که آلمانی‌ها برای تیم ملی فوتبال خود به دنبال مربی غیر آلمانی نمی‌روند.
چراغپور با بیان این که مساله مربی داخلی و خارجی در هر کشوری متفاوت است، اظهار کرد: این که برخی در مورد تیم ملی فوتبال ایران می‌گویند مربی ایرانی یا غیر ایرانی برای تیم ملی مناسب است احتیاج به دلیل دارد، ولی فراموش نکنیم که فوتبال ایران فاقد سبک است و تنها با داشتن بازیکن به جایی نمی رسیم.

کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران با اعتقاد بر این که کی‌روش توانست یک سبک را بعد سال‌ها وارد فوتبال ایران کند، گفت: فوتبال ایران تا پیش از کی‌روش فاقد استراتژی بود و با آمدن او Style of the game به فوتبال ایران وارد شد.
چراغپور با ذکر مثالی به دعوت قوچان‌نژاد به تیم ملی فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: کی‌روش به خاطر این که دارای سبک و استراتژی بود کل دنیا را گشت تا این که بازیکنی همچون قوچان نژاد را پیدا کند و دیدیم که چطور این بازیکن به تیم ملی کمک کرد.

او تصریح کرد: مربیان داخلی ما سبک بازی ندارند و شاهد آن هستیم که در جام قهرمانان آسیا چطور تیم‌های باشگاهی ایران به مشکل می‌خورند و حذف می‌شوند. در این بین باید دو تفاوت اساسی بین گیم (Game) و پلی‌ (play) در فوتبال ایران قائل شد و باید بگوییم که کی‌روش یک گیم را وارد فوتبال ایران کرد و مربیان داخلی هنوز فوتبال را در وضعیت پلی دنبال می‌کنند.
او در مورد تفاوت‌های پلی و گیم گفت: گیم به یک فوتبال با استراتژی و با برنامه گفته می‌شود که کار خود را با یک هدف مشخص دنبال می‌کند، ولی پلی به یک بازی بدون برنامه یا تنها متکی به بازیکن گفته می‌شود.

چراغپور تصریح کرد: کی‌روش برای فوتبال ایران در جام جهانی یک سبک دفاعی تعریف کرد و با همین سبک توانست تیم نایب قهرمان جام جهانی را تا دقیقه‌ 92 متوقف کند و اگر به خاطر یک اشتباه فردی نبود ما حتی می‌توانستیم آن بازی را با یک تساوی به پایان برسانیم.
کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران به زیر سوال بردن عملکرد کی‌روش در دیدار مقابل بوسنی اشاره کرد و گفت: تیم ملی فوتبال ایران برای سبک تهاجمی و حمله ظرفیت پایینی داشت و این امر به خاطر داشتن خلاقیت کم بازیکنان ما است که دلیل آن نبودن خلاقیت در لیگ فوتبال ایران است.

او به نداشتن استراتژی در فوتبال ایران در جام‌های جهانی اخیر تاکید کرد و گفت: تیم ملی ایران در جام جهانی 2006 و در طول مربیگری برانکو چیزی به دست نیاورد. در جام جهانی 98 هم چیزی عاید فوتبال ایران نشد و مشابه این امر در جام جهانی 78 رقم خورد. شاید برخی بگویند ایران در جام جهانی 98 سه امتیا‌ز گرفت و در سال 2006 هم با یک امتیاز حذف شد، ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم که فوتبال ایران در جام جهانی 2014 بر خلاف جام‌های جهانی اخیر صاحب یک استراتژی و سبک مشخص در سیستم‌ دفاعی بود.

چراغپور تصریح کرد: حرفی که سال‌های سال است بسیاری از کارشناسان بر آن تاکید دارند ولی اجرایی نشده بود سرانجام در جام جهانی 2014 برای فوتبال ایران به دست آمد و ما سرانجام صاحب یک سبک مشخص شدیم.

کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران بر اهمیت نقش فوتبال در جهان اشاره کرد و افزود: همه شاهد آن بودیم که وقتی تیم ملی ایران مقابل آرژانتین باخت همه به خیابان‌ها آمدند تا از تیم ملی ایران حمایت کنند. آن روزها برای باخت مقابل آرژانتین خوشحال نبودیم، بلکه برای ارائه سبک بازی زیبا مقابل تیمی که در روزهای بعد عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد به خیابان‌ها آمدیم.
او با بیان این که تا پیش از کی‌روش تیم ملی ایران فاقد یک معماری و ساختار شخصی بود، اضافه کرد: برای اولین بار ما یک معماری دفاعی را از تیم ملی در جام جهانی 2014 دیدیم که بر روی این ساختار، سازمان ضدحمله بنا نهاده شده بود. فراموش نکنیم که در دیدار مقابل آرژانتین ما پنج بار به این تیم ضد حمله کلاسیک زدیم و این نشان دهنده یک برنامه‌ریزی مشخص و دقیق بود.

چراغپور خاطرنشان کرد: تیم ملی فوتبال ایران با کی‌روش دو برنامه مشخص یعنی ساختار دفاعی طبقه بندی شده و فوتبال مبتنی بر ضد حمله را دنبال کرد که نتیجه‌ آن یک تیم با ثبات بود که بدون این که سبب سرشکستگی شود از دور مقدماتی حذف شد.
این کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران در مورد پیامدهای حذف کی‌روش از نیمکت تیم ملی، گفت: از دست دادن کی‌روش سبب از دست رفتن یک برنامه سه ساله می‌شود و این به معنی بازگشت به عقب در فوتبال ایران است. اگر کسی می‌خواهد در بستن قرارداد با کی‌روش دخالت کند باید بداند که این دخالت بدون آگاهی و دانش هزینه‌های بالایی برای فوتبال ایران دارد.

چراغپور تصریح کرد: فوتبال ایران با کی‌روش از یک گرداب خارج شد و مطمئن باشید با رفتن او مجددا به این گرداب باز می‌گردیم. آمدن کی‌روش به فوتبال ایران یک اتفاق بسیار خوب و استثنایی بود و شک نداشته باشیم که اگر کی‌روش برود دیگر مربی همسطح او به ایران نمی‌آید.
او اضافه کرد: فوتبال آنقدر اهمیت دارد که باعث آمدن 100 هزار نفر به استادیوم می‌شود و در رقابت‌های جام جهانی سه میلیارد نفر را پای تلویزیون می‌نشاند.

کارشناس و آنالیزور فوتبال ایران در مورد صحبت‌های مطرح شده در مورد مبلغ قرارداد کی‌روش نیز گفت: کی‌روش مانند یک کالا در ویترین است که بر روی آن یک قیمت مشخصی زده شده و اگر می‌خواهیم او را داشته باشیم باید هزینه آن را نیز پرداخت کنیم. ما نباید فوتبال را با رشته‌های دیگر مقایسه کنیم و باید با یک مدیریت هزینه این مربی بزرگ را در فوتبال ایران نگه داریم.
چراغپور خاطر نشان کرد: همه دیدیم که کی‌روش در یک فرصت محدود حدودا یک ماهه تا پیش از جام جهانی چقدر برای فوتبال ایران مفید واقع شد. از دست دادن کی‌روش به ضرر فوتبال ایران است و لطمه جبران ناپذیری به ما می‌زند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۶-١٣٩٣, ١٢:٢۴

   

پر مبحث ترین ها