سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علی دایی: ان‌شاا...کریمی سرمربی پرسپولیس شود

بازیکنانی که می‌توانند در جام ملت‌های آسیا به تیم ملی کمک کنند اگر بخشیده شوند، بهتر است. ما در استرالیا حریفان سرسختی داریم و باید از همه پتانسیل فوتبال خود در جام ملت‌های آسیا استفاده کنیم.


ان‌شاءا... علی کریمی هم به آرزویش برسد و بتواند سرمربی پرسپولیس شود. چه اشکالی دارد؟!

از شما چه پنهان این بار گفتیم برویم سراغ علی دایی که این روزها دور از فوتبال به سر می‌برد. با خودمان گفتیم حالا که پرسپولیس از جام حذفی کنار رفته و چند بازی، ناکامی را تجربه کرده، شهریار می‌تواند بهترین گزینه برای مصاحبه کردن باشد اما آقای گل جهان به رغم ناملایماتی که متحمل شد و از پرسپولیس کنار گذاشته شد، باز هم حاضر نشد درباره این تیم حرف بزند.

علي آقا می‌خواستیم درباره پرسپولیس، تیم ملی و تیم امید و... با شما هم‌كلام شويم.
بی‌خیال! چه حرفی بزنم؟ ولش کن... خودت خوبی؟!

نظرتان در مورد لیست جدید کارلوس کروش چیست؟
باور می‌کنی، دقیقاً لیست سرمربی تیم ملی را ندیدم و نمی‌دانم چه خبر است؟

مثلاً سیدمهدی رحمتی و محمدرضا خلعتبری باز هم به تیم ملی دعوت نشدند...
من که نمی‌توانم درباره لیست کروش حرفی بزنم. ایشان سرمربی تیم ملی است و باید در آینده جوابگوی انتخابات خود باشد.

اما به هر حال به عنوان یک کارشناس که می‌توانید درباره رحمتی و خلعتبری نظر بدهید؟
طبیعی است هم مهدی رحمتی و هم محمدرضا خلعتبری هر دو از بهترین‌های ایران هستند و هر مربی‌ای آرزو دارد این دو بازیکن را داشته باشد اما من معتقدم باید به نظر سرمربی تیم ملی احترام گذاشت.

کروش اخیراً از مقامات مسئول خواسته بازیکنان سرباز را ببخشند. راستی شما هم به سربازی رفته‌اید دیگر؟
بله، من سال ۱۳۷۱ خدمت سربازی رفتم. به هر حال بحث جعل کارت معافیت از خدمت سربازی است، بحثی است که دوستان مسئول و مقامات ذیربط باید درباره آن تصمیم بگیرند اما اگر نظر مرا بخواهید می‌گویم در صورت امکان به برخی از این بازیکنان باید تخفیف داده شود.

منظور شما مهرداد پولادی است؟
من نمی‌خواهم از کسی اسم ببرم اما بازیکنانی که می‌توانند در جام ملت‌های آسیا به تیم ملی کمک کنند اگر بخشیده شوند، بهتر است. ما در استرالیا حریفان سرسختی داریم و باید از همه پتانسیل فوتبال خود در جام ملت‌های آسیا استفاده کنیم.

از سال ۱۹۷۶، تیم ملی ایران نتوانسته قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. برخی معتقدند این بار می‌توانیم به فینال برسیم.
هر چند رسیدن به فینال جام‌ ملت‌ها کار بسیار سختی است اما مطمئناً این خواسته، آرزوی قلبی من هم هست. ان‌شاءا... تیم ملی بتواند به فینال این رقابت‌ها رسیده و حتی قهرمان شود. البته ما باید واقع‌بین هم باشیم و توقع‌مان در حد بضاعت فوتبال ایران باشد.

منتقدان می‌گویند این روزها فدراسیون در اختیار کارلوس کروش است در حالی که باید سرمربی تیم ملی تابع فدراسیون باشد.
من به این حرف‌ها کاری ندارم و موفقیت تیم ملی برایم اهمیت بیشتری دارد. در آستانه جام ملت‌های آسیا همه ما باید به جای انتقاد از تیم ملی و کادرفنی‌اش حمایت کنیم چون وقتی تیم ایران موفق شود، مردم خوشحال می‌شوند و جامعه ما به این شادی و نشاط احتیاج دارد. به نظرم در حال حاضر مطرح کردن چنین صحبت‌هایی درست نیست.

برگزاری اردوی تیم ملی در آفریقای‌جنوبی هم با انتقاداتی همراه شد. به اعتقاد برخی‌ها چه اشکالی داشت اردوی تیم ما در جزیره کیش برگزار شود؛ هم ارزان‌تر است و هم راحت‌تر؟!
از قدیم و ندیم گفته‌اند هر اندازه پول بدهی آش می‌خوری! اگر دنبال اردوهای ارزان قیمت و این مسائل باشیم دیگر نباید انتظاری از تیم ملی داشته باشيم.

فکر می‌کنید برگزاری اردوی تیم ملی در آفریقای‌ جنوبی چه تأثيري در روند آماده‌سازي تيم ملي دارد؟
من این حرف را نمی‌زنم اما معتقدم در شرایط کنونی برگزاری اردوی تیم ملی در خارج از کشور از هر جهت بهتر است. کارلوس کروش در خارج از ایران به مراتب بهتر و راحت‌تر می‌تواند بازیکنان و تیمش را کنترل کند و حواشی هم کمتر خواهد شد. باید به او حق داد که بخواهد اردوی تیم ملی را در آفریقای‌جنوبی برگزار کند نه جزیره کیش!

نمي‌دانيم در جريان انتخاب سرمربي تيم اميد قرار داريد يا نه اما اگر همین امروز سرمربیگری تیم ملی امید به علی دایی پیشنهاد شود، این مسئولیت را می‌پذیرد؟
از قول من بنویسید با تمام احترامی که برای آقای کفاشیان قائل هستم اما چون یک بار سابقه همکاری با این فدراسیون را دارم، نمی‌توانم چنین مسئولیتی را قبول کنم.

آقای دایی، در پایان یک سؤال ویژه داریم؟
سؤالاتی که پرسیدی ویژه نبود؟!

نه این یکی فرق می‌کند! علی کریمی در مصاحبه اخیرش با خبرورزشی گفت دوست دارد روزی سرمربی پرسپولیس شود، شما در این رابطه چه صحبتی دارید؟
ان‌شاءا... علی کریمی هم به آرزویش برسد و بتواند سرمربی پرسپولیس شود. چه اشکالی دارد؟!

اشکالی که ندارد اما در صورت سرمربی شدن علی کریمی در پرسپولیس شما از او حمایت می‌کنید؟
گفتم ان‌شاءا... که این اتفاق بیفتد...

 

درس معرفت دايي در جمع كودكان مبتلا به ايدز

 

علي دايي پيش از ظهر ديروز به همراه بهمن دهقان نماينده تام‌الاختيار خود به ديدار كودكاني كه در زمان بدو تولد مبتلا به ويروس HIV (ايدز) بودند، رفت و با اين كودكان ديدار كرد. در اين ديدار نماينده مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد در ايران هم حضور داشت و آقاي گل فوتبال جهان را همراهي مي‌كرد. در اين ديدار همچنين كيكي براي اين كودكان بريده شد و حاضران در اين برنامه براي سلامتي اين بچه‌ها دعا كردند اما جالب اينجا بود كه وقتي دايي اين كودكان معصوم را ديد با رويي باز و گشاده همه آنها را بغل كرد و حتي بوسيد و برخلاف خيلي‌ها از اينكه دچار اين بيماري شود ترس و واهمه‌اي نداشت.

او وقتي ديد كودكي ۷ ساله ناراحت و غمگين است، او را بغل كرد و دليل آن را جويا شد. پسر بچه كه پدر و مادر خود را از دست داده بود، در سال اول دبستان مشخص مي‌شود مبتلا به ايدز است و مدير مدرسه او را از درس خواندن محروم كرده و بيرونش كرده بود! اين داستان، دايي و نماينده‌‌اش را تحت تأثير قرار داد و دايي در سخناني كوتاه خطاب به حاضران گفت: «اين مسائل بيشتر از اينكه يك مشكل بهداشتي باشد، يك مشكل اجتماعي براي جامعه است.

متأسفانه آموزش غلط باعث شده تا جامعه ديد درستي نسبت به اين افراد نداشته باشد و الان مي‌بينيم بچه بي‌گناهي كه ناخواسته به اين بيماري مبتلا شده، از سوي مدير مدرسه به جاي دادن آموزش‌هاي صحيح براي زندگي بهتر طرد شده و فقط مي‌توانم ابراز تأسف كنم.» صحبت‌هاي جالب دايي همه را تحت تأثير قرار داد و البته قرار است با هماهنگي دايي و نماينده تام‌الاختيارش تا حد توان مشكلات اين كودكان معصوم برطرف شود. مرسي آقاي دايي كه علاوه بر آقاي گلي جهان، آقاي معرفت هم هستي.
*خبرورزشی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها