سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظر نماینده های مجلس در خصوص تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران/

با تمدید داماتو ایران ضرر نکرده است

مصوبه سنای آمریکا مبنی بر تمدید تحریم های ده ساله این کشور علیه ایران واکنش های تندی را از سوی مسئولان و نماینده های مجلس شورای اسلامی ایران به همراه داشت و خواستار مقابله به مثل در برابر این پیمان شکنی آمریکا هستند.

 

مصوبه سنای آمریکا مبنی بر تمدید تحریم های ده ساله این کشور علیه ایران واکنش های تندی را از سوی مسئولان و نماینده های مجلس شورای اسلامی ایران به همراه داشت و خواستار مقابله به مثل در برابر این پیمان شکنی آمریکا هستند.

در این خصوص با تنی چند از نماینده های مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشستیم که مشروح آن در ادامه می آید:

مهرداد یائوج لاهوتی نماینده سه دوره مجلس درباره تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران اظهارداشت: در این قضیه ایران ضرر نکرد و متعهد بودن و برسر عهد و پیمان بودن خود را جهانی کرد زیرا دنیا شاهد مذاکرات ایران و آمریکا بود.

نائب رییس دوم کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی افزود: ایران چیزی را از دست نداده ومجددا غنی سازی و روال طبیعی را آغاز می کنیم و بازنده آمریکا بود که نشان داد که در مذاکرات خود صداقت ندارد و در کل سیاست و منش آمریکایی ها در مقابل ایران قابل اصلاح نیست.

حمید رضا حاجی بابایی نماینده پنج دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اظهارداشت: ملت ما بی صداقتی آمریکا را دیده بود و امروز تعجب نمی کنیم بخصوص در حال حاضر که دو حزب جمهوری خواه و دمکرات این کشور با هم هماهنگ هستند.

عضو کمیسیون برنامه، ‌بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان این که نباید به این رویداد حزبی نگاه کرد و دنبال مقصر و محکوم کردن شخص خاصی بود، گفت:‌ باید کلی نگاه کنیم مانند بیانیه کلی که نماینده های مجلس دادند باید گفت که ماهیت آمریکا این است و خود را به آن گره نزنیم زیرا این کشور گره ما را قبول نمی کند و تا حالا به هیچ کس شفا نداده است.

وزیر آموزش و پرورش دولت دهم و منتخب مردم همدان در پاسخ به این سوال که دکتر روحانی در مجلس گفتند ایران پایبند به تعهدات بوده و در قبال بدعهدی آمریکا اقدام مقتضی صورت می گیرد، این اقدام مقتضی چیست؟ اظهارداشت: ما قانون به اندازه کافی داریم و از مجلس هفتم تاکنون مرتب قانون تصویب کردیم اقدام مقتضی دیگر باید بر اساس منافع ملی و عزت مردم و مصلحت کشور باشد.

محمد رضا تابش عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نیز در این خصوص بیان کرد:‌ برجام کمیته هایی در سطح داخلی و بین المللی دارد که رصد می کنند که نقض برجام انجام شده یا خیر و همان گونه که رهبری اعلام کردند هر جا که نقض برجام انجام شد مقابله به مثل می کنیم.

منتخب مردم اردکان در پنج دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما منتظر تصمیم رییس جمهور ایالات متحده آمریکا هستیم که ببینیم که آي تمدید تحریم ها علیه ایران را امضا خواهد کرد و اگر امضا می کند آنچه را که نقض برجام است را زیر پا می گذارد یا خیر و متناسب با رصد شورای عالی امنیت ملی و کمیته ذی ربط تصمیم گرفته می شود.

وی گفت:‌ در مخالفت با این اقدام آمریکا روز یکشنبه بیانیه ای در مجلس داده شد و قانون اقدام متقابل را که خیلی قانون محکمی است داریم و ارجاع دادیم تا دولت متناسب با آن قانون برخورد لازم را داشته باشد و یک طرح دوفوریتی و یک طرح سه فوریتی نیز در آستین داریم متناسب با اقدامات آنان مقابله به مثل خواهیم کرد.

ابوالفضل ابوترابی نماینده دو دوره نهم و دهم مجلس نیز در این باره گفت:‌ برجام بر اثر عجله تیم مذاکره کننده ایران انجام شد؛ متاسفانه این تیم دشمن را محرم و مردم و نماینده های مجلس نهم را نامحرم دانست وهر زمان که ما از آنان در خصوص مذاکرات می پرسیدیم می گفتند که محرمانه است حتی من شاهد بودم که آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی گفت اگر می خواهید مرا استیضاح کنید اما من موضوع محرمانه را نمی گویم.

علی نجفی خشرودی نیز در خصوص قانون تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران، اظهارداشت: این قانون جدیدی نیست و هر دوره تمدید می شود اما بخش مربوط به انرژی آن از سوی رییس جمهوری آمریکا (شخص اوباما) مستثنی می شد که این بار نیز باید ببینیم که آیا این استثنا باز هم اعمال خواهد شد یا خیر.

منتخب مردم بابل و سفیر سابق ایران در قرقیزستان با تاکید بر این که این توافق بین المللی است، بیان کرد: این توافقی با یک کشور و قدرت نیست و امیدواریم که عقلانیت جمعی در طرف های مقابل ما بتواند به حفظ و اعتبار این سند بین المللی منجر شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تحریم ها اعمال و همکاری های بخش انرژی نیز مشمول این قانون شود این نقض برجام است و سازوکارهایی در مفاد برجام پیش بینی شده که ایران می تواند در واقع شکایت ببرد نزد مجامع بین المللی و قانونی نیز در مجلس مصوب شد که می تواند محمل قانونی و حقوقی را در داخل برای مواجهه هدفمند و مناسب با این اقدام آمریکا بوجود آورد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت نقض برجام اقدام قاطعانه که صحبت آن است چه خواهد بود؟ و آیا ایران در موضع ضعف قرار گرفته است؟ عنوان کرد:‌ نه؛ ایران موضع ضعف ندارد اقدام متقابل ما از حداقل تا حداکثر را شامل می شود و حداقل این است که تعدادی از نماینده های مجلس پیشنهاد دادند که خرید محصولات آمریکایی ممنوع شود و در این راستا از سر گرفتن تمام فعالیت های ایران نیز می تواند در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد:‌ ایران گزینه های مختلفی برای مقابله به مثل دارد و دست ما بسته نیست و نشان می دهیم که متناسب با شرایط بین المللی و رفتار طرف های مقابل می توانیم اقدامات متناسب را در دستور کار قرار دهیم.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران منتخب چهار دوره مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که به نظر شما ایران در مقابل تمدید تهدیدهای ۱۰ ساله چه اقدامی را باید انجام دهد؟ اظهارداشت: پیشنهاد جلسه غیرعلنی را مطرح کردیم که روز سه شنبه برگزار خواهد شد و تمام مسئولان مربوطه از جمله برخی از اعضای شوریا امنیت ملی و وزارت خارجه بیایند و توضیحات خود را ارائه دهند تا صورت مساله به صورت کامل برای همه مشخص شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: نمی توان عجولانه در این خصوص موضع گیری کرد و همه دستاوردهای برجام را نادیده گرفت.

محمد دامادی نیز در خصوص ادامه تحریم ها علیه ایران اظهارداشت: برجام یک سند بین المللی است که به تایید سازمان ملل نیز رسیده و محصول یک کشور نیست که بتواند به تنهایی آن را وتو کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: آمریکا احساس می کند که کدخدای دنیا است و هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد در صورتی که این گونه نیست.

منتخب مردم ساری با بیان این که این اقدام آمریکایی ها نقض برجام است،‌ ادامه داد: ما منتظر هستیم که ببینیم سایر کشورها چگونه تصمیم می گیرند و آیا مانند جمهوری اسلامی ایران مستقل تصمیم می گیرند یا این که منتظر هستند که ببینند کدخدا و اربابشان هر تصمیمی گرفت آنان تبعیت کنند.

وی با اشاره به این که برای دو طرف مذاکره سود و ضررهای وجود دارد، ‌بیان کرد: پس از برجام ارتباطات خوبی با کشورهای قدرتمند دنیا اتفاق افتاد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت قرادداد خرید کشتی و هواپیما بسته و فروش نفت ما بهتر شد.

اصغر سلیمی نیز راجع به این قضیه اظهارداشت:‌ توافق نامه هسته ای میان ایران و ۱+۵ به امضا رسید و از سوی شورای امنیت بر آن صحه گذاشت توافق بین المللی است هر کدام از اعضا که بخواهند توافق را بر هم زنند این توافق نقض خواهد شد پیش از این هم گفته شده بود که اگر طرح داماتو و یا آیسا از طریق مجلس و دولت آمریکا به اجرا برسد نقض برجام است و قابل قبول نخواهد بود.

وی گفت: باید راهکارهایی را بکار گیریم که بتوان از طرق بین المللی شورای امنیت نقض برجام را به اطلاع همه دنیا برسانیم و در صورت ادامه مسیر مقابله به مثل کنیم.

منتخب مردم سمیرم در پاسخ به این سوال که دستاوردهای برجام در حوزه سلامت و بهداشت و درمان چه بود؟ گفت:‌ با توافق برجام جلوی تحریم هایی که هر روز علیه ایران گسترده تر می شد گرفته شد و ارتباطاتی با دنیا برقرار شد و ورود بسیاری از داروها و تجهیزات پزشکی به کشور آزاد شد مطالعات علمی با جهان راحت تر و دیدگاه منفی که جهان بر روی ایران داشت کاسته شد.

وی تصریح کرد: اگر تعهداتی که در برجام آمده عملیاتی شود وضعیت خوبی را در حوزه سلامت و بهداشت و درمان کشور می توان داشت.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٩-١٣٩۵, ١۴:٠٩

   

پر مبحث ترین ها