سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گودرزی از تبانی در فوتبال خبر داد/انتقاداز رایج شدن ادبیات ناشایست در ورزش

آیا در ورزش تبانی نیست؟‌ هست، گزارش هایی به من رسیده که امیدوارم درست نباشد. صغر سن، زد و بند و کج‌خلقی وجود دارد و رسانه در اینجا ایفای نقش می‌کند. افشای این مشکل خودش این موضوع را موجه می‌کند،‌ در ورزش‌های دیگر شاهد شاخ و شانه کشیدن برای داور و مربی هستیم و می‌بینیم ادبیات ناشایستی رایج شده است.


وزیر ورزش و جوانان می‌گوید گزارش هایی از تبانی در ورزش به دستش رسیده که امیدوار است این موضوع درست نباشد.
 محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در گردهمایی مشترک معاونین وزارت ورزش و مدیران کل ستادی استان‌ها درباره موضوع فرهنگ، گفت: انقلاب ما بر اساس نگاه فرهنگی شکل گرفته پس بدیهی است مفهوم فرهنگ بر رگ و ریشه این جامعه شکل بگیرد و همه توجهات باید معطوف به آثار فرهنگ باشد. یکی از شاخص‌های توسعه پایدار، توسعه فرهنگی است و باید به فرهنگ نگاه سیستمی داشته باشیم.

وی افزود: ما همواره آسیب‌های فرهنگی را فارغ از رسانه بررسی می‌کنیم اگر در زمین ورزشی یک تبانی، دوپینگ و نارسایی فرهنگی اتفاق می‌افتد فکر می‌کنیم مدیریت نقش اساسی دارد البته بی‌تأثیر نیست اما نگاه سیستمی را باید در نظر بگیریم که رسانه هم به عنوان یکی از ارکان اثربخش در وضع موجود مؤثر است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در ورزش ایران از نظر اخلاقی و تربیتی مشکلاتی وجود دارد، تصریح کرد: از شما یک سؤال می‌پرسم البته جواب آن را می‌دانم؛ آیا وضع موجود از نظر تربیتی،‌ اخلاقی و فرهنگی در ورزش وضعیت مطلوبی است؟ اگر بگوییم بله خوشبینانه نگاه شده است. آیا در ورزش ایران دوپینگ داریم؟ بله یکی از رویکردهایی که دوپینگ را مباح جلوه داده این است که این امر در ورزش دنیا اتفاق می‌افتد که فکر می‌کنیم اگر در ایران آن را انجام ندهیم عقب می‌مانیم.

گودرزی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تبانی‌های ورزش کشور اظهار داشت: آیا در ورزش تبانی نیست؟‌ هست، گزارش هایی به من رسیده که امیدوارم درست نباشد. صغر سن، زد و بند و کج‌خلقی وجود دارد و رسانه در اینجا ایفای نقش می‌کند. افشای این مشکل خودش این موضوع را موجه می‌کند،‌ در ورزش‌های دیگر شاهد شاخ و شانه کشیدن برای داور و مربی هستیم و می‌بینیم ادبیات ناشایستی رایج شده است.

گودرزی با اشاره به خاطره‌ای در اوایل انقلاب خاطرنشان کرد: اوایل انقلاب در استادیوم شیرودی یک مسابقه فوتبال برگزار شد و دو تیم به روال سابق اصطلاحاً کل‌کل کردند اما تماشاگران شعار دادند که شئون مربوط به انقلاب را رعایت نکردید. چرا الآن به این موضوع دامن زده می‌شود و چرا رؤسای فدراسیون‌ها نسبت به این موضوع بی‌تفاوت هستند؟ از هیأت رئیسه یک فدراسیون سؤال کردم؛ آیا شما مقرراتی دارید تا با این مسائل برخورد کنید؟ گفتند بله، گفتم پس چرا برخورد نمی‌کنید؟ گفتند چون به جز شما از ما کسی نخواسته بود، بنابراین رؤسا و هیأت رئیسه در این موضوع دخیل هستند.

وی افزود: ذات ورزش رقابت است و هیجان و فریاد اما این فریاد نباید بر سر رقیب باشد. برای گذر از این وضع باید برنامه داشت که شامل نگاه سیستمی است. فرهنگ قرآنی هم در ورزش نفوذ نمی‌کند مگر اینکه مدیری آن را باور داشته باشد.

گودرزی در ادامه به نظام‌نامه فرهنگی اشاره کرد و گفت: این نظام نامه از سال 83 مغفول مانده بود و یک تکلیف قانونی و شرعی بود که معلوم نیست چرا انجام نشده بود. دوستان ما آن را از بایگانی بیرون کشیدند و یک سال روی آن کار کردند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به دیپلماسی فرهنگی در ورزش تصریح کرد: رفتار مدیر و تیم ورزشی ما باید از سایر ورزشکاران دیگر کشورها متفاوت باشد اما آیا چنین است؟ ما سفیرانی در میادین بین‌المللی داریم؟ یکی از این مصادیق را در اینچئون دیدید، رفتاری که اگر از سایر کشورها سر بزند حاشیه‌ساز نیست اما چرا برای ما اینقدر سر و صدا کرد؟‌ ما مدیران و رؤسایی را می‌بینیم که به دنبال ثبت هنجارها هستند و رسالت شایسته خود را انجام می‌دهند و برخی فدراسیون‌ها هستند که تلاش می‌کنند رکوردی را افزایش دهند اما این رکورد باید با آمپول زدن افزایش پیدا کند؟‌
برچسب ها: فدراسیون‌ ، آمپول ، وزیر ورزش ، گودرزی ، تبانی ، دوپینگ

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩٣, ١۴:۴٩

   

پر مبحث ترین ها