سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی :دولت يازدهم مظلوم است اما مردم مظلوم‌تر هستند

با توجه به سیاست هایی که در دولت گذشته در بخش اقتصادی و صنعت اتخاذ شد پایه پولی کشور بیش از 80 درصد افزایش یافت.درشرایط با تحریم ها هم مواجه بودیم و یک مرتبه دلار نیز قیمتش چند برابر شد، ممکن است برخی ها بگویند این رکود سال 91 و 92 در اثر تحریم ها بوده اما اگر تحریمی هم نبود در سال 91 مشکل داشتیم و آثار آن سیاست ها ظهور و بروز می کرد.
روحانی :دولت يازدهم مظلوم است اما مردم مظلوم‌تر هستند

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ زمانی شرایط اقتصادی سال 91 و 92 را نداشتیم گفت: دولت یازدهم دولت مظلومی است،ارث هایی که مربوط به سال های گذشته است به این دولت رسیده و از دولت مظلوم تر ملت نجیبی است که بار سنگینی را به دوش خود تحمل کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحانی در همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد در برای خروج از رکود گفت: خوشحالم که در آستانه آغاز به کار دولت که 26 مرداد است این فرصت پیش آمد تا در کنار کار آفرینان و صاحب نظران اقتصادی و مدیران بخش اقتصادی و سیاست گذاران در زمینه یکی از مهمترین مسایل اقتصادی به گفتگو بنشینم.

وی با بیان این که در آغاز کار دولت با مسایل بسیار پیچیده ای مواجه بودیم، گفت: برخی از این مسایل مربوط به بخش اقتصادی، سیاست خارجی و برخی دیگر مربوط به مسایل اجتماعی و فرهنگی بود و برخی موارد نیز نیاز به تصمیم فوری و یا برنامه ریزی جامع داشت.

وی مهمترین معضل کشور را بحران آب دانست و گفت: مساله آب در کشور برای ما مشکلاتش بیشتر ملموس شد. ایران در کمربند خشکی قرار دارد و امید چندانی به ترسالی در سال های پیش رو نیست.

وی افزود: در طول 11 ماه گذشته نسبت به مساله تامین آب و یا صرفه جویی در آب و یا مهار آب تصمیماتی گرفتیم و برنامه ریزی کردیم و قرار شده است که از امسال حداقل 2 میلیارد ریال اعتبار برای آب در نظر گرفته و هزینه شود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به معضلات زیست محیطی ادامه داد: از آلودگی کلانشهرها گرفته تا خشک شدن تالابها، ریزگردها، خشک شدن جنگل های بزرگ در زاگرس و ده ها معضل دیگر، ما برای همه اینها در این 11 ماه برنامه ریزی کردیم. برخی از آنان زمان بر است و برای رفع برخی از این مشکلات نیز زمان کوتاه تر اما هر آن چه فکر می کردیم برای سلامت مردم ضرورت دارد عملیاتی کردیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه سلامت گفت: ما دیدیم مردم در حوزه سلامت با معضل بسیاری مواجه هستند، گاهی باید همه پس انداز زندگی شان برای یک عمل جراحی هزینه می شد لذا برای آن چاره اندیشی کردیم و این دولت افتخار دارد که بگوید در زمینه سلامت قدم های بزرگی برداشته است و امروز کسانی که در بیمارستان ها در شهرها بستری می‌شوند 7.5 درصد و در روستاها 5 درصد حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند و مصمم هستیم این اعتبارات را برای امسال و سال آینده تامین کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه در میان ده ها مشکل بزرگ دولت مشکلات سیاست خارجی و اقتصادی بسیار ملموس تر بود، گفت: صاحب نظران این دو بخش را تاثیرگذار بر سایر بخش ها می دیدند و بنده به عنوان رئیس جمهور هفته ای نبوده که مستقیماً جلسه یا جلساتی در مورد این دو مساله مهم نداشته باشم.

وی با بیان این که سیاست خارجی دنیای وسیعی دارد، گفت: من مسایل کلان و مهم این دو بخش یعنی سیاست خارجی و اقتصادی را مستقیماً نظارت می کنم، در بحث اقتصاد ما با رکود تورمی بی سابقه در کشور مواجه بودیم یعنی اگر آمار و ارقام اقتصادی را از سال 1338 در نظر بگیریم که آمار رسمی بانک مرکزی از آن سال است تا به امروز هیچ زمانی شرایط سال 91 و 92 را نداشت. رشد اقتصادی منفی، دو سال پشت سر هم با تورم بالای 30 درصد و این شرایطی است که در تاریخ کشور کمتر سابقه داشته است.

وی ادامه داد: معضلات اقتصادی آثارش در بسیاری از موارد به تدریج ظهور و بروز می یابد. ممکن است امسال مشکلی به وجود نیاورد اما آثارش را در سالهای بعد مشاهده می کنیم. از سال 85 تا 90 دلارهای نفتی فراوانی دولت در اختیار داشت و آن را بی حساب به بازار سرازیر کرد و شاهد هستیم که چه وضعی به وجود آمد.

روحانی گفت: دلارهای نفتی، سیل واردات و به دنبال آن کاهش تولید کم کم موجب شد در ظرف چند سال دو هزار واحد تولیدی تعطیل و 500 هزار نفر در بخش صنعت بیکار شوند.

وی با بیان این که در منطقه کشورهایی بودند که بخش تولید ما توانایی رقابت با آنان را نداشت، گفت: در همین شرایط با تحریم ها هم مواجه بودیم و یک مرتبه دلار نیز قیمتش چند برابر شد، ممکن است برخی ها بگویند این رکود سال 91 و 92 در اثر تحریم ها بوده اما اگر تحریمی هم نبود در سال 91 مشکل داشتیم و آثار آن سیاست ها ظهور و بروز می کرد.

رئیس جمهور با بیان این که مشکلات اقتصادی امروز وارث آن هستیم یک ارث تحمیلی است، گفت: اگر دست ما بی محابا در کیسه بانک مرکزی باشد و هر وقت که خواستیم به رئیس بانک مرکزی دستور دهیم از پایه پولی استفاده کند و مشکلات ریالی ما را تامین کند آن روز، روز قشنگی است اما فردایش فردای سیاهی خواهد بود.

وی افزود: 40 هزار میلیارد تومان از همین کیسه که من حس می کنم کمتر دستی به این کیسه رفته باشد و نسوخته باشد از بانک مرکزی گرفته اند که بیش از 80 هزار پایه پولی افزایش یافته است که آثار تورمی آن بالای 30 تا 40 درصد بوده است.

روحانی با بیان اینکه دولت یازدهم دولت مظلومی است، گفت: ارث هایی که مربوط به سال های گذشته است به این دولت رسیده و از دولت مظلوم تر ملت نجیبی است که بار سنگینی را به دوش خود تحمل کرده اند.

وی ادامه داد: ما امروز اینجا جمع نشده ایم تا از گذشته حرف بزنیم امروز جمع شده ایم که از امید به آینده و آینده بسیار روشن با هم سخن بگوییم تا مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنیم.

رئیس جمهور گفت: البته سیاست نه عصای موسایی دارد و نه درهای آن برای همیشه بسته است و باید در این زمینه همفکری و تدبیر کنیم تا معضلات اقتصادی یکی پس از دیگری حل و موانع را از پیش پای برداریم.

وی با بیان این که برای برخی از مشکلات نیاز به قانون داریم گفت: به همین دلیل فساد اقتصادی و کارشناسان دولت در طول ماه های گذشته و روزهای ماه مبارک رمضان همین بحث را دنبال کردیم و پس از آن توانستیم با قدمهای استوار و به پیش بر تورم مهار بزنیم و سیر صعودی سریع تورم را کنترل کنیم.

روحانی با اشاره به آمار تورم متوسط ماهانه در طول یک سال گذشته گفت: تورم ماهانه به طور متوسط 1.14 بود و این نشان می دهد که از تورم ماهانه 5 درصد، 4.5 درصد و 5.6 درصد به تورم ماهانه 1.14 رسیدیم پس بنابراین در زمینه تورم قدمهای جدی برداشتیم و در پایان سال 92 تورم را به 35 درصد رساندیم.

وی با بیان این که من به مردم وعده دادم که تورم سال 93 به 25 درصد می‌رسد، گفت: امروز خوشحالم اعلام کنم که طبق محاسبات ما در این بررسی های دو ماهه اخیر پایان سال 93 رقم تورمی به مراتب کمتر از 25 درصد خواهد رسید که من به زودی رقم آن را اعلام خواهم کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت مصمم به مهار تورم مستمر است، گفت: ما تلاشمان را ادامه می دهیم تا روزی که تورم را یک رقمی کنیم. امید دولت و برنامه ریزی دولت بر این است که در سال 95 کشور شاهد تورم یک رقمی باشد.

وی همچنین با تشکر از صاحب نظرانی که دولت را نقد می‌کنند و در زمینه سیاست های اقتصادی دولت به رئیس جمهور نامه نوشتند، گفت: صاحب نظران در مسایل اقتصادی اظهار نظر کردند و ما نسبت به آنها سر تعظیم فرود می آوریم چرا که هر آن چه که آموختند و تجربه کردند را با خلوص در اختیار دولت می گذارند.

روحانی گفت: در یکی از نامه ها نوشتند که یکی از مشکلات دولت این است که همه توان خود را برای کاهش تورم گذاشته است در حالی که رکود خطرناک تر از تورم است. اما در جامعه ای که تورم نقطه به نقطه 45 درصد است و هیچ امید و روزنه ای نسبت به آینده روشن نمی بیند کدام سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری می‌شود ضمن این که فشار تورمی نیز بر مردم و جامعه هم شدید بود. اگر تورم مهار نمی شد قدرت خرید مردم از کجا می آمد بنابراین ناچار شدیم شروع کار را از تورم آغاز کنیم.

وی گفت: امروز هم اعلام می کنم مهار تورم در کار سیاست های خروج از رکود ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان این که نقدینگی نشان می‌دهد سیاست دولت انقباضی نیست، گفت: ما نسبت به پایه پولی همچنان دقت و توجه خواهیم داشت که رشد پایه پولی کنترل شود، اما در عین حال باید مهار تورم ادامه یابد تا بتوانیم سیاست های خروج از کرود قدم به قدم اجرا کنیم.

وی تحریک تقاضا را منوط به سیاست های انقباضی دانست و گفت: بانک ها از کجا می توانند تمام تسهیلات را فراهم کند؟ برخی ها می‌گویند بانکها پشتوانه عظیمی دارند اما من معتقد نیستم که پایه پولی را بالا ببریم و در سایه آن تقاضا ایجاد و در سایه تقاضا تولید حرکت کند و از رکود خارج شویم ما باید حواسمان در این زمینه بسیار جمع باشد.

روحانی با بیان این که ما باید تقاضا را تحریک کنیم، گفت: ما باید صادرات غیرنفتی را تسهیل کنیم تا تقاضا تحریک شود، اگر با ایجاد تورم نو در سایه بالا بردن پایه پولی به رونق برسیم همزمان تورم بالا می‌رود و قدرت خرید پایین می‌آید و این دور باطلی است که ما را به نقطه اول بر می گرداند اما گر مساله تقاضا را از طریق صادرات غیرنفتی تحریک کنیم دیگر مشکل پایه پولی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به فراهم بودن زمینه صادرات گفت: دولت باید تسهیلات لازم و تضمین های لازم را برای صادرات غیرنفتی فراهم کند تا حرکت شروع شود.

رئیس جمهور ادامه داد: من در جلسه اقتصادی و هم اینجا به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی می گویم که باید موانع صادرات غیرنفتی را بردارند راه صادرات را تسهیل کنند که این یک حرکت در زمینه تولید خواهد بود.

وی گفت: رئیس جمهور شخصاً این مساله را دنبال خواهد کرد تا راه های خروج از رکود که یکی از آنان تسهیل در راه کالاهای غیرنفتی است فراهم شود.

وی همچنین در ادامه با اشاره به مساله بانکها و مشکلات موجود در آنان گفت: "البانک و ما ادراک ما البانک" اگر مشکل بانکها حل شود مشکل عالم حل می‌شود.

روحانی تصریح کرد: بانک های ما امروز با مشکلات زیادی مواجه هستند که یکی از آن مشکلات بدهکاری دولت به بانک ها و بدهکاری دیگر بانکها به بانک مرکزی است و ما باید بدهی بانکها را پرداخت و بانکها نیز بدهی خود را به بانک مرکزی پرداخت کنند و دولت این موضع را در لایحه مقررات پیش بینی کرده است.

وی با بیان این که لایحه مقررات امروز در مجلس بررسی اش آغاز می‌شود، گفت: امیدواریم به سرعت این لایحه به تصویب برسد تا این معضل را حل و فصل شود.

رئیس جمهور با بیان این که دولت، دولت بدهکار بدحساب است گفت: یکی از راه حل ها در این زمینه صکوک اجاره ای است که در لایحه تقدیم مجلس شده است که اگر تصویب و اجرا شود بانکها از این نظر یک نفس راحت خواهند کشید.

وی همچنین با اشاره به اموال مازاد بانکها گفت: بانک ها اموال مازادی دارند که باید به فروش برساند اما نمی دانم که چرا این قدر دلبستگی به دنیا دارند و سهام و حتی ساختمان هایشان را نمی فروشند.

روحانی افزود: بانکها باید اموال مازاد خود را به فروش برسانند و با درآمد آن نقدینگی شان بالا برود تا بتوانند تسهیلات بدهند.

وی با تاکید بر این که بانکها نباید کار غیربانکی کنند، گفت: اگر بانک کار بانکی کند مشکلات حل می‌شود اما خودشان امروز بنگاه دار شده اند. بانکها باید از بنگاهداری خارج شوند چرا که این برخلاف اصول بانکداری است.

رئیس جمهور تصریح کرد: بانکها باید واسطه ای باشند تا پول مردم را جمع کنند و به عنوان تسهیلات و با نرخ عادلانه و نه نرخ های کمرشکن به سرمایه گذاران بدهند.

وی همچنین با بیان اینکه بازار سرمایه برای تامین مالی خود تا الان نتوانسته است توانمندی هایش را به ظهور و بروز برساند، گفت: اگر تامین مالی همه بنگاه ها به سمت بانک برود بانک قادر نیست آن را تامین کند لذا برنامه ما این است که تامین مالی بنگاه های بزرگ باید متکی به بازار سرمایه باشد. اگر بتوانیم این تقسیم بندی را انجام دهیم بخشی از بار را از دوش بانکها بر می داریم.

روحانی گفت: البته دولت در این مصوبات پیش بینی کرده چون توانمندی بانکها محدود و تقاضا زیاد است اولویت با بنگاه هایی است که در سال های اخیر و در شرایط سخت توانسته اند خوب کار کنند و ما به بنگاه هایی که در سال های گذشته کارشان خوب نبوده قرار نیست تسهیلاتی بدهیم.

وی با بیان این که برخی مواقع خود دولت ها برای بازار اقتصادی مشکل آفرین هستند گفت: در گذشته هر روز یک نرخ، یک بیانیه صادر می شد و گاهی دولت خودش مشکل آفرین بود اما تلاش ما این بوده که در یک سال گذشته مشکل آفرین نباشد.

رئیس جمهور همچنین با بیان این که در سال گذشته شاهد انتقاد از سیاست های پولی و مالی بودیم، گفت: همه اینها به این دلیل است که دولت با مشورت و حساب شده قدم بر می دارد.

وی ادامه داد:‌ اگر زمانی هم وفور دلارهای نفتی به وجود آمد به ما این نکته را یادآوری کنند که خطای قبلی‌ها را تکرار نکنیم. نزدیک به 21 میلیارد دلار به صورت اسکناس در گذشته به بازارها و خیابان‌های این شهر تزریق شد و معلوم نشد که کجا رفت، چه شد و صرف چه هزینه‌هایی گشت.

وی همچنین با تاکید بر این که اقتصاد این کشور باید در اختیار بخش خصوصی باشد، گفت: دولت ها معمولاً خیلی سختشان است که رها کنند و من گاهی اوقات وقتی که به وزیری می گویم فلان بخش ها را واگذار کنید غم و اندوه را در چهره وزرا می بینم اما باید باور کنیم که تسهیلات را در اختیار بخش خصوصی بگذاریم چرا که بخش خصوصی اقتصاد را بهتر می فهمد و می داند کجا سرمایه گذاری کند. اینها می دانند که تلاششان یعنی راحتی فرزندانشان و آبادانی ایران عزیز.

وی تصریح کرد: باید حواسمان باشد که وقتی به وفور دلارهای نفتی می رسیم خطای قبلی ها را تکرار نکنیم.

روحانی گفت : در یک و نیم سال گذشته 61 میلیارد دلار ارز به صورت اسکناس وارد بازار شد و در خیابان‌های تهران فروخته شد که مشخص نیست چقدر از آن به بیرون رفته است.

رئیس جمهور گفت: ما برای تحریم ها قدمهای بزرگی برداشته ایم و اگر هر شرایطی پیش بیاید تحریم ها به شرایط گذشته باز نمی گردد.

روحانی با تاکید بر این که ایران در مذاکرات جدی و مصمم است گفت: طرفهای مقابل نیز باید بدانند این فرصتی که ایران در اختیارشان گذاشته است فرصت بی انتها نیست، در عین حال سیاست های اقتصادی ما بر مبنای شرایط فعلی و ادامه تحریم ها تنظیم شده است.

رئیس جمهور با بیان این که توافق به نفع همه و ادامه تحریم ها به ضرر همه است، گفت: حتی خود اروپایی ها و شرقی ها و همچنین کشورهای منطقه می گویند که تحریم ها به ضرر ما است و برداشتن آن حتی به کل منطقه کمک خواهد کرد و امیدواریم طرف مقابل هم اراده جدی داشت باشد تا مسایل را به حل و فصل نهایی برسانیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۵-١٣٩٣, ٠۶:٣٠

   

پر مبحث ترین ها