سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین:

مسبب برخی آسیب های اجتماعی خودمان هستیم

19دی ،عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین با بیان اینکه مسبب برخی آسیب های اجتماعی خودمان هستیم گفت: گاهی ما به آسیب هایی که مسببش خودمان هستیم را نمی‌پذیریم و خودمان و نیروهایمان دفع می‌شویم.

به گزارش 19دی، آیت الله سید محمد غروی در کنگره مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری با لزوم توجه به آسیب شناسی جریان اصولگرایی و مهم برشمردن این امر گفت: انسان برای پیش برد مقاصد، باید کارهای خود را آسیب شناسی کند.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که مدتها جریان اصولگرایی با آن دست به گریبان بود، عدم آسیب شناسی از کارها بود که البته بخشی از این موضوع جنبه روانی دارد. چراکه انسان همواره در پی توجیه و دیدن اشکالات در دیگران است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: اگر بتوانیم مشکلات را به گردن دیگران بنیدازیم، این کار را خواهیم کرد. اگر بتوانیم آن طرف مرزها را متهم کنیم، این کار را خواهیم کرد. اما توجهی به مشکلات خودمان نداریم.

آیت الله غروی اظهار داشت: 20 سال است که بنده این مسأله برایم مطرح است و اعتقادم این است که مجموعه‌های سیاسی این کار را نکرده‌اند که همواره مشکلات را به دیگران نسبت می‌دهند و توجه ندارند که کجا اشتباه کرده‌اند. اما در این آسیب شناسی باید این موارد را بررسی کنند.

وی توضیح داد: ما بطور معمول از واقعیت‌ها دور می‌شویم و واقعیت اجتماعی را آنگونه که هست درک نمی‌کنیم و باید با یک چشم به حفظ ارزشها نیز نگاه داشته باشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به حوادث گذشته افزود: در ارتباط با دولت اصلاحات، کسی باور نمی‌کرد در حالی که همه برای بزرگواری سرمایه‌گذاری کرده بودند، مساله به گونه دیگری رقم بخورد. البته دلپسند ما هم نبود و متاسفانه در بعضی از سطوح آن دولت، کسانی آلترناتیو نظام بودند و رئیس دولت سعی می‌کرد آنها را کنترل کند که جریان 18تیر رقم خورد و فتنه‌اش کمتر از فتنه 88 نبود.

وی ادامه داد: در دوره‌ای بنده نامه‌ای با 9 بند در عوامل شناسایی شده وضع بوجود آمده نوشتم که به دلایلی آن را پاره کردم و انتشارش را مناسب ندیدم.

آیت الله غروی تصریح کرد: شما که به امام و انقلاب وفادارید باید در مسائل سیاسی عاقلانه و درست حرکت کنید. اگر نقطه نظراتی دارید بطور جدی مطرح کنید. متاسفانه جریان اصولگرایی اینگونه عمل نکرده و این از قصور است.

وی گفت: گاهی ما به آسیب هایی که مسببش خودمان هستیم را نمی‌پذیریم و خودمان و نیروهایمان دفع می‌شویم.

عضو شورایعالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم بین نیروهای همسو با مرجعیت و رهبری همگرایی ایجاد کنیم. اختلافات نباید باعث دوری نیروهای انقلابی از یکدیگر شود.

وی با اشاره به اینکه متشابهات را نباید حمل بر محکمات کنیم تاکید کرد: گاهی بجای حمایت صحیح از رهبری و بزرگان، متاسفانه از آنها هزینه می‌کنیم که این کار درستی نیست.

استاد برجسته حوزه عملیه افزود: نباید حزب‌زدگی بر ما حاکم شود که هرچه تشکیلات مصوب کرد، بدون چون و چرا قبول کنیم و درست یا غلط، آن را بپذیریم.

آیت الله غروی با بیان اینکه برای حفظ دستاوردهای انقلاب باید تلاش کنیم اظهار داشت: شرایط فرهنگی قم در شأن این شهر نیست و باید شماها نسبت به آن ورود پیدا کنید تا فضای کلی شهر قم آراسته به معنویت و عفاف باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دشمن می‌خواست به دنبال مرگ آیت الله سید مصطفی خمینی با انتشار مقاله‌ای مستهجن به امام(ره) لطمه بزند اما خوشبختانه با ورود به هنگام مردم قم یک خروش ملی بوجود آمد و انقلاب اسلامی را رقم زد.

آیت الله غروی با قرائت نامه امام حسن عسکری(ع) به شیخ صدوق گفت: ایشان سفارشی به همه شیعیان و مومنین داشتند مبنی بر اینکه اشتباهات دیگران را مورد بخشش قرار دهید و خشم خود را فرو برید.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: توصیه امام عسکری(ع) به همه ما مواسات با برادران دینی برجسته نکردن خطاها و خوش اخلاقی است. و انقلاب بودن به معنای تند و تیزی و بدگویی نیست. چراکه ائمه معصومین(ع) یکپارچه ادب و حیا بودند.

وی افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که اصحاب معروف زیاد شوند نه اینکه کم شوند. متاسفانه در حال حاضر وضعیت اجتماعی قابل تحمل نیست.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩۵, ١١:٠۴

   

پر مبحث ترین ها