سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دکتر روحانی در دیدار با آمانو:

ایران در مذاکره و همکاری برمبنای حقوق خود جدی است/توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست

دستیابی به توافق جامع می تواند بازی برد - برد برای طرفین باشد و به صلح و ثبات بیشتر در منطقه و جهان و ارتباط بیشتر و موثرتر ایران با جهان کمک کند.
رییس جمهوری در دیدار یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر این که آژانس باید نقش مؤثرتری در حل و فصل موضوع هسته ای ایران برعهده گیرد، گفت: توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ رده ای قابل مذاکره نیست.


حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز یکشنبه در این دیدار افزود: تهران در مذاکرات خود با کشورهای 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی جدی است و چیزی بیش از حق خود از جمله غنی سازی برای اهداف صلح آمیز نمی خواهد.

وی همچنین اظهار داشت: طی 12 سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور منظم از تاسیسات صلح آمیز هسته ای ایران بازدید و بارها اعلام کرده که برنامه اتمی ایران هیچ گاه از مسیر صلح آمیز منحرف نشده است.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد که با روشن شدن برخی ابهامات غیر واقعی درباره فعالیت های هسته ای ایران، نام خوبی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی بی طرف که در شناختن حق کشورها برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای نقش مثبت و بدون تمایز ایفا می کند، باقی بماند.

روحانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس اصول و چارچوب های بین المللی به دنبال همکاری فنی، حقوقی و شفاف با آژانس بوده است، گفت: ایران در مسیر توسعه نیازمند فناوری های نوین از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای است و براساس تصمیم ملت و نیز نظر مجلس شورای اسلامی در جهت استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در حوزه برق، پزشکی، کشاورزی و صنعتی حرکت خواهد کرد.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر شفافیت، تسهیلات لازم را برای نظارت بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای فراهم کرده است.

رییس جمهوری افزود: ما تنها نظارت های قانونی آژانس بین المللی انرژی اتمی را می پذیریم که در چارچوب معاهده ان. پی. تی و پادمان باشد و هرگونه نظارت های فراقانونی بدعتی است که به ضرر همه کشورهای در حال توسعه تمام خواهد شد.

روحانی خاطرنشان کرد: در صورت دستیابی به توافق نهایی با 1+5 در چارچوب برنامه اقدام مشترک ژنو، ایران در حد مورد نیاز خود به غنی سازی در داخل کشور ادامه خواهد داد و طرف مقابل نیز باید تحریم های دو جانبه و چندجانبه و بین المللی را بر دارد.

وی ادامه داد: ما هیچ ابایی از همکاری در جهت رفع ابهامات نداریم، چرا که به لحاظ اخلاقی و در چهارچوب مذهبی و فتوای رهبر معظم انقلاب، در دکترین دفاعی ایران به هیچ وجه استفاده از سلاح های کشتار جمعی جایی ندارد.

رییس جمهوری تاکید کرد: بدون تردید دستیابی به توافق جامع می تواند بازی برد - برد برای طرفین باشد و به صلح و ثبات بیشتر در منطقه و جهان و ارتباط بیشتر و موثرتر ایران با جهان کمک کند.

روحانی با تشریح مذاکرات و روند همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال 2002 میلادی تاکنون تصریح کرد: معتقدم در صورتی که عزم و اراده جدی برای حل و فصل موضوع و دستیابی به توافق وجود داشته باشد، در مدت کمتر از یک سال می توان به نتیجه نهایی با آژانس دست یافت و امروز نیز ایران مصمم به دستیابی به نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن است.

وی از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست با توجه به مذاکرات این نهاد با مسوولان ایرانی، نسبت به انتشار گزارش های نوبه ای از روند پیشرفت گام به گام و رو به جلو اقدام کند.

**قدردانی آژانس از آمادگی ایران برای شفافیت بیشتر در موضوع هسته ای

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت پرونده هسته ای ایران در آژانس گفت: از ابتدای تصدی مسوولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره سعی کردم منصفانه عمل کنم و شرایط و قوانین را برای همه کشورها یکسان در نظر بگیرم.

وی با تاکید بر این که روند پیشرفت مذاکرات ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بویژه در یک سال گذشته کاملاً مثبت و رو به جلو بوده است، اظهارامیدواری کرد در چارچوب تفاهم نامه همکاری که میان طرفین به امضاء رسیده بتوان هر چه سریع تر ابهامات به جا مانده از گذشته و حال را برطرف کرد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس از آمادگی ایران برای شفافیت بیشتر در موضوع هسته ای قدردانی و تلاش می کند تا از این فرصت برای دستیابی به یک الگوی همکاری ارزشمند، استفاده کند.

آمانو با تاکید بر این که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز از طولانی شدن فرآیند مذاکرات ناخرسند است، ابراز امیدواری کرد که با همکاری نزدیک مسایل در یک برنامه زمانی معقول حل شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۵-١٣٩٣, ٢٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها