سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازخواني تاكتيك‌هاي نخ‌نما شده قلعه نویی/ فرافكني‌ براي فرار از بحران

بروز شده : ٩-٠٧-١٣٩٣, ٢١:١۶    نسخه چاپی    
امير قلعه‌نويي از نخستين سال هاي مربيگري خود در فوتبال ايران همواره يك سياست خاص را در پيش گرفته است. وقتي بازي را باخته از دست‌هاي پشت پرده و سناريو‌هاي از قبل چيده شده سخن به ميان آورده و در مواقعي كه برنده از زمين بيرون آمده است با اظهارنظرهايي عجيب سعي كرده است از خودش قهرمان بسازد.
امير قلعه‌نويي همواره تاكيد مي‌كند اهميتي به حرف منتقدانش نمي‌دهد اما او در حالي اين سخن را به زبان مي‌آورد كه بيش از هر مربي ديگري نسبت به برخي نقدها واكنش نشان داده و در مقام پاسخگويي برآمده است.

به گزارش شفاف، استقلال روزهاي خوبي را پشت سر نمي‌گذارد. قلعه‌نويي در سه بازي اخير ليگ برتر موفق نشده برنده از زمين بيرون بيايد. البته شايد اين اتفاق فردا رخ دهد و آبي‌هاي پايتخت بتوانند با شكست ملوان از بحران خارج شوند اما به دور از اين معيار بايد رفتارهاي اين مربي را مورد توجه قرار داد.

مربي كه هر ساله از تيم‌هاي دولتي ميلياردها تومان به جيب مي‌زند اما همچنان نرم‌ترين انتقادها را نمي‌پذيرد و سعي مي‌كند با فرافكني از فشار انتقادات فرار كند. شايد اين مشكل به سيستم بيمار فوتبال ايران برمي‌گردد كه چنين مربياني مي بايست همچنان در مركز توجه قرار بگيرند و ميلياردها تومان براي شان هزينه شود.اما اين هزينه تا كنون چه خروجي داشته است؟ آيا ميلياردها تومان خرج چنين مربياني مي شود كه با اقوام و آشنايان خود بر سر بازيكن معترض تيم شان بريزند و او را مورد ضرب و شتم قرار دهند؟ طنز ماجرا اينكه بعد از اين ضرب و شتم سرمربي استقلال انتظار دارد اميرحسين صادقي درست مثل گذشته به اين مربي و طرز تفكرش دل و جان بسپرد و در خدمت تيمش باشد.

آلودگي و فساد فوتبال ايران را بلعيده است. وقتي در سطح ليگ برتر مربي كه باشگاه‌هاي دولتي در طول سال هاي اخير سرمايه هنگفتي به پايش ريخته‌اند با سخيف ترين ادبيات ممكن به جنگ
منتقدانش مي‌رود و آنها را افرادي نادان، اجنبي پرست يا قلم فروش مي‌خواند ديگر انتظار رفتارهاي حرفه‌اي در ديگر سطوح چيزي شبيه شوخي است. امير قلعه‌نويي از نخستين سال هاي مربيگري خود در فوتبال ايران همواره يك سياست خاص را در پيش گرفته است. وقتي بازي را باخته از دست‌هاي پشت پرده و سناريو‌هاي از قبل چيده شده سخن به ميان آورده و در مواقعي كه برنده از زمين بيرون آمده است با اظهارنظرهايي عجيب سعي كرده است از خودش قهرمان بسازد. آنجا كه بارها در مصاحبه‌هايش گفته است شما ببينيد خيلي‌ها دوست داشتند امير قلعه نويي نتيجه نگيرد اما ... اينگونه اظهارنظرها در كارنامه قلعه نويي فراوان ديده مي شود. آنجا كه در مواقع بحراني نيز طوري وانمود مي‌كند كه منتقدان با وي خصومت شخصي دارند و نقدهاي شان منصفانه نيست؛ «اگر از امير قلعه نويي خوشتان نمي‌آيد لا اقل به خاطر استقلال و هوادارانش انصاف داشته باشيد!» فرافكني جزو لا ينفك زندگي حرفه اي امير قلعه نويي است.

شاهد اين ادعا موضع گيري هاي وي در طول سال هاي اخير در مورد برنامه نود و عادل فردوسي پور است. او وقتي در سپاهان مربيگري مي كرد نيز در شرايطي شبيه به همين روزها قرار گرفت و همه تقصيرها را به گردن عادل و نود انداخت. اينبار نيز همين سياست را در پيش گرفته است. مي‌گويد نود نبايد درباره من حرفي بزند. اظهار نظري كه منطق آن هر آدمي را حيرت زده مي‌كند. تيم او شرايط خوبي ندارد. امير اين روزها مورد انتقاد قرار گرفته است. بخصوص قديمي هاي باشگاه استقلال معتقدند كه او در اين فصل بايد عيار خود را نشان دهد و با اين تيم كه بهترين هاي فوتبال ايران آن را تشكيل داده‌اند به قهرماني برسد اما او اين نقدها را دشمني مي‌داند و تاكيد مي‌كند كه اين حرف‌ها برايش اهميتي ندارد.

او در تازه‌ترين اقدامش براي فرار از بحران باز هم پاي عادل فردوسي پور و نود را به ميان كشيده است. گفته مي شود او در طول چند هفته اخير رفتارهاي تندي با آرش برهاني و چند بازيكن ديگر استقلال داشته است. هر چند اينها موضوعات تازه اي نيست. قلعه نويي هر وقت مي بازد داور، بازيكن خودي، مديريت باشگاه، نبود برنامه ريزي مناسب از سوي سازمان ليگ، برنامه‌هاي تيم ملي و بسياري از عوامل باعث و باني باخت هستند اما وقتي برنده مي شود انگار سيستم به فوتبال برمي‌گردد. فوتبال ايران بيمار و فاسد است. معيار مربي موفق در اين فوتبال نتيجه است و البته تعداد قهرماني‌هايي كه به دست آورده است. بنابراين چه فرقي مي‌كند كه مربي كه ميلياردها تومان از جيب بيت المال هزينه‌ بزرگ شدنش شده است با چه ادبياتي در جامعه خودنمايي مي‌كند و چگونه باب توهين و بي حرمتي به ديگر اهالي فوتبال را مي‌گشايد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٧-١٣٩٣, ٢١:١۶

   

پر مبحث ترین ها