سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شاهکار ماندگارعلی دایی /او بي‌دليل آقاي گل جهان نشد./ گلزني تا پاي جان!

اين گل نشانه غيرت و تعصب بي‌مانند علي دايي در بازي‌هاي ملي بود كه جانش را هم براي تيم ملي به خطر مي‌انداخت. او بي‌دليل آقاي گل جهان نشد. گل سردار جوان فوتبال ایران به قطر، گلی فراتر از آسیا بود... یک گل برابر با استانداردهای فوتبال روز دنیا... سردار در یک لحظه طلایی، درست همان جایی مستقر شده بود که باید باشد و درست به همان شکلی چرخید که باید می‌چرخید و درست همان جایی زد که باید می‌زد...


سردار چرخيد و با يك ضربه استثنايي دروازه قطر را گشود و كروش كه سال‌ها در اروپا بوده و «گل نديده» نيست، او را فان‌ نيستلروي تيمش ناميد... حالا بماند كه ما بيشتر ياد دنيس برگ‌كمپ افتاديم، فقط او بود كه از اين چرخش‌هاي ناگهاني مي‌كرد و توپ را هم با خودش مي‌چرخاند. به بهانه گل ديدني دنيس برگ‌كمپ (ببخشيد، سردار آزمون) مروري داريم بر گل‌هاي ديدني ستاره‌هاي ايران در تاريخ جام ملت‌هاي آسيا... تقريباً در هر دوره جام ملت‌ها چند گل ديدني داشتيم اما در اين مطلب به گل‌هايي مي‌پردازيم كه چشم‌ها را گرد كردند و مثل گل سردار ورد زبان فوتبال‌دوستان كشورمان شدند. با اجازه تمام گلزنان حرفه‌اي اين فوتبال، ما اين 10 گل را از ادوار مختلف جام ملت‌هاي آسيا بيرون كشيديم. با اين توضيح كه گل‌هاي تماشايي ديگري هم مي‌توانست در اين فهرست قرار بگيرد و انتخاب اين 10 گل هرگز به معني زير سؤال بردن زيبايي ساير گل‌ها نيست. در انتخاب 10 گل برتر، زيبايي گل را ملاك قرار داديم، نه حساسيت گل يا تأثيرگذاري‌اش روي نتيجه را...

گل ضيا به چيني‌ها
جام ملت‌هاي آسيا 1984، بازي ايران و چين... در روزي كه چين را 2 بر صفر برديم، ضيا عربشاهي گل كم‌نظيري به چيني‌ها زد... روي يك ريباند، ضيا عربشاهي با شوت از راه دور دروازه چين را گشود. از دست مدافعان و دروازه‌بان چين هم كاري جز تماشا برنيامد، البته در همان جام گل‌هاي ديدني ديگري هم زديم اما گل ضيا به گواه «فوتبال‌بين»هاي حرفه‌اي آن دوران چيز ديگري بود.

گل ايران به رژيم صهيونيستي
جام ملت‌هاي آسيا 1968 تهران، ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي) و فينال جام... ايران كه ميزبان بود و فقط قهرماني را مي‌خواست، در تقابل با رژيم اشغالگر قدس به يك پيروزي باارزش رسيد. گل دوم ايران را دقيقه 86 بازي پرويز قليچ‌خاني از فاصله 35 متري زد... شوت از راه دور ايران به قلب رژيم صهيونيستي فرو رفت. ايران 2 بر يك برد و قهرمان جام ملت‌هاي آسيا شد.

هت‌تريك قهرماني با گل پروين
جام ملت‌هاي آسيا 1976 تهران، فينال جام، بازي ايران و كويت... در فينال اين دوره دنبال كسب سومين قهرماني پي‌درپي و هت‌تريك آسيايي بوديم. اين هت‌تريك با گل علي پروين رقم خورد. از آن روز تا به حال ديگر قهرمان آسيا نشديم. پروين گل ديدني خود را از پشت محوطه جريمه و با پاي راست زد؛ از آن گل‌هايي كه تماشايش واقعاً كيف داشت.

گل نيمه‌چيپ جادوگر
جام ملت‌هاي آسيا 2004 پكن، بازي ايران و كره جنوبي... پيروزي 4 بر 3 تيم ملي مقابل كره‌اي‌ها با درخشش و هت‌تريك علي كريمي همراه بود. كريمي انواع و اقسام گل‌ها را به كره جنوبي زد، ‌با سر، از دور و از نزديك... يكي از اين 3 گل را علي كريمي چيپ (البته دقيق‌ترش مي‌شود نيمه‌چيپ!) زد. آن گل هم براي فوتبال‌دوستان ايراني بسيار لذت‌بخش بود.

چرخش استادانه شهريار
جام ملت‌هاي آسيا 1996 امارات، برد تاريخي و 6 بر 2 ايران مقابل كره جنوبي... علي دايي گلي زد كه مدت‌ها در تيتراژ هر برنامه ورزشي تلويزيون پخش مي‌شد. روي ارسال از كنار، علي دايي استادانه چرخيد و هنرمندانه توپ را به تور دروازه كره جنوبي دوخت. اين گل ديدني كه آن زمان فراتر از سطح فوتبال آسيا به نظر مي‌رسيد و اروپايي بود، گل چهارم ايران به كره جنوبي در آن بازي و سومين گل دايي به كره‌اي‌ها محسوب مي‌شد.

گل سيروس‌آباي به امارات
جام ملت‌هاي آسيا 1992 هيروشيما، بازي ايران و امارات و گل تماشايي زنده‌ياد سيروس قايقران... سيروس‌آباي كه خدايش بيامرزد، متخصص شوت از راه دور بود و اگر توپ به پايش جفت و جور مي‌شد، كمتر دروازه‌باني مي‌توانست مانع گلزني‌اش شود. قايقران با شوت از راه دور، از همان شوت‌هاي ديدني كه هنرش بود،‌ دروازه اماراتي‌ها را باز كرد.

گل نيمه مارادونايي خداداد به عربستان
جام ملت‌هاي آسيا 1996 امارات، مرحله گروهي، ايران 3 - عربستان صفر... پيروزي تاريخي مقابل سعودي‌ها را با درخشش خداداد عزيزي به دست آورديم. خداداد در اين بازي هر كاري دلش خواست كرد و اوج هنرش را هم روي همان گلي به رخ كشيد كه «مارادوناوار» مدافعان حريف را جا گذاشت و دروازه عربستان را گشود. آن گل خداداد هنوز هم جذابيت دارد و ديدنش بيننده ايراني را ذوق‌زده مي‌كند.

گل آقاكريم به كره جنوبي
جام ملت‌هاي آسيا 2000 لبنان، بازي يك‌چهارم نهايي ايران و كره جنوبي... در اين ديدار كريم باقري گلي زد كه نزديك به يك دهه در تيتراژ برنامه‌هاي ورزشي تلويزيون بازپخش مي‌شد. در روزي كه به تلخي بازي برده مقابل كره جنوبي را 2 بر يك باختيم، تنها گل ايران با شوت از راه دور آقاكريم به ثمر رسيد. به هر حال يك كريم بود و يك عالمه گل قشنگ 20، 30، 40 متري! به تاريخچه بازي‌هاي ملي و باشگاهي كه نگاه كنيد، كريم از اين گل‌ها كم ندارد.

شاهكار دايي و گلزني تا پاي جان!
جام ملت‌هاي آسيا 1996 امارات، بازي رده‌بندي ايران و كويت... هنوز هم وقتي فيلم گل علي دايي در اين بازي را مي‌بينيم، شگفت‌زده از خودمان مي‌پرسيم يعني واقعاً گردن علي دايي نشكست؟! علي دايي روي ارسال از جناح چپ به سمت توپ يورش برد و با ضربه سر دروازه كويت را گشود و سپس روي گردن فرود آمد. اين گل نشانه غيرت و تعصب بي‌مانند علي دايي در بازي‌هاي ملي بود كه جانش را هم براي تيم ملي به خطر مي‌انداخت. او بي‌دليل آقاي گل جهان نشد.

... و حالا سردار جوان ايران
جام ملت‌هاي آسيا 2014 استراليا، مرحله گروهي و بازي ايران - قطر... آندرانيك تيموريان در روز روشن (!) توپ را از مدافع قطر مي‌دزدد و اشكان دژاگه را راه مي‌اندازد، اشكان سربالا و مسلط توپ را براي سردار ارسال مي‌كند و آزمون يك لحظه تلفيقي از دنيس برگ‌كمپ و رودفان نيستلروي مي‌شود و با چرخشي تماشايي مدافع حريف را قال مي‌گذارد و با ضربه‌اي آرام و فني دروازه قطر را باز مي‌كند. حركت منجر به گل سردار از گلش زيباتر است و خودش به اندازه 10 گل مي‌ارزد.
 


منبع: خبر ورزشی

telegram 19dey.com
علی فرجام منش    28 دی 1393 19:36
واقعا سردار بهترینه.هنوز هم تعجب میکنم چرا کیروش اونو جام جهانی نبرد؟ اون باید فیکس باشه. بجای شجاعی هم جهانبخش بذاره.چرا حالیش نیست؟ یه بچه هم می فهمه
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٠-١٣٩٣, ١٨:٠٨

   

پر مبحث ترین ها