سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دادكان:با یک بشکن پرسپولیس را می چرخانم

بروز شده : ۵-٠٢-١٣٩۴, ١١:٢٩    نسخه چاپی    
من بعید می دانم که سرخابی ها را به شخص بدهند اما ان شالله که محقق شود و اینکه هر کسی که می خرد این را باید بداند که پول صرفا نمی تواند یک تیم را بچرخاند. یک بخشش پول است حالا شاید بخش مهمی باشد اما اگر آدم ها فکر کنند که تنها پول راز موقیت برای تیم داری است نیست،


 گفتگو با رئیس سابق فدراسیون فوتبال که این روزها از او به عنوان مدیرعامل احتمالی پرسپولیس نام برده می شود، در شرایطی خاص امکان پذیر شد. این گفتگوی سه ساعته آنقدر تیتر و نکته داشت که واقعا انتخاب تیتر برای گفتگو با محمد دادکان کار راحتی نبود. 

او مثل همیشه بی پرده و رک حرف هایش را زد و به قول خودش به سکوت بسیاری از اهالی فوتبال و ورزش تلنگر زده باشد. وقتی محمد دادکان برای سکوت بسیاری ابراز تاسف کند، آن وقت است که باید برای وضعیت آینده فوتبال و ورزش کشور نگران بود.

 

اظهارات دادکان را در ادامه می خوانید:

 

* بهانه ای که باعث شد ما برای مصاحبه پیش شما بیاییم بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس بود. به هر جهت آقای هدایتی اعلام کرده که می خواهد باشگاه را بخرد و گفته است که گزینه اول مدیرعاملی پرسپولیس شما هستید، نظر شما درباره وضعیت کنونی پرسپولیس چیست و آیا با واگذاری باشگاه به اشخاص و نه فقط آقای هدایتی، اوضاع پرسپولیس بهتر می شود یا اتفاقات دیگری می افتد؟

- بسم الله الرحمن رحیم، من هم خوشحال هستم که در خدمت شما هستم ولی قبل از اینکه سوال را جواب بدهم می خواهم بگویم که گزینه مدیرعاملی نیستم و همیشه آرزوی موفقیت برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می کنم، نه صرفا که باشگاه پرسپولیس باشد و امیدوارم هر دو باشگاه موفق باشند. حالا آقای هدایتی امروز اسمش برای خریدن باشگاه مطرح است و امیدوارم که بحث فروش باشگاه و مزایده اش محقق بشود و واقعا بتوانند اشخاصی که دارای شرایط خوب هستند این باشگاه را بخرند که من بعید می دانم که به شخص بدهند.

 

* یعنی شما می گویید که ۹ اردیبهشت چنین اتفاقی نمی افتد؟

- من بعید می دانم که به شخص بدهند اما ان شالله که محقق شود و اینکه هر کسی که می خرد این را باید بداند که پول صرفا نمی تواند یک تیم را بچرخاند. یک بخشش پول است حالا شاید بخش مهمی باشد اما اگر آدم ها فکر کنند که تنها پول راز موقیت برای تیم داری است نیست، آن هم در فرهنگ ما و در کشور ما که داشتن یک تیم و چرخاندنش کار سختی است. از نظر حواشی منظورم است و نه تیمداری کردن. در ایران اینطوری است و این شرایط را دارد. وگرنه پرسپولیس ۲۲ بازیکن است و با کادر و همه چیزش ۲۵ تا نمی شوند. شما می خواهید ۲۵ نفر را اداره کنید و این همه مشکلات. چرا؟ من از شما می پرسم؟

 

* بالاخره این باشگاه مشکلات گذشته را دارد، بدهی های انباشته زیاد دارد و مدیران هم تاثیرگذار بودند در این ماجرا...

- حالا ما بگوییم اگر همه بدهی های پرسپولیس را دادند، مشکل ندارد؟

 

* یکی از مشکلات را گفتم...

- شما یکی را گفتید، شما ببینید مدیریت چه بلایی سر این باشگاه آورده است، ولی الان کجا هستند؟ وزارت ورزش و معاونش را می گویم. ان شالله که حرف می زنیم ناراحت نمی شوند. کجا هستند؟ آن روزهایی که می گفتند می خواهند بهترین دوران استقلال و پرسپولیس را ایجاد کنند؟ کو؟ کجا هستند؟ ۷ مدیرعامل آوردند، شما برو بدترین و عقب افتاده ترین کشورهای دنیا، حالا نمی خواهم اسم ببرم که تیمداری اش در حد صفر است، ببین در طول ۱۲ -۱۳ ماه، ۷ مدیرعامل عوض کردند...

 

* سه سرمربی هم عوض کردند...

- می شود؟ بعد هم می گویند ما پول آوردیم، اسپانسر آوردیم. به چه درد مردم و پرسپولیس خورد؟ همه را فراری دادند. بعد می گویند راهکار بدهید، راهکار این است که شما بروید، دیگه از این راهکار بهتر؟ بودن شما چه نفعی به حال پرسپولیس واستقلال داشت؟ نمی خواهید قبول کنید این راه را اشتباه رفتید؟ با گزینه هایی که انتخاب کردید، با پول هایی که بی حساب و کتاب ریختید در شکم این باشگاه. مدیریت نتوانستید بکنید. الان هم دو مدیرعامل دعوا می کنند که من مدیرم، آن یکی هم می گوید من مدیرم. شما بروید ببینید یک جای دنیا همچین چیزی وجود دارد؟ دلم می خواهد شما پشت صحبت های من شما هم بگویید. بگویید آقای دادکان گشتیم یک رفرنس پیدا کردیم که در تیم شیر و بز افغانستان، آنجا یک همچین اتفاقی افتاده است. هیچ جای دنیا در عرض یک سال ۷ مدیرعامل و ۷-۸، ۱۰ تا مربی عوض بدل شوند با کمک هاشون و بروند و یک گروه دیگر بیایند. پول مربی ۶ میلیارد تومان، اصلا شما این را می دانستید؟ پرداخت شده. که چی؟ پول کی را داده اید؟ بعد می گویند شخص است و اسپانسر است. رانتش را به آن اسپانسر داده اید. اگر کسی نمی گوید من می گویم. باز هم مردم ضرر کردند. شما می گویید یکی عاشق بود آمد و پول داد. بهش رانت دادید. اگر نه او که نمی آید پولش را بدهد. امتیاز ازت می گیرد و پول می دهد. خب چیکار کردید؟ چی شد آخرش؟ پرسپولیس چه جایگاهی دارد؟ چند تا تماشاگر دارد؟

 

* کاندیدای سقوط است...

- یک بازی آمدند و آن هم فقط بحث اخلاقی بود نسبت به عربستان.

 

* رایگان هم بود...

- بحث اخلاقی جلوتر از رایگان بودن بود. مشکلاتی که در جده پیش آمده بود همه به هم اس ام اس می دادند و در وایبرها می زدند به خاطر اینکه بزنیم در دهان عربستان مردم بیایید. بازی بعدی چی شد؟

 

* ۱۰ هزار نفر هم نرفتند...

- خب پس در هیچ کاری اش موفق نبودی، پس چرا اینقدر اصرار دارید که من این کار را بکنم؟ خب نکن. بده دست کسانی که بلد هستند.

 

* شما یک مناظره رادیویی اول فصل با آقای امیررضا خادم داشتید...

- قبل از فصل بود.

 

* شما گفتید به آقای خادم که شما پهلوان هستید و توصیه هایی به آقای خادم کردید که وجهه اش را حفظ کند. ناراحت هم شد. ظاهرا پیش بینی ها و توصیه های شما درست درآمد...

- گفتم به هفته هفتم نمی رسد. هفته هفتم هم دعوا شد و مدیرعامل رفت. به چه دلیل؟ به این دلیل این کار برای خودش رمز و رموزی دارد و فوت کوزه گری دارد. همه در این مملکت دوست دارند مدیر شوند. یارو دکترا می گیرد دوست دارد مدیر شود، قهرمان است دوست دارد مدیر شود. بابا مگر می شود؟ در هر جا که مثلا دکترا می گیرند، دوست دارند همان موقع مدیر شوند. قهرمان است دوست دارد مدیر شود. بابا نمی شود. مدیریت شرایط خاص خودش را دارد. هی می گویند ما به دنبال راهکاریم اما به ما راهکار نمی دهند. بهترین راهکار این است که شما بروید. یعنی شما فکر می کنید نبودید پرسپولیس بدتر از این می شد؟ استقلال این شرایطی که دارد بدتر از این می شد؟ ببین شما بودید این است، نبودی فکر می کردید بدتر می شود؟ به خدا بهتر می شد. اینها هی می گویند ما آمدیم که پرسپولیس دیگر از دولت پول نگیرد. یکی بیاید پولش را بدهد. خب چی شد؟ ۷ تا مدیرعامل بیاید؟ آن مشکلات هم برای مدیران عامل پیش بیاید؟

 

* بهتر است به این ماجرا هم بپردازیم. شما آن زمان که رئیس فدراسیون فوتبال بودید، دو ساختمان برای استقلال و پرسپولیس خریدید که در قیمت گذاری اموال باشگاه ها، جزو آن اموال است و قیمت دو باشگاه هم ۲۹۰ میلیارد تومان تعیین شده است. یک بار گفته بودید که این مدیرانی که آمدند در طول سال های پس از رفتن شما از فدراسیون، حتی یک ساختمان هم به ساختمان های دو باشگاه اضافه نکردند، زمین تمرین اضافه نکردند. خب این همه هزینه به صورت چند ده میلیاردی خرج بازیکن و مربی می کنند، چرا مدیران زیرساختی فکر نمی کنند؟ آکادمی و کمپ تاسیس نمی کنند و نمی خرند؟

- من از شما این سوال را می کنم و از کسانی که الان صحبت من را گوش می دهند. اینها برای این می آیند که خدمت کنند؟ خدا شاهده برای اینکه خودشان را مطرح کنند می آیند. خدا شاهده. کسی که برای خدمت می آید دور شکمش نود است، می رود ۱۱۰ می شود؟ می شود؟ خدمت بکنی ۲۰-۳۰ کیلو اضافه وزن بیاوری؟ غصه مردم را باید بخوری. همین ها دنبال این هستند که کدام کانال صدایشان می کند که صبح بروند. خودشان را مطرح کنند، در آینده هم برای نمایندگی مجلس ثبت نام کنند. حالا شما صبر کن، ببین همه آنهایی که آن زمان گفتم چه کسانی برای مجلس ثبت نام می کنند.

 

* زمزمه هایش هم هست. در همین برنامه 90 گذشته عادل فردوسی پور به محمد حسین نژاد فلاح گفت که آیا می خواهد نماینده مجلس شود یا نه...

- من این سوال را دارم، آقای نژاد فلاح قابل احترام. اصلا فکر می کرد مدیرعامل پرسپولیس شود؟ یعنی ما یک صف بندی نمی کنیم؟

 

* قائم مقام است، مدیرعامل نیست...

- آن شب به عنوان مدیرعامل بود. نه ایشان، نه آقای رویانیان، واقعا نمی خواهم اسم از کسی در استقلال و پرسپولیس ببرم. اینها اصلا می دانند مدیریت در فوتبال یعنی چی؟ مدیریت در ورزش یعنی چه؟ همین که به آنها پست را می دهی، می گیری؟ برای چی می آید؟ برای خدمت؟ قرآن را بگذارید جلویش بگوید من برای خدمت آمده ام، به ولله فقط برای مطرح خودشان می آیند. جیب خالی، پز عالی، برای مطرح کردن خودشان می آیند. شما می دانی اینجا کار کردن سخت است. شرایط مهیا نیست، برای چی می آیید؟

 

* تیمی که ۳۰ میلیون هوادار دارد، واقعا مدیریت کار سختی است. آقای رویانیان زمانی که مدیرعامل بود، برنامه های زیادی را برای باشگاه داشت، از تاسیس دانشگاه تا کارهایی که ایشان می گفت درآمدزایی می کنم و پرسپولیس را از کمک دولت بی نیاز می کنم...

- در هفت کشور دنیا دفتر نمایندگی درست می کند.

 

* وقتی رفت، بیش از ۱۰۰ میلیارد با بدهی مدیران قبلی بدهی به جا گذاشت، آقای رویانیان با شما مشورت می کرد، من یادم می آید یک مراسمی شما را دعوت کردند تجلیل از پیشکسوتان باشگاه پرسپولیس.

- بله، من را هم دعوت کردند به آن مراسم.

 

* صحبتی با شما کرده بودند که آقای دادکان ما چه کار کنیم؟

- قبلش به من گفت که بروم یا نه که من همان موقع صحبت کردم و تیتر روزنامه ها هم شد. تیتر این بود که آقای رویانیان، هم آبرویت را می گذاری و هم آرزویت را. خدا شاهد است. وقتی رفت گفت آقای دادکان راست گفت. هم آبرویم را گذاشتم، هم آبرویم را. خب برای چی می آیی؟ وقتی نمی دانی پس چرا می آیی؟ اسم بازیکنان را نمی شناسی، آن وقت این جای تاسف ندارد، آن مدیرانی که در وزارت ورزش امروز می روند و اینها را می آورند، ۷ تا مدیرعامل عوض می کنند. شما باید از اینها بپرسی، هر روز تقسیم کار می شود در هیات مدیره، آدم های جدید می آیند. شما اصلا می توانید قبول کنید؟ جواب هیچ کسی را نمی دهند. هر موقع می آیند خیلی راحت و آرام، حالا یک اشتباهاتی شده درست می کنیم. که چی؟ تمام شد فصل. چی را درست می کنید؟ من یک روز سوار هواپیما شدم، مهماندار هواپیما فهمید با آدم هایی که داخل هواپیما بودند. من با خانواده ام بودم. خلبان من را صدا کرد و من رفتم جلو و از من یک سوال کرد. گفت آقای دادکان چرا ما به مکزیک و پرتغال باختیم؟ من هم دیدم خلبان است، فوتبال را هم دوست دارد، اطلاعاتش هم خوب است. گفتم جواب این سوال شما را بعدش می دهم. یک سوال از شما می کنم و بعد جواب بده. خدا شاهده به روح مادرم. گفت بپرس آقای دادکان، گفتم شما چرا یک روز سر ساعت نمی پری؟ الان داری ما را با همه فامیل می بری به مالزی، ۴ ساعت و نیم تاخیر کردی، هر موقع شما سر ساعت پریدید، ما هم می رویم و پرتغال را می بریم. همه آدم هایی که می آورند باید به وزارت بخورد، عین خودشان هستند. بی هنر و بدون دوراندیشی و بدون بلد بودن کار. شما فکر می کنی می روند کی را می آورند؟ خدا شاهده بین خودشون انتخاب می کنند. به آقای خلبان گفتم شما هر موقع سر ساعت پریدی، شما مطمئن باش که ما مکزیک را می بریم. پروازی که سر ساعت می پرد، لوفتانزاست، تیمش هم می شود آلمان، ماشینش هم می شود آن. مال ما هم باید ماشینمان پراید باشد و پیکان باشد. آدم هایش هم باید من باشم و اینهایی که در وزارت ورزش و جوانان هستند. می روند چه کسی را پیدا می کنند؟ مثل خودشان. شما فکر می کنید آدم های قوی تر از خودشان را می آورند؟ بگه بیاید بایستد و بچرخاند. به ولله اینها نیست. می خواهند بمانند به هر شرایطی شده. پرسپولیس و استقلال و اصلا ببینید فوتبال کشور به کجاست؟ متاسفم که هیچ کس حرف نمی زند. متاسفم. ما ۱۵ ام دنیا بودیم ما را می کوبیدند. به ولله ۱۵ ام دنیا شدیم ما. که رئیس جمهور وقت، رئیس دولت اصلاحات، رفته بود اروپا که حالا ایتالیا بود آلمان بود کجا بود، برگشت آمد ایران، من را صدا کرد رفتم خدمت ایشان گفت آقای دادکان، صدراعظم آلمان من را دید گفت ایران پانزدهم است آلمان هفدهم. من فهمیدم تازه فوتبال چقدر پیشرفت کرده که صدراعظم آلمان از بالا بودن ما چقدر ناراحت است. حالا کی ناراحت است؟ حالا من این سوال را می کنم، کی ناراحت است؟ همه با خنده از کنار هم می گذرند. شما ببین هر روز راجع به سرمربی تیم ملی چه چیزهایی گفته می شود؟

 

* آقای دکتر، حالا ورزش و مشکلاتش که زیاد هستند. یک نمونه اش سر پاداش های قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در جام جهانی آمریکا که جالب است خود فدراسیون کشتی با وزارت ورزش توافق کرده اگر در جام جهانی آن هم در خاک آمریکا قهرمان شود پاداش نمی خواهد. از مشکلات ورزش بگذاریم. خود این فوتبال اینقدر مشکل و معضل دارد که آدم تعجب می کند از سکوت مجمع فدراسیون فوتبال. سکوت جامعه فوتبال و اتفاقاتی که دارد می افتد. مثلا دیروز داشتیم با آقای درودگر مدیرعامل کنونی نساجی و آقای پهلوان دبیرکل شما در فدراسیون صحبت می کردیم، می گفتند در دوره ریاست شما در فدراسیون، حقوق داوران لیگ برتر، لیگ یک، لیگ دو و فوتسال، ماه به ماه پرداخت می شده، درست است؟

- بله.

 

* الان سه سال است داوران پول نگرفته اند، خب این داور معلوم است به سمت کارهای خلاف برود، پرچم بفروشد، سوت بفروشد، آفساید بفروشد، پنالتی بفروشد، چرا حالا پول داوران را نمی دهند عجیب است... پولش کجا هزینه می شود؟

- من از شما می پرسم، چرا کسی نمی رود بپرسد و بنویسد؟ این واقعا برای جامعه مطبوعاتی شرم ندارد؟

 

* جامعه مطبوعاتی می رود و می نویسد، اما فایده ای ندارد...

- واقعا فدراسیون فوتبال پول داوران را ندارد بدهد؟ ندارد بدهد خب برود.

 

* وقتی پول نمی دهند، پس نباید توقع داشته باشند، داوران پاک سوت بزنند...

- نشدنی است. مگر می شود؟ وقتی خود داور می فهمد بالادستی اش هست، مگر می تواند خودش نباشد؟ بله هست، از من بپرسید به شما بگویم.

 

* شما چطور پول داوران را سر وقت می دادید؟

- شما بگو یک روز ما از فدراسیون رفتیم به جایی یک قران بدهکار باشیم. کی آمد بنویسد؟ کی آمد بگوید؟ به ولله یک ریال هم بدهکار نبودیم.

 

* به آژانس هواپیمایی یک قران بدهکار نبودید؟

- یک ریال هم بدهکار نبودیم.

 

* ظاهرا چند میلیاردی بدهی دارد فدراسیون فوتبال به آژانس هواپیمایی.

 

- - -

(محمد دادکان از جایش بلند می شود و به سمت تلفن دفترش می رود و به دفتر آژانس هواپیمایی سهند زارع زنگ می زند)

* دادکان: الو، سلام، دادکانم، حال شما خوبه؟ داود جان شمایی؟ گوشی را محبت می کنی بدهی به زارع؟

(آژانس سهند زارع گوشی را برمی دارد)

 

* دادکان: الو، آقای زارع، قربونت، من صدایت را روی اسپیکر گذاشته ام و دوست دارم که آنطوری که خودم نسبت به شما هستم همان را بگویم. اینجا صدایت دارد ضبط می شود، جان آن پدرت اگر غیر این است بگو، ما با شما در فدراسیون فوتبال، یک ریال از ما طلبکار بودی وقتی ما می خواستیم از فدراسیون برویم؟

- زارع: نه اصلا.

 

* دادکان: حساب شما را در کجا تسویه کردم؟

- زارع: در فرودگاه فرانکفورت.

 

* دادکان: آمدی در آلمان پولت را قبل از جام جهانی دادم.

- زارع: در فرودگاه فرانکفورت خدا بچه های شما را نگه دارد، پول ما را دادید.

 

* دادکان: پول شما را پس دادم یک گروهی دارند ضبط می کنند، الان چقدر طلب داری؟

- زارع: خیلی.

 

* دادکان: خیلی یعنی چقدر؟ تو را به خدا جان پدرت بگو.

- زارع: بالای یک میلیارد تومان.

 

* دادکان: از شما یک صد تومانی می خواستی؟

- زارع: نه دیگه شما گفتی بیا آلمان پولت را بدهیم.

 

* دادکان: گفتم بیا آلمان پولت را بگیر، قربونت زارع جان.

- - -

حالا کاری ندارد، همین جا را شما بروید بپرسید ببینید ما یک یک ریالی بدهکاریم؟ هر جا که من کار کردم. بگویند یک ریال، آمد در آلمان خداشاهده، گفتم اگر تیم ما برد تهران می دهم اگر باخت دیگر پاداش نمی دهم همین جا پولت را بگیر.

 

* شما با مربی هایی که کار می کردید، قرارداد می بستید اول یا اینکه مثلا می گذاشتید یک مدت بگذرد بعد قرارداد می بستید الان مربیان تیم ملی امید شش ماه است قرارداد ندارند، مربیان تیم های نوجوانان و جوانان الان قرارداد ندارند...

- شما بروید بپرسید، چرا نمی خواهید یک کسی بیاید و واقعیت ها را بنویسد؟ الان از پیش من رفتید بروید پیش آقای فرکی، پیش برانکو، پیش آقای سجادی، پیش آقای مایلی کهن، پیش آقای علی دوستی مهر، حمید علیدوستی، اینهایی که مربی ما بودند. بگو شما یک ریال از ما طلب داشتی؟ همه تسویه بودند. الان هتل آزادی، هتل استقلال، بپرسید زمان آقای دادکان، اوضاع چطور بود...

 

* هتل المپیک یک زمانی به خاطر بدحسابی به تیم های ملی در چند سال گذشته جا نمی داد...

- الان تیم های دانشگاه آزاد می روند، سریع جا می دهند، می گویند آقای دادکان، هر حرفی بزند همان است.

 

* این شیوه مدیریت چه فرقی کرده که آن موقع درآمد هست الان نیست؟ یا هست و عنوان می شود که نیست؟

- این دیگر بستگی به آدم ها و ذوق و هنرشان دارد که چطور دربیاری و چطور هزینه کنی. دخل و خرجت را بدانی. الان مگر تیم های ملی نوجوانان و جوانانمان این همه سفر نرفت؟ شما از علی دوستی مهر سوال کن، گفت آقای دادکان مشکل تیم ما چه بود؟ گفتم مشکل این بود که تیم شما این همه سفر رفت. همه بازیکنان اشباع شده بودند.

 

* تیم ملی جوانان دوره قبل که در میانمار اوت شد را می گویید؟

- آره به خدا، دوستی مهر هم گفت آره به خدا آقای دادکان، گفتم زمان ما شما می آمدی ۵ تا سفرمی خواستی من یکی می بردم. الان اصلا فدراسیون دقت نمی کند. هر چه سفر جور می شود می گویند آقا بروید. شما بچه ای که ۱۶-۱۷ ساله است را می بری آلمان. که چی؟ بعد از آلمان می بری بازی های آسیایی میانمار، در آلمان سیر می شود، که چی؟ کی کارشناسی کرد؟

 

* اینجاست که می گویند باید در مدیریت ورزشی، تخصص هم وجود داشته باشد...

- اینها دیگر به درد نمی خورد. باید نگاه کنی ببینی مدیریت چه کسی را دارد.

 

* آقای دادکان با این ناکارآمدی در فدراسیون، چرا مجمع فدراسیون پویا نیست؟ سکوت کرده؟ اساسنامه اشکال دارد؟ اعضای مجمع اشکال دارد؟ الان وزارت ورزش دارد یک اساسنامه مشترک می دهد به فدراسیون ها، می گویند بندهای عجیب و غریب هم دارد...

- خوب سوالی کردی، شما ببینید، چرا هیچکدام از روسای فدراسیون ها صدایشان درنمی آید؟ مگر اساسنامه را باید وزارت ورزش بنویسد؟ مگر مربی را می خواهند انتخاب کنند، وزارت ورزش باید کارشناسی کند؟ تو را به پیغمبر همه اینها را بنویسید، این به قهقرا رفتن است. شما فرض کنید حالا من رئیس فدراسیون بودم. از شما سوال می کنم. من می گفتم سرمربی کیه، آقای خادم، آقای سجادی، آقای گودرزی، شما بیا اعلام نظر کنید؟

 

* الان مربی تیم ملی بسکتبال را وزارت ورزش تایید کرده...

- بله، چرا؟ چون می خواهند کار را کوچک کنند و آدم های کوچک را بیاورند. اگر رئیس یک فدراسیونی الان این کار را می کند، شما بدان برای بقای ورزش كار نمی کند، برای بقای خودش این کار را می کند. وقتی دارند توی اساسنامه ها دست می برند، همین را بنویس که من می گویم. آقای رئیس فدراسیون، کلاهت رو بگذار بالاتر، که بیایند همه چی را از تو بگیرند که تو رئیس باشی؟

 

* خبر دارید که می گویند در یکی از بندهای اساسنامه مشترک و در برخی مجامع فدراسیون ها، رای وزیر به جای یک رای، دو رای حساب می شود، خیلی عجیب است، رئیس جمهور و بالاترین مقام کشور در هر انتخاباتی یک رای دارد، وزیر ورزش دو رای دارد، البته ظاهرا در پیش نویس آمده است. در ورزش های غیر المپیکی هم ظاهرا وزیر ورزش در عزل و نصب روسای فدراسیون ها نقش دارد...

- این را من نمی دانم و بی اطلاعم اما در حالت کلی می خواهم بگویم که دخالت هایی که می کنند تمام فدراسیون ها باید بدانند این یک روش منسوخ شده و عصر حجری است.

 

* فکر کنم قبل از انقلاب یک چنین اساسنامه هایی در ورزش داشته ایم. درست است؟

- بله اینها را دیگر الان نمی پسندند. اگر شما قبول نداری کسی را، نگذار کسی رئیس فدراسیون شود اما اگر کسی در مجمع رای آورد و رئیس فدراسیون شد، پس آدم کارشناسی است. کارشناس نباشد، هم سطح خودت است. شما آن روزی که یک نفر می خواهد انتخاب شود، نباید بگویی دبیرت را من می گذارم، نایب رئیست را من می گذارم. سرمربی خواستی انتخاب کنی باید بیایی توی کمیته ما، مگر شماها اظهر من الشمس هستید؟ شما اول ثابت کنید خودتان این کاره هستید، بعد بیایید کار را در دست بگیرید، من هم موافقم. شما ثابت کن متخصصی، ثابت کن می توانی سرمربی تیم ملی را انتخاب کنی، بیا انتخاب کن. ولی واقعا جای تاسف است برای آن فدراسیون هایی که برای اینکه در آن پست بمانند همه شان سکوت کرده اند.

 

* این تدوین اساسنامه مشترک تحمیل است؟

- نه تحمیل نیست، ذلت است. تن به این ذلت می دهند که بمانند. آقای رئیس فدراسیون، ۴۰ رئیس فدراسیون هستید، یکی از شما بگویید این اساسنامه را قبول ندارید.

 

* یک نفر هم نگفته...

- هیچ کس هم نمی گوید.

 

* حالا تکلیف فوتبال و کشتی و قایقرانی که با مجامع جهانی ارتباط دارند چیست؟ یک وقت تعلیق نشوند...

- الان مگر نایب رئیس اول و نایب رئیس سوم در بخش بانوان و دبیرکل را در فدراسیون فوتبال نگذاشتند؟

 

* تازه می گویند خلاف اساسنامه بوده برداشتن این افراد و حتی گذاشتن جایگزین هایشان...

- برداشتننشان را وزارت انجام داده است. ولی کار را چه کسی انجام داده است؟ فدراسیون فوتبال. دیگر مجمع بین المللی نمی آید که دخالت کند. تحمیلی از طرف آنها بوده، سفت از طرف من بنویس، آقای کفاشیان هم به این خواری تن در داد و قبول کرد که در فدراسیون این همه دخالت کنند.

 

* تا خودش بماند...

- بله برای اینکه خودش بماند. پس برای من؟ برای مردم؟ برای ملت؟ برای آبرو؟ به خدا هیچکدام. فقط برای اینکه بمانند. اگر نه می شود که یک نایب رئیسی که برای تو تلاش کرد که تو رای بیاوری و رئیس شوی را آنطور کنار بگذاری؟

 

* سیدمحمد هادی آیت اللهی، برای کفاشیان ۴۰ رای جمع کرد، با شما هم دوست بود؟

- نه، می شناسمش به عنوان رئیس هیات اما هیچ موقع دوست نبودیم.

 

* یک بار مصاحبه کرده بود و گفته بود در رئیس شدن صفایی فراهانی و شما و کفاشیان نقش مهمی داشته ام و هیات ها را به خط می کردم...

- یک بخشی اش را راست می گوید اما اگرخودش هنر داشت خودش رئیس می شد، برای کسی رای جمع نمی کرد. در وجود خودش نمی دیده.

 

* همین آقای مهدی محمد نبی هم خیلی در رئیس شدن دوباره کفاشیان نقش داشت اما کنارش گذاشت...

- بله، البته اینها خودشان شرایط احراز را ندارند، می گویند حالا من بروم یک کاری کنم و به یکی دیگر رای بدهم و کاری کنم که او هم من را بیاورد. شما نایب رئیسی که تلاش کرد شما رای بیاوری گذاشتی کنار و نایب رئیسی که خودت نمی خواستی آوردی، بعد هم می گویی استقلال فدراسیون؟ دبیر فدراسیون را شما آوردی؟ نایب رئیس خانم ها را شما آوردی؟ الان هم همه اینهایی که راجع به آقای کی روش می گویند سفت از طرف من بنویس، همه دروغ است. جنگ زرگری بین وزارت و فدراسیون است. هیچ کدامشان کی روش را نمی خواهند. به ولله کی روش را نمی خواهند. دیگه بالاتر از ولله هست؟

 

* شما بندهای قرارداد کی روش را دیدید؟

- شنیدم و همان هایی بود که نوشت شده بود.

 

* خوب تنظیم شده بود؟

- نه.

 

* بعضی منتقدان می گویند ترکمن چای بود، شما موافقید؟

- اصلا همچنین چیزی توی قراردادها نیست. ولی چرا؟ ضعف من باعث می شود همه امتیازها را بدهم.

 

* الان مالیات کی روش هم محل بحث است. خیلی بیشتر از آن چیزی است رسانه ها می گویند. جرات نمی کنند رقمش را اعلام کنند. مالیات برانکو در تیم ملی را هم شما می دادید؟

- بله فدراسیون فوتبال می داد. البته می توانی قبول نکنی، در تعهداتت است، می بندی مالیات را من می دهم یا نمی دهم.

 

* می گویند اداره مالیات گفته قانونی هست ارگان هایی مثل فدراسیون یا باشگاه ها مالیات مربی ها را ندهند و خود مربی ها باید پرداخت کنند...

- خب قرارداد اینطور بوده که فدراسیون قرارداد آقای کی روش را پرداخت کرده است. یا چک بین راهی داد. مهم این است که مالیات پرداخت شود. حالا مسئولیتش را یکی می پذیرد.

 

* شما با حضور آقای کی روش موافقید؟ البته اگر کی روش را پکیج ببینیم، در بخش فنی و مدیریتی که البته انتقاد وزارت بیشتر به بخش مدیریتی کی روش است یا مسایلی که اسدی دبیرکل فدراسیون به کی روش گفته که سرپرست تیم ملی را باید فدراسیون بگذارد یا چه کسانی اطراف تیم ملی باشند را باید فدراسیون تعیین کند و مترجم باشد یا نباشد، مشاورهای کی روش باید بروند، اینها درست است؟

- اینکه سرپرست بگذارند حق فدراسیون است حق وزارت ورزش نیست. حق فدراسیون فوتبال است اما شما از دبیر فدراسیون این سوال را بپرسید اینی که می گویی حق ماست، حق فدراسیون این بوده که شما از وزارت تحمیل بشوید؟ این را هم بگویید، چه اشکالی دارد؟ اما من حرف حقیقت را می پذیرم. حق فدراسیون است که سرپرست بگذارد. ولی حق فدراسیون نیست کمک مربی بگذارد، می تواند پیشنهاد بدهد. سرمربی است که باید انتخاب کند.

 

* شما در کل موافق هستید با حضور آقای کی روش؟

- فنی با حضور کی روش موافقم.

 

* با اینکه منتقدانش می گویند در جام ملت ها و جام جهانی نتیجه نگرفته ایم؟

- نتیجه نگرفته ایم در جام ملت ها و جام جهانی. دوره ما در جام جهانی آلمان ما ۲۵ ام شدیم منفور شدیم من و برانکو، الان ۲۸ ام شدند، آن وقت شدند سپاه ملی. آن محیط جو است که درست می کنند. من می خواهم این سوال را بپرسم. کی روش فوتبال را بلد است اما اختیاراتش این نیست. من همیشه گفته ام. آن موقع که همه ایران دنبال این بودند که کی روش را بردارند من گفتم بماند. شما مصاحبه من را بخوان.

 

* بعد از لبنان در مقدماتی جام جهانی؟

- زنگ زدم به آقای کفاشیان، داره ضبط می شه شما برو از خودش بپرس.

 

* البته خودش هم تایید کرده بود همان زمان...

- گفتم به کفاشیان گول نخوری کی روش را برداری، این فشارها همیشه هست، پایش وایستا. و وایساد و موفق شد. کی روش خدایی کار بلد است. نظم و دیسیپلین را نه با کلانتری، نه با زور، نه بار جنگ، به تیم داده است.

 

* شما خودتان از کسانی بودید که بازیکن سالاری مبارزه کردید، فکر کنم کی روش یک دوجین بازیکن را از تیم به خاطر همین مساله کنار گذاشت...

- خدایی اش این کارش درست بود. ولی اختیاراتش خارج از مسایل فنی است. مثلا همین که کی روش بگوید سرپرستش کی باشد، یا بازی تدارکاتی جور کند، چون باید پیشنهاد بدهد تا فدراسیون قبول کند. اما اینقدر ما کند ذهن هستیم و فشل عمل کردیم که ایشان فهمیده است شتر را دم کدام خانه بخواباند. همه امتیازات را هم گرفته است ولی حالا وزارت ورزش آمده است که این امتیازات را بگیرد. اصلا به وزارت ورزش ارتباط ندارد. از اختیارات وزارت ورزش نیست. به ولله نه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال کی روش را نمی خواهند و دارند با مردم بازی می کنند و جرات این را ندارند که بگویند کی روش برود.

 

* کی روش به نظر شما می رود یا می ماند؟

- به نظر من با شرایطی که هست نباید بماند. برای کی بماند؟ نه وزارت ورزش می خواهدش نه فدراسیون فوتبال، یک موقع برای من تیتر زدند قبل از جام جهانی، دوست دارم بروید و در بیاورید. تیتر زدند که تیم ملی باید با مربی ایرانی به جام جهانی برود. دو تا از مربی ها به رئیس جمهور نامه نوشته بودند که تیم دارد بدون مربی ایرانی به جام جهانی می رود. من هم در روزنامه جواب دادم مربی ایرانی سه چهار نفر روی نیمکت است. فرکی سجادی و شاهرخی. ولی تا من هستم برانکو هم هست. بروید تیتر را بخوانید و وایسادم. شما فدراسیون فوتبال نمی خواهی کی روش را؟ قشنگ صدایش کن، تمام کن برود پی کارش. این بازی ها چیه با وزارت ورزش درست کردی؟

 

* کی روش را ممنوع الخروج هم کردند...

- اصلا این بازیها یعنی چه؟چرا این همه باعث می شوی ایران در دنیا کوچک شود؟ چرا؟ قشنگ کی روش در اتاق، آقا ما شما را نمی خواهیم. خداحافظ.چند وقت است می گویی ما می خواهیم، هیات رئیسه نمی خواهد می خواهد، وزارت می خواهد وزارت نمی خواهد، دارم به شما می گویم ولله نه وزارت ورزش و نه فدراسیون فوتبال کی روش را نمی خواهند. حالا کی روش چطور می خواهد بماند؟

 

* مردم چون می خواهند...

- به خاطر مردم است و مردم می خواهند ولی در چارچوب با کی روش قرارداد بسته نشد.

 

* سر پیراهن تیم ملی هم دعوا بود. دوره شما با پوما قرارداد داشتید، کیفیتش هم خوب بود...

- کیفیت بد باشه، به کی روش چه ارتباطی دارد؟ ولی شما ببین چه اختیاراتی به کی روش داده اند که راجع به پیراهن و کیف و ساک و همه چیز ایراد می گیرد، چرا؟ ضعف از فدراسیون است که این، این کارها را می کند. وقتی این کار را کرد و گفت نمی پوشم صبح باید بگی ۱۰ درصد قراردادت کم شد. برو شکایت کن. عین مصاحبه اش را نشان بده. ایشان که نمی تواند این حرف را بزند. ولی دندان های ما را شمرده است. یکی از مربی ها یک مصاحبه ای کرده بود، آقای اصغر شرفی، گفته بود دلم می خواست کی روش می خورد به دادکان. خودش هم مربی تیم ملی بوده، یعنی من دعوایی ام؟ یعنی من خدای نکرده می رفتم یقه کی روش را می گرفتم؟ نه، آن چیزی که امضا می کردم به آن پایبند بودم و آن چیزی که او امضا کرده است وادارش می کردم به آن پایبند باشد. متاسفانه نیست و آن وقت چطور دم از این می زنیم که دارم کار را می برم جلو و کرسی می گیرم. همه این کرسی ها را ما داشته ایم. در فیفا و ای اف سی و کمیته اجرایی بودیم و همه اینها مال ایران بوده و همه را از دست داده ایم و داریم نایب رئیسی کجا را می گیریم؟ غرب آسیا تبدیل شد به آسیای میانه، ۵ سال آقای حسن غفاری  بوده، کفاشیان می خواهد برود جای حسن غفاری. چرا هیچ کس نمی نویسد؟ شما هم شاید ندانید، ۵ سال نایب رئیس غرب آسیا آقای حسن غفاری بوده، ما معرفی کرده ایم. از زمان آقای صفایی بود و زمان ما هم ما معرفی کردیم. بعد می خواهیم تازه برویم آن را بگیریم، بعد می گوییم نایب رئیسی را می خواهیم بگیریم. بابا ما اینها را داشتیم. هیچ کس هم نمی نویسد.

 

* البته برای گرفتن این کرسی رقیبی هم ندارد...

- ۴ تا نایب رئیس داشت ای اف سی که شد ۵ تا. آسیای میانه اضافه شد. یعنی ما نایب رئیسی غرب آسیا را داشتیم. حالا دارد تبدیل می شود به آسیای میانه. مال ما بوده و در اختیار حسن غفاری بوده. سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶. بعد آقای غفاری را از غرب آسیا برداشتند و رفتند آسیای میانه را درست کردند. در آسیای میانه الان می خواهند نایب رئیسی اش را به ما بدهند.

 

* مهم نیست یعنی؟

- هیچی، نه، ما بودیم. ما کرسی کمیته اجرایی را از دست دادیم. ما در کمیته اجرایی اجرایی عضو بودیم. زمان خود من، زمان آقای صفایی فراهانی. ما آن را از دست دادیم که نایب رئیسی آسیای میانه را بگیریم؟ چرا پشتش نمی گوییم نایب رئیسی آسیای میانه؟ می گوییم نایب رئیسی ای اف سی.

 

* از این پست نایب رئیسی ای اف سی می شود استفاده کرد؟

- از تنها پستی که می شود استفاده کرد، فقط کرسی کمیته اجرایی ای اف سی است.

 

* سوال درباره برانکو ایووانکویچ می خواهیم بپرسیم. این قضیه که برانکو در برنامه 90 گفت که توافقی از فدراسیون جدا شده است صحت دارد؟

- صحت دارد، چرا باید خلاف بگوید، برانکو آدم با شخصیتی است و خوبی اش این است که اینجا زیاد نماند و رفت. اگر زیاد می ماند یک چیزهایی را یاد می گرفت. برانکو ۳۷-۳۸ روز از قراردادش مانده بود که من به او گفتم ایران نیاید و برود. بیاید ایران که برایش جو درست کنند؟

 

* توی 90 هم گفت که در رختکن تیم ملی کاغذی به برانکو داده اند که امضا کند...

- آقای فردوسی پور بود که به برانکو گفت آقای دادکان از شما نامه ای داد گرفت که برانکو گفت قبلش من توافق کردم.

 

* در ماجرای قرارداد برانکو که می گفتند نامه بدون سربرگ را شما امضا کرده اید درست است؟

- نه اصلا، اینها همه اش حرف است. آقای برانکو ۳۷-۳۸ روز از قراردادش مانده بود که من گفتم برود و نوشتم آزاد است که برود.

 

* پاداشش را کامل گرفت؟

- پاداش که تیم رفته جام جهانی و باید به او می دادند و این در همه دنیاست.

 

* برانکو پس از کنارگذاشتن شما، پاداش را نگرفت و مجبور به شکایت از فدراسیون شد و البته فدراسیون را هم محکوم کرد...

- باید پاداش می دادیم به برانکو. مگر به کی روش ندادند؟ از پول فیفاست مال ایران نیست. فیفا هر تیمی که در جام جهانی شرکت کند ۷ میلیون فرانک سوئیس می گیرد. از آن پول ۱۰ درصدش مال سرمربی است که می شود ۷۰۰ هزار فرانک.

 

* برانکو برای آمدن به پرسپولیس با شما مشورت نکرد؟

- نه، برانکو خودش یکی مربی سرشناس و حاذق و کاربلد است و تشخیص داده که بیاید.

 

* اگر مشورت می کرد منصرفش نمی کردید؟

- اگر از من می پرسید می گفتم با تعمق بیشتری بیاید. باشگاهی که متولی اش وزارت ورزش است و نمی داند چی به چی است و هفت مدیرعامل را عوض کرده است، دو مدیرعامل همزمان داردو هیات مدیره هر روز عوض می شود، با این وزارت ورزش و تصمیمات سر به هوایی که می گیرد، مگر می شود کار کرد؟ اگر برانکو از من می پرسید می گفتم آقای برانکو خیلی شرایط سختی دارد. حالا که دیگه خودت می دونی و این تصمیمات دارد در وزارت ورزش و جوانان گرفته می شود بدون کارشناسی. بدشان را نمی گویم. نمی دانند ولی شهرتش آمده در روح و جسم و وجودشان و دوست ندارند رها کنند.

 

* دوباره بحث پرسپولیس شد، استقلال و پرسپولیس ویترین وزارت ورزش و جوانان هستند، چرا نمی خواهند این ویترین خوشگل باشد؟

- می خواهند، اما نمی توانند، چرا قبول نمی کنید؟ ویترینش کسی دلش نمی خواهد خوشگل باشد؟ دوست دارند، اما نمی دانند خداشاهده، نمی خواهند از کسی استفاده کنند. اینقدر (نوک انگشتش را نشان می دهد) می دانند با همین اینقدر می خواهند کار را بچرخانند. اگر کاربلد بودند که اینطور می شد. هی هم می گویند ما از خیلی ها راهکار خواستیم. راهکار ندادند. راهکار این است که شماها بروید. دیگه راهکار بهتر از این؟ هیچ کس مثل من از این شفاف تر میگه؟

 

* اگر به شما پیشنهاد بدهند دوباره به فدراسیون فوتبال برگردید، برمی گردید؟

- می گویند که تا یار که را خواهد و میلش به که باشد. اینها همه مثل هم هستند.

 

* در هشت سال گذشته، سالی دو بار خبر می آمد که ممکن است شما به فدراسیون فوتبال برگردید، پس از پایان دوره علی آبادی و حضور سعیدلو مطرح شد، بعد دوره عباسی و بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، راستی شما قرار بود با علی آبادی مراسم آشتی کنان داشته باشید؟

- من با ایشان قهر نیستم. من ایشان را اصلا در ورزش قبول ندارم برم آشتی چه بکنم؟ ایشان اعتباری در ورزش ندارد. خیلی تلاش شد که با ایشان حرف بزنیم. خدایی اش هم قهر نیستیم. من گفتم ایشان مال این کار نیست. من گفتم شما برای چی کسی که نمی داند چی به چی است را می گذارید جایی که این همه افکار عمومی و جوانان اینجاست؟ آخر سر چی شد؟ من یک شعر برایش از سوئیس خواندم تلویزیون هم به من گفت تند بوده، گفتم "دود اگر بالا نشیند کسر شان شعله نیست، کف اگر بر روی آب است، کف دریا در بود". من گفتم شما کف روی آبی و میری. ما خاک این ورزش را خورده ایم می مانیم. چی شد؟ رفتند. ولی مزه اش زیر دندانش است. الان بهش بگویید کجا دوست داری بروی؟ همه می گویند دوباره ورزش. چرا قبل از آن کسی عکس سه در چهار از اینها نمی انداخت. حالا آمدند و مزه اش رفت زیر دندانشون. آنهایی که مدیرعامل شدند چرا نمی روند؟ هر روز درباره پرسپولیس و استقلال حرف می زنند. آقا رفتی برو دیگر. شما که مال ورزش نیستی آوردنت. برو. نمی ره. خرج می کنه که دوباره برگرده.

 

* سازمان تربیت بدنی تبدیل به وزارت ورزش و جوانان شد، ورزش ضرر کرد؟

- بله، چون جوانان اومد کنارش ورزش ایران ضرر کرد. بخش جوانان هم سوخت، الان چه کاری برای جوانان در حال انجام است؟ چرا کسی راجع به مسایل جوانان از وزیر چیزی نمی پرسد؟ همه اش راجع به ورزش است و بخش جوانانش سوخت.

 

* در ۷-۸ سال گذشته چرا شما تمایلی به بازگشت نشان ندادید آقای دادکان؟ در همه دوران ها پس از علی آبادی اسم شما را مطرح می کنند...

- ما جاده صاف کن هستیم. ما را مطرح می کنند آن می آید. الان هم یکی از نزدیکان رئیس جمهور با من تماس داشتند همین را گفتم. اسم من مطرح می شود و کس دیگری می آید. خدا شاهده این را گفتم. مصاحبه را که بخواند خودش می داند چه کسی را گفتم. شما هم نمی خواهید. برداشتن اینها چه کار دارد؟ فوتبال درست کردن چه کار دارد؟ ۲۵ تا بازیکن و سرپرست و مربی پرسپولیس، گفتم من با یک بشکن می چرخونمش. ۲۵ تا آدم. به خدا بیشتره؟ ۲۵ تا آدم و چند مربی و سرپرست، با یک بشکن می چرخد. ولی نمی خواهند. کار را ببینید به چه کسانی می دهند!

 

* اشکال کار از وزارت ورزش است یا دولت؟

- اشکال اول از همه از دولت است که چنین آدم هایی می گذارد که کار را بلد نیستند. مگر هر تحصیلکرده ورزشی می تواند مدیر هم باشد؟ هر قهرمانی می تواند مدیر هم باشد؟ نه آقا جان نیست، قبول کنید، چه اشکالی داره؟

 

* آقای دادکان قبول دارید مدیر ورزشی کم داریم؟

- نگذاشتیم درست شود. من در یک برنامه تلویزیونی گفتم، مملکتی که گاز دارد نفت دارد، طلا دارد، ثروت دارد، سنگ دارد، ۳۷ سال است یک مدیر ورزشی تولید نکرده، سوئیس با ساعت و چاقو و کردیت بانکی، دنیا را دارد می چرخاند. چرا؟ چون مدیر تولید کرده. ما کی را آوردیم؟ اگر کسی هم کار بلد بوده نشانده ایمش توی خانه، به پیغمبر، میگه فکر نکنید جامعه ای را فساد برداشته،  فکر می کنی جامعه ای را فساد برداشته، تصور بر این است که جامعه را فاسدها برداشته، اما نه، سکوت آدم های خوب است. اجازه نمی دهیم حرف بزند. آدم های خوب را اجازه نمی دهیم حرف بزند، فاسدها بیشتر می شود. مگر ما خودمان انتفاد نکردیم؟ برای ما نامه نوشتند که آقای دادکان را بردارید، به وزارت اطلاعات هم من را معرفی کردند.

 

* پس از دوران فدراسیون؟

- نه همین هایی که الان آمده اند سرکار. چی گفتیم؟ الان نامه اش را می دهم ببینید. هم نامه را دادند به وزارت اطلاعات و هم به رئیس دانشگاه آزاد گفتند که من دیگر در این پست نباشم. چرا؟ من به دولت توهین کردم؟ من گفتم آدم های ضعیف آمده اند سر کار، مهندسی می کنند برای انتخابات. توی فدراسیون ها دارند دست می برند. نظرات غیر کارشناسی را اعمال می کنند. برای اینکه خودشان بمانند نه بقای ورزش. شما ببین دستی که در اساسنامه می برند، یک نفر در این دولت نیست، یک کارشناس نیست که بیاید و بگوید این کار درست است یا نه؟ نیست، چرا؟ همه خواب هستند، نه خواب واقعی. خودشان را به خواب زده اند. یک مسئول در دولت نیست که بیاید و بگوید این تغییرات اساسنامه به ضرر ورزش است. شما می آیی و می گویی که مربی ات رو من انتخاب کنم، در گروه کارشناسی ات من بیام. دبیرت را من بگذارم. نایب رئیست را من بگذارم. پس آن رئیس چکاره است؟ خدایی اش با این خلق و خویی که داریم نباید کنار بمانیم؟

 

* این سوال را در اوایل مصاحبه هم پرسیدم. شما ۴ سال و سه ماه سرپرست و رئیس فدراسیون فوتبال بوده اید و مجامعی هم برگزار کرده اید، این اساسنامه فدراسیون فوتبال و مجمعی که برگزار می شود، اعضای مجمع واقعا نخبگان فوتبال هستند؟

- نه، از من می خواهی بپرسی می گویم نه.

 

* شما چرا برای تغییر اساسنامه و ساختارش اقدام نکردید؟

- اساسنامه و تغییرش بخشی اش با رئیس فدراسیون است. مثلا شما نمی توانی به رئیس هیات فوتبال خوزستان بگویی کی را انتخاب کن.

 

* شما اساسنامه را تغییر ندادید؟

- نکردم. اگر تغییر می دادم می شد همین. این اساسنامه بعد از کنار گذاشته شدن من تغییرات در آن انجام شد. بعد هم گفتند که دادکان تغییر نداده بود.

 

* یعنی رئیس وقت سازمان تربیت می خواست بندی باشد که رئیس فدراسیون را خودش عزل و نصب کند؟

- بله و من نکردم. بعد از من آمدند آن گروه کمیته انتقالی اینها را درست کردند و تعداد مجمع را بالای ۷۰ عضو بردند و از ۴۱-۴۲ نفری به هفتاد و چند نفر رساندند. این اتفاقات افتاده، ما نکردیم بعد از ما کردند. کمیته انتقالی، سرپرست فدراسیون آقای کیومرث هاشمی و سازمان تربیت بدنی آقای علی آبادی، برای چی کردند؟ برای پیشرفت فوتبال؟

 

* به نظر شما لزوم بازنگری در اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال وجود دارد؟

- حالا به شما یک چیزی می گویم که جایی نگفتم. آقای رئیس جمهور داد اساسنامه را برای من آوردند. به خدا این را اولین بار است دارم می گویم.

 

* آقای احمدی نژاد؟

- بله، آقای دکتر احمدی نژاد، اساسنامه را داد به آقای حبیب کاشانی که پیش من بیاورد و به حبیب کاشانی گفته بود به دادکان بگو ایرادات اساسنامه را بگیرد و بگوید چه ایراداتی دارد و اساسنامه را نگاه کند.

 

* چه سالی؟

- همان زمان که کمیته انتقالی کارش تمام شده بود.

 

* شما را کنار گذاشته بودند و بعد برایتان اساسنامه فرستادند که ایرادهایش را بگیرید؟

- آره خدا شاهده، گفتند نکند گول بخوریم. من یک گروه تشکیل دادم به پیغمبر. ۲۰ روز نشستیم روی این کار کردیم در دفتر شخصی خودم. آنها کار می کردند و وقتی از دانشگاه برمی گشتم شب می آمدم دفتر با این گروه کار می کردم. برای اولین بار است که این را می گویم. نامه دربسته را حبیب کاشانی آورد در دفتر من و داد به من و گفت آقای رئیس جمهور گفته این اساسنامه است که باید دولت تایید کنه، من یک گروه تشکیل دادم آقای نوآموز، آقای پهلوان، آقای شجاعی برهان، آقای سازگارنژاد، دو نفر آدم حقوقی...

 

* هیات رئیسه فدراسیون زمان خودتان؟

- بله با دو نفر حقوقدان. نشستیم بند به بند بررسی کردیم و اونهایی که مورد نظرمان بود را نوشتیم. خدا شاهده همان زمان، سازمان تربیت بدنی جلوی این کار ما را گرفت. یعنی سازمان تربیت بدنی به آقای احمدی نژاد گفته بود چون آقای دادکان این اساسنامه را دیده و نوشته حتما دلش با ما نیست. چی شد؟ ۴۰ نفر شد ۷۰ نفر که چی بشود؟ نوشتنند در این ۷۰ نفر رئیس فدراسیون قبلی که شلاقش رو خورده بیاید و یک رای داشته باشد؟

 

* قبول دارید جای خیلی نخبه های فوتبال در مجمع خالی است؟ امثال علی دایی و خیلی های دیگر...

- شما فکر کردید من کردم؟ بله که خالی است. ما را که گذاشته بودند کنار. خودشان در کمیته انتقالی نوشتند و فرستادند رفت فیفا.

 

* اساسنامه ای كه تصحیح کرده اید را دارید هنوز؟

- خط خورده هایم را در دفترم دارم. اساسنامه را آنها داده بودند. ما ندادیم که. ما اصلاحات را نوشتیم و کنار بندها نوشتیم.

 

* اعمال نشد؟

- هیچی اش اعمال نشد. رابط ما هم آقای حبیب کاشانی بود. نباید می گفتم که گفتم. از هر کی پرسیدیم گفتند سازمان تربیت بدنی وقت نگذاشته است.

 

* برای چی با کسانی که شما را برکنار کردند حاضر شدید همکاری کنید؟

- خب باید این را خدایی بگویم که آقای احمدی نژاد حداقل دو بار و شاید سه بار ما نمی خواستیم آقای دادکان برود. حتی در برنامه زنده تلویزیونی که آقای حیدری مجری اش بود به اسم گفت ما نمی خواستیم رئیس فدراسیون را عوض کردیم. آقای علی آبادی کرد، جوابش را هم خودش باید بدهد. دیگر رئیس جمهور نمی آید در پخش زنده واضح بگوید که خدایی گفت. به ما هم نامه دا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٢-١٣٩۴, ١١:٢٩

   

پر مبحث ترین ها