سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آزمون و دایی؛ قیاسی مع‌الفارق اما جذاب

بازمانده بزرگ جام جهانی ٢٠١٤، ١٢ سانتی متر از علی دایی کوتاه تر است و از وقتی فوتبال حرفه‌ای را شروع کرده، تنها ٢ تیم داشته؛


پسری که ٣ روز قبل از دومین گلی رسمی ملی‌اش مقابل عراق، ٢٠ سالگی را پشت سر گذاشت نه الزاما به دلیل رقم زدن میانگین نیم گل در هر بازی( ٦ بازی ملی و ٣ گل) بلکه به خاطر ارائه سبکی متفاوت از همه بازیکنان هم‌پست ادوار اخیر در تیم ملی، یک سوژه خاص است؛ سوژه‌ای که در حال زنده کردن خاطرات تمام‌کنندگی بزرگانی مانند دایی، پیوس، محمدخانی وسایر بزرگان دیده شده و دیده نشده ایران در خط حمله است. اینکه تداوم دارد یا نه به خیلی چیزها بستگی دارد اما شاید بتوان با قاطعیت به مقایسه بین شروع او و علی دایی دست زد.

جزئیات متفاوت

سردار در ٦ بازی ملی رسمی، ٢ گل زده؛ درحالی که علی دایی در ٦ بازی اول خود ٤ گل زد. سردار تا به حال هرگز در یک بازی رسمی ملی ٢ گل نزده اما علی دایی در یکی از ٦ بازی ملی اول، ٢ گل زد. البته آمار کلی گل‌های ملی پسرجوانی که در بازی با مونته نگرو اولین بازی ملی خود را انجام داد، عدد ٥ را نشان می‌دهد. او مقابل اشترول، بنفیکا، کره جنوبی، کایزرچیف و عراق گل زده و جالب اینکه از این تعداد، ٣ گل با ضربه سر زده شده است؛ آنچه خاطره علی دایی، یکی از بهترین سرزن‌های تاریخ آسیا را زنده می‌کند. آزمون و دایی در یک نکته اتفاق نظر دارند؛ سردار در بازی مقابل کره جنوبی گل زد؛ همان طور که علی دایی رکورد بیشترین گل خود در یک بازی ملی را مقابل همین تیم شرقی به ثمر رساند.

فیزیک تقریبا شبیه

بازمانده بزرگ جام جهانی ٢٠١٤، ١٢ سانتی متر از علی دایی کوتاه تر است و از وقتی فوتبال حرفه‌ای را شروع کرده، تنها ٢ تیم داشته؛ یعنی هر دو سال یک تیم. روند باشگاه عوض‌کردن علی دایی کندتر از سردار بود. شهریار فوتبال آسیا در ٧ سال اول دوران حرفه‌ای تنها ٢ تیم داشت.

وقتی علی ٢٠ سال داشت

سردار آزمون متولد دی ٧٣ است؛ یک ربع قرن کوچک تر از علی دایی! گلزن‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال در رده ملی، وقتی سن و سال فعلی آزمون( ٢٠ سال) را داشت، دومین و سال ماقبل پایانی حضورش در تاکسیرانی را پشت سر می گذاشت؛ حضوری که با ١٤ گل او برای تیم محلی پایان یافت. سردار در فصل منتهی به ٢٠ سالگی خود تا به حال ٥ گل برای تیمی به مراتب مهم تر از تاکسیرانی به ثمر رسانده و یک مهره غیرقابل انکار برای تیمش محسوب می‌شود؛ هر چند به این بهانه نمی‌توان آزمون را برتر از دایی دانست چون به هر حال در دوران ٢٠ سالگی دایی، دریچه ارتباطات بین المللی تا این اندازه به روی فوتبالیست‌های ما باز نبود. حالا با این وضعیت،اگر پیشنهادهای تیم‌های بزرگی مانند لیورپول و آرسنال جدی شود و آزمون هم آزمون‌های سخت تر را با موفقیت پشت سر بگذارد،‌ آن وقت ما روزی گل‌های دایی به چلسی و هرتابرلین را دستمایه شروع گزارش‌های حماسی از تسخیر دروازه تیم های بزرگ توسط آقای پدیده خواهیم کرد.

888/888

منبع: نود

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩٣, ١٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها