سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس جمهور:

ما نه افراط راست و نه افراط چپ هستیم/مسیر ما اعتدال است

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: انشاء الله به حول و قوه الهی وعده هایی که این دولت در زمینه اقتصاد، فرهنگ و مسایل سیاسی و سیاست خارجی به مردم داده است، دنبال کرده و دنبال خواهد کرد.
رییس جمهوری با تاکید بر این که مسیر ما، مسیر اعتدال است، گفت: ما امت وسط و نمونه هستیم، ما نه افراط راست و نه افراط چپ هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز دوشنبه در اجلاس روز جهانی مسجد به تصویب طرح ایران با موضوع مبارزه با خشونت و افراطی گری در سازمان ملل اشاره کرد و اظهارداشت: تصویب این طرح نشان می دهد که به رغم تبلیغات صهیونیست ها و استکبار، ایران و اسلام دنبال افراط و خشونت نیست و این را دنیا در رای خود توانست بپذیرد و قبول کند.

وی ادامه داد: دنیایی که گاهی می گفت مسلمان ها دنبال کار ترور و خشونت هستند و گاهی می گفت ایران به دنبال ترور و خشونت است، این که نماینده مردم ایران در سازمان ملل طرحی را برای مبارزه با خشونت و افراطی گری ارایه دهد و خداوند شرایطی را فراهم کند که طی چند ماه آن طرح با اجماع در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد و چند کشوری که با ایران و این طرح مخالفت کردند، هنگام رای گیری جرات نکردند که تقاضای رای کنند، موفقیت ملت ایران است.

به گزارش ایرنا، رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: انشاء الله به حول و قوه الهی وعده هایی که این دولت در زمینه اقتصاد، فرهنگ و مسایل سیاسی و سیاست خارجی به مردم داده است، دنبال کرده و دنبال خواهد کرد.
روحانی با بیان این که ما در سیاست خارجی از برخی مشکلات عبور کردیم، تصریح کرد: مشکلات دیگری پیش رو داریم و امید ما این است که با همه توان و کوشش بتوانیم از آن مشکلات هم عبور کنیم.

رسالت روحانیت بس سنگین تر و سخت تر شده است

رییس قوه مجریه همچنین در این اجلاس تاکید کرد که روحانیت وظیفه و رسالتی بس سنگینی را بر دوش داشت که امروز این رسالت سخت تر و سنگین تر شده است.
روحانی افزود: مسجد بار بزرگ انقلاب و نهضت اسلامی را بر دوش کشید و با راهبری های امام عزیز و بزرگوار (ره) انقلاب را پیروز کرد.

وی با تاکید بر این که بار سنگینی بر دوش ما است بر ضرورت بهره مندی دولت از نظرات حوزویان، عالمان، بزرگان، اندیشمندان تاکید کرد.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که روز مسجد، روز تجلیل از مکان عبادت مومنان و مخلصان است، گفت: روز مسجد تجلیل از مکانی است که همواره مرکز هدایت مردم و شروع حرکت های مردمی، نهضت ها و انقلاب ها به نفع مردم و جامعه بوده است.

روحانی از قبله گاه اول مسلمین و مسجد الاقصی که تحت سلطه شروران و تجاوزگران است، یاد کرد و اظهارداشت: مسجد و روحانیت همواره دو عنوان و مفهومی بوده اند که در کنار هم دیده می شدند و می شوند.
وی ادامه داد: کدام مسجد بدون روحانی و عالم می تواند کارکرد خود را داشته باشد و کدام عالم و روحانی است که بدون مسجد جایگاه مناسب برای بیان سخن حق داشته باشد؟

وی با بیان این که روحانیت وظیفه و رسالت بس سنگینی را بر دوش داشت که امروز رسالتش سخت تر و سنگین تر شده است، اضافه کرد: اگر انقلاب اسلامی در برابر همه دسیسه ها و توطئه ها به ثمر رسید با امیدی بود که روحانیت در دل مردم به وجود آورد و آن امید را تا پیروزی انقلاب زنده نگاه داشت.
رییس قوه مجریه ادامه داد: به تعبیر امام راحل آن روزی که همه روشنفکران از پیروزی نهضت اسلامی و انقلاب مایوس شده بودند آنها که ایستادند و امید را زنده نگاه داشتند، روحانیت بودند.

روحانی با یادآوری این موضوع که روحانیت در آغاز نهضت اسلامی خود در صف مقدم این حرکت قرار گرفت، خاطرنشان کرد: حادثه خونبار مدرسه فیضیه در دوم فروردین سال 1342، شهادت نخستین روحانی در مسیر نهضت اسلامی یعنی سید یونس رودباری در آن حادثه و بعد در همه حوادث، روحانیت پیشتاز زندان، شکنجه، تبعید و حتی شهادت بود.
وی اظهار داشت: در 15 خرداد هم در قم یک روحانی جوان در خط مقدم مبارزه در برابر دژخیمان به شهادت رسید شیخ هبة الله طالقانی و بعد هم در همه حوادث و مراحل، روحانیت هم پرچم و هم بار مسوولیت را بردوش گرفت.

رییس جمهوری همچنین گفت: اگر اتصال روحانیت از یک سمت به قرآن و شریعت و دین مبین اسلام و از سمت دیگر به مردم نبود، انقلاب اسلامی پیروز نمی شد، در جنگ تحمیلی ما در برابر افلقیان پیروز نمی شدیم و امروز نمی توانستیم در برابر توطئه استکبار جهانی بایسیتم و مقاومت کنیم.
روحانی افزود: اگر روحانیت و مرجعیت نبود امروز عراق به صورتی که شاهدیم، امنیت نسبی در این سرزمین نبود و اگر روحانیت و امام و رهبری معظم و فریاد روحانیت شیعه و سنی و مقاومت نبود امروز غزه همانند سرو سربلند و شاداب در برابر اشغالگران نبود.

وی اضافه کرد: آن تاریخ نویس انگلیسی در کتاب تاریخ ایران که دانشگاه کمبریج آن را تالیف کرده ،می گوید در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی دنیا از قدرت روحانیت و سازماندهی مساجد غافل ماند، فکر می کرد احزاب و گروه ها و آنهایی که نام و نشان سیاسی دارند، آنها می خواهند حرکت و انقلاب را به پیروزی برسانند او می گوید در سال 1977 تعبیر این کتاب است، اگر شهید بهشتی ها و مساجد تهران و مساجد شهرستان ها نبودند و اگر سازماندهی روحانیت نبود، انقلاب به پیروزی نمی رسید.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: مسجد بار بزرگ انقلاب و نهضت اسلامی بر دوش کشید و با راهبری های امام عزیز و بزرگوارمان هم انقلاب را پیروزکرد اما با قول سدید «یا ایها الذین امنو اتقو الله و قولو قولا سدیدا یصلح لکم اعمالکم و یغفر لکم ذنوبکم و من یطع الله و رسوله فقد فاز فوزا عظیما».
روحانی یادآور شد: ما قول سدید می خواهیم امام بیاناتش و اعلامیه هایش قول سدید بود و امروز رهبری معظم انقلاب قول و کلامشان قول سدید است، روحانیتی که در مسیر اسلام راستین قرار دارد قولش، قول سدید است، قول سدید قول صدق نیست بالاتر است، قول سدید به معنای راستگویی تنها نیست.

وی ادامه داد: درست است که قول سدید یعنی قول محکم و استوار و همانند سد محکم اما سدید معنایش تنها استحکام و استواری نیست.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: سدید یعنی قصد و اقتصاد سدید یعنی میانه روی قول صدق، تاثیر گذار، استوار، محکم، میانه روانه و آن قول سدید است پیامبر اکرم (ص) همه سخنانش قول سدید بود که گفت «ما خطب رسول الله یا ما جلس رسول الله علی هذا الامنبر الا و تلی هذه آلایه یا ایها الذین امنواتقوالله و قولو قولا سدیدا»

روحانی همچنین گفت: مداوم رسول خدا این آیه شریفه را تکرار می کرد گویی هم به خود تذکر می داد که او منبع صدق و راستگویی و میانه روی و راستی و میانه روی و اقتصاد بود همواره و هم می خواست که مسلمانان و مونین وخطیبان آینده بر منبر یادآوری و تذکر دهندکه دنبال قول سدید باشند.
وی تصریح کرد: امروز نسل جوان ما نیاز به قول سدید دارد، ما نمی توانیم دروازه های دنیا را به روی نسل جوان ما ببندیم.

نسل جوان نیاز به قدرت ایستادگی در برابر فضای آلوده دارد

رییس جمهوری همچنین گفت: می گویند و راست هم می گویند که باید نسل جوان را از آب مسموم بر حذر داشت، نسل جوان را باید از هوای مسموم برحذر داشت، اما چه کنیم هوا آن چنان آلوده است که تنها با ماسک قوی می توان در برابر آن آلودگی ایستاد، ما هوا را کاری نمی توانیم کنیم.

وی همچنین به دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: آنان که در جبهه بودند، خاطرتان هست آن زمان که سلاح شیمیایی به کار می رفت و بمب های شیمیایی بر سر رزمندگان ما فرود می آمد، اگر کسی می گفت می خواهم از این هوا فاصله بگیرم نه وقت، نه جا و نه زمان بود، آنچه درمان می کرد ماسک بود، از ماسک استفاده می کردیم تا از آن فضا عبور کنیم.
رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: نسل جوان ما نیاز به توان، قدرت ایستادگی در برابر فضای آلوده دارد، نسل جوان ما نیاز به آگاهی در برابر آب های آلوده دارد.

روحانی ادامه داد: فضای عالم امروز از وسایل ارتباطی جدید پُر شده است، یک روزی بود که یک مومنی در خانه اش رادیویی داشت آن را در قفسه ای می گذاشت و در آن را قفل می کرد و کلید را در جیب می گذاشت تا فرزند و همسرش از آن رادیو در ساعاتی که نباید استفاده کنند، استفاده نکنند. خود که از مغازه به خانه می آمد در موقع اخبار، رادیو را روشن می کرد و دوباره در آن کمد می گذاشت و در آن را قفل می کرد.
وی گفت: فکر می کنم که دیگر از آن دوران عبور کردیم، امروز نه کمدی و نه قفلی وجود دارد و حال اگر کلید هم وجود دارد....، دنیای امروز شرایط جدیدی را پیش روی ما گذاشته، اگر امروز هم به نسل دوم تلفن همراه نرویم و صبر و تامل کنیم، فردا خواهیم رفت، فردا نرویم، پس فردا خواهیم رفت.

رییس قوه مجریه اضافه کرد: من نمی خواهم ابزار جدید را به ویروس تعبیر کنیم، چون ابزار جدید هم نقاط مثبت و منفی دارد، هم خیر هم شر دارد، آلاتی هست که هر دو گونه می توان از آن استفاده و بهره برداری کرد.
روحانی خاطرنشان کرد: امروز ربط ما با دنیای علم با اینترنت است، کسی که اینترنت نداند و استفاده نکند در دنیای امروز نه تنها او را عالم نمی خوانند حتی دانشجو هم نمی خوانند.

نجات مسجد الاقصی

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که قدس و مسجدالاقصی محبوب همه مسلمانان است، گفت: مسجدالاقصی مسجدی است که مسلمانان آرزو دارند در آن نماز اقامه کنند.
روحانی ادامه داد: مسجدالاقصی مسجد اولیاء، انبیا و احبای الهی است و بسیاری از آنها در این جایگاه به عبادت خدا پرداختند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: مسجدالاقصی سرزمین مبارک و اولین فرودگاه پیامبر است نقطه ای که معراج پیامبر (ص) از آنجا آغاز شد.
روحانی تصریح کرد: جهان اسلام و مسلمان ها و در راس آنها روحانیت نخواهند گذاشت قبله اول مسلمان ها در اشغال متجاوزان باقی بماند.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته همه توان و امکان خود را برای نجات مسجدالاقصی و آزادی قبله اول مسلمان ها به کار خواهد گرفت و برای کمک به ملت مظلوم فلسطین دریغ نخواهد کرد.
روحانی تصریح کرد: مطمئن هستیم پیروزی نهایی متعلق به مسلمانان خواهد بود.

روحانیت تنها برای نماز خواندن نیست
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به شخصیت امام راحل اشاره کرد و گفت: چرا هرگاه به یاد امام می افتیم یاد نهضت امام در ذهن ها تداعی می شود و سخنی از فقه و بینش امام راحل (ره) نمی گوییم.

روحانی ادامه داد: امام (ره) برای ما ارمغان های بزرگی آورد که یکی از آن ها ارمغان مکان و زمان و اجتهاد پویای جواهری بود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز در شرایطی که دشمن هجمه سنگینی وارد کرده است اظهار داشت: دشمن می خواهد قبل از آنکه بر سرزمین و منابع ما مسلط باشد بر اذهان و افکار به ویژه افکار نسل جوان تسلط یابد.

روحانی ادامه داد: درب مسجد برای فقیر و غنی، این جناح و آن جناح، این حزب و آن حزب باز است و هیچ وقت نمی پرسیم متعلق به کدام جناح، محله و یا حزب هستید بلکه درب مسجد بر روی همه علاقه مندان از هر تفکری که به عبادت خدا می آید باز است.
رییس جمهوری با بیان اینکه باید به سمت خانه خدا و حق حرکت کنیم خطاب به علما و روحانیون مساجد اظهار داشت: این جاذبه را باید شما به وجود آورید و فرقی بین این و آن وجود ندارد ما پیرو همان پیامبری هستیم که هنگام ورود نابینایی که فریادش هم ناهنجار است و ممکن است کسی را بیازارد اما اگر کسی برای ورودش عبوس شود تحمل نمی کند و چهره در هم می کشد.

روحانی با بیان اینکه مسجد جای تزکیه است تاکید کرد: امروز بار رسالت خاصی بر دوش همه ما است منطقه شرایط و مشکلات خود را دارد و اسلام در بسیاری از کشورها از هر روز دیگر غریب تر است.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: عده ای به نام اسلام و جهاد مردم را می کشند و مسجد را تخریب می کنند، به نام جهاد کودکان را می کشند و زنان را به اسارت می گیرند، یک مشت وحشی نادان و سرانشان که قطعا مزدور هستند با اسلام و نام اسلام چه می کنند.

روحانی اضافه کرد: اسلام هراسی هدف استکبار جهانی است و این جاهلان و وابستگان همان مسیر را تقویت می کنند هم مسجد را خراب می کنند و هم کلیسا را.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اگر ایستادگی نباشد جاهلان و متجاوزان به هیچ چیز رحم نمی کنند افزود: امروز در کشوری هستیم که ام القری جهاد اسلام است و پرچم اسلام خواهی و عدالت طلبی در آن اهتزاز دارد از این رو همه باید دست به دست هم دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به دستاوردهای دولت در بخش اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: امروز خوشحالیم که بزرگترین معزل کشور ما یعنی رکود اقتصادی در حال برطرف شدن است و می توانیم ادعا کنیم که براساس آمار، ارقام و پیش بینی های سه ماهه اول امسال در حال عبور از رکود هستیم.
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: این بزرگترین موفقیت برای دولت شماست و اگر تا پایان سال بتوانیم تورم را به زیر 20 درصد برسانیم که ان شاءالله خواهیم رساند و از رکود عبور کنیم که ان شاءالله عبور خواهیم کرد به اولین قدم های رونق خواهیم رسید.

روحانی ادامه داد: کاری که خادمان مردم در یک سال گذشته انجام داده اند در تاریخ کشورهایی که دچار شرایط تحریم بوده اند بی نظیر است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: این کار تنها در سایه تلاش، وحدت و حضور مردم در صحنه است و گرنه دولت به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۶-١٣٩٣, ١٢:٣١

   

پر مبحث ترین ها