سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله هاشمی رفسنجانی: باید به دولت یازدهم کمک کرد

بروز شده : ١-١١-١٣٩٢, ١۶:۵٣    نسخه چاپی    
واقعاً برای نیامدن مصمم بودم، ولی وقتی استدلال علمای حوزه های علمیه، دلسوزان نظام، خانواده های شهدا و گروه های مختلف مردمی را دیدم، با توسل به قرآن بر تردید غلبه کردم و در آخرین مهلت های قانونی ثبت نام کردم. هدفم تحقق حماسه مورد نظر رهبری و نجات کشور از آن شرایط بود که موانع ایجاد شده نیز به مصداق آیه «عسی ان تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم» باعث هوشیاری بیشتر مردم شد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه های دولت یازدهم، گفت: اگرچه این دولت قدم آغازین را خوب برداشت، اما هنوز اوّل راه است و باید به این دولت کمک کرد، چون پذیرش مسؤولیت در چنین شرایطی، فداکاری بود.
 آیت الله هاشمی رفسنجانی: باید به دولت یازدهم کمک کرد

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از فرماندهان پیشکسوت هشت سال دفاع مقدس و سرداران سابق سپاه با بیان برنامه های دولت های پس از جنگ برای تأمین انرژی کشور، از اتفاقات هشت سال گذشته ابراز تأسف کرد و افزود: در حالی که منابع مشترک نفت وگاز ما با کشورهای همسایه برداشت می شد، مسوولین اجرایی سرگرم شعارهای سیاسی بودند و پروژه های سابق را هم به پیش نبردند.

وی حاصل آن نوع نگاه به اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سیاست مخصوصاً در بعد خارجی را شرایط سال های گذشته کشور دانست و اظهارداشت: مردم هوشمند ایران عزم خویش را برای تغییر شیوه مدیریت اجرایی کشور جزم کردند و نتیجه آن دولتی است که به مردم امید بخشید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: ایمان به خدا ، دفاع از میهن و فداکاری برای ارزش های انسانی و اسلامی، ویژگی کسانی بود که در سنگرهای غرب و جنوب با مجموعه ای که توسط شرق و غرب و ارتجاع حمایت می شدند، می جنگیدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اوضاع سیاسی و فضای ایران در زمان آغاز جنگ، به علل چرایی و چگونگی انتخاب حزب بعث برای حمله به کشور پرداخت و گفت: بعد از توطئه های گوناگون در شورش ها، تجزیه طلبی ها، تحریم ها و کودتا، علناً می گفتند برنامه بعدی ما انقلاب اسلامی را ساقط می کند، ولی عنایت خداوندی، رهبری امام (ره) و حضور مادی و معنوی مردم در همه سالهای جنگ، پایانی عزتمندانه برای نظام اسلامی ایران و سرنوشتی ذلتمندانه برای حزب بعث و حامیانش و منافقین که با خیانت به وطن، ستون پنجم دشمن بودند رقم زد.

وی با تشریح اتفاقات سال های اول انقلاب اسلامی در شورای انقلاب، دولت موقت و انتخاب بنی صدر به عنوان رییس جمهور، افزود: تدابیر داهیانه امام(ره)، انقلاب را از همه گردنه های خطرناک عبور داد و وقتی به جنگ تحمیلی رسیدیم، عده ای که ادعای دلسوزی برای نظام و کشور داشتند، به جای تلاش برای وحدت، بر طبل اختلافات سپاه و ارتش می کوبیدند.

جانشین فرماندهی کل قوا در ایام دفاع مقدس با یادآوری مراحل مختلف جنگ و تشریح چگونگی رونق گرفتن جبهه ایران و آغاز چندین عملیات سرنوشت ساز در جبهه های شمال، غرب و جنوب گفت: انقلاب به فکر اشغال هیچ کشوری نبود و اهداف ما برداشتن موانع برای همکاری گسترده ملت های ایران و عراق و تنبیه متجاوزین و ثبت آن در سازمانهای بین المللی و اعتراف دنیا به مظلومیت مردم ایران بود که در قطعنامه 598 محقق شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به تلخی ها و شیرینی های پذیرش آتش بس اشاره کرد و خاطرنشان کرد: چند ماه پس از پایان جنگ، امام راحل فرمودند که شیرینی های این کار را داریم می چشیم که با برگشت آزادگان به کشور تکمیل شد.

وی برنامه های خویش برای پذیرش مسؤولیت فرماندهی جنگ را گرفتن مراکز استراتژیک از خاک عراق برای تحت فشار قرار دادن حزب بعث دانست و اظهارداشت: وقتی قبل از عملیات خیبر برای خداحافظی خدمت امام رسیدم، برنامه خود را گفتم و در اوّلین جلسه قرارگاهی هم در نزد فرماندهان جنگ تکرار کردم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اوضاع اقتصادی کشور در سال های پایانی جنگ، به دستور امام برای تدوین سیاست های سازندگی اشاره کرد و خاطرنشان کرد با اصلاح سیاست خارجی و اعلام برنامه تنش زدایی، دنیا اعتراف کرد که ایران جنگ طلب نیست و برای همکاری اعلام آمادگی کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، استفاده از ظرفیت های سپاه و ارتش برای سازندگی کشور و تعامل با جهانیان را شاخص برنامه های دولت سازندگی برای جبران عقب ماندگی های تاریخی و عقب افتادگی های هشت سال جنگ خواند و گفت: در سال های سازندگی، تمام کشورکارگاه تلاش و کوشش بود وخانواده ها، حاصل دسترنج خود را در سفره ها مصرف می کردند و این دولت بود که به کمک های آنها نیازمند بود و بر خلاف اظهارات بدخواهان، دهکهای پایین وضع بهتری پیدا کردند و ضریب جینی به نفع فقرا اصلاح شد و مناطق محروم نیز از آثار سازندگی، بهره بردند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ی چرایی نام نویسی و چگونگی عدم احراز صلاحیت و اتفاقات پس از آن اظهارداشت: واقعاً برای نیامدن مصمم بودم، ولی وقتی استدلال علمای حوزه های علمیه، دلسوزان نظام، خانواده های شهدا و گروه های مختلف مردمی را دیدم، با توسل به قرآن بر تردید غلبه کردم و در آخرین مهلت های قانونی ثبت نام کردم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هدفم تحقق حماسه مورد نظر رهبری و نجات کشور از آن شرایط بود که موانع ایجاد شده نیز به مصداق آیه «عسی ان تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم» باعث هوشیاری بیشتر مردم شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره دورنمای آینده سیاست داخلی و خارجی ایران گفت: امیدوارم در بُعد خارجی به سوی تعامل با دنیا و در بعد داخلی به سوی وحدت و همدلی پیش رویم که نتیجه آنها، پیشرفت کشور و نهادینه شدن فرهنگ توسعه و آزادی برای همه شهروندان، جمعیت ها و احزاب خواهد بود.
 آیت الله هاشمی رفسنجانی: باید به دولت یازدهم کمک کرد

در آغاز این دیدار چند تن از فرماندهان دوران دفاع مقدس و سرداران سپاه پاسداران، با یادآوری خاطراتی از روزهای همسنگری با آیت الله هاشمی رفسنجانی در جبهه های جنگ، تجلیل از نقش ایشان در تمام مراحل مختلف پس از آن و ابراز تأسف از اتفاقات سیاسی سال های اخیر و اظهار امیدواری برای آینده نظام، به بیان دیدگاههای خویش در خصوص مسائل مختلف در ابعاد داخلی و خارجی پرداختند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١١-١٣٩٢, ١۶:۵٣

   

پر مبحث ترین ها