سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی رفسنجانی: دولت و رهبری از اعتمادسازی ابایی ندارند

حماسه اقتصادی مثل حماسه سیاسی نیست که در کوتاه مدت انجام شود. حماسه اقتصادی یک راه تدریجی است که باید منظم جلو برود، زیرا ابزار، برنامه و انسان های شایسته می خواهد. خوشبختانه دست ما هم از وجود انسان های شایسته خالی نیست.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات ایران و گروه 1+5 گفت: ما نیاز نداریم چیزی را مخفی کنیم و من مطمئنم دولت و رهبری از اعتمادسازی ابایی ندارند.

به گزارش عصر شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنانی در کنگره «حماسه اقتصادی و نقش متخصصان در دولت جمهوری اسلامی ایران»، خاطرنشان کرد: در این مدت شش ماهه، آنها به دنبال سنجش اعتماد هستند. ما هم به دنبال سنجش اعتماد آنها هستیم.

وی تصریح کرد: ما اگر ببینیم آنها نسبت تعهدات خود کوتاهی می کنند، به آنها اعتماد پیدا نمی کنیم. ما نیاز نداریم چیزی را مخفی کنیم و من مطمئنم دولت و رهبری از اعتمادسازی ابایی ندارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دیپلمات های ما نمی توانند جزئیات مذاکرات را مطرح کنند، گفت: دولت گام اول را در مذاکرات هسته ای بسیار خوب برداشت.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه حماسه سیاسی به عهده مردم بود و آنان آن را بسیار خوب خلق کردند، افزود: حماسه سیاسی به تصریح رهبری، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سیاسی کوتاه نیامدند و انتخابات جالبی را برگزار کردند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه «کسی در انتخابات گذشته تردیدی نداشت»، تصریح کرد: مردم همچنان نشان دادند که در صحنه هستند.

وی با اشاره به موضوع حماسه اقتصادی، گفت: البته حماسه اقتصادی مثل حماسه سیاسی نیست که در کوتاه مدت انجام شود. حماسه اقتصادی یک راه تدریجی است که باید منظم جلو برود، زیرا ابزار، برنامه و انسان های شایسته می خواهد. خوشبختانه دست ما هم از وجود انسان های شایسته خالی نیست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مجموعه ای از متخصصان در رشته های مختلف به اندازه کافی داریم که اگر ابزار و برنامه هم فراهم باشد، باید به خلق حماسه اقتصادی امیدوار باشیم.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه «سند چشم انداز 20 ساله، بر اساس حرکت دانش محور بنیان شده است»، اظهار داشت: مجلس در این باره باید مقررات لازم را فراهم کند و دولت هم باید مدیریت شایسته ای داشته باشد.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام با اشاره به اینکه «تحریم ها و مدیریت های نامناسب، مشکل اصلی برای تحقق حماسه اقتصادی است»، ادامه داد: دولت موفق شد در مذاکرات هسته ای گام اول را درست بردارد؛ اگرچه انتقاداتی هم نسبت به دولت وجود دارد و نمی توان گفت چرا عده ای انتقاد می کنند، ولی باید دانست که گام اول، گام کوچکی نیست، زیرا طرف مقابل ما قدرت های اول جهان هستند و تحریم ها هم ناشی از تصویب شورای امنیت است.

[img]javascript:;[/img]

وی با اشاره به اینکه مواجهه با 1+5 باید توسط یک دولت انجام شود، تاکید کرد: این مذاکرات سخت، فنی، پیچیده و چندوجهی است که مذاکره کنندگان باید احساس پشت گرمی کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مجلس سنا به دنبال تصویب تحریم های جدیدی بود که کاخ سفید در مقابل آن ایستاد، زیرا آنها فهمیدند که تحریم ایران به نفع اقتصاد و امنیت جهان نیست.

وی با بیان اینکه اگر انسجام ملی در این مذاکرات وجود داشته باشد، زودتر به نتیجه خواهیم رسید، تصریح کرد: غرب با مشاهده اختلاف در کشور، فشارها را بیشتر خواهد کرد؛ البته حزب جمهوریخواه در آمریکا هم نمی خواهد دموکرات ها موفق شوند زیرا در آمریکا انتخابات در پیش است و جمهوریخواهان نمی خواهند دموکرات ها این مساله پیچیده جهانی را حل کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود ناامنی ها و خشونت ها در منطقه خاورمیانه نیز گفت: ایران در منطقه، یک وزنه بزرگ است و اگر دنیا اجازه دهد، ایران می تواند نقطه قابل اعتمادی برای حفظ منطقه باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 اشاره کرد و افزود: ما در این مذاکرات امتیازی نداده ایم. البته رژیم صهیونیستی به آمریکا می گوید که ایران همه کشورهای 1+5 را دست انداخته است. ما امیدواریم در ادامه، غرب از خود بی اعتمادی نشان ندهد زیرا اگر غربی ها حسن نیت نشان دهند و بخواهند مسوولانه مساله هسته ای حل شود، زمان زیادی نیاز نیست.

وی افزود: آنها به ما می گویند که به ما اعتماد ندارند، در حالی که رهبر ما فتوا داده است که ما به دنبال ساخت بمب هسته ای نیستیم. آنها از ما شفاف سازی می خواهند که ما در این راستا هم عمل کرده ایم. ما اجازه بازدید از مکان های مورد نیاز آژانس را داده ایم اما آنها باید بدانند اگر هدفشان باج خواهی است، به هدف خود نخواهند رسید.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به ترکیب کابینه اشاره کرد و با بیان اینکه دولت موفق شده است در تشکیل کابینه گام هایی بردارد، خاطرنشان کرد: اگرچه نسبت به انتخاب کابینه منتقدانی هم وجود دارد.

وی همچنین گفت: اگر مذاکرات سریع تر به نتیجه برسد، راه های دسترسی به منابع آغاز می شود و اگر منابع آزاد شود، ما به سرعت می توانیم برنامه های خود را تکمیل کنیم. راه درست این است که تلاش مضاعف کنیم و در کنار تلاش خود، هم شفاف سازی و هم اعتمادسازی کنیم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر غرب بخواهد با انصاف رفتار کند، ما به هدف خود می رسیم و حماسه اقتصادی آغاز می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین اضافه کرد: مدیران لایق و متخصصان ارزشمند می توانند حماسه اقتصادی را خلق کنند. معتقدم که مسوولیت متخصصان بسیار سنگین است و البته قبول دارم بودجه، میدان را برای متخصصان باز نمی کند. اکنون بانک ها در شرایطی نیستند که از پروژه ها به خوبی حمایت کنند و دست ما هم از منابع مالی دنیا کوتاه است.

هاشمی رفسنجانی گفت: با این وجود، دولت به دنبال حل این مشکلات است. ما باید از دولت حمایت کنیم تا به این وسیله عقب ماندگی از سند چشم انداز 20 ساله را جبران کنیم، زیرا در سال های گذشته از این برنامه عقب افتاده ایم
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٢, ١٨:٠٠

   

پر مبحث ترین ها