سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخشان: بازگشت نیلسون به پرسپولیس منتفی است

لطفاً از قول من بنویسيد كه اگر هم قرار به اشتباه كردن باشد بگذاريد سوشا مكاني اشتباه كند. او دروازه‌باني جوان است و بالاخره درست مي‌شود. نه اينكه يك گلر خارجي 39 ساله كه كل دنيا را هم گشته، بيايد و اشتباه كند. نيلسون بايد در حد ستاره براي من كار مي‌كرد كه نكرد.

حکایت سر زدن خبرنگاران به تمرین باشگاه‌های بزرگ و مردمی داستانی جدید نیست.
 
مهدی یکتا؛نگارنده هم مدت‌ها بود که می‌خواستم سری به تمرینات پرسپولیس بزنم و از نزدیک با سرمربی این تیم گفت‌وگو کنم. وقتی شنیدم علی کریمی هم مرتب به ورزشگاه درفشی‌فر می‌رود و همپای سرخپوشان تمرین می‌کند، به این فکر افتادم سری به پرسپولیسی‌ها بزنم؛ هم فال بود و هم تماشا! چهار‌شنبه شب با حمید درخشان تماس گرفتم و هماهنگی لازم به عمل آمد.

از آنجايي كه سرمربي پرسپوليس عادت دارد حداقل يكي، دو ساعت قبل از شروع تمرين به ورزشگاه درفشي‌فر برود، قرار و مدار براي ساعت 9:30 صبح پنج‌شنبه گذاشته شد و... هرچند علي كريمي در تمرين نوبت صبح كه به وزنه زدن اختصاص داشت حضور پيدا نكرد اما فرصت خوبي به وجود آمد تا حدود يك ساعتي مهمان سرمربي پرسپوليس باشم. بدون آنكه قلم و كاغذي در كار باشد بحث‌هاي زيادي مطرح شد. صحبت به خيلي‌ جاها كشيد و حميد درخشان دوستانه درد‌دل‌هايي كرد كه بايد به رسم امانت نزد خود نگه مي‌داشتم اما حرف‌هاي نوشتني را مي‌توانيد در زير بخوانيد.

 

وقتي از ماشين‌تان پياده شديد، مشغول داد‌ و بيداد بوديد و به آن طرف خط دستوراتي مي‌داديد. آيا با اين اعصاب تمركز كافي براي زير نظر گرفتن تمرين شاگردانتان را داريد؟
به‌هرحال كار در پرسپوليس بسيار سخت است، به جرأت به شما مي‌گويم هيچ باشگاهي به اندازه پرسپوليس و استقلال گرفتاري و مشكلات ندارد. شما مي‌بينيد فلان باشگاه صنعتي يا دولتي يك دهم داستان‌هاي ما را هم ندارد. پول قرارداد بازيكن به موقع و بدون آنكه همبازيانش بفهمند يا مربي تيم دخالتي كند از سوي باشگاه به حسابش واريز مي‌شود و آن بازيكن با خيال راحت سر تمرين مي‌‌رود و با تمركز بالا وارد زمين مسابقه مي‌شود اما ما... البته بايد پذيرفت، باشگاه پرسپوليس هم يكسري مشكلات و محدوديت‌ دارد و به‌هرحال من فقط يك سرمربي نيستم و بايد در برخي امور ديگر هم پا پيش بگذارم و وساطت كنم.

در چند نوبت از خريد‌‌هاي جديد اظهار‌ نارضايتي كرديد. وقتي بازيكن خوب پيدا نمي‌شد چه اصراري به خريد داشتيد؟
اتفاقاً سؤال خوبي را مطرح كرديد. من نگفتم از خريد‌هايم ناراضي‌ام. گفتم ستاره‌هايي مد‌نظرم بود كه نتوانستم بخرم و با‌توجه به بضاعت باشگاه خريد كردم. شما يك روزي به بازار مي‌رويد تا لباس بخريد. مثلاً 500 هزار تومان هم بيشتر در جيب‌تان نداريد. طبيعي است به اندازه جيب‌تان خريد مي‌كنيد؛ نمي‌رويد جنس يك ميليون توماني بخريد. اصلاً نمي‌توانيد چنين كاري كنيد. آيا قيد خريد را مي‌زنيد؟

بستگي به نياز آدم‌ها دارد!
آفرين! من براساس نيازم خريد كردم. نگاه من به ليگ قهرمانان آسيا بود. بايد بازيكناني به تيم اضافه مي‌كردم كه در اين رقابت‌ها بتوانند به پرسپوليس كمك كنند.

آيا بابك حاتمي، تادئو، همامي و... مي‌توانند در ليگ قهرمانان آسيا به شما كمك كنند؟
بابك حاتمي بازيكني دونده و مدافعي قدرتي و سرعتي است كه مي‌تواند در پرسپوليس جهش خوبي داشته باشد. توانايي‌هاي تادئو را هم ان‌شا‌ء‌ا... خودتان خواهيد ديد!

ولي عكسي كه از او ديديم، خيلي عجيب بود و حكايت از اضافه وزن بالاي تادئو داشت!
ما بيشتر از يك ماه فرصت داريم كه او را آماده كنيم. به‌هرحال بازيكني كه از تمرين دور باشد اضافه وزن پيدا مي‌كند اما شما قد تادئو را هم در نظر بگيريد. مسلم بدانيد به زودي زود او هم تراشيده‌تر شده و به وزن ايده‌آل خواهد رسيد. به نظرم كمي درباره تادئو بزرگنمايي شد.

وقتي تصميم گرفتيد شماره 22 را به تادئو بدهيد و از دادن پيراهن شماره 7 به اين برزيلي تازه‌وارد منصرف شديد ما در خبرورزشي اين بحث را مطرح كرديم كه اي كاش باشگاه پرسپوليس هم مثل آ.ث.‌ميلان كه شماره 6 فرانكو باره‌سي را بايگاني كرد، پرسپوليس هم شماره 7 پروين را بايگاني كند. نظر شما چيست؟
من هم موافقم. آقاي پروين اسطوره پرسپوليس است و چه خوب مي‌شود اين اتفاق بيفتد.

راستي درباره مسعود همامي هم توضيح مي‌دهيد؟
بي‌ادعا و زحمتكش. واقعاً همامي گلر خوبي است. از تجربه كافي هم برخوردار است و در همين چند روز هم خيلي خوب و با‌انگيزه تمرين مي‌كند. او در كنار سوشا مكاني مي‌توانند آرامش خوبي درون دروازه پرسپوليس در نيم‌فصل دوم به وجود بياورند.

نيلسون هم سر تمرين آمد. آيا قرار است او به پرسپوليس برگردد؟
(بلادرنگ) هرگز! او به خاطر برخي مسائل مالي و... آمده بود و قرار است مشكلات خود را با باشگاه حل كند اما همين‌جا تأكيد مي‌كنم بازيكن خارجي به ايران مي‌آيد كه به فوتبال ما كمك كند نه اينكه ما به فوتباليست خارجي كمك كنيم!

يعني چه؟ مي‌شود واضح‌تر بگوييد؟
مي‌توانيد از ناصر محمد‌خاني بپرسيد. زماني كه به اتفاق در السد قطر بازي مي‌كرديم يك مربي يوگسلاو داشتيم كه واقعاً خدا از او نگذرد! باورتان نمي‌شود بيچاره‌مان كرده بود، سخت‌ترين تمرينات را براي من و ناصر و يك بازيكن الجزايري ديگر كه خارجي بوديم در نظر مي‌گرفت و همواره هم مي‌گفت چون خارجي هستيد و پول خوب مي‌گيريد بايد مثل كارگر براي من كار كنيد!

جداً؟!
به شدت بد‌اخلاق و سختگير بود. باورتان نمي‌شود، داشتم از تب مي‌سوختم اما اجبار كرد كه بايد كنار زمين بدوم و تمرين كنم. حالا شما گرماي كشور قطر را در تابستان در نظر بگيريد. آنتي‌بيوتيك خوردم و حدود 45 دقيقه دويدم كه مربي يوگسلاو يادش رفت ساعتش را نگاه كند و سوت بزند! آنقدر دويدم كه از حال رفتم... يا اينكه هميشه در تمرينات، ما خارجي‌ها بيشتر مي‌دويديم. چند دور كه مي‌دويديم به نوبت قطري‌ها از حال مي‌رفتند و روي زمين مي‌افتادند ولي ما خارجي‌ها حق نداشتيم به هر دليلي تمرين را ترك كنيم. يك بار برگشتم نگاه كردم ديدم فقط من، ناصر و بازيكن الجزايري مي‌دويم و بقيه در حال استراحت و آب خوردن هستند. اينها را گفتم تا بدانيد بازيكن خارجي بايد بداند چرا به يك كشور غريبه رفته است.

منظورتان مشخصاً نيلسون برزيلي است؟
بله، متأسفانه او هم از برخي بازيكنان ايراني ياد گرفته بود كه دستش را بگيرد یا پايش را بهانه كند و از تمرين طفره برود! من سر درنمي‌آورم كه چرا بايد يك خارجي چنين اجازه‌اي به خودش بدهد؟ يا اينكه چون سوشا مكاني فيكس شده من از لحاظ روحي‌ و رواني بايد تقويت شوم! آخر يعني چه؟ من اگر بخواهم كمك كنم بايد به سوشا مكاني كمك كنم كه ايراني است و 27 سال بيشتر سن و سال ندارد نه يك خارجي 38 و 39 ساله! نيلسون بايد با يك دست هم براي من بازي مي‌كرد كه نكرد! يك حرف‌هايي را نمي‌شود زد... بگذريم!

فكر مي‌كنيد اين حمايت شما از سوشا مكاني در نيم‌فصل دوم جواب بدهد؟ آيا او ديگر اشتباهات نيم‌فصل اول را تكرار نخواهد كرد؟
لطفاً از قول من بنویسيد كه اگر هم قرار به اشتباه كردن باشد بگذاريد سوشا مكاني اشتباه كند. او دروازه‌باني جوان است و بالاخره درست مي‌شود. نه اينكه يك گلر خارجي 39 ساله كه كل دنيا را هم گشته، بيايد و اشتباه كند. نيلسون بايد در حد ستاره براي من كار مي‌كرد كه نكرد. شما هم زياد فكرتان را مشغول نكنيد. سوشا مكاني به من قول داده كه با نيم‌فصل اول متفاوت باشد و فرصت كافي هم در اختيار دارد.

با دعوت محمد‌رضا خانزاده بالاخره پرسپوليس هم در تيم‌ملي صاحب نماينده شد. در اين رابطه روز چهار‌شنبه صحبت كرديد اما با اين حال مي‌خواهيم بيشتر بشنويم.
به محمد‌رضا كه بازيكن جواني است تبريك گفتم و به او تأكيد كردم به عنوان نماينده پرسپوليس مراقب خودش در استراليا باشد. ان‌شا‌ءا... خانزاده بتواند به ميدان برود و خودي نشان بدهد. هرچند معتقدم جاي محمد نوري بهترين هافبك حال حاضر ايران هم در جام ملت‌هاي آسيا خالي است. البته الان وقت مناسبي براي انتقاد نيست و همه بايد به تيم‌ملي كمك و از تيم كشورمان حمايت كنيم.

مثل اينكه خيلي به محمد نوري اعتقاد داريد؟
محمد نوري هافبكي است كه مثل آرژانتيني‌ها حرفه‌اي و حساب‌شده بازي مي‌كند. مثل برزيلي‌ها تكنيكي و مثل هلندي‌ها گلزن است. از همه اينها گذشته در زمين مسابقه مثل يك مربي است و توانايي فرماندهي تيم را دارد. حيف شد كه او به استراليا نرفت اما همانطور كه گفتم بهتر است به نظر سرمربي تيم‌ملي احترام بگذاريم چون به قول خود محمد، مسئول نتايج تيم ايران در جام ملت‌ها اول كارلوس كروش است.

فردا (يك‌شنبه) اولين بازي ما مقابل بحرين برگزار مي‌شود. فكر مي‌كنيد تيم ايران برابر اين حريف عربي چه نتيجه‌اي كسب كند؟
چند جايي از قول برخي ملي‌پوشان و حتي خبرنگاران خواندم كه بحث خوردن 6 گل از ايران در رويا‌رويي قبلي مطرح شده است. به نظرم اين تفكر اشتباهي است. اين بحرين با آن بحريني كه 6 گل از ما خورد فرق مي‌كند و بسيار خطرناك است. دست‌كم گرفتن اين تيم نوعي خود‌كشي است. همين تيم اخيراً 4 گل به عربستان زده. البته مطمئن هستم كارلوس كروش يك مربي حرفه‌اي است و خودش به اين موضوع واقف است.

سؤال آخر ما به علي كريمي مربوط مي‌شود. شما اخيراً توضيحاتي درباره حضور او در تمرينات پرسپوليس داده‌ايد اما به تازگي كريمي به دفتر باشگاه رفت و ملاقاتي با طاهري مدير تام‌الاختيار پرسپوليس داشت. آيا قرار است عضو كادرفني شود يا اينكه...؟
علي كريمي يك پرسپوليسي به تمام معناست. تعصب بسياري به تيم محبوبش دارد و هواداران و بازيكنان تيم هم خيلي دوستش دارند. نمي‌دانم شما شنيديد، او در تمرينات اخير با محمد نوري، محسن بنگر و حتي جوانان تيم ما رابطه بسيار خوبي برقرار كرده و مي‌‌تواند خيلي به ما كمك كند. ما در پرسپوليس براي علي پستي تعريف نمي‌كنيم. او خودش بايد تصميم بگيرد در هر جايي كه بخواهد بيايد و كمك كند. علي كريمي هم بايد يك گوشه كار را در پرسپوليس بگيرد و اميدوارم از همين‌جا استارت بزند. مي‌دانم روزي مربي بزرگي خواهد شد چون جنم مربيگري را دارد.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٩٣, ٢٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها